SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo łódzkie

Noworoczne życzenia Prezydent Łodzi

W Nowym Roku 2015 życzę Łodzi i jej mieszkańcom samych szczęśliwych dni.

Szkoła im. Zenona Wasilewskiego

Szkoła Podstawowa nr 36 zyskała - decyzją Rady Miejskiej - imię Zenona Wasilewskiego. O nadanie imienia wystąpiły Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Szkoła pozostawała bez patrona od 1990 r., gdy zniesiono imię Tadeusza Zawadzkiego, działacza partyjnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Rocznica śmierci ojca Miecznikowskiego

W 10 rocznicę śmieci ojca Stefana Miecznikowskiego, w imieniu władz miejskich Łodzi, kwiaty na jego grobie złożył wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Spotkanie wigilijne w Ptak Fashion City

14 grudnia w Hali Ptak Expo w Ptak Fashion City w Rzgowie odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Uczestniczyli w nim polscy producenci odzieży i przedsiębiorcy z branży mody oraz specjalnie zaproszeni goście, m.in. jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Spotkanie umilił koncert kolęd w wykonaniu Justyny Steczkowskiej.

Szopka bożonarodzeniowa w Łodzi

Figury Świętej Rodziny, osiołek i dwie owce wrzosówki znalazły się w szopce bożonarodzeniowej ustawionej przed łódzka archikatedrą. Owieczki to Melka i Agatka a osiołek ma na imię Zbójnik. Wszystkie na co dzień mieszkają w łódzkim zoo. Tradycyjnie po pasterce do szopki przeniesiona zostanie figurka Dzieciątka Jezus.

Potrzebna ugoda w sprawie EC1 w Łodzi

O konieczności rozwiązania dotychczasowych umów z Fundacja Sztuki Świata oraz zaspokojenia roszczeń, wynikających z toczących się w sadach sprawach poinformował na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego UMŁ Marcin Górski.

Mikołaj na jarmarku !

Sanie Mikołaja wylądowały w samym sercu ulicy Piotrkowskiej! A renifery szybko poczuły się jak u siebie. Wyjątkowych gości spotkaliśmy na jarmarku przez cały weekend!

Piotrkowska gotowa na święta!

Na ulicy Piotrkowskiej przy placu Wolności już stoi unikalna choinka. To 21-metrowa konstrukcja imitująca prawdziwe drzewo. W uroczystym odpaleniu światełek wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Prezydent ma nadzieję, że jarmark świąteczne atrakcje w centrum ożywią ulicę Potrkowską i przyciągną do niej wielu łodzan.

Życzenia wrażliwości i serdeczności w Łodzi

Tradycyjnie w Radzie Miejskiej przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się uroczystość opłatkowa, podczas której Metropolita Łódzki Arcybiskup Marek Jędraszewski przekazał radnym i Miastu słowa duszpasterskie. - Niech życzenia spełniają się w państwa wrażliwości - mówił. Dobrym słowem i serdecznymi życzeniami radni podzielili się też m.in. z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, wiceprezydentami Tomaszem Trelą, Markiem Cieślakiem i Krzysztofem Piątkowskim, przedstawicielami województwa, służb mundurowych, wielu instytucji życia publicznego Łodzi, duchownymi i mediami.

Wielki sukces Idy

"Ida" łódzkiego Opus Film triumfowała podczas 27. Europejskich Nagród Filmowych. Film zdobył nagrodę główną - czyli tytuł najlepszego europejskiego filmu.

Szerokie tory rozwoju Nowego Centrum Łodzi

Wiemy już, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi. Aktualne plany i wizualizacje przedstawili w EC1 prezydent Hanna Zdanowska, architekt miasta prof. Marek Janiak, prezes PKP S.A. Jarosław Bator i dyrektor NCŁ Błażej Moder.

Pierwsza edycja wielkiej gali Miss Fashion World 2014

71 Miss krajów całego świata. 25 finalistek Miss Polski 2014. Wieczór wielkich i znanych osobistości. Koncerty super gwiazd: Donatana&Cleo oraz Margaret. Blask fleszy. Setki dziennikarzy. Kilkanaście telewizji z kraju i zagranicy. Tysiące gości śledzących wydarzenia na żywo. Niezapomniane emocje. Za nami pierwsza edycja wielkiej gali Miss Fashion World 2014!

