SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Odznaczenia dla strażaków

Pomimo upływu lat i zmian w otaczającym nas świecie, Straż Pożarna wciąż cieszy się ogromnym zaufaniem, a młodzi chłopcy zapytani o to, kim chcą zostać w przyszłości, odpowiadają tak jak kiedyś: chcę zostać strażakiem! – mówił wicewojewoda Piotr Ćwik podczas IV Zjazdu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, który odbył się w Podegrodziu.

Patriotyzm młodych

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda małopolski Józef Pilch oraz małopolski kurator oświaty Barbara Nowak zorganizowali konkurs plastyczny "Moja Ojczyzna Polska. Mój Patriotyzm". Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.

Nieocenione wsparcie Bractwa Kurkowego

Józef Pilch, wojewoda małopolski, spotkał się z reprezentantami Bractwa Kurkowego w Krakowie. Rozmowa dotyczyła m.in. wydarzeń organizowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki, w których uczestniczyli bracia kurkowi.

Dla rządu bezpieczeństwo jest priorytetowe

Dla rządu bezpieczeństwo jest priorytetowe – mówiła premier Beata Szydło na spotkaniu z małopolskimi ratownikami medycznymi, którzy zabezpieczali Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Szefowa rządu uczestniczyła w uroczystości przekazania szpitalom 10 ambulansów sanitarnych, które były wykorzystywane podczas wizyty papieża Franciszka i ŚDM w Krakowie.

Narodowe Święto Niepodległości w Krakowie

11 listopada to rocznica nie tylko odzyskania przez polski naród niepodległego bytu państwowego, ale także rocznica początku bardzo trudnej drogi. Po 123 latach niewoli zaczynaliśmy wszystko od nowa. Cały naród włączył się w działania, których celem było to, aby… „Polska była Polską”.

"Rodzina 500 plus" -pieniędzy nie zabraknie!

Zdania zawarte w wiadomości zamieszczonej na portalu Onet „Małopolska: Brakuje pieniędzy na 500 plus…”: W grudniu może zabraknąć środków na wypłaty świadczeń w ramach programu 500 plus oraz Urzędnicy wojewody głowią się skąd pozyskać dodatkowe środki na program 500 plus są nieprawdziwe. Informacje te wprowadzają czytelników w błąd co do stanu rzeczywistego i budzą nieuzasadniony niepokój.

Wojewoda małopolski oddał hołd zmarłym

Józef Pilch z okazji Wszystkich Świętych oraz Święta Zmarłych odwiedził krakowski Cmentarz Rakowicki oraz Cmentarz parafialny na Bielanach, aby złożyć hołd zmarłym Małopolanom.

Program „Mieszkanie Plus” w Małopolsce - startujemy!

Gminy Skawina i Trzebinia – to tam w Małopolsce ruszył już Narodowy Program Mieszkaniowy "Mieszkanie Plus". Premier Beata Szydło właśnie podpisała listy intencyjne, które umożliwią jego realizację.

XVI Dzień Papieski

W Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach już 16. raz obchodziliśmy Dzień Papieski. W tym roku odbywał się on pod hasłem: „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Uroczystościom przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. W obchodach wziął także udział wojewoda małopolski Józef Pilch.

Żołnierze Niezłomni w Parku Jordana w Krakowie

Zbigniew Babiński – Zwyciezcą Miedzynarodowego Konkursu na Plakat Rtm Pilecki Bohater Niezwycieżony-Pomniki "Żołnierzy Wyklętych" w systemie komunistycznym, uhonorowanych w Galerii Wielkich Polaków XX wieku

Szymon Kulka zdobywcą Trzech Kopców!

