SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Sylwester na sportowo w Krakowie

Aż 1740 zawodników i zawodniczek postanowiło w wyjątkowy sposób rozpocząć świętowanie Nowego Roku i wzięło udział w 11. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.W 11. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego udział wzięło w sumie 1740 zawodników i zawodniczek. 972 z nich wybrało dłuższy dystans – 10 km, czyli „Radosną Dziesiątkę". Pozostali (768) wybrali dystans 5 km, czyli „Smoczą Piątkę". Meta biegu znajdowała się na Rynku Głównym.

Królewskie powitanie Nowego Roku

Kraków w królewskim stylu przywitał Nowy Rok! Na imprezie sylwestrowej Kraków – Miasto Królów bawiło się ponad 150 tys. osób, z czego 20 tys. pod samą sceną u stóp krakowskiego ratusza.

Sylwester 2014 - końcowe odliczanie w Krakowie

Już jutro (31 grudnia, środa) na krakowskim Rynku zapanuje radość i zabawa, przy akompaniamencie zapewnionym przez najlepszych polskich artystów. Nadejście Nowego Roku będziemy świętować zarówno z widzami zgromadzonymi na płycie Rynku, jak i z tymi zasiadającymi przed ekranami telewizorów. Zabawę rozpoczynamy o 19:00, a na transmisję na antenie stacji TVN zapraszamy już od 20:00.

11. Krakowski Bieg Sylwestrowy już w środę

Do 31 grudnia trwają zapisy do 11. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Wszystkich, którzy chcą połączyć sportową rywalizację z klimatem sylwestrowej zabawy, 31 grudnia, w samo południe zapraszamy do startu z Rynku Głównego!

Sylwester 2014 - rozpoczynamy odliczanie!

31 grudnia na krakowskim Rynku zapanuje radość i zabawa, przy akompaniamencie zapewnionym przez najlepszych polskich artystów. Nadejście Nowego Roku będziemy świętować zarówno z widzami zgromadzonymi na płycie Rynku, jak i z tymi zasiadającymi przed ekranami telewizorów. Na scenie o szerokości 50 m i wysokości sięgającej 17 m będą królować gwiazdy polskiej estrady: wokaliści, performerzy i tancerze. Zabawę na Rynku rozpoczynamy o 19:00, a na transmisję na antenie stacji TVN zapraszamy już od 20:00.

Zapisy na Cracovia Maraton

Trwają zapisy do 14. edycji Cracovia Maraton – ze startem i metą na krakowskim Rynku Głównym, która odbędzie się 19 kwietnia 2015 roku. Na tę chwilę na liście startowej widnieje już ponad 2 500 osób. Do końca tego roku opłata startowa wynosi 80 zł.

Kraków jak z bajki

Piękna, tajemnicza dziewczyna, bal, zegar wybijający północ, zakochany książę i zgubiony pantofelek – kto nie zna tej historii?! Kraków postanowił przypomieć bajkę o Kopciuszku w nowej odsłonie i wykorzystać ją do promocji miasta w Polsce i za granicą. Kampania krajowa ruszyła już w poniedziałek (22 grudnia). Spot, z udziałem sławnej polskiej aktorki, będzie można oglądać do 28 grudnia (niedziela) na antenie telewizji TVN i kanałach obsługiwanych przez TVN Media.

Zobacz Żywą Szopkę u Franciszkanów

Każdy kto spędza Święta Bożego Narodzenia w Krakowie z pewnością nie wyobraża ich sobie bez Żywej Szopki przygotowywanej przez braci Franciszkanów. Tak samo jest w tym roku – w dniach 24-26 grudnia (środa – piątek) zapraszamy na ul. Franciszkańską 4 by zobaczyć Maryję i Józefa z małym Jezusem, pastuszków i żywe zwierzęta: lamy, osiołka, kucyka, owce i kozy.

Światowe Dni Młodzieży - komunikat

Urząd Miasta Krakowa – we współpracy i porozumieniu z Archidiecezją Krakowską oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM – uczestniczy w przygotowaniach do ŚDM od 2013 r. Prace te mają charakter roboczy i angażują wyznaczonych przez Prezydenta Miasta Krakowa (już we wrześniu 2013 r.) pracowników UMK i miejskich instytucji do współpracy z organizatorami wydarzenia. Dotyczy to także wyboru optymalnych lokalizacji poszczególnych uroczystości religijnych.