O pieniądzach na ład i bezpieczeństwo w Łodzi

Nieco ponad 27 mln zł wynosi projekt budżetu na 2015 r. Straży Miejskiej w Łodzi w zakresie wydatków bieżących, a blisko 3,4 mln zł w zakresie wydatków majątkowych na system monitoringu miejskiego. Budżet Wydziału Zarządzania Kryzysowego zaplanowano na poziomie prawie 1,7 mln zł. Radni z Komisji Ładu Społeczno-Prawnego zaopiniowali projekt budżetu pozytywnie.

Wielki prezent w Parku Podolskim w Łodzi

W Parku Podolskim, u zbiegu al. Rydza – Śmigłego i ul. Zbaraskiej, dzieci z pobliskich szkół mogły dziś wreszcie… „odpakować” niecierpliwie oczekiwany plac zabaw. Nowe urządzenia i zabawki, zawiązane czerwonymi kokardami, czekały na odkrycie.

Alex przy Piotrkowskiej

Sceny kręcone były w budynkach Urzędu Miasta Łodzi przy Potrkowskiej 104. Jedno z biur "zagrało" bank. Sceny kręcono także na głównym dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi. Wystąpiła w nich m.in. Monika Kwiatkowska.

Nowy konsulat w Łodzi

Prof. Elżbieta Jung została konsulem honorowym Finlandii w Łodzi. Siedziba konsulatu znajduj e się w gmachu Wydziały Filozoficzno-Historycznego.

33 lata po wprowadzeniu stanu wojennego

Mszą świętą w kościele ojców Jezuitów i przemarszem pod pomnik-krzyż przy kościele Podwyższenia św. Krzyża łodzianie uczcili 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jestem Fair w Łodzi

W UMŁ podsumowano IV edycję projektu edukacyjnego „Jestem Fair”, skierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych, nauczycieli wf oraz pedagogów, nauczycieli akademickich i studentów UŁ.

95 urodziny Polskiego Czerwonego Krzyża.

W Urzędzie Miasta Łodzi odbyły się uroczystości związane z 95 rocznicą, w trakcie których wręczono odznaczenia państwowe i resortowe. Działacze i sympatycy PCK zostali uhonorowani ustanowionymi przez Prezydenta RP Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi. Na wniosek PCK, przyznano także Medale Komisji Edukacji Narodowej, nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania

Mediateka przy ul. Moniuszki w Łodzi

Rewitalizacja obszarowa Łodzi rusza już w przyszłym roku. Rozpocznie się m.in. na ul. Moniuszki, gdzie powstanie kolejny podwórzec. Pojawi się na nim zieleń, a latem staną restauracyjne ogródki. Ruch samochodowy zostanie ograniczony, bo podwórzec ma być dedykowany głównie przechodniom. W dawnych willach Meyera powstanie mediateka, czyli nowoczesne centrum multimedialne, które będzie udostępniało książki, audiobooki i e-booki.

40 nowych autobusów w Łodzi

Do łodzi trafiło 40 niskopodłogowych autobusów marki Mercedes Conecto. Pojazdy dostarczyła firma EvoBus Polska.

W stulecie Bitwy Łódzkiej

W stulecie zakończenia Bitwy Łódzkiej, stoczonej pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi od 21 listopada do 6 grudnia 1914 roku, rekonstruktorzy z grupy "Żelazny Orzeł" i łódzcy historycy spotkali się przy grobach poległych żołnierzy rosyjskich na cmentarzu na Dołach.

10 samochodów dla łódzkiej policji pod choinkę

Okres świąteczny sprzyja podarunkom i dlatego z wielką radością przekazujemy łódzkiej policji 10 samochodów, których zakup został dofinansowany przez miasto.Życzę, by służyły jak najlepiej bezpieczeństwu łodzian – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przekazując kluczyki do pojazdów komendantowi KMP insp. Piotrowi Beczkowskiemu.

Nowy symbol Teofilowa

W parku im. Stefana Żeromskiego przy ul. Rojnej na wyremontowanym cokole stanął nowy symbol Teofilowa - „Teo". Litery tworzące napis zrobiono ze stali nierdzewnej.

