SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Kto najlepiej zna historię?

Znamy laureatów II Wielkiego Testu Historycznego dla krakowian. 11 listopada w Sali Obrad RMK Zastępca Prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Cięciak oraz przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Małgorzata Jantos wręczyli nagrody i wyróżnienia tym, którzy wykazali się ogromną wiedzą na temat historii naszego miasta.

Biało – czerwona rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach. Na biało – czerwono zaświecą się też Kładka Bernatka i TAURON Arena Kraków.

Premiera gry Monopoly Kraków

To gratka dla wszystkich miłośników Krakowa i… gier planszowych. Kraków jako jedno z nielicznych na świecie miast może pochwalić się własną edycją gry Monopoly! Premiera Monopoly Kraków odbyła się 7 listopada. W Galerii Bonarka City Center została odsłonięta wielka plansza krakowskiej edycji. Dla dzieci z tej okazji przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy z nagrodami oraz spotkanie z Panem Monopoly.

Kolejne Mistrzostwa dla Polski i Krakowa!

Wielkie imprezy sportowe powoli stają się wizytówką Krakowa. W styczniu w naszym mieście rozgrywane będą mecze Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych, a w 2023 roku czekają nas Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie! Decyzją Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, Polska wraz ze Szwecją zorganizuje w 2023 roku czempionat globu! We wspólnej propozycji obu państw Polski Związek Piłki Ręcznej wpisał, że impreza miałaby się odbywać w Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Gliwicach i Krakowie.

Niepodległa już od 97 lat!

W tym roku przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada (środa) świętował będzie także Kraków i cała Małopolska. W programie wydarzenia znalazły się m.in. msza w Katedrze Wawelskiej, pochód patriotyczny Drogą Królewską z Wawelu na pl. Matejki oraz uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Będzie więcej kontroli pieców

Koniec z pobłażliwością dla osób, które łamią prawo paląc w domowych piecach śmieciami. Straż Miejska wzmaga kontrole. I ostrzega: dla tych, którzy spalają odpady sypną się dotkliwe mandaty.

Piotr Trojanowski wśród najlepszych kierowców MPK w kraju

W Warszawie odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Piotr Trojański, kierowca pracujący w zajezdni autobusowej w Płaszowie zajął wysokie trzecie miejsce. Lepsi od niego okazali się tylko kierowcy MPK w Łodzi.

Solaris dostarczy do Krakowa cztery autobusy elektryczne

To już pewne. Cztery autobusy elektryczne dla Krakowa dostarczy firma Solaris Bus&Coach SA. 2 listopada podpisano umowę w tej sprawie

Wszystkich Świętych: rady od Straży Miejskiej i dodatkowy parking

Ponad 230 strażników miejskich zadba w najbliższy weekend o bezpieczeństwo osób odwiedzających krakowskie nekropolie. Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą współpracować z policjantami, pracownikami Zarządu Cmentarzy Komunalnych oraz z inspektorami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Przy komendzie Straży Miejskiej zostanie udostępniony parking, z którego będą mogli bezpłatnie korzystać wszyscy mieszkańcy.

Wszystkich Świętych 2015

Przed nami okres Wszystkich Świętych. Jak co roku Miasto przygotowało specjalną ofertę przewozową komunikacji miejskiej, aby zachęcać mieszkańców do dojazdu na cmentarze autobusami i tramwajami. Tym bardziej, że w okolicach krakowskich nekropolii czekają nas utrudnienia w ruchu.

Świętujemy rocznicę wyzwolenia Krakowa

W tym roku przypada 97. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Z tej okazji dziś (29 października, czwartek) odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W programie znalazła się m.in. inscenizacja historyczna na Rynku Głównym oraz bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza.

Młodzieżowe Euro 2017: start przygotowań

Chociaż do Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017 jeszcze ponad półtora roku, przygotowania do imprezy w Krakowie już ruszyły! Dziś w Magistracie odbyło się pierwsze spotkanie lokalnego komitetu organizacyjnego, w którego skład weszli m.in. przedstawiciele Miasta Krakowa, Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. – Dołożymy wszelkich starań, aby ten turniej był w naszym mieście wielkim świętem sportu – mówi Janusz Kozioł, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Sportu.

