SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Nagrodzeni za zasługi dla Krakowa

Profesor Wincenty Kućma oraz Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych otrzymali w środę (15 października) podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa brązowemedale „Cracoviae Merenti" przyznawane w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta. Wręczyli je Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Krakowscy nauczyciele nagrodzeni

278 nauczycieli (w tym 94 osoby zajmujące stanowiska kierownicze) otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa dla nauczycieli za ich osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej w roku szkolnym 2013-2014. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 października, w dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej, w Magistracie.

PKOL świętował 95-lecie

Polski Komitet Olimpijski obchodził w niedzielę, 12 października, 95-lecie istnienia. W związku z tym w Krakowie odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż właśnie tutaj 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim PKOl został powołany do życia.

Krakowska zbiórka darów dla przedszkolaków

Dzięki hojności krakowian udało się zebrać kilkaset zabawek, które trafią do przedszkola w Raciechowicach w Małopolsce. Przedszkole zostało zniszczone przez powódź w sierpniu. Zbiórka towarzyszyła Jarmarkowi Produktów Tradycyjnych zorganizowanym przez firmę Artim, który w weekend zakończył się na Małym Rynku. Wczoraj Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z przedstawicielami szkół i drużyn harcerskich symbolicznie przekazali Wójtowi Gminy Raciechowice Markowi Gabzdylowi zabawki i jabłka.

Miejskie rowery dotarły do Nowej Huty

KMKBike się sprawdził się. Stąd decyzja o rozbudowie tego systemu. Z nowych stacji będą mogli korzystać mieszkańcy Nowej Huty – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który w sobotę (11 października) wizytował jedną z nowohuckich wypożyczalni.

Dzień Papieski w Krakowie

12 października to XIV Dzień Papieski. W tym roku towarzyszy mu hasło „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie". Wydarzenia związane z obchodem Dnia odbywają się także w Krakowie.

Wszystko o wyborach w Krakowie

16 listopada odbędą się wybory Prezydenta Miasta Krakowa, do Rady Miasta Krakowa, do Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz do Rad Dzielnic Miasta Krakowa. Wszystkie informacje (w tym m.in. na temat ułatwień dla osób niepełnosprawnych) przydatne dla wyborców dostępne są pod adresem www.bip.krakow.pl w zakładkach "Wybory Samorządowe 2014" oraz „Wybory do Rad Dzielnic 2014".

Nowe radiowozy dla krakowskiej policji

20 nowych radiowozów współfinansowanych przez Gminę Miejską Kraków zostało przekazanych Komendzie Miejskiej Policji. Uroczystość odbyła się w czwartek, 9 października przed budynkiem Magistratu. Miasto Kraków dofinansowało zakup samochodów oznakowanych w kwocie 720 000 złotych.

Więcej lotów z Kraków Airport

Linia lotnicza Ryanair, ogłosiła wczoraj (8 października, środa) swój rozkład lotów z Krakowa na lato 2015 r. z 28 połączeniami, w tym na Majorkę, Maltę, do Gdańska i Madrytu. Linia zwiększa także częstotliwość lotów na czterech trasach: do Dublina, Eindhoven, Liverpoolu i Londynu. Z kolei Kraków Airport poinformował o zimowym rozkładzie lotów i o postępie prac przy rozbudowie lotniska.

Kraków w Monachium

Kraków bierze udział w prestiżowych targach Expo Real w Monachium prezentując miejską ofertę inwestycyjną. Stoisko Krakowa, o powierzchni ponad 80 m2 wykonane zostało w nowoczesnej stylistyce z wykorzystaniem narzędzi i efektów multimedialnych ukazujących potencjał miasta.

Rekordowy Bieg Trzech Kopców w Krakowie

2043 uczestników zameldowało się na mecie 8. Biegu Trzech Kopców. To rekord, bo po raz pierwszy w historii „pękła" liczba 2000 uczestników (o 101 uczestników więcej niż w roku ubiegłym). Najszybszy był Artur Kern z Lublina. Wśród kobiet wygrała Ewa Kucharska z Pszczyny.

