SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Pierwsze spotkanie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO

W piątek 20 lutego o godzinie 12:00 w Pałacu Wielopolskich odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO, utworzonej w związku z przyznaniem Krakowowi tego tytułu w październiku 2013 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił do Rady osoby cieszące się niepodważalnym autorytetem w najróżniejszych dziedzinach życia literackiego Krakowa. Zaproszenia do Rady Honorowej przyjęli Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

Turystyka - Kraków to nowy Nowy Jork

W internetowym wydaniu holenderskiego magazynu De Telgraaf można przeczytać o atrakcyjności turystycznej Krakowa. Nasze miasto zostało nawet nazwane nowym Nowym Jorkiem. To kolejny dowód uznania Holendrów dla walorów turystycznych Krakowa.

Karta dla dużych rodzin w Krakowie

Już ponad 4150 rodzin złożyło w magistracie wniosek o wydanie nowej karty w ramach obowiązującego Programu Krakowska Karta Rodzinna 3+. Począwszy od 1 września 2014 r. ok. 20 000 kart zostało już spersonalizowanych. Karta gwarantuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci korzystanie z dynamicznie rozwijającego się systemu ulg, preferencji oraz rabatów, które oferują instytucje miejskie oraz podmioty komercyjne. Do Programu przystąpiło 176 Partnerów.

Kraków na turystycznym celowniku Holendrów

W najnowszym numerze „Wiadomości turystycznych" czytamy o wzroście zainteresowania holenderskich turystów Polską i Krakowem. Stolica Małopolski jest najchętniej odwiedzanym miastem w naszym kraju. Wygrywa również w holenderskim rankingu na najlepszy cel turystyczny.

Kraków - idealne miejsce na biznes

Kraków otrzymał kolejne wyróżnienie będące dowodem na to, że stolica Małopolski ma doskonały klimat do lokowania i rozwoju biznesu. Chodzi o nagrodę CEE Shared Services And Outsourcing Awards wręczoną 5 lutego podczas prestiżowej gali w Warszawie. Otrzymały ją firmy, miasta i ludzie za wyjątkowe osiągnięcia w sektorze usług dla biznesu. Kraków został wyróżniony w kategorii Najlepsze Miasto Roku – Polska.

Kraków zaprasza na film - W cieniu pamięci

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Fundacja AntySchematy 2 zapraszają na projekcję filmu pt.: W cieniu pamięci (scenariusz i reżyseria: Tomasz Kocur Malec), która odbędzie się w najbliższy wtorek (17 lutego) o godz. 18:00 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4). Wstęp wolny

Jeszcze więcej budek z odpadów w Krakowie

Kilkaset budek lęgowych i karmników dla ptaków przekazało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania dla Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN). To kolejna taka akcja, zainicjowana przez Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka.

Rekordowy rok w Magicznym Krakowie

W 2014 roku strona www.krakow.pl zanotowała w sumie 15 076 625 odwiedzin. Średnio w miesiącu odwiedzało nas więc 1 256 385 osób. Rekordowym był maj, w którym strona została wyświetlona ponad 2 miliony razy.

Meleksy w Krakowie na nowych zasadach?

Urząd Miasta Krakowa wspólnie z przedsiębiorcami przygotowuje projekt zarządzenia w sprawie regulacji dotyczących zasad używania pojazdów wolnobieżnych z silnikiem elektrycznym dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Cracow Fashion Awards w ICE Kraków!

Gala mody Cracow Fashion Awards, która będzie uroczystym otwarciem Cracow Fashion Week 2015 (21-29 marca), odbędzie się w nowym Centrum Kongresowym ICE Kraków. Organizatorami Cracow Fashion Week są Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Polska Fundacja Sztuki i Mody oraz Agencja Promocji Mody Reklamex, a partnerami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zostań strażnikiem miejskim w Krakowie

Jesteś osobą sprawną, aktywną i kreatywną? Chciałbyś pełnić służbę na rzecz Krakowa i jego mieszkańców? Zostań Strażnikiem Miejskim!. Straż Miejska Miasta Krakowa prowadzi nabór na 30 etatów (stanowisko aplikant).