Bajkowa moda w Łodzi

W tym roku mikołajki na łódzkich ulicach, w parkach i na skwerach będą wyjątkowe. Stanie się tak za sprawą wspólnej akcji Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi i Galerii Łódzkiej, którzy postanowili ubrać w czapki i szaliki wszystkie bajkowe pomniki, przedstawiające postacie z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Szarża wielkich serc w Łodzi

Wielka Szarża WOŚP wraca na ul. Piotrkowską. 11 stycznia na najpiękniejszej ulicy Łodzi pojawią się parady jeździeckie, zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy oraz...miasteczko słowian.

Zimowe akcje MOPS w Łodzi

Trzy projekty wdraża do realizacji od 1 grudnia łódzki MOPS. Jak poinformowała na konferencji prasowej dyr. Małgorzata Wagner - rusza autobus z pomocą dla potrzebujących, rozpoczyna działalność świetlica dla bezdomnych i trwają przygotowania do kolejnej akcji liczenia osób bez dachu nad głową.

Łódzkie przyjazne filmowcom

Urząd Miasta Łodzi otrzymał z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego środki na realizowany od jesieni 2013 roku program „Łódzkie Przyjazne Filmowcom". Łączna wartość - 970 tys. zł z czego 85 proc. to środki z Unii Europejskiej, 140 tys. zł - wkład własny miasta Łodzi. Projekt pozwali rozszerzyć działalność Łódź Film Commission i rozbudować filmową ofertę regionu poprzez nawiązanie bliższej współpracy z gminami całego województwa łódzkiego - powiedziała Monika Głowacka z ŁFC.

Tomasz Kacprzak przewodniczącym RM Łodzi

Radni podczas pierwszego posiedzenia Rady Miejskiej VII kadencji wybrali ze swego grona przewodniczącego. Jedynym kandydatem zgłoszonym przez największą grupę radnych - kandydujących z list Platformy Obywatelskiej - był Tomasz Kacprzak. Za jego wyborem głosowali wszyscy radni.

Nowe połączenia lotnicze z Łodzi

Linie lotnicze Adria, które operują z łódzkiego lotniska od marca br. rozszerzą swoją ofertę od początku sezonu letniego 2015r. o dodatkowe, drugie w ciągu dnia połączenie do Monachium oraz nowe połączenie do Amsterdamu. Łódź stanie się także bazą operacyjną Adria Airways, gdzie stacjonować będzie Bombardier CRJ700.

Trwają intensywne prace na dworcu Łódź Fabryczna.

Na poziomie -8 głównej hali dworcowej od strony wschodniej, będzie jedno z wejść i ciągi komunikacyjne dla pieszych, kasy biletowe oraz pomieszczenia dla usług komercyjnych. Poniżej, na poziomie -16, trwają już prace przy zbrojeniu płyty dennej, przygotowywanie podbudów pod elementy stacji i budowa peronów. Płyta denna zabezpiecza budowę przed przedostawaniem się wód podziemnych. W kilkunastu miejscach placu budowy ustawiono pompy, które wypompowują wodę i odprowadzają do tymczasowego kanału, a dalej do kolektora w okolicy starej fabryki Anilany i do rzeki Jasień - poinformował Piotr Grabowski z biura prasowego Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Miasto Łódź Laureatem konkursu Dobre Stypendia 2014!

Fundacja Dobra Sieć i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności już piąty raz uhonorowały organizatorów najlepszych programów stypendialnych w Polsce w ramach konkursu „Dobre Stypendia”. W konkursie mogły wziąć udział fundacje i stowarzyszenia, uczelnie, samorządy, firmy oraz fundacje korporacyjne, które realizują programy stypendialne lub współpracują przy realizacji programów stypendialnych.

Grudzień w Łodzi pełen wydarzeń

9 imprez kulturalnych, 19 imprez sezonowych, 13 koncertów, 11 wydarzeń świątecznych oraz 8 wydarzeń sylwestrowych – w grudniu w Łodzi nie będziemy się nudzić. Już 1 grudnia w związku ze światowymi obchodami dnia walki z AIDS Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 będzie gościć Natalię Przybysz. Artystka zaprezentuje się z utworami Jenis Joplin.