Magiczny Kraków - Noc Poezji za nami

Już po raz czwarty w Krakowie odbyła się Noc Poezji. To wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie wchodzące w skład cyklu Krakowskie Noce. Czwartą edycję wydarzenia rozpoczęło spotkanie w Teatrze 38 z Dorotą Nowak, Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską i Anną Kaik - osobami wyróżnionymi w zorganizowanym po raz pierwszy przez Gminę Miejską Kraków w bieżącym roku konkursie na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI.

Wysoka jakość w Urzędzie Miasta Krakowa

Urząd Miasta Krakowa otrzymał Polską Nagrodę Jakości – prestiżowe wyróżnienie dla organizacji stosujących nowoczesne metody zarządzania. Wręczenie nagród odbędzie się 11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kolejne uczelnie witają studentów w Krakowie

Krakowscy studenci rozpoczynają naukę. Rok akademicki otworzyły już uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Wychowana Fizycznego. Dzisiaj (4 października) kolej na Akademię Górniczo-Hutniczą, a w poniedziałek (6 października) – Uniwersytet Ekonomiczny.

Prezydent Krakowa podsumował kadencję

Inwestycje, komunikacja, finanse gminy, pomoc społeczna, edukacja i sport, kultura, ochrona zdrowia, turystyka i promocja – o tym co w ciągu ostatnich czterech lat zrobiono w tych dziedzinach mówił na konferencji prasowej Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Jubileusz UJ na YouTube

Uniwersytet Jagielloński świętuje w tym roku jubileusz 650 - lecia założenia. Z tej okazji przygotowano relację filmową z najważniejszych wydarzeń tworzących jubileusz, a przy okazji podziwiać piękne ujęcia Krakowa z lotu ptaka.

Oświadczyny po walce w Kraków Arenie

Trzy medale zdobyli krakowscy zawodnicy podczas Mistrzostw Europy w boksie tajskim. Walki finałowe odbyły się w niedzielę (28 września) w Kraków Arenie. Srebrny medal wywalczył w kategorii do 67 kg Marcin Łepkowski (reprezentujący Raczadam Kraków), natomiast brązowe medale zdobyli: Kamil Piątkiewicz (Raczadam) w kategorii do 63,5 kg oraz kadet Paweł Godyń (Am Nat) w kategorii do 42 kg.

Kraków gospodarzem prestiżowego Kongresu

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski podpisali dziś (29 września) porozumienie w sprawie organizacji w Krakowie Europejskiego Kongresu Samorządów. To prestiżowe wydarzenie - do tej pory pod nazwą Forum Regionów - odbywało się w Krynicy w ramach Forum Ekonomicznego. Kraków będzie miastem gospodarzem Kongresu od przyszłego roku - wydarzenie odbędzie się w dniach 14 - 16 maja.

Krakowice ogłaszają Nagrodę Kilara

28 września Prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski i Katowic Piotr Uszok oraz a także Prezes wytwórni filmowej Alvernia Studios podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego ustanowienia Nagrody im. Wojciecha Kilara. Nagroda pod wspólnym patronatem obu Prezydentów została ogłoszona tego samego dnia podczas uroczystej Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej: FMF świętuje 100-lecie ASCAPu w Hali Ocynowni Arcellor Mittal Polska wieńczącej 7. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Święto sportu dla najmłodszych w Krakowie

Setki dzieci wzięły udział w prawdziwym święcie sportu w Nowej Hucie. W sobotę (27 września) na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód na Os. Szkolnym 39 trwały całodzienne wydarzenie sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i mieszkańców naszego miasta. Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Krakowa.

Zostań mecenasem dziecięcych marzeń w Krakowie!

Urząd Miasta Krakowa wraz z Fundacją Czas Dzieci ogłosił trzecią edycję projektu „Mecenas Dziecięcych Talentów". Inauguracja trzeciej edycji akcji odbyła się w czwartek (25 września) w Muzeum Inżynierii Miejskiej, które jest jednym z Partnerów akcji. Do tegorocznej III edycji projektu zakwalifikowało się 21 dzieci. Wspiera ich 13 Mecenasów, którzy są z nami od samego początku – podkreśla Marzena Paszkot Pełnomocnik PMK ds. Rodziny.