Puchar Federacji w Tauron Arenie Kraków

Polskie zawodniczki nie sprostały Rosjankom w ćwierćfinałowym meczu Grupy Światowej Pucharu Federacji ponosząc porażkę 0:4.W sobotę i niedzielę (7 i 8 lutego) Kraków stał się światową stolicą tenisa. A to za sprawą rozgrywanego w Tauron Arenie Kraków ćwierćfinałowego pojedynku Grupy Światowej Pucharu Federacji między reprezentacjami Polski i Rosji. W meczu otwarcia, w sobotę 7 lutego, zagrały ze sobą Agnieszka Radwańska i Swietłana Kuzniecowa.

Spotykając się, zmieniamy świat

3 dni konferencji, ponad 50 sesji edukacyjnych, 350 profesjonalistów branży spotkań z 27 krajów – tak wyglądała konferencja EMEC 2015 (European Meetings & Events Conference), która w dniach 1-3 lutego odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Nie sposób jednak przedstawić najważniejszych statystyk - liczby nawiązanych kontaktów biznesowych!

Unia dołoży do ważnych projektów miejskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju potwierdziło podział unijnych dotacji w ramach niektórych dziedzin objętych Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. W tym rozdaniu Kraków otrzyma łącznie około 900 mln zł na zadania warte łącznie 1,2 mld zł.

Szarapowa: „Jest tu wiele ciekawych miejsc”

Druga tenisistka świata Maria Szarapowa reklamuje Kraków. Liderka reprezentacji Rosji, razem z koleżankami, od poniedziałku jest w naszym mieście i wrażeniami z pobytu dzieli się na portalach społecznościach. Natomiast w weekend w Tauron Kraków Arenie odbędzie się mecz Polska – Rosja w ramach Pucharu Federacji.

Polki i Rosjanki trenowały już w Krakowie

Cieszymy się, że gramy przed własną publicznością, bo okazji jest bardzo niewiele – mówiła przed meczem Pucharu Federacji Polska – Rosja liderka naszej kadry Agnieszka Radwańska. W środę (4 lutego) odbyły się konferencje prasowe z udziałem głównych bohaterek spotkania, które w weekend zostanie rozegrane w Tauron Kraków Arenie.

Zostań gwiazdą musicalu w Krakowie

Krakowski Teatr VARIETE zaprasza młodych utalentowanych aktorów musicalowych do udziału w castingu. Poszukiwani są wszechstronnie uzdolnieni artyści (śpiew, gra aktorska, taniec) do premierowego musicalu Legally Blonde w reżyserii Janusza Józefowicza. Castingi odbędą się w dniach 8 i 15 lutego, w siedzibie Krakowskiego Teatru VARIETE, przy ul. Grzegórzeckie 71.

Krakowianie pomogli naszym piłkarzom ręcznym!

To była fantastyczna niedziela dla polskich kibiców! To była znakomita niedziela dla wszystkich, którzy zgromadzili się na Małym Rynku w Krakowie, aby dopingować polskich piłkarzy ręcznych w walce o brązowy medal mistrzostw świata! Setki krakowian, a nawet turystów, zgromadziło się w największej Strefie Kibica w Polsce, aby wspierać Biało-Czerwonych w meczu o trzecie miejsce. Nasi wygrali po dogrywce z Hiszpanią i zostali brązowymi medalistami.

15. urodziny Reality Shopki Szoł

Tradycja realizowanej w Teatrze Groteska politycznej szopki już na trwałe wpisała się w krajobraz nie tylko krakowskich, ale i ogólnopolskich wydarzeń. Nic dziwnego, jest to bowiem okazja do spotkania polityków różnych opcji w niecodziennym otoczeniu i atmosferze. 15. Reality Shopka Szoł odbyła się w sobotę (31 stycznia) i podobnie jak w ubiegłych latach, na scenie Teatru Groteska wystąpiły najsłynniejsze postacie sceny politycznej w Polsce.

TAURON sponsorem tytularnym krakowskiej Areny

TAURON Polska Energia podpisał umowę sponsoringową z Agencją Rozwoju Miasta Kraków, która dotyczy nabycia praw do nazwy krakowskiej Areny oraz wielu towarzyszących praw sponsoringowych. Hala od lutego będzie nosić nazwę TAURON Arena Kraków. W ciągu kilku tygodni w mieście i w obiekcie pojawią się nowe oznakowania związane z systemem identyfikacji wizualnej sponsora.