Szymon Kulka został zwycięzcą jubileuszowego, 10. Biegu Trzech Kopców. W czasie 00:41:03 przebiegł trasę łączącą kopce Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Miejsce drugie zajął Adam Nowicki, z czasem 00:41:21, a trzecie Dominic Mailu Musyimi, z czasem 00:43:03. W klasyfikacji kobiet pierwsze miejsce zdobyła Lilia Fiskovicz (czas 00:47:12), miejsce drugie Paulina Kaczyńska (czas 00:47:44), a trzecie Aleksandra Brzezińska (czas 00:49:41). Gratulujemy!

Sacrum Profanum w Krakowie (1-8.10.2016)

Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Prezentuje muzykę najnowszą, stawia sobie za cel zacieranie granic pomiędzy muzyką współczesną, traktowaną nierzadko jako trudną i niezrozumiałą, a zdobyczami ambitnej sceny rozrywkowo-eksperymentalnej.

Minister reaguje na sprawę weterana AK

Przypadek dawnego partyzanta Armii Krajowej, który oddał do muzeum broń przechowywaną przez siebie od czasów II wojny światowej, przez co naraził się na kłopoty prawne, nie pozostał bez reakcji Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

Dyskutowali o najlepszych rozwiązaniach dla metropolii krakowskiej

Podczas konferencji „Zarządzanie miejskimi obszarami funkcjonalnymi”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska przedstawiciele 15 gmin rozmawiali na temat współpracy metropolii, polityki transportowej, planowania przestrzennego i o możliwościach rozwoju polskich miast. W konferencji wziął udział Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Infrastruktury. Debata w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się pod patronatem Miasta Krakowa

Strażnicy miejscy zadbają o bezpieczeństwo uczniów

Jak co roku, wraz z pierwszym dzwonkiem przed wybranymi krakowskimi szkołami pojawią się patrole straży miejskiej w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze przez pierwsze dwa tygodnie września będą pełnić służbę w rejonach placówek oświatowych oraz towarzyszyć dzieciom i młodzieży w bezpiecznym dojściu do szkoły.

Pomnik bibuły w Swojczanach

W niedzielę, 28 sierpnia br. w miejscowości Swojczany, koło Charsznicy odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika bibuły

„Nowa Huta” w Martigny. Krakowski folklor gościł w Szwajcarii

Na przełomie lipca i sierpnia Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, działający w Nowohuckim Centrum Kultury, uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym d’Octodure w Martigny w Szwajcarii. Był to już 69. występ zespołu na międzynarodowej imprezie

Dzień Słowacji na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej

Piątek, 19 sierpnia na krakowskim Rynku minął pod znakiem folkloru i rękodzieła rodem ze Słowacji. Z tej okazji Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta odwiedził stoiska naszych południowych sąsiadów.

Gratulacje od Prezydenta RP w sprawie Światowych Dni Młodzieży

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na ręce Prezydenta Jacka Majchrowskiego złożył gratulacje dla wszystkich pracowników służb miejskich biorących udział w przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu Światowych Dni Młodzieży.

Rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Już po raz 40. na Rynku Głównym, pod Ratuszem odbędą się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Od 11 do 28 sierpnia 800 twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski i Europy będzie prezentować sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Targi to także okazja do spróbowania kulinarnych przysmaków z różnych regionów. Oficjalne otwarcie wydarzenia odbędzie się w dzisiaj o godzinie 12.00.

Brązowy medalista Igrzysk w Rio wrócił do Krakowa!

Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Na lotnisku w Balicach gorąco go powitali kibice. To pierwszy medal dla polskiej ekipy na brazylijskich igrzyskach. Na finiszu wychowanka krakowskiego klubu WLKS Krakus Swoszowice wyprzedzili: Belg Greg Van Avermaet oraz Duńczyk Jakob Fuglsang.

Uroczysta promocja w Krakowskiej Szkole Pożarniczej

W sobotę, 6 sierpnia 2016 roku o godz. 12.00 na placu zewnętrznym Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się uroczysta promocja absolwentów.

