SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Odmieniona Szkoła Podstawowa nr 24 wkroczyła w nowy rok szkolny

W piątek, 25 września odbyło się oficjalne otwarcie zaadaptowanych i odremontowanych pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 24 w Krakowie. To dobra wiadomość dla uczniów i nauczycieli, ponieważ zyskali oni niemal 1000 m² nowej przestrzeni do nauki i zabawy. W uroczystym przecięciu wstęgi wzięła udział Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu.

ICE Kraków docenione przez włoskich architektów

Projekt Centrum Kongresowego ICE Kraków zgarnął kolejną nagrodę we Włoszech! Po otrzymanej w lipcu tego roku platynowej nagrodzie A’Design Award w Como, przyszedł czas na wyróżnienie przyznane przez prestiżowe włoskie pismo architektoniczne THE PLAN. W konkursie „THE PLAN AWARDS 2015”, ICE Kraków zostało wyróżnione jako najlepszy projekt architektoniczny zrealizowany w ostatnich latach w kategorii „biznes”.

Kardynał Franciszek Macharski otrzyma Srebrny Medal Cracoviae Merenti

Podczas środowej (23 września) Sesji Rady Miasta Krakowa radni zdecydowali o przyznaniu Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti. To najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta.

Głębsze spojrzenie na materię – tylko w Krakowie!

To dobra wiadomość dla polskich naukowców! W poniedziałek (21 września) przy ul. Czerwone Maki 98 odbyło się otwarcie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, czyli innowacyjnego i wszechstronnego ośrodka badawczego. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można wykonać badania przy pomocy synchrotronu. Urządzenie to może przyczynić się m.in. do wczesnego diagnozowania chorób, tworzenia nowych leków oraz analizowania dzieł sztuki.

Sukcesja w firmach rodzinnych, czyli jak zabezpieczyć swoich bliskich na przyszłość

„Sukcesja w firmach rodzinnych” to temat konferencji dla przedsiębiorców, która odbędzie się już 25 września w Krakowie. Spotkanie stanowi podsumowanie 3-letniego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, który ma pomóc właścicielom małych i średnich firm w bezproblemowej zmianie pokoleń w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

O profilaktyce zdrowia w Krakowie

Skuteczne budowanie efektywnych programów profilaktycznych oraz prezentacja dobrych praktyk – to główne tematy Małopolskiej Konferencji Profilaktyki Zdrowia w Krakowie, która w poniedziałek (21 września) odbywa się w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Przeszczep rodzinny - spotkanie edukacyjne w Krakowie

Przeszczepy rodzinne nerki dają choremu największą szansę na przeżycie. Coraz częściej udają się dając pacjentowi nowe - drugie życie. Jest to jedna z najlepszych form transplantacji. W Polsce jest ich wciąż niewiele. W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym imienia Jana Pawła II od sierpnia ub. r. wykonywane są przeszczepy nerek – z powodzeniem przeprowadzono 45 transplantacji, w najbliższym czasie oferta Szpitala zostanie rozszerzona o przeszczepy od dawców rodzinnych

W stronę Światła. Sacrum Profanum

Muzyka współczesna jednoznacznie odrzuciła metafizykę. Stając w opozycji do przesiąkniętej duchowością klasyki, koncentrowała się na tu i teraz. Do czasu jednak. Pod koniec ubiegłego wieku tacy kompozytorzy, jak Arvo Pärt czy Henryk Mikołaj Górecki przywrócili muzyce współczesnej duchowy wymiar. Wielbicielem ich twórczości jest Jóhann Jóhannsson czego efektem stało się oratorium „Drone Mass”, które usłyszeliśmy w sobotę na festiwalu Sacrum Profanum.

Zapłacili podatki w Krakowie

13 078 nowych podatników i blisko 21 mln zł dodatkowych pieniędzy w budżecie miasta – to efekt tegorocznej kampanii informacyjno-promocyjnej, zachęcającej mieszkańców Krakowa do płacenia podatków w naszym mieście. Jest to największy wzrost od początku akcji (czyli od 2012 roku). Wyniki akcji podatkowej podsumował w czwartek (17 września) Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Najlepszym motorniczym w Krakowie znów jest kobieta

W piątek, 18 września w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” rywalizowali motorniczowie i elektromechanicy. Spośród 12 motorniczych najlepiej z wszystkimi zadaniami poradziła sobie Agnieszka Błońska, która zajęła pierwsze miejsce. To już jej kolejny sukces, bowiem w konkursie wygrywała także w przeszłości.