Wspólnie na rzecz Krakowa

W poniedziałek, 22 grudnia, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący PO w Krakowie, Grzegorz Lipiec podpisali porozumienie o współpracy. Jej celem ma być stabilny rozwój Krakowa oparty o realizację kilkudziesięciu projektów, w ramach perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020.

Wyjątkowa Wigilia dla potrzebujących w Krakowie

W tym roku już po raz 18. w Krakowie odbyła się Wigilia dla osób ubogich, bezdomnych i najbardziej potrzebujących. 21 grudnia (niedziela) Rynek Główny zamienił się w największy w Europie wigilijny stół. Organizatorem wydarzenia byli: znany restaurator i filantrop Jan Kościuszko oraz Grupa Kościuszko M2B. W otwarciu Wigilii wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:00.

Świąteczne targowanie w Krakowie

Tylko kilka dni zostało do Świąt Bożego Narodzenia, pora na przygotowania do Wigilii i ostatnie zakupy, które można zrobić odwiedzając Krakowski Rynek Główny i trwające na nim Targi Bożonarodzeniowe. Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące targom m.in. Korowód Kolędniczy, Opłatek Prezydencki, Lekcję Śpiewania i inscenizację „Dziadów Polskich".

Opłatek w Magistracie

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, radni miasta i urzędnicy wzięli udział w środę, 17 grudnia, w spotkaniu opłatkowym Rady Miasta Krakowa.

Wybierz wydarzenie roku 2014

Otwarcie Kraków Areny, kanonizacja Jana Pawła II, a może start budżetu obywatelskiego? Rusza konkurs na wydarzenie roku 2014.

Kraków Arena stadionem narodowym tenisa

Nasze rywalki to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w tych rozgrywkach. Jeśli przyjadą Maria Szarapowa i Jekaterina Makarowa - a nieoficjalnie wiem, że obie potwierdziły udział w tym meczu - to Rosja będzie faworytem tego spotkania – mówiła przed meczem I rundy Grupy Światowej rozgrywek Fed Cup by BNP Paribas: Polska – Rosja Agnieszka Radwańska. Spotkanie odbędzie się w Kraków Arenie 7-8 lutego 2015 roku.

Partnerzy Krakowskiej Karty Rodzinnej w magistracie

Przedstawiciele firm współpracujących z Urzędem Miasta Krakowa w realizacji programu wspierającego rodziny wielodzietne, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, radni Miasta Krakowa oraz rodziny wielodzietne wzięli udział wczoraj (16 grudnia) w Gali Partnerów Programu Krakowskiej Karty Rodzinnej.

Sylwester 2014 Kraków - Miasto Królów

Noc sylwestrowa to niezaprzeczalnie królowa wszystkich nocy. Należy ją hucznie uczcić i z honorami przywitać Nowy Rok, dlatego idealnym miejscem do tego jest Kraków – Miasto Królów! Największe polskie gwiazdy, królowe i królowie polskiej estrady, wśród nich m.in. Agnieszka Chylińska, Maciej Maleńczuk, Kayah, Zakopower, IRA, Wilki, Feel, Grzegorz Hyży, Red Lips i Future Folk, pojawią się w Krakowie, aby wspólnie z mieszkańcami miasta świętować ostatnią noc w roku. Imprezę sylwestrową prosto z krakowskiego Rynku będzie transmitować telewizja TVN.

Świąteczne „Mosty między miastami”

„Mosty między miastami" międzynarodowy projekt dziecięco-młodzieżowy, który ma na celu wzajemne poznawanie się młodych artystów z Polski i z krajów sąsiedzkich, prezentację różnych kultur i tradycji oraz popularyzację obyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku krakowskie koncerty odbywać się będą w dniach 12-17 grudnia (piątek – środa) na Rynku Głównym.

MICE Trend Award 2014 dla Krakowa!

Kolejna nagroda dla Krakowa! Podczas gali MICE & Business Travel Event, która odbyła się w czwartek (11 listopada) w Amsterdamie, nasze miasto uzyskało tytuł „MICE Trendy Destination 2014". Kraków pokonał Dubrownik i Rygę.

