SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Zagrają nam fontanny

Trwają przygotowania do uruchomienia krakowskich fontann. Wszystkie obiekty są praktycznie gotowe do sezonu letniego, pozostaje jedynie montaż urządzeń w poszczególnych pompowniach. Fontanny ruszą 29 i 30 kwietnia.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2016 - znamy nominowanych poetów

Kapituła w tym roku nominowała do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Jakuba Kornhausera za „Drożdżownię” (WBPiCAK Poznań), Edwarda Pasewicza za „Och, Mitochondria” (Wydawnictwo EMG), Martę Podgórnik za „Zawsze” (Biuro Literackie), Joannę Roszak za „Tego dnia” (WBPiCAK Poznań), Marcina Świetlickiego za „Deltę Dietla” (Wydawnictwo EMG). W 2016 roku wyróżnienie zostanie przyznane po raz czwarty.

Uroczystości z okazji 6 rocznicy pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystościach z okazji 6. rocznicy pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki 2016

Tylko do 30 kwietnia 2016 r. można przesyłać zgłoszenia książek do tegorocznej edycji Nagrody Conrada, pierwszego w Polsce wyróżnienia dla prozatorskich debiutów literackich. Nagroda wspiera początkujących pisarzy i zachęca czytelników do zainteresowania młodą literaturą.

Czy uda się zbudować pomnik AK pod Wawelem?

Weź udział w internetowej zbiórce funduszy na wyjątkowy pomnik Armii Krajowej w Krakowie. Inicjatorem akcji jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Na budowę potrzeba 300 tys. zł, zebrano ponad 230 tys. Zbiórka trwa do 19 kwietnia.

Służba Więzienna i Straż Miejska będą działać na rzecz młodzieży

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie oraz Gmina Miejska Kraków zawarły w czwartek (14 kwietnia) porozumienie o współpracy. Wspólne działania zakładają podejmowanie inicjatyw na rzecz edukacji i profilaktyki młodzieży.

Pamiętaj z nami i podążaj Trasą Pamięci

Wydarzenie Pamiętaj z nami to święto trzech dbających o pamięć o czasach II wojny światowej oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulicy Pomorskiej, Apteki pod Orłem i Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Tworzą one Trasę Pamięci. Tegoroczna edycja „Pamiętaj z nami” odbywa się 15 i 16 kwietnia i niemal w całości poświęcone będzie historii dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów.

Protest pod cyrkiem Miranda Orfei

Międzynarodowy Ruch na rzecz zwierząt VIVA wraz z Krakowską koalicją na rzecz cyrków bez zwierząt zorganizował protest pod cyrkiem Miranda Orfei, w celu zaprzestania wykorzystywania zwierząt w widowiskach publicznych

Wspaniali młodzi - nagrodzeni w Krakowie!

W poniedziałek, 11 kwietnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbył się finał krakowskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Nagrody dla młodzieży promujące pozytywne, prospołeczne postawy i działania młodych ludzi na rzecz najbliższego otoczenia wręczone zostały już po raz 22! W Gali wzięła udział Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu.

Rocznica katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2016 roku, w szóstą rocznicę Smoleńska prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach na Wawelu, i oddał hołd poległym w katastrofie

Światowy Dzień Książki w Krakowie

Gwałtowny wiosenny skok temperatur sprzyja nie tylko spacerom i porządkom w garderobach. To także niechybny sygnał początku literackiego sezonu!

Otwarcie sezonu turystycznego w Krakowie

W piątek, 8 kwietnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się XXVII Forum Turystyki. To symboliczne otwarcie sezonu turystycznego, który w tym roku zapowiada się wyjątkowo za sprawą pielgrzymów, którzy przyjadą do naszego miasta by spotkać się z papieżem Franciszkiem i wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Szczyt samorządowców w Krakowie zakończony

Podczas drugiego dnia odbywającego się a naszym mieście II Europejskiego Kongresu Samorządów, uczestnicy wydarzenia rozmawiali m.in. o receptach na sukces ekonomiczny regionu, finansowaniu oświaty, pozyskiwaniu inwestycji oraz o regionalnych markach na światowych rynkach

Duże zainteresowanie programem „Rodzina 500+” w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa od początku kwietnia przyjmuje wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. O świadczenie to w Gminie Miejskiej Kraków ubiega się ok. 38 tys. rodzin dla blisko 50 tys. dzieci.