„Atomowa groza” w dawnym kinie Światowid

W piątek (18 września) Muzeum PRL-u (os. Centrum E 1) otwiera "Atomowa groza. Schrony Nowej Huty". Podczas weekendu 19-20 września będzie ją można zwiedzać bezpłatnie w ramach akcji Zajrzyj do Huty - obowiązują rezerwacje.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Radni zapoznali się z przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Specjalna sesja w tej sprawie odbyła się w środę, 16 września, z inicjatywy klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Pogromcy Bazgrołów w obronie muru klasztoru na Skałce

Przez wiele lat mury klasztoru oo. Paulinów na Skałce pokrywały wulgaryzmy, kibicowskie napisy oraz zwykłe bazgroły. To jednak już przeszłość, ponieważ dzięki wspólnym wysiłkom Pogromców Bazgrołów oraz ludzi dobrej woli udało się raz na zawsze zwalczyć paskudne bohomazy. Podsumowaniem zakończonej sukcesem akcji będzie piknik sąsiedzki, który odbędzie się w sobotę (19 września) na bulwarach wiślanych.

XIII Sacrum Profanum w Krakowie rozpoczęte!

Za nami pierwszy dzień festiwalu Sacrum Profanum. Trzynastą edycję imprezy rozpoczęła brytyjska grupa These New Puritans, koncertem „E-X-P-A-N-D-E-D”.

„Love 2 Love” – Edyta Górniak w TAURON Arenie Kraków

W tym roku Edyta Górniak obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji zaplanowała wydanie nowej, długo oczekiwanej płyty oraz trasę koncertową „Love 2 Love". Na trasie nie mogło oczywiście zabraknąć Krakowa. 9 grudnia 2015 r. jedna z największych gwiazd polskiej estrady wystąpi w TAURON Arenie Kraków. Gościem specjalnym koncertu będzie Glaca z zespołu SweetNoise.

Wykonaj krok w walce z reklamami w Krakowie

Jak skutecznie walczyć z pstrokatymi, szpecącymi reklamami zalewającymi Kraków? Swoje zdanie w tej sprawie może wyrazić każdy mieszkaniec stolicy Małopolski. Wystarczy wypełnić ankietę internetową przygotowaną przez Biuro Planowania Przestrzennego UMK w związku z podpisaniem przez Prezydenta RP „ustawy krajobrazowej". Ankieta będzie dostępna do 4 października.

MARSZON DLA HOSPICJUM... ...przeszedl do historii

47 osob, w ciagu 25 godzin, pokonalo 69 kilometrow z Lacka, przez Wielki Rogacz i Veterny Vrch, do Bacowki pod Beresnikiem. Uczestnicy Marszonu przeprowadzili pomiedzy soba zbiorke, ktorej wynik - 1540 zl - zostal przekazany Hospicjum Swietego Lazarza w Krakowie

Jesienne plany krakowskiego Teatru Variete

Jesień w Teatrze Variete zapowiada się interesująco. Trwają właśnie próby do dwóch spektakli: „Legalnej Blondynki”, która we wrześniu wraca po wakacyjnej przerwie oraz do nowej propozycji repertuarowej, spektaklu „Przerażony na śmierć” w reżyserii Rona Aldrige’a. Widzowie będą mogli także wysłuchać koncertów, których cykl w Teatrze Variete rozpocznie zespół Voo Voo.

Potrzebna pomoc dla schroniska w Krakowie

Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt apeluje szczególnie o adopcję kociąt. Oprócz kilkuset dorosłych czworonogów przy ul. Rybnej 3 jest mnóstwo, bo aż 80 kocich maluchów.

Krynicka Fanfara w prezencie od Krakowa

Forum Ekonomiczne w Krynicy to najważniejsze tego typu wydarzenie w tej części Europy. Na początku września do tego małego uzdrowiska zjeżdżają najważniejsi politycy, światowej sławy eksperci i setki dziennikarzy. Teraz, za sprawą Miasta Krakowa i Sinfonietty Cracovii Forum zyskało swoje unikatowe, muzyczne logo.