Kopiec Krakusa po rewitalizacji

Zakończył się kolejny etap prac związanych z rewitalizacją Kopca Krakusa – najstarszej ziemnej budowli Krakowa. 15 grudnia nastąpi odbiór robót, w ramach których uporządkowano i zabezpieczono przed degradacją otoczenie tego kopca.

Polska i Kraków promują się w Holandii

„Move Your Imagination – Eye on Poland" – to tytuł konferencji dla holenderskiej branży turystycznej, która dziś (środa, 10 grudnia) odbędzie się w amsterdamskim Eye Film Institute. Wydarzenie organizuje Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie. W konferencji udział weźmie kilkudziesięciu touroperatorów oraz niezależnych agentów turystycznych. Kraków będzie na niej reprezentowała Magdalena Sroka Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta.

Kraków przyjazny seniorom

Czy w Krakowie przybywa miejsc przyjaznych seniorom? Na czym polega ich wyjątkowość? To tylko niektóre pytania, które towarzyszyły organizatorom IV edycji akcji „Miejsce przyjazne seniorom" - Miastu Kraków i Województwu Małopolskiemu. Dziś (8 grudnia, poniedziałek) podczas uroczystej gali finałowej certyfikaty przyznane przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę otrzymało 38 firm i instytucji. Wyróżnienia odebrało 10 instytucji.

Znów rekordowo w Kraków Arenie

13 tysięcy widzów obejrzy mecz Wisły Can-Pack Kraków z Galatasaray Stambuł, który odbędzie się 17 grudnia w Kraków Arenie. To absolutny rekord frekwencji w żeńskiej koszykówce w Europie.

Kraków nominowany do nagrody MICE Award „Trend Award”!

Nasze miasto zostało nominowane do holenderskiej nagrody MICE Award „Trend Award". W kategorii „Trendy Destynacja" mamy dwóch konkurentów: Dubrownik i Rygę.

Fenomenalne szopki krakowskie

Czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia w Krakowie bez konkursu szopek? Z pewnością nie! W czwartek (4 grudnia) odbyła się jego 72. edycja. Na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza odbyła się prezentacja tych wyjątkowych dzieł sztuki!

Przewodniczący Rady Miasta wybrany

Bogusław Kośmider radny Platformy Obywatelskiej został po raz kolejny wybrany Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa – taką decyzję podjęła w środę, 3 grudnia, Rada Miasta Krakowa.

Rodzina Miast Literatury UNESCO się powiększyła!

Rodzina Miast Literatury UNESCO się powiększyła! Dyrektor Generalny UNESCO Irina Bokova ogłosiła listę 28 nowych członków Sieci Miast Kreatywnych, na której znajdują się cztery miasta wyróżnione w dziedzinie literatury: Praga, Heidelberg, Dunedin i hiszpańska Grenada. Gratulujemy naszym nowym partnerom!

VII kadencja RMK rozpoczęta

W poniedziałek (1 grudnia) odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Krakowa w tej kadencji. Obrady poprowadził Tadeusz Trzmiel (KWW Jacka Majchrowskiego) – najstarszy wiekiem radny. Radni złożyli ślubowanie. Nazwiska wyczytywał najmłodszy radny w tej kadencji Michał Drewnicki (PiS).

Świąteczne targowanie czas zacząć

Krakowski Rynek Główny nabiera świątecznego klimatu. Od lat jednym z jego elementów są Targi Bożonarodzeniowe, które są doskonałą okazją nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu podczas Lekcji Śpiewania. Tegoroczne Targi zostały uroczyście otwarte w sobotę (29 listopada) i potrwają do 26 grudnia.

Znamienici goście na Jubileuszu Mangghi

Pierwsza Dama Japonii Akie Abe, Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, Prezydent Lech Wałęsa wraz z Małżonką, minister Małgorzata Omilanowska, Krystyną Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Ambasador Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski – to tylko część osób, które potwierdziły swój udział w zaplanowanych na dziś (29 listopada, sobota) uroczystościach związanych z obchodami 20-lecia istnienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzień otwarty Manggha Matsuri dla publiczności zaplanowano na 7 grudnia (niedziela).

Kolejny turystyczny rekord w Krakowie

Prawie 10 mln osób odwiedziło Kraków w mijającym 2014 roku – taką informację podał w czwartek (27 listopada) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – To ogromny i ważny sukces, który nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób, które zajmują się branżą turystyczną. To także zasługa mieszkańców, dzięki którym Kraków postrzegany jest jako miasto o wyjątkowej atmosferze, przyjazne i gościnne – mówi Prezydent Jacek Majchrowski.