Kraków - tu warto mieszkać- tak wynika z rankingu

Kraków znalazł się na pierwszym miejscu wśród miast najatrakcyjniejszych do zamieszkania według Poland Sotheby's International Realty.

Finał projektu Kino Wolność w Krakowie!

Kino Wolność to projekt społeczny, w ramach którego ponad 500 tysięcy osób wzięło udział w około 200 wydarzeniach zorganizowanych w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie – m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Francji, USA i Indiach. Przez sześć miesięcy Kino Wolność zapraszało na projekcje filmowe, spotkania z artystami, liderami przemian demokratycznych 89' roku, prelekcje i dyskusje. Teraz przyszedł czas na jego zwieńczenie. Na finał zapraszamy do Krakowa! Już 29 stycznia (czwartek) w Muzeum PRL-u w Krakowie odbędzie się jego uroczyste zamknięcie, w którym swój udział potwierdził ambasador projektu - Andrzej Wajda.

Kraków i Wrocław gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu

Jedna z największych prezentacji literatury polskiej za granicą od 15 lat! W dniach 19-23 marca na Salon du livre de Paris, najstarszym i największym wydarzeniu ekspozycyjnym świata frankofońskiego, miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość.

Startupy w Krakowie mają przyszłość

Kraków stawia na startupy. Współpraca na linii miasto – młodzi przedsiębiorcy to temat przewodni dzisiejszego Krakowskiego Forum „Nauka - Biznes - Mieszkańcy - Samorząd". W spotkaniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Światowy biznes wybiera Kraków

Światowy lider w dziedzinie technologii sieciowych przeznaczonych do obsługi internetu – firma Cisco otworzyła w czwartek (22 stycznia) w Krakowie swoje trzecie, największe biuro (Enterprise Park, Al. Powstańców Wielkopolskich 13C). W uroczystości wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Kraków powitał zwycięzcę Dakaru!

23 stycznia krakowianin Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar 2015, wrócił do swojego rodzinnego miasta. Z lotniska przyjechał prosto na krakowski Rynek Główny, gdzie o godzinie 15.30 został powitany przez kibiców.

Nagroda im. Wyki wręczona

Profesor Andrzej Mencwel - historyk, antropolog kultury, krytyk literacki, eseista i publicysta, został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki w 2014 roku. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła dziś się w czwartek (22 stycznia) w krakowskim Magistracie.

Wysokie odznaczenie polskie dla założycielki Centrum Węgierskiego w Krakowie

Patrycja Pászt, założycielka i dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pół wieku działalności KSOS

Leczenie wad postawy wśród dzieci i młodzieży oraz możliwość realizacji pasji sportowych – to główne cele Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Obecnie z obiektów KSOS korzysta prawie 8 tysięcy uczniów tygodniowo.

Weź udział w święcie biegania

Nie przebiegniesz maratonu? Weź udział w imprezach towarzyszących! Uruchomione zostały zapisy do trzech imprez – Mini Cracovia Maraton, Cracovia Maraton na Rolkach i Biegu Nocnego na 10 km. Wszystkie wchodzą w skład Krakowskich Spotkań Biegowych, których zwieńczeniem będzie 14. edycja Cracovia Maraton.

Rafał Sonik zwycięzcą Rajdu Dakar!

Krakowianin, Rafał Sonik został zwycięzcą 37. Rajdu Dakar w kategorii quadów. Drugiego w klasyfikacji generalnej Gonzaleza Ferioliego wyprzedził o prawie 3 godziny. Gratulujemy! To jeden z największych sukcesów w historii polskich sportów motorowych. W 2012 roku Rajd Dakar wygrywał Dariusz Rodewald, który z belgijsko-holenderską załogą był pierwszy w kategorii ciężarówek. Polski mechanik startował jednak z holenderską licencją.

70. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej

W tym roku mija 70. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krakowie. W związku z tym w niedzielę (18 stycznia) na cmentarzu Rakowickim odbędą się uroczystości, w których weźmie udział m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Biegaj z partnerem w Krakowie

Wszystkich, którzy nie zdecydowali się jeszcze na udział w 14. edycji Cracovia Maraton, zachęcamy do skorzystania z promocji „two 4 U"! W ramach tej oferty, do 18 lutego wpisowe wynosi 120 zł za dwie osoby. Cracovia Maraton odbędzie się 19 kwietnia.