W Krakowie rozpoczął się II Europejski Kongres Samorządów

Rola instytucji finansowych we wdrażaniu środków unijnych, praktyczne rozwiązania dla samorządów i ochrony zdrowia, współpraca między biznesem a nauką oraz zarządzanie jednostkami kultury m.in. te tematy omawiali wczoraj uczestnicy Europejskiego Kongresu Samorządów. Wydarzenie odbywa się 5 i 6 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Pierwszy dzień Kongresu zamknęła uroczysta Gala Lider Samorządu, podczas której nagrodzeni zostali najlepsi samorządowcy

Swiatowe Dni Młodzieży : Źródła i rozwój idei

W dniach 1-2 kwietnia w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja pt. "Światowe Dni Młodzieży: Źródła i rozwój idei". Odbyła się ona pod patronatem m.in. J.Em. Stanisława Kardynała Dziwisza – Metropolity Krakowskiego. Celem jej jest przygotowanie młodzieży na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży, Kraków 2016.

Tweetup z Kardynałem Dziwiszem

2 kwietnia Kardynał Stanisław Dziwisz zainicjował konto na portalu Tweeter aby umożliwić wszystkim łatwiejszy kontakt z przedstawicielami Archidiecezji Krakowskiej.

Budżet obywatelski Krakowa: mieszkańcy zaproponowali ponad 600 projektów

611 projektów zgłosili mieszkańcy Krakowa do budżetu obywatelskiego 2016 (stan na 1 kwietnia na godz. 8.15). 215 wniosków miało charakter ogólnomiejski, a 396 dotyczyło zadań dzielnicowych.

Święto Rękawki – bogowie i ludzie na kopcu Krakusa

Pod kopcem Krakusa odbyło się Święto Rękawki, na którym mozna było zapoznać się z tradycjami pogańskich obrzędów. W tym roku odbyło się ono pod hasłem „Bogowie i ludzie - panteon bogów słowiańskich”.

Emaus na Zwierzyńcu w Krakowie

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. W Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp klasztoru sióstr Norbertanek, znów przyciągnął tłumy zwiedzających.

Przygotowania strażaków do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży

19 marca 2016 r. na zorganizowanej przez wojewodę małopolskiego – Józefa Pilcha, w siedzibie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie konferencji prasowej, małopolski komendant wojewódzki PSP – mł. bryg. Stanisław Nowak przedstawił obecny poziom przygotowania straży pożarnej do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Wybierz się na Targi Wielkanocne

Ponad 60. kupców reprezentujących Kraków, Małopolskę a także inne części Polski bierze udział w tegorocznej edycji Targów Wielkanocnych, które rozpoczeły się w piątek, 18 marca i potrwają do Lanego Poniedziałku. Organizatorami Targów są: Urząd Miasta Krakowa, Krakowska Kongregacja Kupiecka i firma Artim.

Życie bez ograniczeń - Nick Vujicic w TAURON Arenie Kraków

Nick Vujicic – obecnie największy mówca motywacyjny na świecie, będzie główną gwiazdą kongresu "Życie bez ograniczeń", który 1 października 2016 r. odbędzie się w TAURON Arenie Kraków. W programie wydarzenia oprócz prelekcji światowej klasy liderów znajdą się także występy artystyczne.

Spotkanie z wicepremierem w Cannes

Drugiego dnia targów MIPIM, reprezentacja miasta przywitała na stoisku Krakowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Honory gospodarza stolicy Małopolski pełniła Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta. Prezydent Koterba przedstawiła wicepremierowi miejskie projekty strategiczne, w tym Nową Hutę Przyszłości, Kraków Balice oraz Kraków - Nowe Miasto.

Diverse Night of the Jumps: podniebne ewolucje na hiszpańską nutę

Hiszpan Maikel Melero odniósł w sobotę, 12 marca w TAURON Arenie Kraków już dziesiąte z rzędu zwycięstwo w zawodach Mistrzostw Świata FIM we Freestyle Motocrossie – Diverse Night of the Jumps.