Festiwal Conrada, czyli siedem dni literatury

Najpierw była idea: „Pod prąd” jako hasło siódmej edycji Festiwalu Conrada. Później, burze mózgów i miesiące intensywnych przygotowań. Kiedy w końcu nadszedł festiwalowy tydzień, Kraków na siedem dni stał się miejscem świętowania literatury, spotkań z twórcami, dyskusji, intelektualnego wrzenia i rozwijania śmiałych wizji. Wielkie nazwiska, twórcze warsztaty, wystawy, pasma tematyczne, inspirujące filmy, a szczególnie przyznawana po raz pierwszy Nagroda Conrada – te różnorodne wydarzenia stały się elementami wyjątkowego obrazu festiwalu.

Eko-auto dla ECO-MIASTA

Do Krakowa dotarła nagroda, jaką nasze miasto otrzymało w konkursie ECO-MIASTO organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Przypomnijmy, że Kraków wygrał w kategorii działania na rzecz mobilności zrównoważonej i działania edukacyjne w tym zakresie.

Zagłosuj na Kraków w Turnieju Miast!

Od 22 października trwa 3. edycja konkursu Turniej Miast. Aż 335 zlokalizowanych w serwisie Zumi miast powiatowych walczy w nim o atrakcyjne nagrody. Wśród nich nie mogło zabraknąć Krakowa. Wszystkich miłośników tego magicznego miasta zachęcamy do głosowania, które potrwa do 25 listopada!

97. Rocznica Wyzwolenia Krakowa

W tym roku przypada 97. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Z tej okazji 29 października (czwartek) odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W programie znalazł się historyczny spacer po cmentarzu Rakowickim pt. „Bohaterowie Westerplatte” oraz bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Zapraszamy do udziału w uroczystościach wszystkich mieszkańców Krakowa!

Trophy Tour w Krakowie

Od 15 do 31 stycznia Kraków wraz z Gdańskiem, Katowicami i Wrocławiem będą gospodarzami XII Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. W niedzielne popołudnie na Rynku Głównym odbyła się prezentacja trofeum Men’s EHF EURO Poland 2016. Zaprezentowani zostali także krakowscy Ambasadorzy imprezy.

Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie

W poniedziałek 26 października Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej hrabiemu Janowi Szembekowi, polskiemu dyplomacie okresu międzywojennego, który był absolwentem tego liceum.

Festiwal Conrada – Dzień pierwszy

Pierwszy dzień Festiwalu Conrada rozpoczął się bardzo mocnym akcentem. Z pewnością zapamiętamy z niego zwłaszcza obecność noblistki Swietłany Aleksijewicz i dwukrotnego laureata Literackiej Nagrody Nike Wiesława Myśliwskiego – jednak doświadczeń, jakie przyniosła inauguracja Festiwalu, było o wiele więcej.

Smok Barbakus rozpoczął służbę w Dworku Białoprądnickim

W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” ruszył organizowany przez Straż Miejską cykl edukacyjnych spotkań dla najmłodszych pod nazwą „Akademia Barbakusa”. W zajęciach wzięło udział kilkadziesiąt dzieci, które nie tylko dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po mieście, ale również otrzymały kolorowe odblaski.

Rozpoczynamy 7. Festiwal Conrada!

Blisko 150. gości, około 100. wydarzeń, bogate pasma towarzyszące – już po raz 7. do Krakowa przyjadą goście z Polski i zagranicy, by w dniach 19 – 25 października uczestniczyć w corocznym święcie – Festiwalu Conrada, tym razem organizowanym pod hasłem „Pod prąd”.