Prof. Jacek Purchla laureatem Nagrody im. Vincenza

Prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, został laureatem tegorocznej Nagrody Rady Miasta Krakowa Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawanej promotorom kultury z Europy Środkowo-Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu. Uroczystość wręczenia Nagrody nastąpi dziś wieczorem w Krynicy podczas gali otwarcia XXV Forum Ekonomicznego

Filharmonia Futura już w Krakowie

W Krakowie powstaje pierwsza w Polsce niezależna filharmonia, finansowana w całości ze środków niepublicznych – Filharmonia Futura. Projekt jest inicjatywą pary producenckiej Mikołaja Blajdy i Sylwii Lorens. Specjalizować się będzie w produkcji widowisk multimedialnych z użyciem najnowocześniejszej oprawy (światła, wizualizacji, technik 3D, itd.)

MŚ w hokeju 2016: Kraków jedynym kandydatem

Jak informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Kraków pozostał aktualnie jedynym kandydatem na gospodarza Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji 1A w 2016 roku.

Kraków Airport przetestowane

750 pasażerów i 200 osób obsługi – w sobotę (5 września) obyły się testy symulacyjne nowego terminala Kraków Airport. Osoby biorące udział w próbach wcieliły się w rolę pasażerów odlatujących i przylatujących.

Kraków Business Run 2015

Już za 3 dni rusza Kraków Business Run. W tym charytatywnym biegu sztafetowym weźmie udział 4000 uczestników. O popularności imprezy niech świadczy fakt, że rejestracja 800 drużyn zajęła zaledwie 145 minut! W tym roku Kraków Business Run pobiegnie dla 30 – letniego Piotra Kęski, podopiecznego Fundacji Poza Horyzonty, który w ubiegłym roku w wypadku komunikacyjnym stracił nogę. W tym roku po raz pierwszy pobiegną osoby po amputacjach, beneficjenci Kraków Business Run: Sławomir Szczupacki (otrzymał profesjonalną protezę biegową nogi) oraz cztery osoby po amputacji rąk.

Witaj szkoło! w Krakowie

Wakacje minęły w mgnieniu oka, i już dziś ponad 75 tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło nowy rok szkolny. Oficjalna uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Chemicznych przy ul. Krupniczej w Krakowie. W skład zespołu wchodzi Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 oraz XXVI LO. W uroczystości wzięli udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak.

Sześć medali Polaków w Krakowie

Sześć medali zdobyli reprezentanci Polski w Mistrzostwach Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym Kraków 2015, które od 26 do 30 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Te z najcenniejszego kruszcu padły łupem Klaudii Zwolińskiej (K1K juniorek), duetu Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak (C2M U-23) i zespołu C2M x 3 w kategorii U-23.

Święto Straży Miejskiej w Krakowie

W Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyły się dziś uroczystości z okazji Dnia Straży Miejskiej. Każdego roku święto jest obchodzone 29 sierpnia, w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku, która reguluje funkcjonowanie straży gminnych i miejskich w Polsce.

Dianne Reeves w Centrum Kongresowym ICE Kraków

Dianne Reeves należy do absolutnej czołówki wokalistek jazzowych, obok Dianny Krall i Casandry Willson. Jako jedyna zdobyła Grammy trzy lata z rzędu. Dzięki interpretacjom takich przebojów jak „Lovin You" czy „Summertime" oraz znakomitemu soundtrackowi do filmu „Good Night and Good Luck" kochają ją nie tylko miłośnicy jazzu.

Pogromcy Bazgrołów w Krakowie znów w akcji

Na stronie konkursu można głosować na zdjęcia budynków nominowanych do Front Maliny, czyli konkursu na najbardziej oszpeconą elewację miesiąca. Plebiscyt jest kolejną akcją Pogromców Bazgrołów, których celem jest usunięcie ohydnych bohomazów z budynków w naszym mieście. A już dziś (27 sierpnia, czwartek) o godz. 12, na ul. Lubelskiej 28 zapraszamy na wspólną akcję zamalowywania bazgrołów na budynku laureata pierwszej edycji Front Maliny!

W Krakowie slalomem po medale

Kraków będzie gospodarzem kolejnej imprezy kajakowej. Od 26 sierpnia do 30 sierpnia na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym. Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym.

Startuje Centrum Obywatelskie w Krakowie

Od 1 września Centrum Obywatelskie rozpoczyna animowanie działalności społecznej i obywatelskiej w Krakowie. Dla organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, liderów lokalnych i mieszkańców zaplanowano przyjazną przestrzeń do pracy, szerokie spektrum szkoleń i doradztwa.