Wielki Sukces naukowców z AGH

Naukowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie zdobyli pięć medali na 63. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii któr odbyła się w Brukseli. Nagrodzono rozwiązania, które mają szerokie, praktyczne zastosowanie m.in. w centrach obsługi klienta, w licznikach energii elektrycznej, w grach komputerowych.

Sinfonietta Cracovia zaskakuje mieszkańców!

Na lotnisku i w tramwaju, w urzędzie i szpitalu w galerii handlowej i w domu kultury – najbliższe dni z pewnością upłyną pod hasłem: urodziny Sinfonietty Cracovii! Specjalnie z tej okazji muzycy, pod batutą nowego dyrektora – Jurka Dybała przygotowała cykl koncertów-niespodzianek. Pierwszy z nich odbył się dziś rano (25 listopada, wtorek) w krakowskim Magistracie. Kolejnych możecie spodziewać się wszędzie! Koniecznie śledźcie stronę www.sinfonietta.pl! Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Młodzi, wybitni i nagrodzeni

Piętnaścioro szczególnie utalentowanych artystów, twórców oraz menadżerów kultury otrzymało w tym roku Stypendia Twórcze Miasta Krakowa. Uroczystość ich wręczenia, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, odbyła się w poniedziałek, 24 listopada, w Pałacu Krzysztofory.

Idzie ochłodzenie: służby w gotowości

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dnia w Krakowie i regionie ochłodzi się. Niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem.

KMK Bike zapada w zimowy sen

21 listopada (piątek) rozpoczęło się wygaszanie systemu KMKBike. Miejskie rowery powrócą na ulice Krakowa po okresie zimowym.

Grupa szybkiego reagowania w Krakowie

Trzynastu funkcjonariuszy i pięciu przewodników psów służbowych będzie liczyć nowo powołana grupa szybkiego reagowania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. - Grupa ta będzie wspierać działania pozostałych strażników z poszczególnych oddziałów oraz zajmować się pilnymi problemami dotyczącymi porządku w mieście – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Chcemy zmienić sposób postrzegania straży miejskiej jako jednostki dbającej o porządek w Krakowie. Strażnicy będą bardziej widoczni w przestrzeni miejskiej – dodał prezydent.

Koncertowe niespodzianki Sinfonietty Cracovii

W tym roku Sinfonietta Cracovia świętuje swoje 20-lecie. Z tej okazji już w najbliższą niedzielę (23 listopada) o godz. 18:00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się gala jubileuszowa „Nowe otwarcie". Z kolei od 25 do 30 listopada, w ramach cyklu „Daj się zaskoczyć", zorganizowanych zostanie 20 koncertów-niespodzianek – śledźcie stronę www.sinfonietta.pl! Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Kraków-Zadzwoń! Nie bądź obojętny na los bezdomnych

W związku z bardzo trudnym okresem dla osób bezdomnych, jakim są zimowe miesiące, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych, informować o miejscach ich pobytu Dział Pomocy Bezdomnym lub Straż Miejską.

Projekt budżetu na 2015 w Krakowie

Dochody w wysokości 4 056 446 954 zł (większe o 2,6 proc. niż w tym roku), wydatki w wysokości 4 097 769 450 zł (większe o 3,8 proc. od tegorocznych). Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprezentował najważniejsze założenia projektu budżetu miasta Krakowa na 2015 rok.

Akademia Młodych Orłów – zostań następcą Lewandowskiego

Jeszcze do czwartku (20 listopada) dziewczęta i chłopcy w wieku 6 – 11 mogą się zapisywać do Akademii Młodych Orłów. W weekend (22 i 23 listopada) w godzinach 9.30 – 15.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 3 przy ul. Strąkowej 3a odbędzie wstępna selekcja kandydatów do Akademii. Udział zarówno w teście jak i w szkoleniu jest całkowicie bezpłatny.

Bezpłatne warsztaty dla inwestorów w Krakowie

W Magistracie odbędą się kolejne warsztaty dla inwestorów. Wszystko po to, by pomóc im w szybkim orientowaniu się w urzędowych procedurach, a dzięki temu - w sprawnym załatwianiu urzędowych formalności. Spotkanie zaplanowano na 27 listopada w godzinach 9.00-12.00 (siedziba Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK, Rynek Podgórski 1).