Znamy laureatów 12. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

W czwartek (15 października), podczas Międzynarodowej Konferencji „Powrót upadłych imperiów” w Willi Decjusza w Krakowie, nastąpiło uroczyste ogłoszenie Laureatów 12. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003

Muzyczne wspomnienia z Gali Seriali

Muzyka do Czasu honoru zyskała uznanie publiczności i krytyki nie tylko w Polsce, ale i za granicą, o czym świadczą choćby dwie nominacje do nagrody IMFCA — Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej. Najpiękniejsze tematy muzyczne z tego właśnie serialu połączone z muzyką z Misji Afganistan mogliśmy usłyszeć podczas Międzynarodowej Gali Seriali w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Nagrody Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie rozdane

Międzynarodowe Biennale Architektury 2015 w Krakowie zakończone. Naczelnym hasłem Biennale był „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni”. Kulminacyjnym punktem imprezy było wręczenie nagród w trzech kategoriach: projektów zrealizowanych, koncepcyjnych oraz prezentacji teoretycznych. Jury przyznało także nagrodę Grand Prix Biennale, którą otrzymały Serena Barone oraz Marina Ciampi za "Decumano Maximus – Archeologia, architektura i starożytne miasto”.

W Krakowie casting do filmu!

Już w listopadzie w Krakowie odbędą się zdjęcia do amerykańsko-polskiego filmu fabularnego MUSIC WAR AND LOVE w reżyserii Marthy Coolidge.

Kraków stolicą studenckiej piosenki

Blisko 50 młodych artystów indywidualnych oraz zespołów bierze udział w tegorocznym konkursie 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie

O udziale Żydów w przemianach miasta, czyli ostatnie dni wystawy w Starej Synagodze

Jeszcze tylko do 25 października można oglądać w Starej Synagodze przy ul. Szerokiej 24 wystawę „Budowali nowoczesny Kraków. Żydzi w samorządzie miejskim, gospodarczym i finansowym miasta (1866–1939”). Serdecznie zapraszamy!

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie otwarty

W środę (14 października) Fundacja Ronalda McDonalda uruchomiła pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda, hotel wybudowany z myślą o rodzicach i opiekunach małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Ten nowoczesny obiekt będzie całkowicie bezpłatny dla swoich gości. Ideą powstania fundacyjnego Domu jest zapewnienie rodzinom komfortu i bliskości tak potrzebnych w trudnym czasie długotrwałej hospitalizacji dziecka.

Rodzić po angielsku

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie otwiera szkołę rodzenia dla obcokrajowców. Jest to pierwsza szkoła w Małopolsce, w której zajęcia będą się odbywać w języku angielskim. Start - 21 października o godz. 17.30. Zapisy telefoniczne u położnej koordynującej Szkołę Rodzenia Justyny Koper pod numerem telefonu 721 164 377 od poniedziałku do piątku po godz. 16.

Nowe radiowozy, większe bezpieczeństwo

We wtorek (13 października) Gmina Miejska Kraków przekazała Komendzie Miejskiej Policji 23 radiowozy policyjne za łączną kwotę 720 000 zł. Nowe samochody mają usprawnić działania Policji oraz wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w mieście. W uroczystości przekazania pojazdów wzięli udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Komendant Miejskiej Policji w Krakowie inspektor Janusz Barcik.

Przyjaciele Karty Dużej Rodziny w Krakowie

Duże rodziny, przedstawiciele administracji publicznej, samorządy, biznes, związki branżowe w poniedziałek (12 października) spotkali się w Krakowie. W trakcie spotkania Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta Małgorzata Marcińska otrzymali z rąk Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza odznaki Primus in Agendo za zasługi na rzecz wsparcia dużych rodzin w Krakowie. To kolejne wyróżnienie dla naszego miasta. Podczas ubiegłorocznego kongresu nagrodę Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w kategorii „Samorząd” otrzymał Kraków jako Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom.