Rada Miejska VII kadencji w Łodzi

Łodzianie wybrali do Rady Miejskiej swoich przedstawicieli. Najwięcej, bo 20 mandatów, zyskały osoby z list Platformy Obywatelskiej. Przy czym czternaścioro, to osoby, które były radnymi w poprzedniej VI kadencji. Wśród 13 radnych wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości jest 4 radnych, którzy ten mandat sprawowali w minionej kadencji. Natomiast z grona 7 przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej - pięcioro radnych zasiadało w ławach poprzedniej Rady Miejskiej.

Piotrkowska otwarta od 1 grudnia

W poniedziałek, 1 grudnia zostanie przywrócony ruch w obie strony na ul. Piotrkowskiej od al. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Wigury i Żwirki, które będzie przejezdne już we wszystkich relacjach.

W stulecie Bitwy Łódzkiej

Dokładnie w stulecie rozpoczęcia bitwy pod Łodzią 21 listopada na cmentarzu żołnierzy niemieckich i rosyjskich (pośród, których było wielu Polaków) w Gadce Starej spotkali się uczestnicy grupy rekonstrukcyjnej „Żelazny Orzeł", historycy i młodzież.

Ostatni dzień Rady VI kadencji w Łodzi

21 listopada jest formalnie ostatnim dniem funkcjonowania VI kadencji Rady Miejskiej. Zgodnie z ustawą kadencja rady trwa 4 lata. Rada Miejska liczyła 43 radnych. Jednak zarówno decyzje zawodowe niektórych radnych bądź wynik ich udziału w wyborach parlamentarnych sprawiły, że musieli złożyć mandat radnego. W wyniku tego w ich miejsce weszli kolejni radni z list w danych okręgach. W efekcie w czasie trwania tej kadencji Rady Miejskiej mandat radnego miało 48 osób.

Nowe standardy na Piotrkowskiej

Oddział Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Łodzi przygotował „Księgę Standardów ulicy Piotrkowskiej”. Jest to podręcznik przeznaczony dla właścicieli i najemców lokali użytkowych przy ulicy Piotrkowskiej, a także projektantów oraz architektów działających w obszarze projektowania reklamy zewnętrznej, identyfikacji wizualnej sklepów i restauracji. Zawiera zasady dotyczące projektowania witryn na głównej ulicy miasta. W prosty i czytelny sposób, w oparciu o konkretne przykłady, zawierające informacje o stylu architektonicznym danej kamienicy pokazuje, jak za pomocą kilku elementów reklamowych stworzyć ciekawą i estetyczną wystawę, która w sposób skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny dla zabytkowej tkanki i przestrzeni miejskiej, przyciągnie uwagę przechodnia.

„Biała Kobra” czeka

Pierwsze pokazy najstarszego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych już za nami. W Muzeum Kinematografii trwa XXIV edycja Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu" . - Jury konkursowe, któremu przewodniczy prof. Andrzej Bednarek wybierze z 34 dokumentów ten, który wart jest zdaniem jurorów nagrody głównej Białej Kobry. Oprócz statuetki zwycięzca otrzymuje Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi - 12 tysięcy zł. - informuje dyrektor festiwalu Mieczysław Kuźmicki.

Jan Karski - dyplomata. Wystawa w Łodzi

W ramach Obchodów Roku Jana Karskiego, Muzeum Miasta Łodzi organizuje szereg atrakcji: wystaw stałych i czasowych, spotkań, wykładów, zajęć edukacyjnych i innych wydarzeń wokół postaci legendarnego kuriera (do najważniejszych należało otwarcie 24 kwietnia br. nowej, multimedialnej ekspozycji w Gabinecie Profesora Jana Karskiego).

24HOURS – burza mózgów w Łodzi

Przez 24 godziny bez przerwy, studenci szukali rozwiązań problemów rozwoju turystyki Meetings • Incentives • Conferences • Events (MICE) w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym.

„Serce, serduszko” w Łodzi

W kinie Cinema City odbył się premierowy pokaz najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. "Serce, serduszko". Jak sam reżyser określa swoje najnowsze dzieło, jest to połączenie kina familijnego, przeznaczonego dla rodzin w wieku od lat siedmiu do stu oraz kina drogi. Projekcję filmu poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Jana Jakuba Kolskiego oraz głównych aktorów: Marysi Blandzi, Julii Kijowskiej i Marcina Dorocińskiego.