Wiceminister Jarosław Zieliński na Święcie Policji w Krakowie

Chylę czoła przed fachowością i zaangażowaniem wszystkich funkcjonariuszy wraz z ich dowódcami - powiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA, podczas święta Policji w Krakowie. Wiceminister podziękował też mundurowym za ich wysiłek włożony w zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży.

Najlepsi tancerze świata są już w Krakowie!

Tancerze znani z teledysków Beyoncé, Justina Biebera, Gwen Stefani i innych gwiazd sceny. Warsztaty taneczne, imprezy, turnieje i pokazy z udziałem światowej klasy artystów. To wszystko podczas 10-dniowego festiwalu Fair Play Dance Camp, który rozpoczyna się właśnie w Krakowie. Ta wyjątkowa impreza potrwa do 18 sierpnia! Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków.

Rafał Majka – GRATULUJEMY brązowego medalu!

Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. To pierwszy medal dla polskiej ekipy na brazylijskich igrzyskach. Na finiszu wychowanka krakowskiego klubu WLKS Krakus Swoszowice wyprzedzili: Belg Greg Van Avermaet oraz Duńczyk Jakob Fuglsang.

Premier Beata Szydło na uroczystościach pogrzebowych śp. kardynała Franciszka Macharskiego

Premier Beata Szydło uczestniczyła w żałobnej mszy świętej na Wawelu oraz w pochówku w Katedrze Wawelskiej śp. Kardynała Franciszka Macharskiego.

Ruszyły zapisy do 16. Cracovia Maraton

Lubisz biegać? Maratony to Twój konik? A może chcesz po raz pierwszy spróbować swoich sił na takim dystansie? Jeśli tak, 16. Cracovia Maraton to idealna propozycja dla Ciebie. Bieg odbędzie się 30 kwietnia 2017 roku, ale internetowe zapisy ruszyły już dziś! Początkowa opłata startowa wynosi 70 zł i będzie obowiązywać do końca bieżącego roku

Rozpoczyna się Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Taniec dworski w Ameryce Południowej – to temat przewodni tegorocznej, XVII edycji Festiwalu Tańców Dworskich w Krakowie. Przez sześć kolejnych festiwalowych dni zaplanowanych zostało wiele atrakcji: warsztatów, wykładów, spektakli oraz codziennych pokazów tańca, a także wielki bal na Placu Szczepańskim. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza potrwa od 4 do 9 sierpnia 2016.

ŚDM: Dziękuję wszystkim - pokazaliśmy, jak Krakowowi z młodością jest do twarzy

Zakończyła się poruszająca do głębi wizyta papieża Franciszka. Zakończyło się też największe, a z pewnością najbardziej wyjątkowe wydarzenie w życiu naszego miasta – Światowe Dni Młodzieży. Czegoś takiego nigdy wcześniej nie przeżyliśmy. Za to wspaniałe przeżycie – za to, że mogliśmy pokazać światu, jak bardzo Krakowowi z młodością jest do twarzy – chcę dziś Państwu z całego serca podziękować - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Wojewoda po ŚDM: doskonała organizacja

Światowe Dni Młodzieży i wizyta Papieża Franciszka były niezwykłym przeżyciem – mówi wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania, który gościł w Krakowie i w Brzegach podczas ŚDM – Niezwykły entuzjazm młodych ludzi i ich energia, możliwość modlitwy wspólnie z Papieżem Franciszkiem i wreszcie doskonała organizacja całego przedsięwzięcia na długo pozostaną w mojej pamięci.

Ten Jego uśmiech i radość

Przeszedł selekcję niemal jak kandydat do lotu w kosmos. Motorniczy Krzysztof Torba, członek "Solidarności" został wybrany spośród 625 motorniczych zatrudnionych w krakowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji i poprowadził słynny papieski tramwaj. - Byłem z nim dłoń w dłoń. I bardzo się z tego cieszę.