Zobacz jak ekologiczny transport pokonuje samochód

Na stronie youtube.com dostępny jest film z wyścigu: tramwaj i rower kontra samochód. Rywalizację przeprowadzono w ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Nowy pomnik na Rynku Głównym na 25 lecie STO

Ponad 1500 absolwentami wykształconymi według indywidualnego modelu edukacyjnego osiągającymi najlepsze wyniki egzaminacyjne i będących liderami w lokalnych społecznościach i organizacjach - może poszczycić się Zespół Szkół Ogólnokształcących STO 64 w Krakowie obchodzący jubileusz ćwierćwiecza. W sobotę na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się święto STO. W spotkaniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Krakowa Katarzyna Cięciak.

Nagrodzeni za doping w Krakowie

Kto najlepiej motywuje sportowców? Oczywiście wierni kibice! Trzy krakowskie Szkoły Podstawowe: nr 1, nr 5 i nr 12 zostały nagrodzone za zorganizowanie punktów dopingu podczas tegorocznego 14. PKO Cracovia Maraton. W czwartek (8 października) w Zarządzie Infrastruktury Sportowej dyrektorzy wyróżnionych szkół otrzymali laptopy, ufundowane przez Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

„Miłosierdzie bez granic” – premiera spotu w Wiadomościach TVP!

W piątkowych (9 października) Wiadomościach TVP można było zobaczyć materiał zapowiadający spot promocyjny Światowych Dni Młodzieży „Miłosierdzie bez granic”,

Trwa Grechuta Festival 2015

Gdyby żył, miałby 70 lat. Marek Grechuta – człowiek–orkiestra, Artysta przez duże A, piosenkarz i architekt, poeta i malarz. W Krakowie, mieście Marka Grechuty trwa właśnie festiwal jego imienia. Po raz pierwszy odbył się w rok po jego śmierci, w tym roku festiwal odbywa się już 8. raz.

Krakowianie oddali PCK prawie 10 ton używanej odzieży

Krakowianie oddali blisko 10 000 kg używanych ubrań podczas Stylowego Recyklingu w FACTORY i Futura Park Kraków. To ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku! Akcja trwała od 2 do 4 października. W tych dniach krakowianie i mieszkańcy Małopolski mieli szansę na odświeżenie garderoby i jednocześnie pomoc Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Organizatorem akcji jest centrum outlet FACTORY i Futura Park Kraków.

„Dukaty Decjusza 2015” – projekt edukacyjny dla szkół podstawowych

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza do udziału w programie edukacyjnym pod nazwą „Dukaty Decjusza” adresowanym do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z klas IV-VI z małych miejscowości województwa małopolskiego.

Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska: co to oznacza dla Krakowa?

6 października Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Ochrony Środowiska. - To bardzo dobra decyzja dla Krakowa – komentuje Prezydent Jacek Majchrowski.

Demon wygrywa na festiwalu w Teksasie!

"Demon" w reżyserii Marcina Wrony został uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Filmu na festiwalu Fantastic Fest w Austin w stanie Texas. Wyróżnienie przyznano w kategorii "Horror Features".

Biegiem między kopcami w Krakowie

Trzynaście kilometrów pod górkę i z górki, przez centrum miasta i pomiędzy trzema krakowskimi Kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego – taką trasę pokonali w niedzielę (4 października) uczestnicy 9. PZU Biegu Trzech Kopców.

„Baśnie, bajki, bajeczki…”, czyli Noc Poezji po raz piąty!

Z soboty na niedzielę nocą 3/4 października miłośników poezji w jej różnych formach, odmianach i interpretacjach mogli liczyć na poetycką ucztę: już po raz piąty, w ramach marki Krakowskie Noce, odbyła się w Krakowie Noc Poezji.

3. NH FEST, czyli Nowohucki Festiwal Sztuki

Wystawy, warsztaty, koncerty i wiele innych atrakcji czeka nas podczas rozpoczynającego się w piątek, 2 października 3. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki. Festiwal odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury i potrwa do niedzieli.

Lodołamacze 2015 nagrodzeni

Co ich wyróżnia? Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna, która przekłada się na odpowiedzialne zatrudnianie osób niepełnosprawnych. To są cechy, które wyróżniają tegorocznych laureatów X edycji Konkursu Lodołamacze. Gala wręczenia statuetek i medali odbyła się 29 września w Warszawie.