Ponad 100 osób wzięło udział w pikiecie pod siedzibą myślenickiej firmy odzieżowej Trend Fashion

Pikieta „Solidarności” rozpoczęła się we wtorek, 23 września br. o godzinie 13, na kilkadziesiąt minut przez końcem pracy pracowników na hali. Na transparentach zebranych widniały hasła: „W upale harujemy - urlopów latem nie dostajemy”, „Żądamy podwyżek - wyższych wynagrodzeń”, „Żądamy przywrócenia 8 zwolnionych pracownic”, czy „Ciężka praca - głodowa płaca. Dosyć wyzysku i zastraszania”.

Dom dla rodziców małych pacjentów w Krakowie

W czwartek (25 września) rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda, hotelu dla rodzin i najbliższych małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego wziął udział m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowe miejsca pracy w Krakowie

Dodatkowe 170 wolnych miejsc pracy wygeneruje działające już contact center w Krakowie. Za inwestycję odpowiada firma Sales Concept, należąca do Grupy Kapitałowej Loyd S.A., która posiada placówki, świadczące usługi z zakresu outsourcingowego wsparcia sprzedaży na terenie całej Polski. Firma w swoim niedawno uruchomionym krakowskim punkcie zatrudnia już 50 osób z regionu, wśród nich znajdują się osoby, które miały utrudniony dostęp do rynku pracy – niepełnosprawni.

Przemysł „spotkań” napędza krakowską gospodarkę

Szacunkowa wartość podatków i opłat do budżetu miasta Krakowa, wygenerowanych przez branżę MICE (organizatorzy konferencji, kongresów, konwencji, seminariów, targów, wystaw, podróży motywacyjnych) wyniosła ponad 89 mln złotych, co stanowiło 2,4% dochodów budżetu miasta Krakowa – wynika z analizy podsumowującej projekt "Sterowanie przemysłem spotkań w Krakowie: ocena i monitorowanie wpływu ekonomicznego przemysłu spotkań na gospodarkę Krakowa przy wykorzystaniu dobrych praktyk ze Szwajcarii".

Basen ze zmiennym dnem powstanie w Nowej Hucie

W poniedziałek, 22 września rozpoczęła się budowa krytego basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym. To sportowo-rekreacyjna inwestycja w Nowej Hucie

Pod Mocnym Aniołem otrzymuje Srebrne Lwy

Zakończył się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. W najważniejszym wydarzeniu branży filmowej w Polsce wzięli także udział przedstawiciele krakowskich instytucji filmowych: Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Krakow Film Commission.

„Ładny” i „brzydki” PRL w Krakowie

„Kadrowanie PRL-u" – to tytuł wystawy Henryka Hermanowicza i Jerzego Szota, którą można oglądać w Muzeum PRL-u.„Kadrowanie PRL-u" to wystawa dwóch fotografów i dwóch odmiennych „skadrowanych" przez nich obrazów PRL-u. Zdjęcia są zaproszeniem do rozmowy na temat tamtych czasów. Mają skłaniać do dyskusji na temat Polski w latach 1952 – 1989. Lata te budzą bowiem skrajne emocje – dla jednych to represje i cenzura, dla innych młodość, rozwój kraju i w miarę spokojne życie. Na fotografiach Hermanowicza i Szota zobaczymy oba te obrazy: „ładny" i „brzydki".

Tydzień Mobilności: Kraków wybiera ekologiczny transport

Ważnym punktem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu była konferencja „Ekologiczny tabor przyszłości". Seminarium odbyło się w czwartek, 18 września w Kraków Arenie. Rozmawiano o nowoczesnych rozwiązaniach stosowanym przede wszystkim w taborze autobusowym.

Zobacz jak zmienia się Kraków

Nowoczesny terminal Kraków Airport, Centrum Kongresowe, Hala Widowiskowo-Sportowa, muzea, biurowce i apartamentowce. Jak zmieni się Kraków do 2020 roku? O tym opowiada wystawa, którą już do 30 września można oglądać na placu Szczepańskim. Wystawę otworzyła w piątek (19 września) Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydent Krakowa.

Kraków w Gdyni

Trwa 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. W najważniejszym wydarzeniu branży filmowej w Polsce wezmą także udział przedstawiciele krakowskich instytucji filmowych: Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Krakow Film Commission.

Jak przewietrzyć Kraków?