W Krakowie ruszyły kontrole dotacji do wymiany pieców

Rozpoczęła się kontrola dotacji udzielanych przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Kontrolerzy działający na zlecenie Miasta wyposażeni są w upoważnienia wystawione przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK, kserokopie pierwszych stron wniosku o udzielenie bądź rozliczenie dotacji, protokoły, dowody osobiste oraz identyfikatory.

Sportowy Kraków

W piątek (14 listopada) na antenie Polsatu rozpoczęto emisję spotu promującego sportowy Kraków. Można go także zobaczyć pod adresem www.youtube.com/watch?v=K-Uf67quWG8.

Najsłynniejsi bębniarze świata w ICE Kraków

Już za kilka dni do Polski zawita zespół YAMATO! Najbardziej znani bębniarze świata z Japonii zaprezentują żywiołowe i pełne pozywanej energii show! Atmosfera Dalekiego Wschodu, elektryzujące brzmienia i jedyne w swoim rodzaju dźwięki tradycyjnych bębnów taiko na długo pozostaną w pamięci widzów. Niezapomniane widowisko będzie można zobaczyć w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Gdyni oraz Łodzi.

Kraków ldierem w ochronie zdrowia

Gmina Miejska Kraków została zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu w ankiecie Dziennika Gazety Prawnej w obszarze ochrony zdrowia. „Cieszy mnie każdy sukces krakowskiego samorządu. To wyróżnienie potwierdza, że w przypadku świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców podążamy w dobrym kierunku, czego dowodem są programy profilaktyczne i systematyczna modernizacja miejskich szpitali. Mimo trudności finansowych, nigdy nie oszczędzaliśmy na zdrowiu krakowian"– komentuje Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wysoka jakość w Urzędzie Miasta Krakowa

Urząd Miasta Krakowa został laureatem XX edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości. To prestiżowe wyróżnienie dla organizacji stosujących nowoczesne metody zarządzania. Nagrodę – w imienia Prezydenta Miasta Krakowa odebrała Dyrektor Magistratu Marta Nowak oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Systemu Zarządzania Jakością – Maria Rusowicz. Uroczystość odbyła się 11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

Znamy laureatów konkursu historycznego!

11 listopada o godz. 15.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w krakowskim Magistracie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom „Wielkiego testu historycznego dla krakowian" z udziałem patronów tego wydarzenia: prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Małgorzaty Jantos.

Wywieśmy flagi

We wtorek, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W związku z tym Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do wszystkich mieszkańców miasta o udekorowanie domów biało-czerwonymi flagami. Flagi pojawiły się m.in. na Rynku Głównym, i pl. Matejki, na budynkach użyteczności publicznej i pojazdach komunikacji miejskiej. Patriotyczną iluminację ma kładka O. Bernatka.

ICE Kraków przyciąga jak magnes

Trzy tygodnie po niezwykłej inauguracji ICE Kraków, nowa biznesowa wizytówka Krakowa poza branżą spotkań będzie gościć w swych progach również wyjątkowe projekty artystyczne. Nie zabraknie koncertów, spektakli baletowych, widowisk teatralnych oraz atrakcji dla najmłodszych. Występy światowej sławy pianisty z Korei Południowej, znakomitego baletu z Moskwy, uwielbianego Chóru Gregorian, Sinfonietty Cracovii czy Capelli Cracoviensis to tylko wybrane wydarzenia, które odbędą się w nowo otwartym Centrum Kongresowym. Zapraszamy!

Niepodległość odzyskana!

W tym roku przypada 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada (wtorek) świętować będzie także Kraków i cała Małopolska. W programie wydarzenia znalazły się m.in. msza św. w Katedrze Wawelskiej, pochód patriotyczny Drogą Królewską z Wawelu na pl. Matejki oraz uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Bonusy dla krakowskich rowerzystów

Wielkim sukcesem zakończył się Skandia Maraton Lang Team 2014. W Krakowie wzięło w nim udział ponad 1 500 miłośników kolarstwa. Organizatorzy nagrodzili miasto przyznając specjalne nagrody – rowery dla Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa" oraz klubu sportowego WLKS Krakus Swoszowice (dla użytkowników przygotowywanego przez klub miasteczka komunikacyjnego).

