SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo łódzkie

Przystanek Centrum w Łodzi nabiera kształtów

Na bieżąco informujemy o postępach łódzkich inwestycji, a główny przystanek przed „Centralem” na trasie W-Z jest ważnym elementem nowego systemu komunikacyjnego miasta, który pozwoli na bezkolizyjne przesiadki w osi północ-południe oraz wschód-zachód – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na placu budowy, gdzie fotoreporterzy mogli sfotografować teren z platformy podnośnika.

Łódź -Hołd dla państwa podziemnego

Uroczystości 75.lecia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w XXXIII LO im. Armii Krajowej. - Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową. Powstało, aby chronić obywateli pod obcą okupacją, wałczyć z wrogiem i zachować ciągłość polskiej władzy państwowej - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Stop przemocy w Łodzi!

Zaczyna się kolejny etap kampanii „Nie pozwól dorosnąć przemocy". Jej przesłanie: nie bądź obojętny, reaguj, nie bój się, możesz anonimowo zgłosić problem, zrób to! Zadzwoń pod 800 112 800.

Serce dla Łodzi

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska otrzymała statuetkę „Serce dla Łodzi” w kategorii „Osobowość”, przyznaną przez organizację pozarządową „Partnerstwo dla Łodzi”, której pomysłodawcą i założycielem jest poseł John Godson. Organizacja ta jest miejscem, gdzie spotykają się przedstawiciele biznesu, samorządu łódzkiego, mediów, aby nawiązać kontakty, wymienić informacje i zastanowić się, jak wspólnie walczyć z biedą i wykluczeniem społecznym. Osobom, firmom, organizacjom pozarządowym, które cechuje współczucie i zrozumienie dla losu innych, w sposób szczególny przyczyniającym się do rozwoju oraz regionu łódzkiego, wręczana jest statuetka przedstawiająca postać ludzką z sercem w dłoniach.

Rower miejski w Łodzi coraz bliżej

W Łodzi planowane jest utworzenie 100 stacji obsługujących rower miejski. Wiosną mieszkańcy opiniowali lokalizacje stacji. Łącznie do dyspozycji łodzian oddanych zostanie 1000 jednośladów.

Będzie nadal Atlas Arena w Łodzi

Atlas Arena nie zmieni nazwy do 2019 roku - poinformowali na konferencji prasowej zarządcy obiektu. - Firma Atlas pozostanie sponsorem tytularnym obiektu.

Program stypendialny „Młodzi w Łodzi”

1 października 2014 r. startuje rekrutacja do siódmej już edycji programów stypendialnych Młodzi w Łodzi oraz wspierająca nabór akcja promocyjno-informacyjna. W ramach programu miasto oferuje m.in.: praktyki i staże u najlepszych łódzkich pracodawców, miejski program stypendialny oraz program stypendiów fundowanych przez łódzkich pracodawców, bezpłatne szkolenia, wizyty w łódzkich firmach, studencką kartę rabatową czy konkurs dla młodych przedsiębiorczych.

Napisz książkę, promuj architekturę w Łodzi

Jeżeli uważasz, że Łódź to fascynujące miasto, pełne dumnych odniesień do fabrykanckiej, wielkomiejskiej przeszłości i każdy powinien o tym wiedzieć stwórz książkę dla młodzieży i pokaż im to.

Rekordowa liczba głosujących w Łodzi

82 tysiące łodzian oddało już swój głos na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. To tylko wyniki głosowania przez Internet. Karty wrzucone do urn zostaną podliczone później. Głosować będzie można w niedziele do północy, ale tylko za pośrednictwem Internetu. Punkty wyborcze zostaną zamknięte o 18.

Bez nowych lotów z Łodzi

Łódzkie lotnisko odstąpiło od umowy o współpracy z firmą 4You Airlines. - To jest oczywiście kłopot i smutna wiadomość, ale przecież z łódzkiego lotniska latają nadal inne linie lotnicze, chartery i odbywa się ruch cargo.

Mistrzowski start Galerii Gwiazd w Łodzi

Przed łódzką Atlas Areną powstanie Galeria Gwiazd Sportu. Inspiracją dla projektu był Mariusz Wlazły, ambasador Łodzi podczas MŚ i MVP turnieju. Podczas spotkania z reprezentantem Polski prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podziękowała w imieniu łodzian i Polaków za piękne przeżycia, które zaserwował wraz z drużyną.