Mocne uderzenie przez 3 lata w Łodzi

W łódzkiej Atlas Arenie podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Impact Festival przez najbliższe 3 lata w naszym mieście.

Z okazji rozpoczęcia sezonu zimowego w Bełchatowie lodowisko Powiatowego Centrum Sportu opanowali curlerzy.

W całonocnym (z 10 na 11 listopada) Turnieju Par Mieszanych wzięły udział 24 pary z całej Polski. Po rozegraniu 8 rund meczów, o godzinie 5.30 nad ranem wszystkie miejsca na podium opanowali zawodnicy Krakowskiego Klubu Curlingowego (1. Małgorzata i Mateusz Gaczkowscy, 2. Katarzyna Staszczak/Karol Nowskowski, 3. Edyta Pokrzywa/Michał Chudziński). Wśród łodzian najwyżej, na 5. miejscu została sklasyfikowana para Agnieszka Dudek/Michał Paszek, z kolei na 9. miejscu ukończyła zawody najlepsza bełchatowska para Alaksandra Przybyt/Michał Zakrzewski.

Rodzinnej energii moc…

Pod takim hasłem prowadzona byłą kampania społeczna w województwie łódzkim, którą podsumowano podczas gali finałowej w Teatrze V6.

Cztery pory roku w SP 153 w Łodzi

Laureatka konkursu „Moja wymarzona ekopracownia" - Szkoła Podstawowa nr 153 im. Marii Skłodowskiej - Curie, która w zeszłym roku obchodziła swoje 55-lecie, wzbogaciła się o multimedialną pracownię przyrodniczo-ekologiczną. Uroczystego otwarcia gabinetu nazwanego „Cztery pory roku" dokonał wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Rewitalizacja społeczną szansą w Łodzi

W Łodzi gości delegacja Tjanjin - miasta partnerskiego Łodzi. Są wśród nich przedstawicielki Tjanjin Women Federation, organizacji zajmującej się sprawami kobiet w Chinach. Delegacja spotkała się z Bogną Stawicką, pełnomocnik Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania, której zadaniem jest dbałość o wyrównanie szans osób w różnej sytuacji życiowej - wykluczonych, niepełnosprawnych, różnej płci i orientacji seksualnej. Przeważnie jednak pełnomocnik ds. równości zajmuje się sprawami równego statusu kobiet i mężczyzn.

Pożegnalne spotkanie radnych w Łodzi

Rada Miejska podsumowała swoją działalność w VI kadencji samorządu. W tym czasie Rada miała dwóch przewodniczących - Tomasza Kacprzaka i Joannę Kopcińską. Wiceprzewodniczącymi byli Elżbieta Królikowska-Kińska - obecnie jest posłanką, Czesław Telatycki - został odwołany, prof. Grzegorz Matuszak i Krzysztof Stasiak. Przez cztery lata odbyło się 99 sesji, w tym 19 nadzwyczajnych. Obradowało 16 komisji stałych i 5 doraźnych. Podjęto 2 033 uchwały. We wszystkich sesjach uczestniczyli radni Mariusz Bogacz, Henryk Czyżewski, Bożenna Jędrzejczak, Rafał Markwant, K. Stasiak, Tomasz Trela i Mateusz Walasek. Radni złożyli 3 713 interpelacji, w tym najwięcej B. Jędrzejczak (290), Grażyna Gumińska (261) i Urszula Niziołek-Janiak (248).

Strzelali w imię niepodległości

Za nami pierwsza edycja „Otwartych zawodów strzeleckich amatorów o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi z okazji Święta Niepodległości. Rozgrywki odbyły się na strzelnicy KS Społem przy ul. Północnej 36. W rywalizacji wzięło 13 kobiet i 67 mężczyzn.

Święto polskiej wolności w Łodzi

Mszą świętą w intencji ojczyzn,y odprawioną w katedrze oraz uroczystościami przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Łodzi.