SERYJNY PODPALACZ ZATRZYMANY

Policjanci z Olkusza zatrzymali 32-latka podejrzanego o szereg podpaleń na terenie miasta. Mężczyzna grasował głównie na osiedlu Młodych. Płonęły kontenery, samochody i słupy wysokiego napięcia. Straty sięgają ponad 70 tys. złotych. Olkuszanin usłyszał już 14 zarzutów podpaleń.

Miasto Kraków pracuje nad projektem zagospodarowaniem terenu dawnego obozu Płaszów

Miasto Kraków przygotowuje projekt zagospodarowaniem terenu dawnego obozu Płaszów. Prace nad wypracowaniem programu godnego upamiętnienia tego miejsca i przejęcia opieki nad terenem obozu prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania podejmowane są w ścisłej współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i właściwymi jednostkami miejskimi.

XIV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera oficjalnie w Krakowie

Podczas dzisiejszej (10 marca) konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej podpisana została umowa o współpracy Miasta Krakowa i Fundacji Huberta Jerzego Wagnera przy organizacji XIV edycji Memoriału legendarnego trenera.

Krakowianie pamiętają o Getcie

Prezydent Miasta Krakowa, Gmina Żydowska oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zapraszają do udziału w „Marszu Pamięci”, który odbędzie się 13 marca

Polonez i Wesoły w Centrum Handlowym

Piątkowe popołudnie. Jedna z krakowskich galerii handlowych, której architektura nawiązuje do budowli Starego Miasta. Zgiełk, atmosfera konsumpcjonizmu, zmęczenie po całym tygodniu pracy. Czy w takich okolicznościach jest miejsce na sztukę i taniec? Balet Cracovia Danza znowu udowodnił, że taniec może zaistnieć tam, gdzie najmniej się go spodziewano.

Zapytaj o budżet obywatelski w galerii handlowej

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budżetu obywatelskiego, uzyskać pomoc w przygotowaniu projektu? Odwiedź Punkt Obywatelski budżetu obywatelskiego w Centrum Handlowym Bonarka City Center. Akcja potrwa do niedzieli 13 marca. Szczegóły na www.budzet.krakow.pl. Zapraszamy!

Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Już w najbliższy weekend Banki Żywności zorganizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności. W ramach akcji każdy będzie mógł pomóc najbardziej potrzebującym. Wystarczy kupić kilka dodatkowych produktów i przy wyjściu przekazać je wolontariuszom.

II Dyktando Krakowskie. „Pół Wołoch, pół Hucuł z podrzeszowskiej wsi Hyżne”

„Nadkomisarz Mrzyk, nie Hiszpan, lecz pół Wołoch, pół Hucuł, każdemu, kto ujrzał go en face, do złudzenia przypominał Jeana Reno. Mimo że pochodził z podrzeszowskiej wsi Hyżne, weekendy spędzał w połemkowskiej chyży, ulokowanej w pół drogi między Hoczwią a Rzepedzią na Podkarpaciu” – tak zaczął się tekst II Dyktanda Krakowskiego, które w niedzielę odbyło się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwyciężył Aleksander Meresiński, radca prawny z Kielc.

Urodzinowy koncert dla Mistrza Wajdy

Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, czołowy reżyser polskiej szkoły filmowej, znakomity reżyser teatralny, laureat Oscara za całokształt twórczości - Andrzej Wajda - w niedzielę 6 marca obchodził jubileusz 90. urodzin. Z tej okazji w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się wyjątkowe wydarzenie "WAJDA 90 - koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza".

Wręczono Nagrody im. ks. Musiała 2015

Dwóch profesorów zasłużonych dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego otrzymało Nagrodę im. Ks. Stanisława Musiała za rok 2015. Za twórczość w duchu dialogu wyróżniony został prof. Jan M. Małecki, a za działalność społeczną prof. Aleksander Skotnicki. Wręczenie nagród z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odbyło się w piątek, 4 marca w Magistracie.

15. PZU Cracovia Maraton zaprasza zawodników na wózkach

Można już zgłaszać się do 15. PZU Cracovia Maraton dla Zawodników Niepełnosprawnych na wózkach. Organizatorzy zapraszają sportowców ścigających się na wózkach typu: hand bike, rim push i active wheelchair.