Łódź buduje - Minęło 90 lat

25 września 2014 roku mija 90 lat od podjęcia przez Radę Miejską Łodzi decyzji o budowie wodociągów i kanalizacji według projektu Williama Heerleina Lindleya. W latach dwudziestych XX wieku Łódź była niechlubnym wyjątkiem w Europie - blisko 600-tysięczne miasto nie posiadało kanalizacji i wodociągów. W mieście nieczystości bytowe i przemysłowe płynęły ulicznymi rynsztokami, rzekami, które podczas opadów deszczu rozlewały się zanieczyszczając studnie wody pitnej. W mieście panował nieznośny fetor, wśród mieszkańców wybuchały epidemie: cholery, czerwonki, duru brzusznego, szkarlatyny, błonicy, odry i krztuśca. Łódź znajdowała się w ponurej czołówce polskich miast pod względem śmiertelności wśród mieszkańców. Stan sanitarny miasta pogarszał fakt, że do II wojny światowej Łódź należała do najbardziej zaludnionych polskich miast. W 1936 roku na 1 km kw. żyło 10439 mieszkańców (Warszawa 9585, Kraków 4610).

Ultranowoczesność w Łodzi

Nowy budynek centrum badawczego, unikatowy w skali światowej analizator ARUZ oraz sześć laboratoriów, w których znakomicie wykształcona kadra naukowa prowadzić będzie prace w oparciu o precyzyjnie dobrany sprzęt i najnowsze osiągnięcia nauki. Za rok zakończą się prace nad inwestycją BioNanoPark+. 23 września 2014 r. wmurowano pod nią kamień węgielny.

Łódź - Korytarzem nad Adriatyk

Dla nas to duże wyróżnienie – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska podczas sesji otwierającej pierwsze posiedzenie Forum Korytarza Bałtyk - Adriatyk Celem Forum, realizowanym w poszczególnych sesjach tematycznych, jest określenie punktu startu realizacji Korytarza Bałtyk–Adriatyk w jego polskiej części, poszukiwanie strategii i miejsca dla samorządów terytorialnych w rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej

Dodatkowe pieniądze na aktywizację bezrobotnych w Łodzi

Kwota ponad 2 mln zł pozwoli zaktywizować blisko 300 łodzian bez pracy. Ogółem w skali roku mamy ponad 67 mln. zł. Mamy informację, że te 2 mln, to nie koniec, dlatego zapraszamy wszystkich bezrobotnych, aby korzystali z odpowiednich form aktywizacji. Prosimy także o kontakt z UP przedsiębiorców zainteresowanych tworzeniem nowych miejsc pracy - powiedział dyrektor Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi Adam Kwaśniak.

Manufaktura Karskiego 5 w Łodzi

Dla mnie Jan Karski był niezwykle odważnym i oddanym sprawie walki o równość, prawdę, i sprawiedliwość młodym człowiekiem - powiedział Sławomir Grynberg o Janie Karskim

Łódzki Korczak jak nowy

Po dwóch latach przerwy szpital im. J. Korczaka, który od 10 lat wchodzi w skład szpitala wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi, znów będzie przyjmował najmłodszych pacjentów.

Najmłodsi bawią się w UMŁ

Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie będą się uczyć ciekawych rzeczy – powiedziała do dzieci wiceprezydent Agnieszka Nowak.

Zasłużeni dla kultury w Łodzi

Nowy sezon kulturalny w Łodzi został uroczyście inaugurowany sezon kulturalny. Impreza odbyła się w nowym, na kulturalnej mapie Łodzi, miejscu - Art Inkubatorze. Tradycją uroczystości jest wręczenie odznaczeń resortowych i nagród Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie kultury. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał Janusz Gust.

22 Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi

216 firm z ośmiu państw, sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny i profilaktyczny, akcesoria ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym, nowoczesne wyposażenie szpitali, gabinetów, SPA, konferencje i warsztaty. Zwiedzający mogą testować urządzenia, porównać oferty, zasięgnąć fachowej porady i nawiązać współpracę. Interaktywna rehabilitacja w przestrzeni 3D, innowacyjne egzoszkielety do reedukacji chodu i rehabilitacji, siłownie dla osób z niepełnosprawnością, nowoczesne aparaty do fizykoterapii, bezinwazyjna diagnostyka - to tylko niektóre produkty i propozycje oferowane na tegorocznych targach.

W Łodzi warto studiować!

Studenci i Studentki z Łodzi pozdrawiają Maturzystki i Maturzystów" - tak brzmi hasło kampanii eventowej, która wystartowała w Łodzi. Jej celem jest zachęcanie do studiowania w naszym mieście. W czasie kampanii specjalny autokar dotrze do 70 szkół w 16 miastach w województwa łódzkiego. Maturzyści odwiedzający autobus, będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju konkursach i grach a także skorzystać z Kompetencjometru - interaktywnego testu kompetencji wskazującego dla nich najlepsze kierunki studiów oraz zawód. Dodatkowo młodzież otrzyma bezpłatny informator „Studiuje w Łodzi" oraz inne materiały dotyczące łódzkich uczelni.