Krakowskie szkoły wśród najlepszych w kraju

Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła coroczny Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. W ich czołówce znalazły się szkoły z Krakowa: Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.

Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Fabryki Emalia Oskara Schindera (ul. Lipowa 4) na otwarcie wystawy Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków, które odbędzie się 18 stycznia (niedziela) o godz. 17:00.Nowa wystawa czasowa Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków to opowieść o historii niezwykle żywotnego mitu osnutego wokół „przyjaźni polsko-radzieckiej", stworzonego przez propagandę komunistyczną, a wykorzystywanego jako narzędzie w ówczesnej polityce. To także opowieść o trzech ważnych dla Krakowa powojennych latach, o jego mieszkańcach, zdobywcach i mechanizmie zakłamywania historii.

Młodszy uczeń w szkole – działania Krakowa

We wrześniu br. do pierwszych klas szkół podstawowych obowiązkowo pójdą wszystkie sześciolatki. Nie jest to jednak pierwszy rok, w którym młodsze dzieci rozpoczynają naukę w szkole. W obecnym roku szkolnym w klasach pierwszych uczy się ok. 2500 sześciolatków, młodsze dzieci z wcześniejszych roczników kontynuują natomiast naukę w klasach drugich, trzecich i czwartych. Praca z tymi dziećmi to ogromne wyzwanie dla kadry nauczycielskiej, dlatego Gmina Miejska Kraków od lat prowadzi działania przygotowujące nauczycieli do pracy z młodszymi dziećmi na każdym etapie ich nauki.

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie

Zorganizowany na Rynku Głównym koncert zespołów: Piersi, Closterkeller i Leniwiec oraz grupy Alergen, novva i Warstadt, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały podczas 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Już tradycyjnie, można było wziąć udział w przygotowanych licytacjach. Wśród wolontariuszy nie zabrakło znanych postaci, spotkacie m.in. Marcina Dańca, Krzysztofa Piaseckiego, Annę Dymną, Dorotę Segdę i Łukasza Gibałę.

Pomóż Orkiestrze, kup suknię Kopciuszka

Już 3150 zł warta jest błękitna suknia Kopciuszka, w której Alicja Bachleda-Curuś wystąpiła w spocie promującym nasze miasto. Suknię na aukcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Jeśli chcesz by suknia była Twoja masz czas do 12 stycznia 2015 r. by wejść na stronę http://aukcje.wosp.org.pl i wziąć udział w licytacji!

Kraków Arena hitem 2014 roku

Internauci „Magicznego Krakowa" wybrali najważniejsze wydarzenia minionego roku. Ponad 1/3 głosujących zdecydowała, że hitem 2014 roku było otwarcie Kraków Areny. Na drugim miejscu znalazły się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II, a trzecią pozycję uzyskało otwarcie ICE Kraków.

ICE Kraków w prestiżowym magazynie Travel + Leisure

Kraków, Paryż, Nowy Jork wymieniane jednym tchem przez Travel + Leisure. Jeden z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych turystyce i podróżom, umieścił Centrum Kongresowe ICE Kraków na liście najciekawszych, nowych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w 2015 roku!

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie

Zorganizowany na Rynku Głównym koncert zespołów: Piersi, Closterkeller i Leniwiec oraz grupy Alergen, novva i Warstadt, to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na Was podczas 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Już tradycyjnie, będzie można wziąć udział w przygotowanych licytacjach. Wśród wolontariuszy nie zabraknie znanych postaci, spotkacie m.in. Marcina Dańca, Krzysztofa Piaseckiego, Annę Dymną, Dorotę Segdę i Łukasza Gibałę.

Jedenasty Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy

10 i 11 stycznia odbędize się Jedenasty Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy w ktorym "zagraja" schroniska: w Dolinie Pieciu Stawow, na Hali Gasienicowej, Hali Krupowej, Hali Lipowskiej, Hali Miziowej, Kalatowkach, Kudlaczach, Luboniu Wielkim, Maciejowej, Markowych Szczawinach, nad Morskim Okiem, na Ornaku, pod Honem, na Polanie Chocholowskiej, Przegibku, Rycerzowej, Starych Wierchach, na Turbaczu, pod Trzema Koronami, Wielkiej Raczy oraz Chata w Lupkowie, Chatka Skalanka, i Chata na Cyrli. Wolontariusze KFWOSP odwiedza tez trzy schroniska sudeckie: na Hali Szrenickiej, na Szrenicy i Odrodzenie.