9. FMF w „Krakowicach”

Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar, Jerry Goldsmith, Ennio Morricone, Philippe Sarde i Alexandre Desplat – dzieła tych mistrzów, przeniknięte duchem twórczości genialnego reżysera, rozpoczną 9. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Na program spektakularnej gali „Scoring4Polański” miał wpływ sam bohater wieczoru.

„Historia Roja” i „Czas Honoru” na jednej wystawie

Od 1 marca w Muzeum AK można oglądać mundury, które wykorzystywane były przy produkcji polskich filmów historycznych. Repliki wkomponowane zostały w wybrane przestrzenie ekspozycji stałej.

Godzina dla Ziemi i wilka w Krakowie

Tegoroczny finał międzynarodowej akcji Godzina dla Ziemi odbędzie się 19 marca. Ta wyjątkowa akcja społeczna, która każdego roku jednoczy miliony ludzi w ponad 170 krajach na całym świecie odbędzie się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem, tych którzy go nie mają”.

Będzie 12 hybrydowych Solarisów

Solaris Bus&Coach SA dostarczy do Krakowa 12 autobusów hybrydowych przegubowych o długości 18 metrów. Oferta firmy z Bolechowa była jedyną, jaka wpłynęła do MPK SA w przetargu, który został ogłoszony w grudniu 2015 roku.

Linia z Hongkongu przyleci do Krakowa

W kwietniu w naszym mieście swoje biuro otworzy kolejna wielka międzynarodowa firma. Tym razem będzie to linia lotnicza Cathay Pacific, która na początek w Globalnym Centrum Obsługi Klienta zatrudni 100 osób. Docelowo ma ich być około 250.

Poznaliśmy zwycięskie miejskie aplikacje

Wybrać najlepsze, spośród 145 pomysłów na aplikacje ułatwiające życie w mieście było niełatwym zadaniem. W czwartek (18 lutego) podczas gali finałowej w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa poznaliśmy zwycięzców trzeciej edycji konkursu BIHAPI. W wydarzeniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba.

Wyjątkowy jubileusz Teatru STU

Minęło już 50 lat od dnia, kiedy Krzysztof Jasiński założył Teatr STU. 20 lutego 1966 roku podczas spotkania przez niego zainicjowanego zapadła decyzja – robimy teatr! W piątek, 19 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa Dyrektor, Zespół, przyjaciele, i cała Rodzina STU świętowali to wydarzenie. W trakcie uroczystości jubileuszowej wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych artystów i pracowników Teatru.

Rzeszowskie Podziemie na wystawie w Krakowie

Od 16 lutego do końca maja w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać wystawę planszową poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu na Rzeszowszczyźnie. Ekspozycję przygotował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Cracovia Danza znowu zaskakuje!

W minioną sobotę, 13 lutego, tancerze Baletu zgotowali niespodziankę powracającym do kraju, a także przylatującym do Krakowa turystom. W scenę i widownię zarazem zamieniła się hala przylotów lotniska w Balicach

Pomniki do remontu. Zostaną wyczyszczone łuskami z orzechów

Do końca czerwca potrwa remont pomnika Grunwaldzkiego, który znajduje się na placu Matejki w Krakowie. Jego koszt to ponad 150 tys. zł. Prace konserwatorskie, już w mniejszym zakresie, planowane są także w tym roku przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym, który wymaga oczyszczenia.

Mistrzowie lotów na motocyklach wracają do Krakowa

W 2015 roku bilety na krakowską rundę Mistrzostw Świata w Freestyle Motocrossie wyprzedały się już na sześć tygodni przed zawodami, dlatego też w 2016 r. Diverse NIGHT of the JUMPs wraca do Grodu Kraka.

Kraków w „Raporcie o polskich metropoliach”

Najmocniejsze strony Krakowa to przede wszystkim doskonały wizerunek, a co za tym idzie także atrakcyjność turystyczna. Dodatkowo, miasto wyróżnia się wysokim potencjałem społecznym i kulturalnym oraz polepszającym się stanem infrastruktury – wynika z opracowania „Raport o polskich metropoliach” przygotowanego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC).