W Łodzi Joanna Kopcińska ponad podziałami

Łodzi jest potrzebny Prezydent, który potrafi stanąć ponad podziałami politycznymi, taki, który łączy, a nie dzieli. Osoba, która będzie Prezydentem wszystkich łodzian, a nie tylko swojej partii politycznej. Właśnie taką osobną jest pani radna Joanna Kopcińska - mówi o niezrzeszonej kandydatce PiS radny Witold Rosset (niezrzeszony), były przewodniczący Komisji Finansów w Radzie Miejskiej. Dodaje, że Hanna Zdanowska jest nie tylko Prezydentem, ale też przewodniczącą łódzkiej Platformy Obywatelskiej. - To przynosi Łodzi więcej szkody niż pożytku. Łódzki samorząd jest nadmiernie upartyjniony, a interes miasta często ginie w ogniu politycznej walki - mówi W. Rosset i zapowiada, że odda swój głos w wyborach na Joannę Kopcińską.

Wystawa w Porcie Łódź

W Porcie Łódź otwarto wystawę pt. „Łódź: Rewitalizacja i Budowa" („Lodz: Revitalization and Construction"), której premiera miała miejsce w marcu 2014 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Prezentowane zdjęcia ukazują m.in. największe nowe łódzkie inwestycje oraz rewitalizacje XIX- i XX-wiecznych fabryk, kamienic, willi i pałaców, EC1, a także wyremontowaną ulicę Piotrkowską. Na forum europejskim była to świetna promocja naszego miasta, które stara się o organizację tematycznej światowej wystawy Expo 2022 w zakresie rewitalizacji. Ekspozycję przyjęto z ogromnym zainteresowaniem. Otwierając wystawę w Europarlamencie, prezydent Hanna Zdanowska powiedziała: Ratujemy dziedzictwo okresu wielkiej Łodzi przemysłowej i zupełnie zmieniamy centrum. Powinniśmy opowiadać całemu światu, że tak wiele się u nas dzieje.

Budżet na Piotrkowskiej w Łodzi

Czy wybudować boisko, nowy woonerf, a może zmodernizować strzelnicę lub przeprowadzić renowację unikatowego śmigłowca Mi-6. O tych i innych projektach budżetu obywatelskiego można się dowiedzieć na ul. ul. Piotrkowskiej od samych zgłaszających.

Zostać uczniem czy piratem w Łodzi?

Pierwsze oficjalne łódzkie pasowanie pierwszoklasistów na uczniów odbyło się w pasażu Schillera. W specjalnie przygotowanej pirackiej scenerii mianowania dokonała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Każdy maluch rozpoczynający w tym roku szkolną przygodę otrzymał pamiątkowy dyplom.

Łódź - Komputery w nagrodę

Szkoła Podstawowa nr 34 zwyciężyła w konkursie pn. Szkoła nowoczesnych technologii - nowoczesna edukacja. W nagrodę otrzymała 25 tabletów Dell Venue. Będą z nich korzystać uczniowie klas I-III. 5 tabletów przekazano do użytku nauczycieli. Uroczyście wręczył je wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Łódź - Parlamentarzyści, radni i łodzianie o A 1

Doraźna Komisja ds. Transportu Rady Miejskiej zorganizowała w Nowosolnej posiedzenie z udziałem Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg i Transportu oraz kilkudziesięciu mieszkańców i rady osiedla. Wrócił temat od lat nierozwiązany - budowa autostrady A1 na odcinku Stryków-Tuszyn, budowa obwodnicy Nowosolnej i studium transportowego. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach zostanie rozpisany kolejny przetarg na opóźnioną o dwa lata budowę trasy A1. Przewidywany termin zakończenia budowy odcinka Tuszyn-Stryków to 2016-2017 r. Łącznie opóźnienie wynosić będzie około 5 lat.

Szkoła z dołkami w Łodzi

Pierwsze na terenie łódzkich szkół plansze do gry w minigolfa powstały na terenie Szkoły Podstawowej nr 152 im. Elizy Orzeszkowej. To nowa, oryginalna propozycja urozmaicenia zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Biznes z Łodzią

Odbyło się spotkanie w ramach projektu „Kreowanie biznesu" realizowanego w UMŁ, a współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS. Projekt rozpoczął się 15 października 2013 zaś zakończy się 30 czerwca 2015 r., a jego całkowita kwota wynosi ponad 161 tys. zł. Głównym celem akcji jest rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia wśród łodzian do 30 roku życia. W trakcie trwania programu 36 spośród 162 wybranych uczestników z skorzystało między innymi z 245 godzin szkoleń z zakresu doradztwa biznesowego i zawodowego, natomiast 32 osoby uruchomiły własną działalność gospodarczą

Łódź siatkarska, Łódź turystyczna

Rabaty dla siatkarskich kibiców, mobilny punkt informacji turystycznej oraz możliwość oglądania meczów w lokalach przy ulicy Piotrkowskiej, to kolejne atrakcje przygotowane przez miasto na zbliżającą się łódzką cześć Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Ku pokrzepieniu serc w Łodzi

W ogródku restauracji przy Piotrkowskiej 86 odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii. Przedstawiciele władz miasta, artyści, animatorzy kultury czytali fragmenty trylogii Henryka Sienkiewicza. Dodatkową atrakcją była obecność konnego patrolu straży miejskiej, tym razem w strojach narodowych z XVII wieku.