Pamieci pomordowanych na Brusie

W 75 rocznicę aresztowania Władysława Krzemińskiego jego syn Tadeusz wraz z prezydent Hanną Zdanowską złożyli kwiaty pod obeliskiem osób pomordowanych na Brusie. Krzemiński, który był pracownikiem przedwojennego magistratu, został zabrany z pracy przez gestapo i po kilkuminutowym procesie skazany na karę śmierci. Powodem dla którego zginął była przynależność do polskiej inteligencji.

Bądźmy dumni!

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska zwraca się z apelem do mieszkańców Łodzi o wywieszenie flag narodowych. Niech biało-czerwone barwy przypominają o polskiej drodze do wolności. Z dumą i radością świętujmy wspólnie rocznicę odrodzenia niepodległej Rzeczpospolitej

Łódź - Warto coś robić dla innych

Laureaci Odznak „Za Zasługi dla Miasta łodzi" spotkali się 7 listopada 2014 r. w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej, gdzie podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości wręczono im wyróżnienia.

Mali siłacze na macie w Łodzi

Uczniowie ponad 20 łódzkich szkół wzięli udział w programie „Mali siłacze na maty", którego wielki finał odbył się 7 listopada w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi przy ul. Małachowskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Miasto Łódź. Program „Mali siłacze na maty" wspiera wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, a senator RP Maciej Grubski objął tę imprezę patronatem honorowym.

Mistrzostwa w Łodzi na 102!

Ponad 102 tysiące kibiców obejrzało w łódzkiej Atlas Arenie mecze Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. To największa liczba fanów ze wszystkich polskich miast-gospodarzy. Najwięcej sympatyków siatkówki, bo prawie 13 tysięcy, pojawiło się w Łodzi podczas meczu Polska – Rosja.

Nowe tramwaje zasilą tabor MPK w Łodzi

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na niskopodłogowy tabor dla przebudowywanej Trasy W-Z złożyła bydgoska Pesa, która dostarczy do naszego miasta tramwaje typu Swing kursujące już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku czy Toruniu. Pojazdy będą niskopodłogowe i klimatyzowane, a wraz z nimi Łódź otrzyma specjalistyczny sprzęt do ich obsługi. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało o zarezerwowaniu środków na realizację tego projektu i MPK otrzyma z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 60 mln zł, co stanowić będzie około 40 proc. kosztów, a reszta zostanie sfinansowana ze środków Miasta Łodzi. Jednocześnie spółka będzie się ubiegać w najbliższych miesiącach o zwiększenie poziomu dofinansowania unijnego do 59 proc. lub nawet 85 proc.

Policjanci w Łodzi będą mieli nową siedzibę

Najnowocześniejszy w Łodzi komisariat policji powstaje przy ul. Sienkiewicza. Koszt jego budowy to 20,5 mln zł i gotowy będzie pod koniec 2015 roku.

Włazy będą promowały Łódź

Na łódzkich ulicach pojawią się wkrótce promujące Łódź pokrywy włazów kanalizacyjnych. Zakład Wodociągów i Kanalizacji wykonał 200 włazów, według projektu Kamili Borowskiej - laureatki ogólnopolskiego konkursu na projekt włazu promującego nasze miasto. Konkurs został ogłoszony przez Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.

Jubileuszowa kwesta w Łodzi

Trwa jubileuszowa XX kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Łodzi. Pieniądze zbierają dziennikarze, politycy, artyści

Trwa budowa stadionu w Łodzi

W kwietniu 2014 r. ogłoszono postępowanie na wybór Wykonawcy, zakończone wyłonieniem najkorzystniejszej oferty, pozwalającej na skorzystanie przez Miasto z prawa opcji (budowa trybuny północnej)– dzięki temu możliwe jest powstanie obiektu o pojemności minimum 18 tys. miejsc siedzących.

Teatr Arlekin w Łodzi – od nowa

Zakończył się remont Teatru Arlekin. Budynek przy ul. Wólczańskiej został gruntownie zmodernizowany. - W zasadzie pozostały tylko ściany zewnętrzne. Wnętrze zostało wybudowane na nowo - mówi Waldemar Wolański dyrektor teatru.