Kraków pamięta o Powstaniu Warszawskim

W tym roku obchodzimy 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o 17.00, w godzinie „W” zawyją syreny. W naszym mieście odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Papież w czasie Mszy św. Rozesłania: Bóg zawsze nam kibicuje, jako najbardziej niezłomny z fanów!

Na Mszy św. Rozesłania, wieńczącej 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w podkrakowskich Brzegach zebrało się około 2,5 mln wiernych. Mszy przewodniczył papież Franciszek. Powitał go kard. Stanisław Dziwisz. Na zakończenie Franciszek podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, ogłosił też, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie.

Apel Jasnogórski zakończył w Brzegach czuwanie modlitewne z papieżem Franciszkiem

W podkrakowskich Brzegach zakończyło się czuwanie modlitewne młodzieży z papieżem Franciszkiem. W Campus Misericordiae zebrało się ponad 1,5 miliona ludzi.

Papież w Łagiewnikach - słowo do konsekrowanych

Papież Franciszek, choć taki bezpośredni i spontaniczny, przyjechał do Polski z bardzo precyzyjnym i przemyślanym nauczaniem. Każdego dnia przesłanie kieruje do kolejnej grupy wiernych. W sobotnie przedpołudnie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach wygłosił homilię do osób konsekrowanych.

Minister Mariusz Błaszczak: W Krakowie jest bezpiecznie

Służby nie odnotowały żadnych zdarzeń, które miałyby poważny wpływ na bezpieczeństwo pielgrzymów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej, na której podsumował dotychczasowe działania związane z zabezpieczaniem Światowych Dni Młodzieży.

Pielgrzymi pokochali Kraków

Jak pielgrzymi widzą Kraków? Świetna atmosfera, przyjaźni ludzie, szerokie place, zabytki, dobra organizacja. Co ważne, większość z pytanych chce tu kiedyś wrócić.

Kraków zdominował media

Od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży Kraków jest niepisanych liderem w doniesieniach medialnych. O wydarzeniach w naszym mieście, papieżu Franciszku i samej stolicy Małopolski informują zarówno tytuły krajowe, jak i zagraniczne.

Franciszek ponownie rozmawiał z młodymi z papieskiego okna

Papież kontynuuje tradycję – w czwartkowy wieczór po raz kolejny przywitał się z młodymi z okna papieskiego na Franciszkańskiej 3.

Młodzi powitali papieża na krakowskich Błoniach

Na krakowskich Błoniach młodzi uroczyście powitali papieża Franciszka – najważniejszego gościa Światowych Dni Młodzieży. Papież przyjechał na Błonia żółto-białym tramwajem „Krakowiak”. Ceremonia miała charakter oficjalny, ale stała się też religijno-kulturalnym świętem. Na Błoniach zebrało się około 600 tysięcy młodych.

Kraków – powitanie Papieża Franciszka

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w uroczystym powitaniu Papieża Franciszka na Wawelu w Krakowie. Ojciec Święty przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Wojewoda przebywał na Wawelu na zaproszenie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Radosny czas w Krakowie

W Krakowie trwają Światowe Dni Młodzieży na które przyjechali pielgrzymi z całego świata, aby spotkać się z Ojcem Świętym. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak przyjmując zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wspólnie z przedstawicielami rządu bierze udział w uroczystości powitania Papieża Franciszka.

FAŁSZYWI WOLONTARIUSZE ZATRZYMANI PRZEZ KRAKOWSKICH POLICJANTÓW

Krakowscy policjanci zatrzymali osobę podającą się za wolontariusza kwestującego na rzecz Światowych Dni Młodzieży. Przy zatrzymanym mężczyźnie policjanci zabezpieczyli zaplombowaną puszkę z datkami wraz z kompletem naklejek z wizerunkiem Ojca Świętego. Policjanci ustalają skalę oszustwa.