Krakowscy Trzej Królowie

We wtorek (6 stycznia) ulicami Krakowa po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy wyruszyli z trzech miejsc: z Wawelu, pl. Sikorskiego i pl. Matejki. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Na zakończenie Orszaku (ok. godz. 12:00) na Rynku Głównym zaprezentowany został hymn Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie

Pomóż Orkiestrze, kup suknię Kopciuszka

Już ponad 2100 zł warta jest błękitna suknia Kopciuszka, w której Alicja Bachleda-Curuś wystąpiła w spocie promującym nasze miasto. Suknię na aukcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Jeśli chcesz by suknia była Twoja masz czas do 12 stycznia 2015 r. by wejść na stronę http://aukcje.wosp.org.pl i wziąć udział w licytacji!

Turyści kochają Kraków

W minionym 2014 roku Kraków odwiedziło prawie 10 mln gości. Blisko 90% z nich zadeklarowało, że poleci Kraków swoim znajomych i wróci do naszego miasta. Kraków wielokrotnie znajdował się także w czołówce rankingów miejsc wartych odwiedzenia. To doskonały wiadomość zwłaszcza dla blisko 20% mieszkańców miasta zajmujących się działalnością związaną z szeroko rozumianą turystyką.

Trzej Królowie zawitają do Krakowa

Już w najbliższy wtorek (6 stycznia) ulicami Krakowa po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy wyruszą z trzech miejsc: z Wawelu, pl. Sikorskiego i pl. Matejki. Początek godz. 11:00. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Na zakończenie Orszaku (ok. godz. 12:00) na Rynku Głównym zaprezentowany zostanie hymn Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

Prezenty dla maluchów w Krakowie

Jak co roku, pierwsze dzieci, które urodziły się po północy z 31 grudnia 2014 na 1 stycznia 2015 roku w miejskich szpitalach otrzymały wyprawki od Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Prezenty zostały przekazane rodzicom noworodków, które urodziły się w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego.

Sylwester na sportowo w Krakowie

Aż 1740 zawodników i zawodniczek postanowiło w wyjątkowy sposób rozpocząć świętowanie Nowego Roku i wzięło udział w 11. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.W 11. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego udział wzięło w sumie 1740 zawodników i zawodniczek. 972 z nich wybrało dłuższy dystans – 10 km, czyli „Radosną Dziesiątkę". Pozostali (768) wybrali dystans 5 km, czyli „Smoczą Piątkę". Meta biegu znajdowała się na Rynku Głównym.

Królewskie powitanie Nowego Roku

Kraków w królewskim stylu przywitał Nowy Rok! Na imprezie sylwestrowej Kraków – Miasto Królów bawiło się ponad 150 tys. osób, z czego 20 tys. pod samą sceną u stóp krakowskiego ratusza.

Sylwester 2014 - końcowe odliczanie w Krakowie

Już jutro (31 grudnia, środa) na krakowskim Rynku zapanuje radość i zabawa, przy akompaniamencie zapewnionym przez najlepszych polskich artystów. Nadejście Nowego Roku będziemy świętować zarówno z widzami zgromadzonymi na płycie Rynku, jak i z tymi zasiadającymi przed ekranami telewizorów. Zabawę rozpoczynamy o 19:00, a na transmisję na antenie stacji TVN zapraszamy już od 20:00.

11. Krakowski Bieg Sylwestrowy już w środę

Do 31 grudnia trwają zapisy do 11. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Wszystkich, którzy chcą połączyć sportową rywalizację z klimatem sylwestrowej zabawy, 31 grudnia, w samo południe zapraszamy do startu z Rynku Głównego!

Sylwester 2014 - rozpoczynamy odliczanie!

31 grudnia na krakowskim Rynku zapanuje radość i zabawa, przy akompaniamencie zapewnionym przez najlepszych polskich artystów. Nadejście Nowego Roku będziemy świętować zarówno z widzami zgromadzonymi na płycie Rynku, jak i z tymi zasiadającymi przed ekranami telewizorów. Na scenie o szerokości 50 m i wysokości sięgającej 17 m będą królować gwiazdy polskiej estrady: wokaliści, performerzy i tancerze. Zabawę na Rynku rozpoczynamy o 19:00, a na transmisję na antenie stacji TVN zapraszamy już od 20:00.