Nagrody dla najwybitniejszych w Krakowie

Jan Peszek, Michał Niezabitowski, prof. dr hab. Andrzej Zygmunt Hrynkiewicz oraz Natalia Czerwonka i Rafał Sonik – to osoby, które w tym roku otrzymały Nagrody Miasta Krakowa 2014 przyznawane za szczególne zasługi dla naszego miasta. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dziś (6 listopada, czwartek), w krakowskim Magistracie.

Kraków ECO-MIASTEM

Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii „Gospodarka odpadami komunalnymi" w konkursie ECO-MIASTO, zorganizowanym przez Ambasadę Francji w Warszawie. Nasze miasto zostało też wyróżnione w kategoriach: „Zrównoważona mobilność" i „Efektywność energetyczna budynków".

Gdzie odbędą się główne uroczystości ŚDM?

Ponad połowa głosujących chce, aby główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży 2016 odbyły się na Krakowskich Błoniach – wynika z sondy prowadzonej na krakow.pl. Na dalszych miejscach znalazły się Łagiewniki i Nowa Huta.

Kwesty na renowacje nagrobków w Krakowie

Dzięki corocznym zbiórkom organizowanym przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, do tej pory udało się wyremontować ponad 500 grobów na krakowskich nekropoliach. Wciąż jednak wiele pięknych, zabytkowych nagrobków wymaga pilnej renowacji. Jak co roku, pierwszego i drugiego listopada na cmentarzach prowadzone będą kwesty na rzecz ratowania takich grobów.

Świętujemy rocznicę wyzwolenia Krakowa

W tym roku przypada 96. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Z tej okazji w piątek (31 października) w naszym mieście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W programie znalazła się m.in. inscenizacja historyczna na Rynku Głównym oraz bieg o szablę kpt. Stawarza.

Kraków - Znicz na grobie noblisty

31 października 2014 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider odwiedzili grób Czesława Miłosza w Krypcie Zasłużonych na Skałce, na którym zapalili znicze. Inicjatorem akcji „Krakowski Znicz Pamięci" jest Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Wszystkich Świętych 2014 w Krakowie

Przed nami okres Wszystkich Świętych. Jak co roku Miasto przygotowało specjalną ofertę przewozową komunikacji miejskiej, aby zachęcać kierowców do dojazdu na cmentarze autobusami i tramwajami. Tym bardziej, że w okolicach krakowskich nekropolii czekają nas utrudnienia w ruchu.

Adam Macedoński Honorowym Obywatelem Krakowa

Wybitny krakowski artysta plastyk i działacz niepodległościowy – Adam Macedoński został Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Tytuł odebrał w środę (29 października) podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Krakowa z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera.

Znamy Mecenasów Kultury Krakowa 2013

Firmy: EDF Polska SA, Auto Centrum Golemo sp. Jawna, AMS S.A. oraz Danuta i Zbigniew Kwater – to laureaci konkursu „Mecenas Kultury Krakowa Roku 2013". Jego wyniki zostały ogłoszone w poniedziałek (27 października) podczas uroczystości w Magistracie. Nagrody wręczyli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Uroczystość uświetnił występ Renaty Przemyk.

PZU Cracovia Półmaraton Królewski

Kenijczyk Moses Kipruto Kibire z czasem 1:03.50 został zwycięzcą historycznej, pierwszej edycji PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego! Wśród kobiet najlepsza była polska lekkoatletka Wioletta Frankiewicz - czas 1:12.59. Na mecie zameldowało się 3738 zawodników z 3750, którzy ruszyli na trasę.

Spotkanie Prezydenta z żołnierzami

Prezydent Miasta Krakowa spotkał się w sobotę (25 października) w Klubie Dowództwa Sił Specjalnych z żołnierzami i prezesami krakowskich kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Podczas spotkania Prezydent wręczył Stanisławowi Krupie i Andrzejowi Stegience odznaki Honors Gratia.

Kraków przed Wiedniem, San Francisco i Sydney

Kraków znalazł się w czołówce topowych miast na świecie! Prestiżowy magazyn Conde Nast. Traveler umieścił Kraków na 11. miejscu w rankingu „Top 25 Cities in the World: Readers' Choise Awards 2014". – Kraków to miasto literatury UNESCO. Był domem trzech noblistów: Czesław Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Ivo Andricia – uzasadnia magazyn.