Łódź sprzed 100 lat.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi otwarto wystawę „Łódź w czasie I wojny światowej. W 100. Rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny. Wybór zdjęć przygotowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi we współpracy Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi. W otwarciu uczestniczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na trasie W-Z w Łodzi liczy się czas

Łódź znajduje się w okresie jednej z największych w dziejach miasta przebudowy. Inwestujemy w infrastrukturę, która decyduje o jakości życia mieszkańców i rozwoju gospodarczym. Koszt nowej trasy W-Z to ponad 700 mln zł, z czego 500 mln zł pochodzi z funduszy UE. Trzeba się jednak wywiązać z terminów zapisanych w umowach, by nie stracić ogromnego dofinansowania – powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, informując jednocześnie o przebiegu prac.

Tydzień Mody w Łodzi

Łódź po raz 11. zamienia się w polską stolicę mody. Trwa kolejna edycja FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Główne wydarzenia rozgrywają się w Expo Łódź, Monopolis oraz Centrum Promocji Łodzi. Największe w branży modowej święto to nie tylko seria pokazów na światowym poziomie, ale również platforma łącząca młodych twórców z uznanymi nazwiskami świata mody.

Łódź w hołdzie Janowi Kowalewskiemu

W 122 rocznicę urodzin przy ul. Piotrkowskiej 132 odsłonięto tablicę upamiętniająca p.pułk. Jana Kowalewskiego, łodzianina, genialnego kryptologa, który złamał szyfry sowieckie podczas wojny 1920 roku.

Młodzież w Łodzi wybierała swoich radnych

33 radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej V kadencji zostało dziś wybranych przez zgromadzenie elektorów. Jutro odbędzie się losowanie kandydatów na pozostałych siedmiu radnych.

Lustrzane murale w Łodzi

Niedaleko skrzyżowania ul. Przybyszewskiego i al. Rydza-Śmigłego powstał największy na świecie mural. Malowidło tworzą dwa obrazy ulokowane w szczytach wieżowców z ulicy Morcinka.

Skansen w ogrodzie w Łodzi

W ogrodzie botanicznym powstaje skansen przyrodniczy. Z miejscowości Ldzań sprowadzono wiekową chałupę wokół której powstaje wiejski ogród.

Łódź dziękuje

W dniu 18 października Urząd Miasta Łodzi zorganizował piknik legionowy z okazji 100 rocznicy wkroczenia do Łodzi Legionów Polskich. Była to jedna z największych dotychczasowych rekonstrukcji historycznych, jakie odbyły się w Łodzi i największa w Polsce rekonstrukcja Czynu Legionowego. Jednocześnie przy ul. Piotrkowskiej stanęła wielkoformatowa wystawa „Każdy się liczy", zachęcająca do poznania historii legionów.

Młodzi w Łodzi dają radę!

Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy UMŁ zorganizowało spotkanie z grupą laureatów tegorocznej edycji konkursu „Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Biznes”.

Łódź - Bloki w środku parku?

Z mieszkańcami Olechowa, którzy wystosowali apel w obronie parku u źródeł Olechówki spotkali się: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i radny Tomasz Kacprzak, który zainicjował akcję zbierania podpisów w tej sprawie.

Legiony na Piotrkowskiej w Łodzi

Od pl. Wolności do pasażu Schillera przemaszerowali legioniści. W stulecie wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi odbył się piknik legionowy.

Złote Łódki Sztuk Pięknych

Haftowane obrazy, zdjęcia a nawet inspirowane folklorem lalki czy pościel – takie dzieła zafascynowanej tradycją i ludowością młodzieży można podziwiać w Galerii 86, w Biurze Promocji Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 86. Wystawa Złote Łódki Sztuk Pięknych towarzyszy festiwalowi Folkowe Inspiracje.

Znamy wyniki drugej edycji budżetu obywatelskiego w Łodzi

Łodzianie wybrali 65 projektów, które zostaną zrealizowane w ramach drugej edycji budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. Zagłosowało na nie 174 834 mieszkańców. Miasto wykona zadania kosztem 40 mln zł.

Nagrody i życzenia dla nauczycieli

128 pracowników oświaty otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi przyznawane z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

Pamięci poległych w Łodzi

Na terenie dawnego poligonu Brus wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą pomordowanym Polakom, ofiarom totalitarnych systemów hitlerowskiego i komunistycznego. Uroczystość odbyła się u zbiegu ulic Krańcowej i Władysława Syrokomli. W leśnych terenach poligonu Brus archeolodzy i historycy odkryli zbiorowe mogiły z czasów wojny, a także okresu późniejszego po 1945 roku. To dowody mordu na Polakach, dokonanych podczas hitlerowskiej akcji wymierzonej przeciwko inteligencji łódzkiej jesienią 1939 roku oraz ofiary zbrodni komunistycznych.