Zapisy na Cracovia Maraton

Trwają zapisy do 14. edycji Cracovia Maraton – ze startem i metą na krakowskim Rynku Głównym, która odbędzie się 19 kwietnia 2015 roku. Na tę chwilę na liście startowej widnieje już ponad 2 500 osób. Do końca tego roku opłata startowa wynosi 80 zł.

Kraków jak z bajki

Piękna, tajemnicza dziewczyna, bal, zegar wybijający północ, zakochany książę i zgubiony pantofelek – kto nie zna tej historii?! Kraków postanowił przypomieć bajkę o Kopciuszku w nowej odsłonie i wykorzystać ją do promocji miasta w Polsce i za granicą. Kampania krajowa ruszyła już w poniedziałek (22 grudnia). Spot, z udziałem sławnej polskiej aktorki, będzie można oglądać do 28 grudnia (niedziela) na antenie telewizji TVN i kanałach obsługiwanych przez TVN Media.

Zobacz Żywą Szopkę u Franciszkanów

Każdy kto spędza Święta Bożego Narodzenia w Krakowie z pewnością nie wyobraża ich sobie bez Żywej Szopki przygotowywanej przez braci Franciszkanów. Tak samo jest w tym roku – w dniach 24-26 grudnia (środa – piątek) zapraszamy na ul. Franciszkańską 4 by zobaczyć Maryję i Józefa z małym Jezusem, pastuszków i żywe zwierzęta: lamy, osiołka, kucyka, owce i kozy.

Światowe Dni Młodzieży - komunikat

Urząd Miasta Krakowa – we współpracy i porozumieniu z Archidiecezją Krakowską oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM – uczestniczy w przygotowaniach do ŚDM od 2013 r. Prace te mają charakter roboczy i angażują wyznaczonych przez Prezydenta Miasta Krakowa (już we wrześniu 2013 r.) pracowników UMK i miejskich instytucji do współpracy z organizatorami wydarzenia. Dotyczy to także wyboru optymalnych lokalizacji poszczególnych uroczystości religijnych.

Wspólnie na rzecz Krakowa

W poniedziałek, 22 grudnia, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący PO w Krakowie, Grzegorz Lipiec podpisali porozumienie o współpracy. Jej celem ma być stabilny rozwój Krakowa oparty o realizację kilkudziesięciu projektów, w ramach perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020.

Wyjątkowa Wigilia dla potrzebujących w Krakowie

W tym roku już po raz 18. w Krakowie odbyła się Wigilia dla osób ubogich, bezdomnych i najbardziej potrzebujących. 21 grudnia (niedziela) Rynek Główny zamienił się w największy w Europie wigilijny stół. Organizatorem wydarzenia byli: znany restaurator i filantrop Jan Kościuszko oraz Grupa Kościuszko M2B. W otwarciu Wigilii wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:00.

Świąteczne targowanie w Krakowie

Tylko kilka dni zostało do Świąt Bożego Narodzenia, pora na przygotowania do Wigilii i ostatnie zakupy, które można zrobić odwiedzając Krakowski Rynek Główny i trwające na nim Targi Bożonarodzeniowe. Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące targom m.in. Korowód Kolędniczy, Opłatek Prezydencki, Lekcję Śpiewania i inscenizację „Dziadów Polskich".

Opłatek w Magistracie

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, radni miasta i urzędnicy wzięli udział w środę, 17 grudnia, w spotkaniu opłatkowym Rady Miasta Krakowa.

Wybierz wydarzenie roku 2014

Otwarcie Kraków Areny, kanonizacja Jana Pawła II, a może start budżetu obywatelskiego? Rusza konkurs na wydarzenie roku 2014.

Kraków Arena stadionem narodowym tenisa

Nasze rywalki to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w tych rozgrywkach. Jeśli przyjadą Maria Szarapowa i Jekaterina Makarowa - a nieoficjalnie wiem, że obie potwierdziły udział w tym meczu - to Rosja będzie faworytem tego spotkania – mówiła przed meczem I rundy Grupy Światowej rozgrywek Fed Cup by BNP Paribas: Polska – Rosja Agnieszka Radwańska. Spotkanie odbędzie się w Kraków Arenie 7-8 lutego 2015 roku.