Święto książki w Krakowie rozpoczęte

690 wystawców z 21 krajów świata, 600 gości – znane osobistości ze świata kultury, sportu, mediów, polityki oraz tłumy czytelników – 23 października, rozpoczęły się 18. Targi Książki w Krakowie. Wydarzenie, które odbywa się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 potrwa do niedzieli (26 października). Patronat nad nim objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który otrzymał tytuł Ambasadora Targów Książki.

50 lat Stowarzyszenia Absolwentów UJ

24 października (piątek) Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie świętować 50 – lecie. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń, m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej, konferencję naukową, panel dyskusyjny. W konferencji weźmie udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który wspólnie z Izbą Notarialną w Krakowie ufundował tablicę pamiątkową poświęconą Edmundowi Klemensiewiczowi.

Radwańskie zagrają w Kraków Arenie!

Reprezentacja Polski na czele z siostrami Agnieszką i Urszulą Radwańskimi zmierzy się w Krakowie z reprezentacją Rosji. Mecz tenisowy zostanie rozegrany w ramach Grupy Światowej Fed Cup by BNP Paribas. Spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2015 roku.

Przyjaciele Karty Dużej Rodziny w Krakowie

Ponad 600 uczestników, trzy sesje plenarne, strefa partnera, rodzica i malucha. Duże rodziny, przedstawiciele administracji publicznej, samorządy, biznes, związki branżowe dziś (20 października, poniedziałek) spotkali się w Krakowie.

Budżet Obywatelski Krakowa : wyniki głosowania mieszkańców

Od 27 września do 5 października mieszkańcy Krakowa mogli głosować na propozycje zadań zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. Oddano 67320 głosów, w tym 59199 za pomocą narzędzia internetowego, a 8201 tradycyjną metodą papierową w punktach głosowania.

Budynek AGH w Krakowie będzie miał patrona

W poniedziałek, 20 października na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki odbędzie uroczystość nadania imienia Profesora Zbigniewa Engela budynkowi D-1. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Rodzic zastępczy w Krakowie - moja praca

Szukasz życiowego celu, chcesz zrobić coś dobrego? - zostań rodzicem zastępczym w Krakowie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie rozpoczyna kolejną akcję edukacyjno – informacyjną „Rodzic zastępczy – moja praca" skierowaną do krakowian, którzy mogliby zostać rodziną zastępczą i w swoim domu opiekować się dziećmi.

ICE Kraków otwarte!

Atrakcje związane z otwarciem Centrum Kongresowego ICE Kraków potrwają aż cztery dni. Pierwszym wydarzeniem, które odyło się w czwartek (16 października) był koncert Zbigniewa Preisnera "2014. Tu i teraz". Głównym przesłaniem dzieła, stworzonego specjalnie dla Centrum Kongresowego, jest miejsce człowieka w historii, we współczesnej cywilizacji, w egzystencjalnym przemijaniu.

Nagrodzeni za zasługi dla Krakowa

Profesor Wincenty Kućma oraz Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych otrzymali w środę (15 października) podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa brązowemedale „Cracoviae Merenti" przyznawane w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta. Wręczyli je Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Krakowscy nauczyciele nagrodzeni

278 nauczycieli (w tym 94 osoby zajmujące stanowiska kierownicze) otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa dla nauczycieli za ich osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej w roku szkolnym 2013-2014. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 października, w dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej, w Magistracie.

PKOL świętował 95-lecie

Polski Komitet Olimpijski obchodził w niedzielę, 12 października, 95-lecie istnienia. W związku z tym w Krakowie odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż właśnie tutaj 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim PKOl został powołany do życia.

Krakowska zbiórka darów dla przedszkolaków

Dzięki hojności krakowian udało się zebrać kilkaset zabawek, które trafią do przedszkola w Raciechowicach w Małopolsce. Przedszkole zostało zniszczone przez powódź w sierpniu. Zbiórka towarzyszyła Jarmarkowi Produktów Tradycyjnych zorganizowanym przez firmę Artim, który w weekend zakończył się na Małym Rynku. Wczoraj Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z przedstawicielami szkół i drużyn harcerskich symbolicznie przekazali Wójtowi Gminy Raciechowice Markowi Gabzdylowi zabawki i jabłka.