Kochankowie z ulicy Kamiennej w Łodzi

Ulica Kamienna (obecnie Włókiennicza) to kultowa ulica w Łodzi. Swoją sławę zawdzięcza między innymi piosence Agnieszki Osieckiej zatytułowanej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Minęło właśnie 10 lat od kiedy z inicjatywy grupy artystycznej „Krąg” przy Włókienniczej umieszczono płaskorzeźbę – fontannę „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, zaprojektowaną przez Wojciecha Gryniewicza (autora projektu ławeczki Tuwima z ulicy Piotrkowskiej). Rzeźba, wykonana z brązu, przedstawia parę zakochanych, ukrytych przed deszczem pod ortalionowym płaszczem. Fontanna i płaskorzeźba pilnie wymagają odnowienia, warto też, by przy tej okazji przypomnieć młodym pokoleniom łodzian o tej unikalnej w skali kraju atrakcji turystycznej naszego miasta.

Dworzec w Łodzi rośnie w oczach

O postępach na budowie dworca Łódź Fabryczna poinformował na konferencji prasowej dyrektor ZDiT Grzegorz Nita. Trwają prace przy konstrukcji zadaszenia obiektu, powstają ruszty, na których zamontowane będą szklane panele.

Budowa dworca w Łodzi

Rozpoczął się montaż 54 słupów, na których oparty będzie dach przystanku przesiadkowego Centrum. Pomalowane na biało, stalowe słupy przyjeżdżają z wytwórni w Bydgoszczy i są przykręcane potężnymi śrubami do specjalnych betonowych kotew, wylanych wcześniej na całej powierzchni przystanku.

Łódź w rocznicę wybuchu wojny

Przed pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii Łódź przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich i wojskowych oraz mieszkańcy miasta uczcili 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym: dokonano zmiany warty, wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt, odegrano hymn państwowy i sygnał Wojska Polskiego. Gospodarzem obchodów była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która powiedziała:

Miejska inauguracja roku szkolnego w Łodzi

W Szkole Podstawowej nr 1 i Publicznym Gimnazjum nr 1 przy ul. Sterlinga 24 odbyła się uroczysta miejska inauguracja roku szkolnego. Zabytkowy budynek został niedawno wyremontowany w ramach programu Mia100 Szkół, w trakcie którego odnowiono już 46 placówek. 14 kolejnych jest jeszcze w trakcie prac remontowych, a dwie zostaną niedługo oddane do użytku. W budynkach wymieniono okna, stropy i instalację c. o., co pozwoli zaoszczędzić rocznie 3 mln zł na ogrzewaniu. W tym roku szczególnie zadbano także o bezpieczeństwo przed szkołami. Zmieniono organizację ruchu w ich okolicy i odnowiono oznakowanie pionowe i poziome.

Łódź - Ogólnopolska Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji

Pracownicy Zakładu Wodociągów Kanalizacji w Łodzi zajęli pierwsze miejsce w odbywającej się w Łodzi w miniony weekend XXIV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im T. Jakubowskiego. Łódzcy wodociągowcy pokonali 58 drużyn z całej Polski

Są opinie wniosków do budżetu obywatelskiego w Łodzi

Doraźna Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego zakończyła prace nad rozpatrywaniem 871 wniosków do budżetu partycypacyjnego na 2015 rok. 752 z nich zaopiniowała pozytywnie, a 119 negatywnie. Jak mówią członkowie prezydium przewodnicząca Urszula Niziołek-Janiak oraz wiceprzewodniczący Paweł Bliźniuk i Bogusław Hubert, Komisja wnioski procedowała przez 46 godzin na 13 posiedzeniach. W ubiegłym roku radni rozpatrywali wnioski łącznie przez 60 godzin.

Łódź - Nowi dyrektorzy w oświacie

Z udziałem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego odbyła się w UMŁ uroczystość wręczenia nominacji na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych, którzy zostali mianowani lub wyłonieni w drodze konkursu.

Łódź - Finał remontów i ich nowa perspektywa

Dobiegają końca wakacyjne remonty łódzkich szkół. Termomodernizacja zakończyła się m.in. w Szkole Podstawowej nr 152 przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 52/54. W trakcie prac ocieplono budynek, wymieniono okna, drzwi, centralne ogrzewanie oraz poprawiono wygląd elewacji. Budynek stał się energooszczędny. Remont kosztował 793 tys. zł.

Rośnie stadion przy al. Unii w Łodzi

Trwa budowa stadionu przy al. Unii Lubelskiej 2. Zakończone zostały już prace w części podziemnej, a niebawem końca dobiegną te na poziomie zero. Wykonawca, skierniewicka firma Mirbud, rozpocznie nadziemny etap inwestycji.