ORP „Kraków” – nasz ambasador na morzu

10 lutego w Świnoujściu Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Pomocy Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig na pokładzie okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” podpisał porozumienie „Miasta Okręty”. Pozostałymi sygnatariuszami porozumienia są przedstawiciele Poznania i Torunia, a także, z ramienia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - Kontradmirał Jarosław Zygmunt.

„Krzysiek Pomaga Pomagać” – finał akcji już niebawem

„Krzysiek Pomaga Pomagać” to stowarzyszenie złożone przez Krzysztofa Graczyka, który w wieku 15 lat przeżył udar mózgu. Spotkał się z życzliwością i pomocą ze strony przyjaciół i znajomych, ale także zupełnie obcych osób. Teraz, chcąc się odwdzięczyć za otrzymaną pomoc, sam pomaga innym. Już w sobotę odbędzie się charytatywny narciarski slalom gigant, a 20 lutego - koncert, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc Kacprowi Turaczykowi i Karolowi Tomasiakowi.

Małopolska branża filmowa rośnie w siłę!

Krakowski Park Technologiczny i Krakowski Klaster Filmowy otwierają laboratorium multimedialne! 6 lutego minął pierwszy rok działalności Krakowskiego Klastra Filmowego - największego zrzeszenia małopolskich firm i twórców z branży filmowej. 50 firm i patronów branżowych z regionu, ponad 200 specjalistów, będących w stanie kompleksowo obsłużyć każdą produkcję filmową udział w kilkunastu produkcjach i wydarzeniach filmowych – to imponujący dorobek klastra. Partnerem KKF jest Krakow Film Commission.

Taneczny świat Chopina z Cracovia Danza

Kilkadziesiąt przedstawień w roku chopinowskim i entuzjastyczne reakcje publiczności w całej Europie. Taneczny świat Chopina po 5-letniej przerwie znów będzie można zobaczyć w Krakowie! Spektakl zostanie zaprezentowany 16 lutego o godz. 19 w Teatrze Ludowym w ramach cyklu Cracovia Danza: dla tańca, będącego częścią obchodów jubileuszu 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Maroon 5 po raz pierwszy w Polsce!

1 czerwca 2016, TAURON Arena Kraków będzie gościć Amerykańską grupę muzyczną Maroon 5. Bilety w sprzedaży od środy, 10 lutego od 10:00 na www.LiveNation.pl.

Golec uOrkiestra charytatywnie w ICE Kraków

Stowarzyszenie Krakowski Komitet Zwalczania Raka działające na rzecz Centrum Onkologii zaprasza na wielki koncert charytatywny! 1 kwietnia 2016 roku o godzinie 18.00 do Centrum Kongresowego ICE Kraków zawita Golec uOrkiestra, by swoim śpiewem wspomóc pacjentów onkologicznych! Wspomóż także i Ty, kupując bilet-cegiełkę oraz... doskonale się bawiąc!

Kraina Lodu – największe przeboje Disneya zabrzmiały w TAURON Arenie

„Jestem cholernie dumny, że mogę być bałwankiem!” – powiedział po swoim piątkowym (5 lutego) występie Czesław Mozil, odtwórca roli Olafa w polskiej wersji „Krainy Lodu” Chrisa Bucka i Jennifer Lee. W specjalnym pokazie megahitu The Walt Disney Animation Studios z muzyką na żywo – jednym z pierwszych na świecie wykonaniu wersji koncertowej z orkiestrą, solistami i chórem na żywo oraz pierwszym wydarzeniu związanym ze zbliżającym się 9. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie – uczestniczyło prawie siedem tysięcy widzów!

Przewodnicy Mieszkańcom 2016

21 lutego to Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie zaprasza mieszkańców na wycieczki tematyczne. Jeśli chcesz spacerować śladami Henryka Sienkiewicza i Heleny Modrzejewskiej czy świętego Brata Alberta – ta propozycja jest właśnie dla Ciebie!

Kraków wyróżniony w rankingu trivago.pl

Kraków znalazł się na 22. miejscu rankingu portalu trivago.pl. Miasto zostało docenione za bardzo dobrą bazę hotelową. Wśród wyróżnionych w 2015 roku miast świata jest też Warszawa, Wrocław i Poznań.