Kraków gotowy na Światowe Dni Młodzieży

To prestiżowe wydarzenie przyczyni się do rozwoju Krakowa - powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas konferencji na temat Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczynają się we wtorek w Krakowie. W spotkaniu z dziennikarzami i przedstawicielami mediów z całego świata wzięli udział także: kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, Józef Pilch – wojewoda Małopolski, Jacek Krupa – marszałek Małopolski.

Poniedziałek w Krakowie – przedpremiery kinowe i koncerty w ramach ŚDM

Już jutro rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Miasto proponuje wiele imprez kulturalnych związanych z tym wydarzeniem, jednak to nie jedyna opcja, by ciekawie spędzić czas w tym tygodniu. Zobaczcie, co proponujemy na poniedziałkowy wieczór.

Kraków przed ŚDM według portalu Crux

Kulturalna stolica Polski, miasto Jana Pawła II, eklektyczny i kosmopolityczny Kraków. To tu kończą się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Przy ich okazji nie można nie spróbować tutejszych atrakcji i zachwycić się samym Krakowem – pisze katolicki portal Crux.

Można już kupić specjalny bilet komunikacji miejskiej na ŚDM

15 złotych – tyle kosztuje specjalny bilet, uprawniający do przejazdu pojazdami komunikacji miejskiej w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży (od 26 do 31 lipca). Od dziś można go kupić w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej, automatach biletowych w autobusach i tramwajach, punktach sprzedaży biletów i około 300 kioskach

Rynek Główny bez dorożek podczas ŚDM

Ważna informacja dla dorożkarzy! Ze względu na wymogi bezpieczeństwa oraz dużą liczbę wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży, od 19 do 31 lipca zostanie wprowadzony całkowity zakaz poruszania się i postoju dorożek na Rynku Głównym

Odprawa związana z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży

12 lipca 2016 r. w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się odprawa zorganizowana przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie wspólnie ze Szkołą w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży

Final Six w Krakowie: polscy siatkarze pokonali Francuzów

Emocje pierwszego dnia Finałowego Turnieju Ligi Światowej siatkarzy już za nami. W środę, 13 lipca w TAURON Arenie Kraków znakomitą dyspozycję w meczu z Włochami zaprezentowali Brazylijczycy. Pięciosetowe zwycięstwo Polaków nad Francuzami sprawiło, że Biało-Czerwoni mają duże szanse na awans do półfinałów.

2,3 mln pasażerów krakowskiego lotniska w pierwszym półroczu

Od stycznia do czerwca 2016 roku w Kraków Airport obsłużono już 2 mln 310 tys. pasażerów. Jest to wzrost o prawie 340 tys. dodatkowych osób, korzystających z usług lotniska w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

73. Tour de Pologne w Krakowie: 18 lipca z kolarzami na Rynku Głównym

73. Tour de Pologne zakończy się 18 lipca w Krakowie. W czwartek, 30 czerwca odbyła się uroczysta prezentacja ostatniego VII etapu tegorocznego wyścigu, podpisana została także umowa Gminy Miejskiej Kraków z firmą Lang Team o współpracy przy organizacji tej imprezy w naszym mieście w 2016 roku.

Ćwiczenia taktyczno-bojowe „Wawel 2016”

22 czerwca 2016 roku w godzinach popołudniowych turysta zwiedzający Katedrę Wawelską zauważył dym wydobywający się z jednego z okien wieży srebrnych dzwonów.

Przygotowania Państwowej Straży Pożarnej do Światowych Dni Młodzieży

Wiceminister Jarosław Zieliński obserwował ćwiczenia „Błonia 2016” zorganizowane w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości likwidacji zagrożenia przy zdarzeniach masowych w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wysokościowego.

Budżet obywatelski: już ponad 3 tysiące krakowian oddało swoj głos

Od soboty 18 czerwca trwa głosowanie na projekty III edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Do 30 czerwca krakowianie mogą decydować, które zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe zostaną zrealizowane w 2017 r.