W całej Europie walczą z rasizmem, walczymy też w Łodzi.

W całej Europie w dniach 09-23 października pod egidą UEFA trwają Tygodnie Akcji „Futbol Przeciwko Rasizmowi” organizowane przez FARE (Football Against Racism in Europe) oraz koordynowane w Polsce przez Never Again Association - Stowarzyszenie Nigdy Więcej. W akcji "No to racism" uczestniczą m.in. piłkarskie reprezentacje narodowe w trakcie meczów eliminacyjnych do ME 2016 jak również kluby grające w europejskich pucharach.

Każdy się liczy...dla legionów w Łodzi

Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wielkoformatowa wystawa „Każdy się liczy", która upamiętnia 100 rocznicę Czynu Legionowego. Ekspozycję przygotowało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Pomoc w poszukiwaniu pracy w Łodzi

Skuteczny okazał się specjalny program przeznaczony dla osób zwalnianych w ramach zwolnień grupowych, wprowadzający nowe pomysły aktywizacji zawodowej - szkolenia, płatne staże, doradztwo personalne. 80 proc. osób korzystających z tego projektu pracuje już w nowych miejscach.

Łódź to dobre miejsce dla biznesu

Działania promocyjne prowadzone przez Łódź Convention Bureau przynoszą efekt. W 2014 roku odnotowano wzrost liczby spotkań biznesowych w Łodzi. Wynika to jednoznacznie z analizy danych pozyskiwanych przez Łódź Convention Bureau podczas badań łódzkiego rynku MICE. ŁCB prowadzi również kalendarium planowanych wydarzeń - zestawienie wybranych wydarzeń w załączeniu.

Łódź nagrodzona za działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Miasto Łódź wzięło udział w Konkursie na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki na rzecz osób niepełnoprawnych” – edycja 2014 zdobywając statuetkę „Samorządu Równych Szans 2014”

Kongres kolejowy w Łodzi

W Łodzi trwa Kongres Kolejowy. Kilkuset specjalistów obraduje w hali Expo nad przyszłością kolejnictwa w Polsce. Zwykle takie kongresy odbywają się w Warszawie, ale to właśnie w Łodzi bardzo wiele dzieje się w tej branży.

Porozumienie dla pracy w Łodzi

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego i Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy. Jego głównym celem jest stworzenie profilu kompetencyjnego przyszłego pracownika w oparciu o bieżące potrzeby rynku pracy, a także wzbogacenie i pogłębienie posiadanej wiedzy. W spotkaniu uczestniczyła wiceprezydent Agnieszka Nowak.

Rada Miejska Łodzi przyznała Odznaki

Laureatami Odznak „Za zasługi dla Miasta łodzi" ostatniej w tej kadencji jesiennej edycji honorowania w ten sposób przez Radę Miejską osób szczególnie zasłużonych dla naszego Miasta zostało 15 osób oraz przyznano 3 Odznaki zbiorowe. Rekomendacji osób i instytucji, po analizie wniosków, udzieliła Radzie Miejskiej Komisja Nagród i Odznaczeń.

Cieplej w łódzkiej szkole

Prace remontowe w SP nr 169 w Łodzi, prowadzone były w ramach realizowanego projektu „Mia100 szkół" w okresie czerwiec - wrzesień 2014 r. Szkoła poddana została kompleksowej termomodernizacji, dzięki czemu budynek zyskał nie tylko na funkcjonalności, ale również na estetyce.

Park im. Sienkiewicza w Łodzi do odnowy

Kolejna inwestycja w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego będzie miała dla łodzian ogromne znaczenie estetyczne. Obejmuje rewaloryzację części parku położonej w pobliżu ul. Sienkiewicza. Renowację pozostałego terenu zgłoszono w drugiej edycji BO.

Ekologicznie i zdrowo w Łodzi

Z udziałem pierwszego wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka w hali Expo otwarto VII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej Natura Food oraz zainaugurowano III edycję Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO
stat4u