Co zrobić, aby mimo niekorzystnego położenia zwiększyć dopływ świeżego powietrza do Krakowa? Na to i wiele innych pytań ma przynieść odpowiedź projekt „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie – MONIT-AIR", którego realizacja rozpoczęła się w tym roku. Konferencja odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Mistrzostwa Świata w Hokeju w Krakowie!

Taką decyzję podjęła wczoraj Międzynarodowa Federacja Hokeja, która obradowała na Teneryfie. To kolejna, po Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, ogólnoświatowa impreza sportowa w niedawno otwartej Kraków Arenie w Czyżynach.Kraków był jednym z dwóch kandydatów do organizacji turnieju obok Doniecka. Pierwotnie prawa dostali Ukraińcy, ale w związku z napiętą sytuacją na wschodzie kraju, turniej przeniesiono do Krakowa.

Podżorski najlepszy w Zakopanem

Łukasz Podżorski z Klubu Sportowego w Wiśle wygrał VIII Puchar Solidarności w Skokach Narciarskich na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Oddał skoki na 128,5 i 126 metrów. Drugie miejsce zajął Andrzej Stękała skacząc odpowiednio 125,0 i 129,0 m, a na a na trzecim miejscu ex aequo: Przemysław Kantyka 126,0 i 127,5 m oraz Adam Ruda 124,5 i 129,0 m.

Tłok na górskich szlakach

Wrześniowa, wyjątkowo słoneczna pogoda sprzyja turystyce. Zakopane w ostatni weekend (5-7 września ) pękało w szwach. /Zobacz galerię zdjęć/

Marszon dla Hospicjum

38 osob, w ciagu 27 godzin, pokonalo 78 kilometrow ze Schroniska PTTK Trzy Korony do Schroniska PTTK w Roztoce. Uczestnicy Marszonu przeprowadzili pomiedzy soba zbiorke, ktorej wynik - 1240 zl - zostal przekazany Hospicjum Swietego Lazarza w Krakowie.

Rajd Polski Historyczny w Zakopanem

5 września 2014 r. na ulicach Zakopanego pojawiły się wielobarwne i rzadko spotykane na drogach samochody /Zobacz galerię zdjęć/

W Zakopanem trwają 10 Spotkania z Filmem Górskim

W tym roku minie 10 lat od pierwszej edycji Spotkań z Filmem Górskim! Wszystko zaczęło się z inicjatywy grupy zakopiańczyków, od pierwszego przeglądu zorganizowanego w kameralnym gronie. W roku 2005 powstało Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, rozpoczęliśmy współpracę z najstarszym festiwalem filmów górskich w Europie, Trento Film Festival i z wieloma innymi, ważnymi instytucjami.

TPN monitoruje turystów

W Tatrach trwają badania dotyczące natężenia ruchu turystycznego i wpływu na środowisko. Potrwają one do końca października.

Poświęcenie obrazu bł. ks. Popiełuszki

W trzydziestą rocznicę męczeńskiej śmierci i w czwartą rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki ksiądz proboszcz Mirosław Kaczmarczyk poświęcił i przyjął do Bazyliki obraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki ufundowany przez NSZZ "Solidarność" Ziemi Miechowskiej.

Rynek Główny w Krakowie zwyciężył w rankingu TripAdvisor

Użytkownicy portalu TripAdvisor przyznali nagrody Travellers Choice 2014. W kategorii 10. najlepszych miejsc do odwiedzenia w Polsce w 2014 roku na 1 miejscu znalazł się Rynek Główny w Krakowie /Zobacz galerię zdjęć/

Gondolierzy w Krakowie

Podwawelska flota liczy ponad 100 różnorodnych łodzi , statków i motorówek. Niektóre z nich są ozdobione na wzór tych z Wenecji

Jak zorganizowano się w Archiwum Narodowym w Krakowie?

Kolejna organizacja zakładowa NSZZ "Solidarność" powstała przy Archiwum Narodowym w Krakowie. Krakowianie postawili na ogólnopolski związek z tradycjami, aby rozwiązywać problemy zaistniałe w firmie. W zorganizowaniu załodze Archiwum pomagali pracownicy Działu Rozwoju Związku. Pierwsi związkowcy mówią, że nad wyborem związku zawodowego nie zastanawiali się ani sekundy. Zaufali sile „Solidarności” i ludziom, którzy ją tworzą.