„Rodzina 500+”: liczba wniosków przekroczyła 42 tysiące

W Krakowie liczba złożonych wniosków przekroczyła 42 tys., w tym ok. 32 tys. w kwietniu i jest największa po Warszawie. Decyzje dotyczące świadczeń wychowawczych wydawane są na bieżąco. Wg stanu na 16 czerwca złożono 42 116 wniosków. Wypłacono świadczenia dla 16 605 osób na kwotę 23 204 900 zł.

Odznaczenie dla Andrzeja Szkaradka podczas IV Zjazdu Sądeczan

W niedzielę 12 czerwca br. przy Ołtarzu Papieskim na starosądeckich błoniach odbył się IV Zjazd Sądeczan. W uroczystej Mszy świętej inaugurującej Zjazd wzięli udział m.in. władze samorządowe Nowego i Starego Sącza, przedstawiciele samorządów okolicznych gmin, parlamentarzyści, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z szefem Sądeckiego Oddziału Krzysztofem Kotowiczem.

Światowe Dni Młodzieży: rezolucja Rady Miasta Krakowa

Krakowscy radni w specjalnej rezolucji proszą mieszkańców o włączenie się w organizację, polską gościnność i wsparcie podczas Światowych Dni Młodzieży.

ĆWICZENIA DOSKONALĄCE WSPÓŁDZIAŁANIE MAŁOPOLSKIEJ POLICJI I INNYCH SŁUŻB

Koordynowanie działań ratowniczych w sytuacji kryzysowej uwzględniające wiele aspektów było przedmiotem ćwiczeń małopolskiej Policji i innych służb. Działania miały na celu przypomnienie zasad postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

KS Cracovia świętuje jubileusz

Spotkanie integracyjne i piknik w Parku Jordana, wystawa w sali pamięci budynku klubu oraz oficjalna uroczystość w sali obrad magistratu – m.in. to znalazło się w planach kilkudniowych obchodów 110-lecia KS Cracovia, czyli najstarszego, działającego klubu sportowego. W jubileuszowej gali wziął udział m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Poezja, która łączy światy i ludzi

Pawilon Józefa Czapskiego, piękny dzień, przejrzyste powietrze, delikatny szum rozmów w kawiarni. Ashur Etwebi popija kawę przy stoliku, rozgląda się dyskretnie. W powietrzu czuć już atmosferę święta, choć jeszcze nie wiadomo, co się tutaj wydarzy. Jak upłynął ten niezwykły dzień spędzony z poezją i wśród poetów?

Wśród zagranicznych turystów trwa moda na Kraków

Chociaż do wakacji zostało jeszcze kilka tygodni, sezon turystyczny w Krakowie rozkręcił się na dobre! Ilość zagranicznych turystów odwiedzających nasze miasto i zachwalających jego walory w mediach społecznościowych stanowi doskonały prognostyk zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016

Kapituła w tym roku nominowała do Nagrody: Jakuba Kornhausera za „Drożdzownię” (WBPiCAK Poznań), Edwarda Pasewicza za „Och, Mitochondria” (Wydawnictwo EMG), Martę Podgórnik za „Zawsze” (Biuro Literackie), Joannę Roszak za „Tego dnia” (WBPiCAK Poznań), Marcina Świetlickiego za „Deltę Dietla” (Wydawnictwo EMG). W 2016 roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana po raz czwarty. 11 czerwca 2016, w czasie uroczystej gali w Oprze Krakowskiej, dowiemy się, kto spośród nominowanych poetów zostanie laureatem Nagrody. Poznamy wtedy także laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom przetłumaczony na język polski.

Tajski Festiwal

Pokaz regionalnych tańców tajskich pokazy kulinarne, takie atrakcje odbyły się na Małym Rynku w Krakowie w dniach 4-5 czerwca. W programie znalazły się między innymi masaż tajski, pokazy rękodzieła występy oraz teatr lalek.