Łódź - Kanałem do historii

Krótką inscenizacją uczcili łódzcy harcerze 70-lecie rozpoczęcia akcja ewakuacji kanałami powstańców warszawskich ze Starego Miasta do Śródmieścia. Ubrani w stroje powstańców harcerze ZHR przeszli kanałem rzeki Łódki w rejonie parku Helenowskiego.

MPK włącza się w obchody rocznicy likwidacji getta!

Zagłada społeczności żydowskiej to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Łodzi XX wieku. Od września 1939 r. do sierpnia 1944 r. za sprawą hitlerowskiego okupanta z miasta nad Łódką zniknęła bezpowrotnie jedna trzecia jego mieszkańców. Zostali oni zamordowani w obozach zagłady lub zmarli z głodu i chorób. Tym wszystkim ofiarom getta my, żyjący dziś, winniśmy pamięć. I właśnie w imię tej pamięci MPK-Łódź przygotowało wydarzenia, które mają ją utrwalać.

Dworcowy tunel w Łodzi robi wrażenie!

- Na bieżąco raportujemy łodzianom postępy prac przy budowie nowego dworca Łódź Fabryczna. Chodzi nie tylko o sam obiekt stacji, ale również o całą złożoną infrastrukturę: układ komunikacyjny, torowisko oraz tunel, który zagłębia się pod ziemię na poziom 16 metrów - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Goście z Atlanty w Łodzi

Łódź odwiedził konsul honorowy Polski w Atlancie Lawrence R. Asch oraz Claire Angelle dyrektor wydziału spraw zagranicznych urzędu miejskiego w Atlancie.

Doniesienie do prokuratury to nie pomysł na kampanię

- Bardzo się cieszymy, że dziś po raz pierwszy od kilku tygodni możemy trzymać te materiały radnej Joanny Kopcińskiej, w których zaprasza na swoje dyżury, bez drżenia serca, bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje, bo wczoraj prokuratura potwierdziła to, o czym mówiliśmy - że to kampania informacyjna - mówi Łukasz Magin, przewodniczący Klubu Radnych Łódź 2020, trzymając w ręku ulotkę, informującą o dyżurach radnej.

Łódź - Art_Inkubator tętni życiem

- Po raz kolejny gościmy miejscu, które wnosi nową energię i wyznacza kreatywną przestrzeń w pofabrycznych łódzkich murach. Mam nadzieję, że ludzie z pasją, którzy weszli do Art_Inkubatora, zrealizują tu swoje plany i marzenia - powiedziała na konferencji prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Łódź-Wiwat Wojsko Polskie!

Uroczystą mszą św. odprawioną przez biskupa Adama Lepę rozpoczęły się łódzkie obchody Święta Wojska Polskiego. Ksiądz biskup Adam Lepa przypomniał w homilii znaczenie zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą

Upamiętnienie ważnej rocznicy w Łodzi

Z okazji 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, zaplanowano wiele wydarzeń, upamiętniających tragiczny okres w dziejach w Łodzi. Już od piątku, 22 sierpnia, codziennie odbywać się będą koncerty, debaty, pokazy filmowe, wystawy oraz spotkania, związane z obchodami. Główne uroczystości zaplanowano w dniach 28-31 sierpnia.

Łódź przyjazna inwestorom

Łódź została nominowana w konkursie Prime Property Prize 2014, w kategorii Miasta przyjazne inwestorom. Konkurs Prime Property Prize 2014 ma za zadanie wyłonić firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży.

Łódź - System posteruje ruchem

Niemal wszystkie łódzkie skrzyżowania, na których znajdują się światła zostały objęte nowoczesnym system sterowania ruchem. To wynik podpisania umowy między Zarządem Dróg i Transportu a firmą Sprint, specjalizującą się w tej dziedzinie.

Siatkarska Łódź - lubię to!

Bilety na mecze Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, koszulki okolicznościowe i oficjalne piłki siatkarskie będzie można wygrać, biorąc udział w konkursach zorganizowanych przez Łódź na oficjalnym facebookowym profilu miasta www.facebook.pl/lodzpl. Zabawa ruszy od poniedziałku 18 sierpnia i jest jednym z elementów promocji zbliżającego się czempionatu.

Łódź - Pozytywne wieści z kontroli NIK

- W latach 2010 - 2014 Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła 28 postępowań kontrolnych w łódzkim magistracie. Realizacja takich inwestycji jak remont ulicy Piotrkowskiej, czy program Mia100Kamienic zostały przez NIK ocenione pozytywnie. Prawidłowo przygotowanie były przetargi, dobrze przebiegał nadzór nad inwestycjami, a odpowiedzialni pracownicy mieli właściwe kwalifikacje - powiedział mecenas Marcin Górski dyrektor Wydziału Organizacyjno- Prawnego na konferencji podsumowującej kontrole NIK w urzędzie.