Znowu zabrzmiało „Gaudeamus Igitur”

Tradycyjnie 1 października odbyła się uroczysta inauguracja 652. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas uroczystości w auli Auditorium Maximum UJ dokonana została immatrykulacja 32 studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczenie nagród Rektora UJ "Laur Jagielloński" oraz odznaczeń państwowych. W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ciąża bez alkoholu

Gmina Miejska Kraków, Województwo Małopolskie i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będą współpracować w zakresie upowszechniania wiedzy o negatywnych konsekwencjach spożywania napojów alkoholowych przez kobiety w ciąży. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś (30 września, środa) prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wicemarszałek Wojciech Kozak oraz dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

„Baśnie, bajki, bajeczki…”, czyli Noc Poezji po raz piąty!

Z soboty na niedzielę nocą 3/4 października miłośników poezji w jej różnych formach, odmianach i interpretacjach zapraszamy na poetycką ucztę: już po raz piąty, w ramach marki Krakowskie Noce, odbędzie się w Krakowie Noc Poezji.

Testy autobusu z systemem odzyskiwania energii w Krakowie

MPK SA rozpoczął testy autobusu firmy Mercedes-Benz Citaro, który potrafi odzyskiwać energię z hamowania. To, zdaniem producenta, najnowszy seryjnie produkowany autobus miejskim na świecie. Testy autobusu potrwają do 13 października, a autobus wozi już pasażerów na linii nr 124 z os. Podwawelskiego do przystanku Wieczysta.

Zaczynasz studia w Krakowie? O tym warto wiedzieć

Korzystając z komunikacji miejskiej w Krakowie najlepiej kupić bilet okresowy. To najtańszy sposób podróżowania. Najwygodniej taki bilet można nabyć w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej lub przez internet.

Wychowanka w Teatrze Ludowym

Mikołaj Grabowski, pojawił się znowu w Teatrze Ludowym (os. Teatralne 34). A to za sprawą Aleksandra hr. Fredry, którego postanowił ożywić w ramach programu "Klasyka żywa", ogłoszonego z okazji obchodów jubileuszu 250-lecia Polskiego Teatru Publicznego. Wybór padł na zapomnianą, zupełnie "niefredrowska" komedyę serio zatytułowaną "Wychowanka", która była już w Krakowie wystawiana, tyle że 80 lat temu w Teatrze im. Słowackiego.

Wielka parada komunikacji w Krakowie : weź udział w konkursie

Już w najbliższą niedzielę, 27 września, odbędzie się wielka parada komunikacji miejskiej. Okazją do tego jest 140. rocznica uruchomienia pierwszej regularnej linii przewozowej w naszym mieście. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny dla uczestników „Moje zdjęcie z parady”.

Odmieniona Szkoła Podstawowa nr 24 wkroczyła w nowy rok szkolny

W piątek, 25 września odbyło się oficjalne otwarcie zaadaptowanych i odremontowanych pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 24 w Krakowie. To dobra wiadomość dla uczniów i nauczycieli, ponieważ zyskali oni niemal 1000 m² nowej przestrzeni do nauki i zabawy. W uroczystym przecięciu wstęgi wzięła udział Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu.

ICE Kraków docenione przez włoskich architektów

Projekt Centrum Kongresowego ICE Kraków zgarnął kolejną nagrodę we Włoszech! Po otrzymanej w lipcu tego roku platynowej nagrodzie A’Design Award w Como, przyszedł czas na wyróżnienie przyznane przez prestiżowe włoskie pismo architektoniczne THE PLAN. W konkursie „THE PLAN AWARDS 2015”, ICE Kraków zostało wyróżnione jako najlepszy projekt architektoniczny zrealizowany w ostatnich latach w kategorii „biznes”.

Kardynał Franciszek Macharski otrzyma Srebrny Medal Cracoviae Merenti

Podczas środowej (23 września) Sesji Rady Miasta Krakowa radni zdecydowali o przyznaniu Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti. To najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta.