Parada Smoków w Krakowie

Przez cały weekend, 4-5 czerwca uczestniczyć można było w wielkim Rodzinnym Smoczym Pikniku usytuowanym na Bulwarach Wiślanych.

Lajkonik przemierzył Kraków, a krakowscy flisacy zmierzyli się z Tatarami

2 czerwca orszak Lajkonika przeszedł ulicami Krakowa. Tegoroczny pochód był wyjątkowy, ponieważ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Balet Dworski Cracovia Danza przygotowały nową oprawę widowiska. Nowe były też stroje, w których pojawili się Tatarzy.

Wręczono Medale św. Krzysztofa

Już po raz szósty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przyznało Medale św. Krzysztofa. To wyróżnienie dla osób, firm i instytucji, które wspierają Muzeum na różnych polach jego działalności. W uroczystości wręczenia Medali wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który jest także Kanclerzem Kapituły Medalu św. Krzysztofa.

56. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty!

Uroczystą galą w kinie Kijów.Centrum i projekcją filmu dokumentalnego “21 x Nowy Jork” rozpoczął się w niedzielę wieczorem przy pełnej sali 56. Krakowski Festiwal Filmowy. W oficjalnym otwarciu, któremu przewodził Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu wzięli udział: Magdalena Sroka, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta oraz przedstawiciele świata filmu.

Specjalsi świętowali w Krakowie

Wojska Specjalne po raz kolejny świętowały przypadającą na 24 maja rocznicę uzyskania statusu odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych. W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego w piątek 20 maja br. zaprezentowali się komandosi wszystkich jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych.

Obchody Bożego Ciała w Niedźwiedziu

26 maja W Parafii Św. Sebastiana w Niedźwiedziu (pow. limanowski) odbyły się obchody Bożego Ciała. O godzinie 10 rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała w miejscowym kościele.

Roman Polański uhonorowany odznaką Stowarzyszenia Filmowców Polskich

„To wszystko wydaje mi się snem. Gdzie bym przypuszczał, jako mały chłopiec uciekający z getta, że kiedyś będę witany w tym mieście takimi brawami? To dla mnie ogromne wzruszenie, dziękuję!” – powiedział Roman Polański, odbierając odznakę Stowarzyszenia Filmowców Polskich podczas wczorajszej gali „Scoring4Polański” w Krakowie. Tak, jak we wtorek w katowickiej NOSPR, tak i wczoraj w Centrum Kongresowym ICE Kraków publiczność przywitała bohatera wieczoru owacją na stojąco.

Mistrzostwa Świata w Trialu Rowerowym

W dniach 20-21.05 odbyły się Mistrzostwa Świata w Trialu rowerowym. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności na Placu J.Nowaka-Jeziorańskiego pod budynkiem Galerii Krakowskiej.

IV Festiwal kultury i mediów Polikultura' Lubię kiedy nocą'

W dniach 18-22 Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizował Festiwal kultury i mediów

Lajkonik przemierzy Kraków, a krakowscy flisacy zmierzą się z Tatarami

Już 2 czerwca orszak Lajkonika przejdzie ulicami Krakowa. Tegoroczny pochód będzie wyjątkowy, ponieważ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Balet Dworski Cracovia Danza przygotowały nową oprawę widowiska. Nowe będą też stroje, w których pojawią się Tatarzy.

Rywalizowali specjalsi ze służb mundurowych

Na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie przeprowadzono elitarne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2016” pod egidą Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. W imprezie odbywającej się w dniach 17–18 maja wystartowali żołnierze i funkcjonariusze jednostek specjalnych służb mundurowych.

Największe europejskie święto muzyki filmowej – od wtorku w Krakowie!

„Dziecko Rosemary”, „Tron: Rebelia”, „Sicario”, „Teoria Wszystkiego”, „Drive”, „Jak wytresować smoka”, „Shrek”, „Kraina Lodu”, „Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki”, światowa premiera muzyki z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – to tylko niektóre z atrakcji 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie!