Łódź wsparła polskiego kandydata do Oscara

„Ida” to największy sukces artystyczny i komercyjny polskiej kinematografii od czasów filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Do tej pory film pokazywany był w aż 51 krajach i to z pewnością nie koniec. Właśnie został polskim kandydatem do Oscara 2015 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Pierwszy raz od lat mamy realną szansę na wygraną, o ile film otrzyma nominację do „ szczęśliwej piątki”. „Idę” w samych tylko Stanach Zjednoczonych – a więc na bardzo trudnym, wymagającym rynku – zobaczyło ponad 400 tys. widzów. Film zarobił tam ponad 3,5 mln dolarów.

Impact Festival w Łodzi na duży plus

Około 30 tysięcy osób odwiedziło III edycję Impact Festival, który w czerwcu odbył się w Atlas Arenie. Ponad połowa z gości była spoza regionu łódzkiego, co przyczyniło się do większej promocji Łodzi i samej hali.

Łódź -Dyskryminacja sprzeczna z Konstytucją

- Jest rzeczą absolutnie niebywałą, aby dyrekcja jakiejkolwiek instytucji, także teatru, karała swojego pracownika za poglądy. To zwyczajna dyskryminacja. Zakazuje tego art. 32 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który stanowi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny - uważa radna niezrzeszona Joanna Kopcińska, która wraz z przewodniczącym Klubu Radnych PiS, Piotrem Adamczykiem, skomentowała sprawę zwolnienia z Teatru Nowego aktora Marka Cichuckiego, który zbojkotował publiczne czytanie sztuki „Golgota Picnic". J. Kopcińska jest zdania, że nie można tworzyć w Łodzi „klimatu, w którym dyskryminacja jest na porządku dziennym i staje się dopuszczalną normą".

Ofensywa pamięci 1914-2014 w Łodzi

Skauci z kilku krajów m.in. Litwy, Niemiec, Serbii, Polski i Rosji wzięli udział w apelu pamięci zorganizowanym w Gadce Starej ku czci żołnierzy poległych w „Operacji łódzkiej” z 1914 roku. To jeden z punktów programu obchodów wybuchu I wojny światowej i najkrwawszej bitwy manewrowej, która wydarzyła się w jej trakcie. Wcześniej uczestnicy międzynarodowego zlotu harcerzy „Ofensywa łódzka 2014”, nawiązującego do wydarzeń sprzed 100 lat, uporządkowali nekropolie wojenne z tego okresu, znajdujące się w województwie łódzkim.

Trwa rekrutacja w łódzkich szkołach

Do 30 sierpnia 2014 trwać będzie rekrutacja uzupełniająca w łódzkich szkołach ponadgimnazjalnych.

Pro100 chodnikiem w Łodzi

Kolejne łódzkie chodniki pięknieją w ramach programu „Pro100 chodnikiem”, zakładającego renowację 100 tys. mkw dróg dla pieszych. Prace trwają m.in. na ul. Pomorskiej, Zachodniej, Zakładowej i al. Kościuszki. Ta ostatnia ma zyskać inny niż dotychczas, bardziej spacerowy charakter.

PROJEKT ZAZNACZANIA GRANIC LITZMANNSTADT-GETTO 1940-1944

Projekt, realizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Zarząd Dróg i Transportu, obejmować będzie zainstalowanie w przestrzeni publicznej 90 płyt granitowych znaczących granice stworzonego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej getta łódzkiego, istniejącego w części dzielnicy Łódź-Bałuty w latach 1940-1944.

Łódź - W hołdzie powstańcom

W 70 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego o godzinie 17, na Starym Cmentarzu w Łodzi złożono kwiaty na mogiłach poległych i zmarłych powstańców .

Życzenia dla Łodzi i ulicy Piotrkowskiej!

Kolejne, 591. urodziny miasta odbyły się tradycyjnie na Starym Rynku przy obelisku, upamiętniającym nadanie przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich Łodzi 29 lipca 1423 roku na zamku w Przedborzu. W nawiązaniu do historycznych wydarzeń, odegrano krótką inscenizację z udziałem króla Jagiełły, a patrol konny straży miejskiej w strojach z epoki przejechał przez Stary Rynek, by przekazać akt lokacji władzom miasta. W rolę rycerzy i mieszczan, a nawet króla Jagiełły wcielili się strażnicy miejscy z konnej Straży Miejskiej w kostiumach Łódzkiego Centrum Filmowego.

Warszawa dziękuje Łodzi

Za wkład w produkcję filmu Jana Komasy Miasto 44 twórcy filmu podziękowali Łodzi. Za plenery powstańczej Warszawy posłużyły ulice: Włókiennicza i Roosevelta, byłe zakłady Polmosu przy ul. Wydawniczej, Widzewska Manufaktura oraz wnętrza byłego banku przy ul. Roosevelta. Film został wsparty finansowo przez Łódzki Fundusz Filmowy oraz organizacyjnie przez Łódź Film Commission.

Rocznica powstania warszawskiego -obchody w Łodzi

W 70 rocznicę powstania warszawskiego, 1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym mieście rozlegnie się dźwięk syren.