Przewodniczący NSZZ „S” na Wawelu w 65. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego

Msza święta w Katedrze na Wawelu w intencji zmarłego prezydenta, a następnie złożenie kwiatów przed Krzyżem Katyńskim. Tak wyglądały uroczystości 65. rocznicy urodzin śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w których udział wziął przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.

METROPOLIA KRAKOWA POWALCZY O UNIJNE PIENIĄDZE

Kraków i 13 gmin ościennych chcą wspólnie pozyskiwać środki unijne na ważne dla naszego regionu tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Zostanie utworzone międzygminne stowarzyszenie Metropolia Krakowska, które ma współpracować z Województwem Małopolskim przy realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Naukowcy pomogą walczyć ze smogiem w Krakowie

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał Radę Programową ds. Ochrony Powietrza w Krakowie. W jej skład wchodzą krakowscy naukowcy i ekolodzy

SUPERBRANDS DLA KRAKOWA!

Kraków został wyróżniony jako jedna z najsilniejszych marek na polskim rynku i otrzymał tytuł Superbrands 2013/2014 w kategorii: miasta i regiony

Krakowski Pakiet VIP sprzedany

3050 zł - taką cenę osiągnął „Krakowski Pakiet VIP” wystawiony na aukcji WOŚP przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Zwyciężył użytkownik GRUPA_B12 czyli pan Konrad Koniarz z Wieliczki.

Laur dla Krakowa

Stowarzyszenie Willa Decjusza po raz kolejny podziękowało mecenasom, sponsorom, partnerom i wolontariuszom wspierającym jego działalność. 9 stycznia statuetkę Mecenasa Willi Decjusza odebrała Magdalena Sroka Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji. Podczas spotkania przyznane zostały także tytuły Złotych i Srebrnych Sponsorów

To wydarzenie zmieniło Zakopane

114 lat temu, 25 października 1899 r. z Zakopanego wyjechał pierwszy pociąg parowy. Wydarzenie to zapoczątkowało dynamiczny rozwój Stolicy Tatr.

Wystawa zdjęć Papieża w Krakowie

Jan Paweł II uwielbiał sport, co można zobaczyć na wystawie koło stadionu Cracovii.

Ekologia po Góralsku

Konie nie zanieczyszczają ulic w Zakopanem.

Święto Plonów gminy Niedźwiedź

Blisko 1000 osób wzięło udział w corocznych dożynkach

Największa atrakcja Zakopanego

Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch to obowiązkowy element pobytu w kurorcie

Morskie Oko konia tuczy

Mimo, że drogo to jeszcze godzinami trzeba stać w kolejkach

Atrakcje Krupówek

Zobacz galerię zdjęć z Zakopanego

Lewitująca dziewczyna

Nikt nie wie jak ona to robi

Niezwykła atrakcja

Spływ Dunajcem cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem

Kontrowersyjny pomnik

Dzieło Władysława Hasiora do dzisiaj wzbudza kontrowersje

Nie zrywajcie tej rośliny

Dziewięćsił bezłodygowy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową

Wyjątkowy kościół w Niedźwiedziu

Architektura i wnętrze kościoła robi wrażenie

Piasek na przebojowej trasie

Spotkaliśmy celebrytę pod Krakowem

Lotna czytelnia w Krakowie

Pod Wawelem promują czytelnictwo

Pieniądze dla Krakowa

Trwa zbieranie podpisów pod apelem do premiera Donalda Tuska

Śmieci w Zakopanem

Wątpliwa wizytówka kurortu

Zakopane zatłoczone

W ostatni długi weekend tegorocznego lata do stolicy Tatr i okolicy zjechała rekordowa liczba turystów.

Jak w Krakowie to na Wawel

To miejsce oblegane jest przez turystów z całego świata

Malowniczy Nosal

Ten niewielki szczyt górski jest popularny wśród turystów

Złoty Jubileusz w Ludźmierzu

Wczoraj odbył się uroczysty jubileusz 50 rocznicy Koronacji Figury Matki Boskiej

Atrakcje Krakowa

Rynek Główny opanowali różnego rodzaju uliczni artyści. -galeria

Niebezpieczna góra

Giewont to jeden z najbardziej obleganych górskich szczytów.
stat4u