Infolinia o Światowych Dniach Młodzieży uruchomiona

We wtorek, 17 maja Komitet Organizacyjny ŚDM uruchomił Call Center. Wolontariusze odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące lipcowych wydarzeń w pięciu językach.

Pióra Businessu rozdane

We wtorek, 17 maja Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył statuetki „Pióro Businessu”. Nagrody są wyrazem uznania dla przedsiębiorców za znaczące osiągnięcia w działalności gospodarczej, inwencję, działania na rzecz jakości produkcji oraz rzetelność i uczciwość w biznesie. Statuetki są przyznawane przez Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak – Business”.

Strażnik miejski uratował życie dwóm biegaczom podczas Cracovia Maratonu

Włodzimierz Marcisz, na co dzień funkcjonariusz Straży Miejskiej Miasta Krakowa, w minioną niedzielę jako uczestnik biegu Cracovia Maraton udzielił pomocy dwóm biegaczom, przy których nie zatrzymał się żaden z przebiegających wcześniej zawodników.

Będzie wypożyczalnia samochodów elektrycznych w Krakowie

Miasto Kraków planuje uruchomić wypożyczalnie samochodów elektrycznych. W przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, wewnątrz II obwodnicy maksymalnie 40 a poza nią 30 stacji. Wkrótce rozpoczną się konsultacje techniczne w tej sprawie.

Minister Mariusz Błaszczak: dziś przywracamy Karpacki Oddział Straży Granicznej

16 maja br. przypada 25. rocznica utworzenia Straży Granicznej. W uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych w Nowym Sączu uczestniczył Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak oficjalnie ogłosił odtworzenie zamkniętego w 2013 r., Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Szef MSWiA na stanowisko Komendanta Oddziału powołał ppłk Stanisława Laciudę.

Blisko 5700 zawodników uczestniczyło w 15. PZU Cracovia Maraton

Przez prawie 11 minut rekordowa liczba blisko 5700 biegaczy mijała linię startu jubileuszowego, 15. PZU Cracovia Maraton.

Premier Beata Szydło na obchodach 130-lecia Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej

Wasza służba jest najwyżej oceniana przez Polaków, jesteście obdarzeni największym zaufaniem, bo zawsze można na was liczyć – premier Beata Szydło zwróciła się do małopolskich strażaków. Szefowa rządu wzięła udział w sobotnich obchodach Wojewódzkiego Dnia Strażaka połączonych ze 130-leciem Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej.

Festiwal Netia Off Camera 2016

W tym roku o nagrodę główną 100 000 USD walczyło 10 filmów. Festiwal ma na celu wspieranie młodych reżyserów z całego świata. 9 edycja konkursu Netia Off Camera rozpoczęła się w Krakowie 29 kwietna i trwała do 8 maja. Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Krzysztof Zanussi zdecydowało o wygranej Kaweha Modiri za film 'Bodkin Ras'.

XII Dni Izraela w Krakowie

Od 14 do 22 maja w Krakowie potrwają XII Dni Izraela. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Dni Izraela oraz Bliskowschodnie Koło Naukowe działające przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego ma na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa izraelską mieszankę kultur - żydowskiej, arabskiej, druzyjskiej i wielu innych.

Premier Beata Szydło na uroczystościach ku czci świętego Stanisława

Beata Szydło wzięła udział w procesji i mszy świętej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, jednego z głównych patronów Polski.

Rowerowa magia Krakowa. 1600 zawodników na starcie Skandia Maraton Lang Team

Wojciech Halejak (JBG-2 Professional MTB Team) oraz Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) zwyciężyli na dystansie Grand Fondo podczas Skandia Maraton Lang Team w Krakowie. Zawody były zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski w maratonach MTB.
stat4u