Głębsze spojrzenie na materię – tylko w Krakowie!

To dobra wiadomość dla polskich naukowców! W poniedziałek (21 września) przy ul. Czerwone Maki 98 odbyło się otwarcie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, czyli innowacyjnego i wszechstronnego ośrodka badawczego. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można wykonać badania przy pomocy synchrotronu. Urządzenie to może przyczynić się m.in. do wczesnego diagnozowania chorób, tworzenia nowych leków oraz analizowania dzieł sztuki.

Sukcesja w firmach rodzinnych, czyli jak zabezpieczyć swoich bliskich na przyszłość

„Sukcesja w firmach rodzinnych” to temat konferencji dla przedsiębiorców, która odbędzie się już 25 września w Krakowie. Spotkanie stanowi podsumowanie 3-letniego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, który ma pomóc właścicielom małych i średnich firm w bezproblemowej zmianie pokoleń w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

O profilaktyce zdrowia w Krakowie

Skuteczne budowanie efektywnych programów profilaktycznych oraz prezentacja dobrych praktyk – to główne tematy Małopolskiej Konferencji Profilaktyki Zdrowia w Krakowie, która w poniedziałek (21 września) odbywa się w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Przeszczep rodzinny - spotkanie edukacyjne w Krakowie

Przeszczepy rodzinne nerki dają choremu największą szansę na przeżycie. Coraz częściej udają się dając pacjentowi nowe - drugie życie. Jest to jedna z najlepszych form transplantacji. W Polsce jest ich wciąż niewiele. W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym imienia Jana Pawła II od sierpnia ub. r. wykonywane są przeszczepy nerek – z powodzeniem przeprowadzono 45 transplantacji, w najbliższym czasie oferta Szpitala zostanie rozszerzona o przeszczepy od dawców rodzinnych

W stronę Światła. Sacrum Profanum

Muzyka współczesna jednoznacznie odrzuciła metafizykę. Stając w opozycji do przesiąkniętej duchowością klasyki, koncentrowała się na tu i teraz. Do czasu jednak. Pod koniec ubiegłego wieku tacy kompozytorzy, jak Arvo Pärt czy Henryk Mikołaj Górecki przywrócili muzyce współczesnej duchowy wymiar. Wielbicielem ich twórczości jest Jóhann Jóhannsson czego efektem stało się oratorium „Drone Mass”, które usłyszeliśmy w sobotę na festiwalu Sacrum Profanum.

Zapłacili podatki w Krakowie

13 078 nowych podatników i blisko 21 mln zł dodatkowych pieniędzy w budżecie miasta – to efekt tegorocznej kampanii informacyjno-promocyjnej, zachęcającej mieszkańców Krakowa do płacenia podatków w naszym mieście. Jest to największy wzrost od początku akcji (czyli od 2012 roku). Wyniki akcji podatkowej podsumował w czwartek (17 września) Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Najlepszym motorniczym w Krakowie znów jest kobieta

W piątek, 18 września w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” rywalizowali motorniczowie i elektromechanicy. Spośród 12 motorniczych najlepiej z wszystkimi zadaniami poradziła sobie Agnieszka Błońska, która zajęła pierwsze miejsce. To już jej kolejny sukces, bowiem w konkursie wygrywała także w przeszłości.

„Atomowa groza” w dawnym kinie Światowid

W piątek (18 września) Muzeum PRL-u (os. Centrum E 1) otwiera "Atomowa groza. Schrony Nowej Huty". Podczas weekendu 19-20 września będzie ją można zwiedzać bezpłatnie w ramach akcji Zajrzyj do Huty - obowiązują rezerwacje.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Radni zapoznali się z przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Specjalna sesja w tej sprawie odbyła się w środę, 16 września, z inicjatywy klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Pogromcy Bazgrołów w obronie muru klasztoru na Skałce

Przez wiele lat mury klasztoru oo. Paulinów na Skałce pokrywały wulgaryzmy, kibicowskie napisy oraz zwykłe bazgroły. To jednak już przeszłość, ponieważ dzięki wspólnym wysiłkom Pogromców Bazgrołów oraz ludzi dobrej woli udało się raz na zawsze zwalczyć paskudne bohomazy. Podsumowaniem zakończonej sukcesem akcji będzie piknik sąsiedzki, który odbędzie się w sobotę (19 września) na bulwarach wiślanych.