Inspektor Tomasz Miłkowski nowym Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie

Nowym szefem małopolskiej Policji został insp. Tomasz Miłkowski, dotychczasowy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. W dzisiejszej uroczystości udział wzięli także wiceminister Jarosław Zieliński oraz Komendant Główny Policji insp. Zbigniew Maj.

Rusza 12. Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Rozpoczęła się 12. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego konkursu dla osób niepełnosprawnych utalentowanych wokalnie. Najlepsi z nich w czerwcu zaśpiewają na krakowskim Rynku w towarzystwie gwiazd polskiej piosenki: Katarzyny Nosowskiej, Anity Lipnickiej, Kasi Cerekwickiej i Mietka Szcześniaka.

4 lutego - Dzień walki z rakiem

Walka z nowotworem, jak z wrogiem, wymaga od chorego wyostrzonego zmysłu obserwacji, wytrwałości oraz niezmierzonej siły i odwagi. 4 lutego, w Dzień Walki z Rakiem, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" zaprasza na comiesięczne spotkania "wojowników" i ich najbliższych.

Kraków pamięta o Wisławie Szymborskiej

1 lutego minęły cztery lata od śmierci Wisławy Szymborskiej – poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla, Honorowej Obywatelki Miasta Krakowa. Z tej okazji przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty na grobie poetki na Cmentarzu Rakowickim, a 18 lutego odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Michałem Rusinkiem, sekretarzem noblistki.

Mistrzowska Parada Smoków na koniec EURO 2016

Krakowskim smokom silny wiatr niestraszny. Mistrzowska Parada Smoków przeszła wokół TAURON Areny Kraków. Pochód gigantycznych i kolorowych gadów, któremu towarzyszył barwny korowód kibiców oraz 25 bębniarzy, był jednym z elementów ceremonii zamknięcia Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

Dźwigacze kultury rozdane!

Już po raz czwarty Krakowskie Biuro Festiwalowe wyróżniło swoich Partnerów i Sponsorów wręczając im symboliczne nagrody - Dźwigacze kultury. Nazwa nawiązuje do pierwszego kręgu kręgosłupa dźwigającego czaszkę i umożliwiającego ruchy głowy. Wywodzi się od mitycznej postaci Atlasa, który miał podtrzymywać Ziemię. W tym roku Dźwigacza Kultury zaprojektował Jan Kanty Pawluśkiewicz – znany krakowski artysta, muzyk, ilustrator. W uroczystym wręczeniu nagród wziął udział Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Mistrzowska Parada Smoków na zakończenie EURO 2016

Już w najbliższą niedzielę (31 stycznia) na zakończenie Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn wokół TAURON Areny Kraków paradować będą wielkie smoki z Teatru Groteska. Będzie im towarzyszyć barwny korowód kibiców oraz 25 bębniarzy.

Kolędy do nieba, czyli charytatywny koncert w bazylice Franciszkanów

31 stycznia 2016 roku w Bazylice Ojców Franciszkanów o godzinie 14.00 na zakończenie tradycyjnego okresu kolędowania kolejny raz w Krakowie zaśpiewane zostaną "Kolędy do Nieba". Na tegorocznym charytatywnym koncercie pod patronatem J.E. Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza z mieszkańcami miasta spotkają się znakomici artyści Opery Krakowskiej i Piwnicy pod Baranami. Wszystko to, by wesprzeć potrzeby Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej i zebrać pieniądze na zakup koniecznego sprzętu do echokardiografii. W ubiegłym roku zbiórkę na zakup głowicy przezprzełykowej zainicjowano podczas koncertu w Kościele Ojców Bernardynów.

Ławeczka Jana Karskiego stanęła na krakowskim Kazimierzu

We wtorkowe popołudnie odbyła się kameralna uroczystość odsłonięcia ławeczki Jana Karskiego – emisariusza Narodu Polskiego z okupowanego przez Niemców kraju do rządu emigracyjnego i władz Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Ławeczka, która powstała z inicjatywy Chrisa Humnickiego i Rotary Club Kraków umiejscowiona jest na ul. Szerokiej przed Synagogą Remu. W uroczystym odsłonięciu pomnika wziął udział prezydent Jacek Majchrowski.