Kraków najmilszym miastem w rankingu Condé Nast Traveler

Kraków znalazł się na czwartym miejscu w rankingu na najbardziej przyjazne miasto na świecie. Wyprzedziło go Queenstown w Nowej Zelandii, Dublin oraz Sydney, które zajęło pierwsze miejsce.

Kino Pod Baranami: Magia i codzienność

W piątek, 21 sierpnia, w Kinie Pod Baranami rozpoczął się ósmy tydzień 9. wakacyjnego festiwalu filmowego, zatytułowany "Magia i codzienność". W nadchodzącym tygodniu będzie można obejrzeć 14 filmów, w których granice między zwyczajnością a niezwykłością; między codziennością a magią - są bardzo cienkie. W programie m.in. Oscarowe "Wielkie piękno", "Magia w blasku księżyca", "Lucy", "Papusza", "Body/Ciało", "Hiszpanka" czy kultowy "Egzorcysta".

Krakowski Rynek najpiękniejszy?

Czy krakowski Rynek jest najpiękniejszym miejskim placem w Małopolsce? Wszystkich krakowian i zakochanych w Krakowie zachęcamy do wzięcia udziału w plebiscycie portalu nasze miasto.pl i zagłosowanie właśnie na Rynek Główny!

Mistrzowska załoga z Krakowa

W Breście (Francja) załoga Klubu Żeglarskiego Horn Kraków w składzie: Piotr Ogrodnik, Grzegorz Banaszczyk i Piotr Petryla zdobyła tytuł mistrza świata w żeglarskiej klasie Micro.To już trzeci tytuł krakowskiego teamu! Przypomnijmy,Klub Żeglarski Horn może prowadzić działalność m.in. dzięki dotacjom z Urzędu Miasta Krakowa.

Wakacje w Muzeum AK w Krakowie

W ostatnim tygodniu sierpnia Muzeum AK zaprasza na wyjątkowe zajęcia warsztatowe. Będzie to kolejna okazja, aby poznać działalność najmłodszych konspiratorów, dowiedzieć się jakie zwierzęta pomagały żołnierzom oraz choćby na chwilę wstąpić do podziemnej armii.

Superścieżka w Krakowie – czas decyzji

Projekt Superścieżka wkracza w decydującą fazę – mieszkańcy Krakowa sami wybiorą, jaki kształt przyjmie półkilometrowy odcinek wzdłuż alei Powstania Warszawskiego.

Poszukiwany najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie

Owoce zamiast chipsów, świeże sałatki, kanapki zamiast słodyczy, soki i woda mineralna? Coraz więcej krakowskich szkół oferuje uczniom pełnowartościowe produkty. Pełnomocnik PMK ds. Rodziny oraz Stowarzyszenie Bank Żywności w Krakowie we współpracy z Krakowską Wyższą Szkołą Promocji Zdrowia organizują konkurs „Najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie”. W konkursie mogą wziąć udział dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów oraz ajenci sklepików szkolnych. Konkurs rozpocznie się 1 września i potrwa do 8 grudnia. Zgłoszenia można będzie składać do 20 listopada.

Kraków gospodarzem kolejnej imprezy kajakowej

12 sierpnia, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie podpisana została umowa w sprawie Mistrzostw Europy Juniorów i U-23 w Kajakarstwie Slalomowym, które od 26 do 30 sierpnia odbędą się w Krakowie.

Hop na rower i… do Afryki

Ponad 6300 kilometrów, 57 dni wyprawy i 10 odwiedzonych krajów to wyczyn, którego dokonał Mirosław Dudzik ze Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Po ubiegłorocznej wyprawie rowerem do Gruzji, w te wakacje dotarł jednośladem do Afryki.

Słynne krakowskie zdjęcie na wystawie w Rumunii

Interesują go miejsca z klimatem, mało uczęszczane, często zapomniane i nieopisywane w turystycznych przewodnikach. Jego wykonane w Krakowie zdjęcie „A Man Feeding Swans in the Snow" bije rekordy udostępnień w Internecie. Mowa o Marcinie Ryczku, fotografie, którego zdjęcia będzie można zobaczyć na otwarciu wystawy Nieznany Kraków / Nieznany Cluje w Rumunii.

Trwają 39. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

Święto polskiej spółdzielczości, czyli 39. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej jak co roku goszczą na Rynku Głównym. Tym razem potrwają aż 18 dni. Na krakowskim Rynku prezentuje się około 800 twórców ludowych, rzemieślników oraz kupców prezentujących rękodzieło i sztukę ludową Krakowa, Małopolski, Polski oraz naszych europejskich sąsiadów.