XIII Sacrum Profanum w Krakowie rozpoczęte!

Za nami pierwszy dzień festiwalu Sacrum Profanum. Trzynastą edycję imprezy rozpoczęła brytyjska grupa These New Puritans, koncertem „E-X-P-A-N-D-E-D”.

„Love 2 Love” – Edyta Górniak w TAURON Arenie Kraków

W tym roku Edyta Górniak obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji zaplanowała wydanie nowej, długo oczekiwanej płyty oraz trasę koncertową „Love 2 Love". Na trasie nie mogło oczywiście zabraknąć Krakowa. 9 grudnia 2015 r. jedna z największych gwiazd polskiej estrady wystąpi w TAURON Arenie Kraków. Gościem specjalnym koncertu będzie Glaca z zespołu SweetNoise.

Wykonaj krok w walce z reklamami w Krakowie

Jak skutecznie walczyć z pstrokatymi, szpecącymi reklamami zalewającymi Kraków? Swoje zdanie w tej sprawie może wyrazić każdy mieszkaniec stolicy Małopolski. Wystarczy wypełnić ankietę internetową przygotowaną przez Biuro Planowania Przestrzennego UMK w związku z podpisaniem przez Prezydenta RP „ustawy krajobrazowej". Ankieta będzie dostępna do 4 października.

MARSZON DLA HOSPICJUM... ...przeszedl do historii

47 osob, w ciagu 25 godzin, pokonalo 69 kilometrow z Lacka, przez Wielki Rogacz i Veterny Vrch, do Bacowki pod Beresnikiem. Uczestnicy Marszonu przeprowadzili pomiedzy soba zbiorke, ktorej wynik - 1540 zl - zostal przekazany Hospicjum Swietego Lazarza w Krakowie

Jesienne plany krakowskiego Teatru Variete

Jesień w Teatrze Variete zapowiada się interesująco. Trwają właśnie próby do dwóch spektakli: „Legalnej Blondynki”, która we wrześniu wraca po wakacyjnej przerwie oraz do nowej propozycji repertuarowej, spektaklu „Przerażony na śmierć” w reżyserii Rona Aldrige’a. Widzowie będą mogli także wysłuchać koncertów, których cykl w Teatrze Variete rozpocznie zespół Voo Voo.

Potrzebna pomoc dla schroniska w Krakowie

Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt apeluje szczególnie o adopcję kociąt. Oprócz kilkuset dorosłych czworonogów przy ul. Rybnej 3 jest mnóstwo, bo aż 80 kocich maluchów.

Krynicka Fanfara w prezencie od Krakowa

Forum Ekonomiczne w Krynicy to najważniejsze tego typu wydarzenie w tej części Europy. Na początku września do tego małego uzdrowiska zjeżdżają najważniejsi politycy, światowej sławy eksperci i setki dziennikarzy. Teraz, za sprawą Miasta Krakowa i Sinfonietty Cracovii Forum zyskało swoje unikatowe, muzyczne logo.

Prof. Jacek Purchla laureatem Nagrody im. Vincenza

Prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, został laureatem tegorocznej Nagrody Rady Miasta Krakowa Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawanej promotorom kultury z Europy Środkowo-Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu. Uroczystość wręczenia Nagrody nastąpi dziś wieczorem w Krynicy podczas gali otwarcia XXV Forum Ekonomicznego

Filharmonia Futura już w Krakowie

W Krakowie powstaje pierwsza w Polsce niezależna filharmonia, finansowana w całości ze środków niepublicznych – Filharmonia Futura. Projekt jest inicjatywą pary producenckiej Mikołaja Blajdy i Sylwii Lorens. Specjalizować się będzie w produkcji widowisk multimedialnych z użyciem najnowocześniejszej oprawy (światła, wizualizacji, technik 3D, itd.)