Wyróżnienie dla TAURON Areny Kraków

Wspaniały doping kibiców oraz sprawna organizacja wielkich imprez sportowych, takich jak trwające Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, siatkarska Liga Światowa czy Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie Dywizji 1A sprawiły, że o marce krakowskiej hali jest coraz głośniej. Potwierdzeniem tego jest nominacja Tauron Areny Kraków do grona finalistów w kategorii Obiekt Sportowy w ramach Nagród Biznesu Sportowego.

EURO 2016: mnóstwo atrakcji w krakowskiej Strefie Kibica

Spotkania z gwiazdami piłki ręcznej, pokazy cheerleaderek, występy kabareciarzy oraz liczne konkursy z nagrodami – te i inne atrakcje czekają na kibiców w Krakowie w Oficjalnej Strefie Kibica EHF Euro 2016, sponsorowanej przez PGNiG Obrót Detaliczny

Prof. Edward Balcerzan odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Prof. Edward Balcerzan, teoretyk literatury, krytyk literacki, tłumacz, poeta i prozaik został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. K. Wyki, przyznawanej przez Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w czwartek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Polskie prawykonanie dzieła Pergolesiego „Adriano in Siria” w marcu w Krakowie

Po fenomenalnie przyjętym występie w wersalskiej Operze Królewskiej czas na Kraków! Prowadzona przez Jana Tomasza Adamusa, odnosząca międzynarodowe sukcesy Capella Cracoviensis wykona koncertową wersję opery seria Giovanniego Battisty Pergolesiego „Adriano in Siria” („Hadrian w Syrii”).

Rusza konkurs „Mecenas Kultury Krakowa” 2016

Wraz z Nowym Rokiem rozpoczynamy kolejną edycję konkursu Mecenas Kultury Krakowa. Jego celem jest wspieranie i propagowanie współpracy pomiędzy środowiskiem gospodarczym, a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie naszego miasta. Wnioski można składać w Kancelarii Magistratu (Pl. Wszystkich Świętych) do 31 marca.

Kraków po raz trzeci z nagrodą ZOOVERA

Trzeci raz z rzędu Kraków został nagrodzony prestiżową nagrodą „Zoover – The Best European City Trip 2016”.

EURO 2016: czekamy na Norwegię

Pierwsze mecze rundy głównej mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych za nami. W TAURON Arenie Kraków Francuzi rozgromili Białorusinów 34:23. Drugi mecz w polskiej grupie zakończył się także spektakularnym zwycięstwem Chorwacji nad Macedonią 34:24. Przypominamy, że Polacy rozegrają mecz z Norwegią w sobotę o 20:30.

EURO 2016: ruszyła runda główna

Już w sobotę, 23 stycznia w TAURON Arenie Kraków pierwszy mecz Polaków w rundzie głównej Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Nasi szczypiorniści o godzinie 20:30 zmierzą się z reprezentacją Norwegii.

Ks. prof. Michał Heller laureatem Medalu za Mądrość Obywatelską

Ksiądz profesor Michał Heller został laureatem tegorocznego Medalu za Mądrość Obywatelską przyznawanego przez miesięcznik „Kraków”. W środę (20 stycznia) w Magistracie odbyła się uroczystość wręczenia tego wyjątkowego wyróżnienia, w której wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Euro 2016: Dziennikarze odwiedzili Wieliczkę

Organizatorzy Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn zapewniają specjalne atrakcje nie tylko kibicom ale również obsługującym turniej dziennikarzom. Grupa akredytowanych na EHF EURO 2016 korespondentów z Francji, Serbii, Macedonii oraz Polski odwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce.

Zwycięska passa trwa! Kraków kibicuje szczypiornistom!

Polscy piłkarze ręczni wygrali oba dotychczasowe spotkania podczas rozgrywanych w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016 zapewniając sobie awans do fazy głównej turnieju. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na jutrzejsze starcie z Francją.

Dbają o bezpieczeństwo podczas EHF EURO 2016

W piątek 15 stycznia wystartowały Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. O spokój i porządek w naszym mieście dba m.in. 30 specjalnie oddelegowanych strażników miejskich.