Ekumeniczne bogactwo kultur, czyli Cracovia Sacra po raz 8! w Krakowie

Dwa dni koncertów, wystaw, spacerów i wykładów, podczas których będzie można podziwiać bogactwo kulturowe Krakowa związane z funkcjonowaniem w nim przez wieki różnych religii i wyznań. Wielokulturowość będzie motywem przewodnim 8. edycji Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się już w najbliższy piątek, 14 sierpnia.

Krakowscy studenci budują marsjańskiego robota

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych.

12. Ogólnopolski Zlot Fiata 126p w Krakowie

W dniach 14-16 sierpnia w Krakowie odbędzie się 12. Ogólnopolski Zlot Fiata 126p. Organizatorzy zlotu – Urząd Miasta Krakowa i Grupa Krakowska - zapowiadają udział ponad 500 załóg.

Nowości w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło swoje zbiory o kolekcję dziewięciu obrazów rodziny Szarskich malowanych przez znanych krakowskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku. Zakup został wsparty dotacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs na teatralny mural w Krakowie

Ponad 30 metrów kwadratowych powierzchni będzie miał nowy mural, który powstanie na elewacji Teatru „Praska 52” znajdującego się na terenie Dębnik. Autora poznamy w drodze konkursu. Oficjalnie ruszyła bowiem IV edycja artystycznych zmagań „Ósemka w sprayu”. Tegoroczny temat brzmi: „Życie jest teatrem”.

Kraków - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od 50. lat (35 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Faworyci górą na torze kajakarstwa górskiego w Krakowie

W Mistrzostwach Polski Seniorów, które w weekend 1 i 2 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA w Krakowie, triumfowali najbardziej utytułowani reprezentanci kraju. Obyło się więc bez niespodzianek, w jakie obfitowały ubiegłoroczne mistrzostwa, również zorganizowane w stolicy Małopolski.

Wyścig kolarzy i zmiany w ruchu w Krakowie

Już w najbliższą sobotę (8 sierpnia), w Krakowie odbędzie się 7. etap 72. Tour de Pologne. To właśnie w stolicy Małopolski na ostatniej 25-kilometrowej trasie jazdy indywidualnej na czas rozstrzygną się losy całego wyścigu. Uwaga krakowianie: w związku z wydarzeniem wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu kołowego i w komunikacji miejskiej!

Kraków pamięta o Powstaniu Warszawskim

W tym roku obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o 17.00 zawyją syreny. W naszym mieście odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Kraków bohaterem kolejnej reklamy

Ulica Lubicz, biało-niebieski Bombardier sunący po Moście Piłsudskiego, pl. Dominikański. To krakowskie elementy, jakie odnajdziemy w nowym spocie reklamowym jednego z operatorów kart płatniczych. W samym serwisie YouTube filmik obejrzało już blisko 300 tys. osób. Przy realizacji spotu współpracowali członkowie Krakowskiego Klastra Filmowego.

Strażnicy miejscy uczyli samoobrony ratowników medycznych

Gdzie są granice obrony koniecznej, po czym rozpoznać objawy ukrytej agresji oraz jak reagować w sytuacji zagrożenia to tylko niektóre z elementów szkolenia, które przygotowała Straż Miejska Miasta Krakowa dla załóg karetek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Warsztaty odbyły się wczoraj w komendzie krakowskiej Straży Miejskiej

Krakowskie muzea w czołówce rankingu magazynu BuzzFeed

Cztery krakowskie muzea znalazły się w czołówce placówek kulturalnych w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Miasto Królów. Na liście prestiżowego magazynu BuzzFeed widnieją Muzeum Armii Krajowej, MOCAK, Fabryka Oscara Schindlera oraz Podziemia Rynku.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od 50. lat (35 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Tour de Pologne – wyścig dla dzieci i dorosłych

W 72. Tour de Pologne, który zakończy się 8 sierpnia w Krakowie, wystartują gwiazdy światowego kolarstwa. Michał Kwiatkowski, Marcel Kittel czy Fabio Aru to nazwiska elektryzujące każdego miłośnika dwóch kółek. Wcześniej jednak, na wybranych odcinkach trasy wyścigu będą rywalizować młodzi uczestnicy Nutella Mini Tour de Pologne. Zwycięzcy staną na tym samym podium, co najlepsi kolarze w naszym narodowym wyścigu.