Miejskie rowery dotarły do Nowej Huty

KMKBike się sprawdził się. Stąd decyzja o rozbudowie tego systemu. Z nowych stacji będą mogli korzystać mieszkańcy Nowej Huty – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który w sobotę (11 października) wizytował jedną z nowohuckich wypożyczalni.

Dzień Papieski w Krakowie

12 października to XIV Dzień Papieski. W tym roku towarzyszy mu hasło „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie". Wydarzenia związane z obchodem Dnia odbywają się także w Krakowie.

Wszystko o wyborach w Krakowie

16 listopada odbędą się wybory Prezydenta Miasta Krakowa, do Rady Miasta Krakowa, do Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz do Rad Dzielnic Miasta Krakowa. Wszystkie informacje (w tym m.in. na temat ułatwień dla osób niepełnosprawnych) przydatne dla wyborców dostępne są pod adresem www.bip.krakow.pl w zakładkach "Wybory Samorządowe 2014" oraz „Wybory do Rad Dzielnic 2014".

Nowe radiowozy dla krakowskiej policji

20 nowych radiowozów współfinansowanych przez Gminę Miejską Kraków zostało przekazanych Komendzie Miejskiej Policji. Uroczystość odbyła się w czwartek, 9 października przed budynkiem Magistratu. Miasto Kraków dofinansowało zakup samochodów oznakowanych w kwocie 720 000 złotych.

Więcej lotów z Kraków Airport

Linia lotnicza Ryanair, ogłosiła wczoraj (8 października, środa) swój rozkład lotów z Krakowa na lato 2015 r. z 28 połączeniami, w tym na Majorkę, Maltę, do Gdańska i Madrytu. Linia zwiększa także częstotliwość lotów na czterech trasach: do Dublina, Eindhoven, Liverpoolu i Londynu. Z kolei Kraków Airport poinformował o zimowym rozkładzie lotów i o postępie prac przy rozbudowie lotniska.

Kraków w Monachium

Kraków bierze udział w prestiżowych targach Expo Real w Monachium prezentując miejską ofertę inwestycyjną. Stoisko Krakowa, o powierzchni ponad 80 m2 wykonane zostało w nowoczesnej stylistyce z wykorzystaniem narzędzi i efektów multimedialnych ukazujących potencjał miasta.

Rekordowy Bieg Trzech Kopców w Krakowie

2043 uczestników zameldowało się na mecie 8. Biegu Trzech Kopców. To rekord, bo po raz pierwszy w historii „pękła" liczba 2000 uczestników (o 101 uczestników więcej niż w roku ubiegłym). Najszybszy był Artur Kern z Lublina. Wśród kobiet wygrała Ewa Kucharska z Pszczyny.

Magiczny Kraków - Noc Poezji za nami

Już po raz czwarty w Krakowie odbyła się Noc Poezji. To wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie wchodzące w skład cyklu Krakowskie Noce. Czwartą edycję wydarzenia rozpoczęło spotkanie w Teatrze 38 z Dorotą Nowak, Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską i Anną Kaik - osobami wyróżnionymi w zorganizowanym po raz pierwszy przez Gminę Miejską Kraków w bieżącym roku konkursie na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI.

Wysoka jakość w Urzędzie Miasta Krakowa

Urząd Miasta Krakowa otrzymał Polską Nagrodę Jakości – prestiżowe wyróżnienie dla organizacji stosujących nowoczesne metody zarządzania. Wręczenie nagród odbędzie się 11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kolejne uczelnie witają studentów w Krakowie

Krakowscy studenci rozpoczynają naukę. Rok akademicki otworzyły już uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Wychowana Fizycznego. Dzisiaj (4 października) kolej na Akademię Górniczo-Hutniczą, a w poniedziałek (6 października) – Uniwersytet Ekonomiczny.

Prezydent Krakowa podsumował kadencję

Inwestycje, komunikacja, finanse gminy, pomoc społeczna, edukacja i sport, kultura, ochrona zdrowia, turystyka i promocja – o tym co w ciągu ostatnich czterech lat zrobiono w tych dziedzinach mówił na konferencji prasowej Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
stat4u