Mia100 hipermarketów w Łodzi

Zdaniem radnej Joanny Kopcińskiej oraz radnego Marka Michalika w Łodzi jest za dużo sklepów wielkopowierzchniowych (powyżej 400 m² powierzchni sprzedażowej). Takich obiektów w Łodzi jest ponad 100, a decyzji o warunkach zabudowy na powstanie kolejnych wydano jeszcze co najmniej 150. - Wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwoliłyby ten problem złagodzić.- mówił M. Michalik.

Pomnik wspaniałych łodzian

16890 imiennych kostek brukowych liczy Pomnik Łodzian, będący równocześnie nawierzchnią ulicy Piotrkowskiej. Dzięki remontowi reprezentacyjnej ulicy miasta, do wcześniej wybudowanego Pomnika Łodzian Przełomu Tysiącleci dołączyły: Pomnik Łodzian Nowego Milenium i Pomnik Łódzkiej Tożsamości, dedykowany najbardziej znanym i zasłużonym dla miasta ludziom i instytucjom. Ta część pomnika pozostaje otwarta dla kolejnych zgłoszeń.

Podsumowanie urodzin Łodzi

Tegoroczne obchody 591 rocznicy nadania praw miejskich Łodzi obchodzone były hucznie. Pogoda dopisała, więc mieszkańcy korzystali z różnych form aktywnego wypoczynku. W około 90 wycieczkach i różnego rodzaju wydarzeniach udział wzięło od 80 do 100 tysięcy łodzian. Na część wycieczek obowiązywały wcześniejsze zapisy, ale i tak cieszyły się dużym zainteresowaniem, np. spacer po budowie dworca Fabrycznego wybrało 700 osób, a zwiedzanie EC1 - 2,5 tys.

Na urodziny Łodzi!

Pierwszego dnia urodzin łodzianie bawili się na ul. Piotrkowskiej, w miejskich spółkach , instytucjach kultury i na terenach inwestycji.

Łódź nagrodzona

Łódź otrzymała prestiżowa nagrodę Rady Europy - Plakietę Honorową.

W stulecie Bitwy Łódzkiej

Bitwa pod Łodzią uchodzi za największa bitwę manewrową I wojny światowej. W stulecie jej stoczenie w Łodzi i województwie zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających żołnierzy wielu narodowości, którzy w niej polegli.

Warsztaty cyrkowe w Łodzi

W dniach 26 lipca - 04 sierpnia 2014 r. Centrum Zajęć Pozaszkolnych 1 organizuje w Łodzi ostatnią edycję projektu Circus Culture 4 Europe, który realizowany jest od 10 lat w różnych miastach.

Łodzią w świat

Pierwszy wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak spotkał się w UMŁ z ambasador Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Polsce, panią Adrianą Gotterberg Gil. Zgodnie z umową, dotyczącą współpracy pomiędzy Polską i Wenezuelą, poszukiwano wspólnej płaszczyzny współpracy na poziomie lokalnym. Pani ambasador wyraziła ogromne zainteresowanie Łodzią i jej potencjałem, zwłaszcza akademickim. Uniwersytet Łódzki już zapowiedział współpracę z Uniwersytetem w Meridzie. Główne obszary zainteresowania to przede wszystkim edukacja, kultura, farmaceutyka i handel, ale także regionalna branża rolno-spożywcza.

591 powodów dla Łodzi

To już 591. rocznica nadania Łodzi praw miejskich. Jesteśmy przekonani, że przez te wszystkie lata uzbierało się przynajmniej tyle samo powodów, dla których kochamy to miasto. OFF Piotrkowska zaprasza do pamiątkowych zdjęć, na których każdy łodzianin będzie mógł wyrazić swoje uczucie obchodzącej urodziny Łodzi.

Przebudowa trasy WZ w Łodzi

Zgodnie z harmonogramem przebudowy trasy WZ 26 lipca ruszają prace na odcinku retkińskim. W pierwszym etapie, który potrwa do września, wykonawca zaplanował wyłącznie prace rozbiórkowe torowiska tramwajowego na odcinku od pętli przy al. Wyszyńskiego do al. Bandurskiego.

Trasa Górna w Łodzi na finiszu!

- Dobiega końca budowa Trasy Górna. Od wtorku udrożniony zostanie przejazd w obie strony ulicą Pabianicką w kierunku północ - południe. To ważna dla Łodzi inwestycja - ponad 4 km nowoczesnej arterii, z czterema wiaduktami, trójpoziomowym skrzyżowaniem, ścieżkami rowerowymi, ekranami akustycznymi, pętlą autobusową - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Rower wodny w Łodzi

Odbyła się premiera "roweru wodnego" Łódzkich Wodociągów.