MŚ w hokeju 2016: Kraków jedynym kandydatem

Jak informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Kraków pozostał aktualnie jedynym kandydatem na gospodarza Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji 1A w 2016 roku.

Kraków Airport przetestowane

750 pasażerów i 200 osób obsługi – w sobotę (5 września) obyły się testy symulacyjne nowego terminala Kraków Airport. Osoby biorące udział w próbach wcieliły się w rolę pasażerów odlatujących i przylatujących.

Kraków Business Run 2015

Już za 3 dni rusza Kraków Business Run. W tym charytatywnym biegu sztafetowym weźmie udział 4000 uczestników. O popularności imprezy niech świadczy fakt, że rejestracja 800 drużyn zajęła zaledwie 145 minut! W tym roku Kraków Business Run pobiegnie dla 30 – letniego Piotra Kęski, podopiecznego Fundacji Poza Horyzonty, który w ubiegłym roku w wypadku komunikacyjnym stracił nogę. W tym roku po raz pierwszy pobiegną osoby po amputacjach, beneficjenci Kraków Business Run: Sławomir Szczupacki (otrzymał profesjonalną protezę biegową nogi) oraz cztery osoby po amputacji rąk.

Witaj szkoło! w Krakowie

Wakacje minęły w mgnieniu oka, i już dziś ponad 75 tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło nowy rok szkolny. Oficjalna uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Chemicznych przy ul. Krupniczej w Krakowie. W skład zespołu wchodzi Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 oraz XXVI LO. W uroczystości wzięli udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak.

Sześć medali Polaków w Krakowie

Sześć medali zdobyli reprezentanci Polski w Mistrzostwach Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym Kraków 2015, które od 26 do 30 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Te z najcenniejszego kruszcu padły łupem Klaudii Zwolińskiej (K1K juniorek), duetu Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak (C2M U-23) i zespołu C2M x 3 w kategorii U-23.

Święto Straży Miejskiej w Krakowie

W Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyły się dziś uroczystości z okazji Dnia Straży Miejskiej. Każdego roku święto jest obchodzone 29 sierpnia, w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku, która reguluje funkcjonowanie straży gminnych i miejskich w Polsce.

Dianne Reeves w Centrum Kongresowym ICE Kraków

Dianne Reeves należy do absolutnej czołówki wokalistek jazzowych, obok Dianny Krall i Casandry Willson. Jako jedyna zdobyła Grammy trzy lata z rzędu. Dzięki interpretacjom takich przebojów jak „Lovin You" czy „Summertime" oraz znakomitemu soundtrackowi do filmu „Good Night and Good Luck" kochają ją nie tylko miłośnicy jazzu.

Pogromcy Bazgrołów w Krakowie znów w akcji

Na stronie konkursu można głosować na zdjęcia budynków nominowanych do Front Maliny, czyli konkursu na najbardziej oszpeconą elewację miesiąca. Plebiscyt jest kolejną akcją Pogromców Bazgrołów, których celem jest usunięcie ohydnych bohomazów z budynków w naszym mieście. A już dziś (27 sierpnia, czwartek) o godz. 12, na ul. Lubelskiej 28 zapraszamy na wspólną akcję zamalowywania bazgrołów na budynku laureata pierwszej edycji Front Maliny!

W Krakowie slalomem po medale

Kraków będzie gospodarzem kolejnej imprezy kajakowej. Od 26 sierpnia do 30 sierpnia na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym. Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym.

Startuje Centrum Obywatelskie w Krakowie

Od 1 września Centrum Obywatelskie rozpoczyna animowanie działalności społecznej i obywatelskiej w Krakowie. Dla organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, liderów lokalnych i mieszkańców zaplanowano przyjazną przestrzeń do pracy, szerokie spektrum szkoleń i doradztwa.
stat4u