Finał mistrzostw w siatkówce plażowej ponownie w Krakowie

Po raz drugi z rzędu Kraków będzie gospodarzem turnieju finałowego mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn. Impreza zorganizowana zostanie od 13 do 16 sierpnia na terenie Klubu Sportowego Wanda przy ul. Bulwarowej, obok Zalewu Nowohuckiego

72. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej

W tym roku przypada 72. rocznica Pacyfikacji na Woli Justowskiej, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Uroczystości związane z jej obchodami odbędą się w niedzielę, 27 lipca na Łące Męczeństwa przy ul. 28 Lipca 1943 r.

Kraków w TOP25 europejskich destynacji turystycznych

Kraków został wybrany jednym z dziesięciu najlepszych celów podróży w Polsce oraz jako jedyne miasto w Polsce znalazł się w TOP25 europejskich destynacji według portalu TripAdvisor POLSKA.

Ruszyły zdjęcia do filmu fabularnego o Tadeuszu Kantorze

W Krakowie ruszyły zdjęcia do filmu fabularnego o Tadeuszu Kantorze – malarzu, reżyserze, pisarzu, teoretyku sztuki, twórcy Teatru Cricot2. W postać artysty wcieli się Borys Szyc. Realizację filmu wspiera Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

Festiwal Tańców Dworskich w Krakowie

Polska i Indie, dwa kraje, które dzieli nie tylko dystans kilku tysięcy kilometrów, ale także historia i kultura, wbrew pozorom nie są wcale od siebie aż tak oddalone. Okazuje się, że w sztuce można znaleźć wiele wspólnych elementów, co często staje się ogromnym zaskoczeniem zarówno dla Hindusów jak i Polaków. O tym co łączy te dwa kraje będziecie się mogli przekonać w spektaklu inaugurującym XVI Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Widowisko odbędzie się 26 lipca o godz. 19.00, w Sali teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków.

190 - te derby Krakowa na remis

W 190. Derbach Krakowa rozegranych w ramach 2. kolejki Ekstraklasy Cracovia zremisowała 1-1 (1-1) na własnym stadionie z Wisłą. Goście objęli prowadzenie już w 3. minucie za sprawą Krzysztofa Mączyńskiego, a dziewięć minut później wyrównał Mateusz Cetnarski.

Kraków - Terapia w Smoczej Łodzi

Rak piersi to niestety najczęściej występujący nowotwór u kobiet – stanowi aż 20 procent zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku zostaje zdiagnozowany u 11 tysięcy Polek, z czego tylko połowie udaje się wyjść zwycięsko z walki.

Pojedynek Cracovia-Wisła nadchodzi!

Już dziś (piątek, 24 lipca) o 20.30 na stadionie „Pasów” odbędą się wielkie derby Krakowa. O prestiżowe zwycięstwo już po raz 190 powalczą Wisła Kraków oraz Cracovia. Emocji na boisku jak zwykle nie zabraknie.

Spotkanie najmłodszych z gwiazdami NBA oraz WNBA w Krakowie

W miniony piątek (17 lipca) ponad 150 najmłodszych fanów koszykówki w najlepszym wydaniu spotkało się z zawodniczką WNBA Nicole Kristen Powell, zawodnikiem NBA Charles „Bo” Outlaw oraz europejskim koordynatorem NBA z Londynu w ramach realizacji miejskiego programu sportowego „Nie bój się sięgać gwiazd”.

Teatr tańca i kulturowy szlak między Polską a Izraelem w Krakowie

NESTING, nazwany od czasownika oznaczającego wicie gniazda, to wyjątkowy spektakl, który przeprowadzi widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem. Praca nad spektaklem tanecznym była niebywałą okazją do wymiany doświadczeń, przemyśleń i współczesnych wyobrażeń na temat „wczoraj” i „dziś” w relacjach polsko-żydowskich. Efekty wspólnego działania wybitnego izraelskiego choreografa - Idana Cohena - z tancerzami Krakowskiego Teatru Tańca będzie można zobaczyć 21 września (poniedziałek) o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ewaluacja Budżetu Obywatelskiego 2015 w Krakowie

Jak krakowianie oceniają poszczególne elementy budżetu obywatelskiego? Jakie są jego mocne i słabe strony? Co wymaga zmian? – m.in. nad tymi zagadnieniami będą dyskutować uczestnicy spotkań ewaluacyjnych tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Krakowie. Na spotkania zapraszają Urząd Miasta Krakowa oraz Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Miłośnikom jazzu w Krakowie nawet deszcz nie straszny!