Krwawy czwartek strażników miejskich

14 stycznia (czwartek) w komendzie krakowskiej Straży Miejskiej polała się krew… Na szczęście wyłącznie z własnej woli funkcjonariuszy, którzy, aby wspomóc potrzebujących, oddali niemal 10 litrów krwi. A to dopiero początek akcji krwiodawstwa z okazji 25-lecia istnienia Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

EHF EURO 2016: odliczanie do kibicowania

Już dziś rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016! Przypominamy, że mecze fazy wstępnej, głównej i finałowej imprezy zostaną rozegrane w TAURON Arenie Kraków. Gdzie najlepiej kibicować naszym szczypiornistom? Oczywiście w strefie kibica na Małym Rynku, gdzie codziennie, od 15 do 31 stycznia, w godzinach 14.00-23.00 na wszystkich kibiców czeka moc atrakcji, m.in. występy zespołów, teatrów i tancerzy, pokaz mody SAPU, spotkania z ambasadorami imprezy oraz oczywiście transmisja meczów na żywo.

MPK SA w Krakowie walczy o tytuł najlepszego przedsiębiorstwa w Europie

Od 11 stycznia do 26 lutego 2016 roku można głosować na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie, które walczy o zwycięstwo w tegorocznej edycji „European Business Awards”. Aby to zrobić, trzeba wejść na stronę www.businessawardseurope.com, gdzie został już udostępniony film prezentujący działalność i sukcesy krakowskiego przewoźnika. Zasady oddawania głosów są bardzo proste – może to zrobić każdy, kto wpisze swój adres mailowy.

Kup domek dla jeża! Wesprzyj krakowskie środowisko naturalne!

Zarząd Zieleni Miejskiej szuka firm, które zasponsorują krakowskie środowisko naturalne. Do wyboru: domki dla jeży, zielone ekrany i wiele innych ważnych dla zielonego Krakowa elementów. Wykupując wybrany pakiet sponsorski wspieramy jakość zieleni w naszym mieście. To też przykład działania prospołecznego na rzecz wszystkich mieszkańców.

Muzyczne podsumowanie działalności ICE Kraków

Powszechnie mówi się, że gdy coś jest "do wszystkiego", to jest "do niczego". Analizując jednak pierwszy rok funkcjonowania Centrum Kongresowego ICE Kraków pod względem muzycznym można odnieść z goła odmienne wrażenie. Tylko w 2015 obiekt odwiedziło blisko 230 000 osób podczas ponad 200 wydarzeń (od inauguracji działalności 16 października 2014 r. niemal 290 000 gości podczas 240 imprez). Około połowę z nich stanowiły wydarzenia kulturalne. Były to zarówno spektakularne widowiska multimedialno-muzyczne, jak i kameralne koncerty dla niewielkiej publiczności. Czy zatem inwestycja, na którą Kraków czekał od lat 70. XX wieku jest popularnie zwanym "strzałem w dziesiątkę"? Czy już stała się integralną częścią miasta? Czy tak jak zapowiadano jest biznesową i kulturalną wizytówką Krakowa?

Piąty rok z Drugim Życiem Książki

W nowym, 2016 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowany został całoroczny program spotkań w ramach Drugiego Życia Książki. W tym roku książki wymienimy aż 15 razy! Głównym miejscem spotkań tradycyjnie będzie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, jednak organizatorzy przygotowali również kilka niespodzianek.

Żegnamy Anioły w Dworku Białoprądnickim

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Stowarzyszenie Menedżerów i Organizatorów Kultury Smok zapraszają na finisaż wystawy malarstwa Romana Opalińskiego pt. „Ukraińskie Anioły”. Finisaż z udziałem Artysty odbędzie się 13 stycznia (środa) o godz. 18.00 w Sali Złotej. Ekspozycja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem!

Kraków ma już sześć stacji do monitorowania powietrza

Działa już kolejna stacja do monitoringu powietrza. Urządzenie nadaje z os. Piastów w Nowej Hucie. Bieżące dane na stronie WIOŚ monitoring.krakow.pios.gov.pl.

Patrole w nowych radiowozach

11 nowych radiowozów za łączną kwotę 826 tysięcy otrzymali w czwartek (7 stycznia) strażnicy miejscy od Gminy Miejskiej Kraków. Kluczyki do samochodów wręczył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
stat4u