Święto Policji w Łodzi

Łódzcy policjanci obchodzą swoje święto. Podczas uroczystości na pl. Dąbrowskiego najbardziej zasłużeni policjanci otrzymali medale i odznaki „Za długoletnia służbę w policji" i „Zasłużony policjant". Dokonano również mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Tańce w łódzkiej Altanie

„Koncert dęty na 5" to tytuł kolejnego programu w ramach cyklu „Letnich koncertów w Altanie" w Parku Źródliska, na które w każdą niedzielę wakacji zapraszają „Zielona Łódź" i Akademia Muzyczna w Łodzi.

Letnia filharmonia w Łodzi

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska serdecznie zaprasza na niezwykły koncert chórzystów naszego miasta oraz gości z zagranicy.

Księży Młyn w Łodzi coraz piękniejszy

Po zakończeniu renowacji na Księżym Młynie będzie w sumie 12 pracowni dla artystów. Ludzie sztuki mają tu wszystko, by spełniać swoje marzenia. Oryginalną, zabytkową, zrewitalizowną przestrzeń - doskonale przystosowaną do ich twórczej pracy. Już niedługo rozpoczną się tu prace przy zagospodarowaniu całego terenu. Udało się pozyskać ponad 400 tys. złotych na wykonanie dodatkowych prac na tym terenie od Komitetu Łódzkiego Obszaru Metropolitarnego.

Łódź po raz pierwszy w samorządowej pierwszej dziesiątce polskich miast

Łódź zaliczyła bezprecedensowy awans w tegorocznym prestiżowym i największym w Polsce rankingu „Najlepszy Samorząd 2014” oraz równie ważnym rankingu „Europejski Samorząd 2014” dziennika Rzeczpospolita w kategorii miast na prawach powiatu. W rankingu najlepszych samorządów z ubiegłorocznego 35 wskoczyliśmy na 9 miejsce, a do miejsca na podium zabrakło nam jedynie 5 punktów. W rankingu europejskich samorządów, gdzie oceniano pozyskanie i wydatkowanie funduszy unijnych, skok Łodzi był jeszcze bardziej spektakularny – z 43 miejsca w ubiegłym roku, w tym awansowaliśmy na 11 miejsce (skok o 32 pozycje, za nami w europejskim rankingu uplasowały się tak silni gracze jak Wrocław, Poznań, Katowice i Kraków!).

Nowe autobusy dla łodzian

Podpisano umowę na dostawę, w formie najmu 40, niskopodłogowych autobusów marki Mercedes Benz Conecto.

Łódzka Karta Dużej Rodziny

Podsumowano pierwszy rok funkcjonowania łódzkiej Karty Dużej Rodziny. Dotychczas łodzianie złożyli 2327 wniosków i wydano 11,5 tys. kart. W programie uczestniczy 200 partnerów publicznych i 47 prywatnych. Posiadacze karty mogą korzystać ze zniżek w muzeach, teatrach, kinach, obiektach sportu i rekreacji. Rodziny płacą również mniej za przejazd komunikacją miejską i korzystanie z usług służby zdrowia.

"Uśmiechnij się" w Łodzi

Z okazji 90 rocznicy powstania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do siedziby samorządowej spółki wróciła mozaika z napisem "Uśmiechnij się". Wykonanie mozaiki z napisem "Uśmiechnij się" polecił Stefan Skrzywan - pierwszy dyrektor Łódzkich Wodociągów, budowniczy sieci kanalizacyjnej w mieście. Złożona z kilku tysięcy maleńkich płytek mozaika pojawiła się w przedwojennej siedzibie ZWIK przy ul. Narutowicza 65. Inżynier Skrzywan - ten niezwykle optymistyczny, o otwartym charakterze człowiek uznał, że odwiedzających siedzibę ZWIK łodzian powinien witać optymistyczny napis: "Uśmiechnij się".

Tańsze opłaty dla remontujących elewacje w Łodzi

1 grosz dziennie wynosić będzie opłata za zajęcie za 1 mkw chodników, placów, parkingów, ścieżek rowerowych i ciągów pieszych w celu ustawienia rusztowań dla wykonania remontu elewacji budynku - zdecydowała Rada Miejska w Łodzi. Wprowadzenie preferencyjnej stawki stanowi kontynuację działań Miasta Łodzi wspierających rewitalizację budynków.

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza

We wtorek 15 lipca o godzinie 18. Muzeum Miasta zaprasza na dwa wernisaże - ekspozycji Andrzeja Frydrycha pn. Słyszenie - forma widzenia i wernisaż EL art. Słyszenie - forma widzenia Andrzeja Fydrycha będzie prezentowana w Górnej Galerii Wystaw Czasowych potrwa do 17 sierpnia.

Nowa nazwa dla łódzkiej Areny

31 sierpnia 2014 roku wygasa umowa z firmą Atlas na dzierżawę nazwy łódzkiej hali. 10 lipca planowane jest rozpisanie nowego konkursu. Atlas nie skorzystał z prawa do przedłużenia umowy, jednak nie oznacza to końca współpracy z tą firmą. Obecnie najważniejszym celem jest, aby do końca sierpnia tego roku podpisać umowę z nowym sponsorem.
stat4u