Nawet niewielka ulewa nie zniechęciła miłośników jazzu do udziału w koncertach w ramach Nocy Jazzu, która odbyła się w miniony weekend. O godzinie 18:00 na Małym Rynku zainaugurowano wydarzenie, które jak co roku cieszyło się wielką popularnością! Gościem specjalnym 9. edycji Nocy Jazzu był znany szerszej, niż tylko jazzowa, publiczności – Michał Urbaniak

Kontynuacja Krakowskiej Szkoły Doradztwa Zawodowego

17 lipca 2015 r. zawarto porozumienie pomiędzy Gminą Miejską Kraków, a Politechniką Krakowską w sprawie kontynuacji projektu Krakowskiej Szkoły Doradztwa Zawodowego. Umowę podpisali: Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu oraz Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak. Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2016 r.

Marcin Gortat Team kontra Polscy Żołnierze

To była wielka koszykarska batalia! W niedzielę (19 lipca) w TAURON Arenie Kraków odbył się wielki charytatywny mecz „Gortat Team vs Wojsko Polskie”, w którym wystąpili m.in. znani polscy artyści i sportowcy. Drużyna Marcina Gorata pokonała żołnierzy 73:69. Impreza była podsumowaniem akcji Marcin Gortat Camp 2015, czyli cyklu treningów z najmłodszymi adeptami koszykówki.

Kraków - Wsłuchaj się w historię AK

Już wkrótce osoby niedowidzące i niewidome będą mogły w jeszcze większym zakresie korzystać z zasobów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Specjalnie dla nich powstanie ścieżka z makietami i modelami, a wyznaczona trasa zwiedzania zyska audiodeskrypcję.

Kraków zaprezentował się na EXPO w Mediolanie!

W Mediolanie trwa kolejny cykl poświęcony promocji polskiej turystyki – jako pierwsze zaprezentowane zostały Kraków i Małopolska. W ciągu tygodnia (6-12 lipca) nasz region wykorzystał możliwość pokazania swoich największych atrakcji. Motywem scalającym wszystkie Tygodnie Regionów jest jabłko jako symbol polskiego pawilonu EXPO.

Superścieżka oczami krakowian – wystawa już czynna

Kilkanaście godzin prac warsztatowych, dwie setki uczestników i dziesiątki pomysłów – to dotychczasowy bilans projektu Superścieżka. Rezultaty warsztatów można oglądać od wczoraj na wystawie wewnątrz Ronda Mogilskiego.

Nowi strażnicy miejscy rozpoczęli służbę w Krakowie

Odznaki i legitymacje służbowe trafiły do 25 osób, które zdały egzaminy kończące kurs podstawowy. Nowym funkcjonariuszom wręczył je komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa Adam Młot. Tym samym, oficjalnie zakończył się pierwszy w tym roku kurs podstawowy w Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Pierwsze dwa miesiące kursanci spędzili na nauce podstaw kryminologii, kryminalistyki, psychologii, a także prawa wykroczeń, prawa karnego oraz administracyjnego. Przyszli funkcjonariusze szkolili się również z zasad używania środków przymusu bezpośredniego i przeprowadzania interwencji. Nie zabrakło zajęć przygotowujących do kontroli ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Marcin Gortat Team kontra Polscy Żołnierze

To będzie wielka koszykarska batalia! Już w najbliższą niedzielę (19 lipca) w TAURON Arenie Kraków odbędzie się wielki charytatywny mecz „Gortat Team vs Wojsko Polskie”, w którym wystąpią m.in. znani polscy artyści i sportowcy. Impreza będzie podsumowaniem akcji Marcin Gortat Camp 2015, czyli cyklu treningów z najmłodszymi adeptami koszykówki.

Superfestiwal EtnoKraków za nami!

Tygodniowy superfestiwal w całości poświęcony muzyce etnicznej, powstały z połączenia dwóch renomowanych imprez – 36. edycji Euroradio Folk Festival oraz 17. edycji Rozstajów / Crossroads Festival Kraków – dobiegł końca. Ponad 10000 widzów, stanowiących międzynarodową publiczność wydarzenia, bawiło się na blisko 50 koncertach, w których udział wzięło ponad 300 artystów pochodzących z 4 kontynentów.

Kraków-Marsz nawAKacje! Półkolonie w Muzeum AK

Od 20 lipca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie organizuje półkolonie dla dzieci pod hasłem „Marsz na wAKacje". Odbędą się cztery pięciodniowe turnusy. Dzieci odwiedzą m.in. Zespół Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym, 8. Bazę Lotnictwa Transportowego, 5 Batalion Dowodzenia oraz miejsca związane z historią Polski XX wieku

Mali sportowcy sięgają gwiazd w Krakowie

Zachęcają uczniów do aktywności fizycznej i opowiadają jak sami osiągnęli sukces. Gwiazdy sportu, które dzieci znają tylko z mediów, odwiedzają szkoły, prowadzą treningi i spotkania. To nowy, ale już sprawdzony pomysł Gminy Kraków, na promowanie sportu wśród najmłodszych.

Kraków-Akcja Koppe – ostatnia akcja elitarnej jednostki AK

W sobotę, 11 lipca minęła 71 rocznica przeprowadzenia akcji „Koppe". Z tej okazji przy pomniku Żołnierzy Czynu Zbrojnego Polski Walczącej przy ul. Powiśle odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00. Wcześniej, o godzinie 10:30 w Kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej odbyła się msza święta.

Klaun, boski pomazaniec – czyli 28. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie

Widowiskowo i kameralnie - organizowany od 1988 roku pod kierownictwem artystycznym Jerzego Zonia 28. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych przyzwyczaił krakowian i turystów do różnorodności i silnych emocji. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest postaci klauna – „boskiego pomazańca”. Już od czwartku (9 lipca) można śledzić wielkie widowiska plenerowe, pantomimę, akrobacje, żonglerkę, przedstawienia uliczne oraz popisy klaunów. Festiwal zakończy się 12 lipca.

Kraków-Konkurs „I tak zostaliśmy rodziną zastępczą…” rozstrzygnięty!

Ogłoszony przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, Marzenę Paszkot i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego konkurs „I tak zostaliśmy rodziną zastępczą..." rozstrzygnięty! W czwartek (9 lipca) w Magistracie rodziny zastępcze, które podzieliły się swoją historią i zwyciężyły w konkursie, odebrały nagrody

Zapisy do Cracovia Maraton na starcie

Rozpoczęły się zapisy do 15. edycji Cracovia Maraton, która odbędzie się 15 maja 2016 roku. Od początku lipca swój udział w wydarzeniu zadeklarowało już 177 biegaczy! Nowością jest możliwość zgłoszeń drużynowych – przewidzianych dla minimum dziesięcioosobowych grup

Budżet obywatelski Krakowa : jak głosowali mieszkańcy?

Poznaliśmy wyniki głosowania nad budżetem obywatelskim miasta Krakowa. Łącznie oddano 48 462 ważnych głosów. Przez Internet zagłosowało 37 034 osób, w lokalach wyborczych 13 027 osób. Frekwencja wyniosła 7,5 %. Zagłosowało w sumie 50 061 mieszkańców. 3,2% stanowiły nieważne głosy (łącznie 1 599).

Superfestiwal EtnoKraków wystartował!

W niedzielę 5 lipca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się koncert „Visegrad Circles", który oficjalnie rozpoczął superfestiwal EtnoKraków. Koncert ten stanowił inaugurację 17. edycji festiwalu Rozstaje / Crossroads, jednego z dwóch przeglądów – obok 36. Euroradio Folk Festival – składających się na tegoroczne krakowskie święto muzyki etnicznej. W ciągu najbliższych dni w stolicy Małopolski wystąpi ponad 200 muzyków z 40 różnych krajów świata. Kraków stał się na tydzień europejską stolicą world music!

Nowocześniej w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie

W piątek (3 lipca) w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie został otwarty przebudowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jubileuszowe Szalom w Krakowie!

Wielkim koncertem „Szalom na Szerokiej" zakończył się w sobotę (4 lipca) 25. Festiwal Kultury Żydowskiej. Impreza, jak co roku, przyciągnęła tłumy widzów z całego świata.Koncert tradycyjne rozpoczął się hejnałem. Następnie na scenie wystąpili: Alte Zachen, The Klezmatics, Shai Tsabari Future Orchestra&Ahuva OZeri, David Krakauer & Ancestral Groove, Shlomo Bar&Habrera Hativeet, Kutiman Orchestra i Festival All Stars pod wodzą Franka Londona.
stat4u