Partnerzy Krakowskiej Karty Rodzinnej w magistracie

Przedstawiciele firm współpracujących z Urzędem Miasta Krakowa w realizacji programu wspierającego rodziny wielodzietne, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, radni Miasta Krakowa oraz rodziny wielodzietne wzięli udział wczoraj (16 grudnia) w Gali Partnerów Programu Krakowskiej Karty Rodzinnej.

Sylwester 2014 Kraków - Miasto Królów

Noc sylwestrowa to niezaprzeczalnie królowa wszystkich nocy. Należy ją hucznie uczcić i z honorami przywitać Nowy Rok, dlatego idealnym miejscem do tego jest Kraków – Miasto Królów! Największe polskie gwiazdy, królowe i królowie polskiej estrady, wśród nich m.in. Agnieszka Chylińska, Maciej Maleńczuk, Kayah, Zakopower, IRA, Wilki, Feel, Grzegorz Hyży, Red Lips i Future Folk, pojawią się w Krakowie, aby wspólnie z mieszkańcami miasta świętować ostatnią noc w roku. Imprezę sylwestrową prosto z krakowskiego Rynku będzie transmitować telewizja TVN.

Świąteczne „Mosty między miastami”

„Mosty między miastami" międzynarodowy projekt dziecięco-młodzieżowy, który ma na celu wzajemne poznawanie się młodych artystów z Polski i z krajów sąsiedzkich, prezentację różnych kultur i tradycji oraz popularyzację obyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku krakowskie koncerty odbywać się będą w dniach 12-17 grudnia (piątek – środa) na Rynku Głównym.

MICE Trend Award 2014 dla Krakowa!

Kolejna nagroda dla Krakowa! Podczas gali MICE & Business Travel Event, która odbyła się w czwartek (11 listopada) w Amsterdamie, nasze miasto uzyskało tytuł „MICE Trendy Destination 2014". Kraków pokonał Dubrownik i Rygę.

Kopiec Krakusa po rewitalizacji

Zakończył się kolejny etap prac związanych z rewitalizacją Kopca Krakusa – najstarszej ziemnej budowli Krakowa. 15 grudnia nastąpi odbiór robót, w ramach których uporządkowano i zabezpieczono przed degradacją otoczenie tego kopca.

Polska i Kraków promują się w Holandii

„Move Your Imagination – Eye on Poland" – to tytuł konferencji dla holenderskiej branży turystycznej, która dziś (środa, 10 grudnia) odbędzie się w amsterdamskim Eye Film Institute. Wydarzenie organizuje Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie. W konferencji udział weźmie kilkudziesięciu touroperatorów oraz niezależnych agentów turystycznych. Kraków będzie na niej reprezentowała Magdalena Sroka Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta.

Kraków przyjazny seniorom

Czy w Krakowie przybywa miejsc przyjaznych seniorom? Na czym polega ich wyjątkowość? To tylko niektóre pytania, które towarzyszyły organizatorom IV edycji akcji „Miejsce przyjazne seniorom" - Miastu Kraków i Województwu Małopolskiemu. Dziś (8 grudnia, poniedziałek) podczas uroczystej gali finałowej certyfikaty przyznane przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę otrzymało 38 firm i instytucji. Wyróżnienia odebrało 10 instytucji.

Znów rekordowo w Kraków Arenie

13 tysięcy widzów obejrzy mecz Wisły Can-Pack Kraków z Galatasaray Stambuł, który odbędzie się 17 grudnia w Kraków Arenie. To absolutny rekord frekwencji w żeńskiej koszykówce w Europie.

Kraków nominowany do nagrody MICE Award „Trend Award”!

Nasze miasto zostało nominowane do holenderskiej nagrody MICE Award „Trend Award". W kategorii „Trendy Destynacja" mamy dwóch konkurentów: Dubrownik i Rygę.

Fenomenalne szopki krakowskie

Czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia w Krakowie bez konkursu szopek? Z pewnością nie! W czwartek (4 grudnia) odbyła się jego 72. edycja. Na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza odbyła się prezentacja tych wyjątkowych dzieł sztuki!

Przewodniczący Rady Miasta wybrany

Bogusław Kośmider radny Platformy Obywatelskiej został po raz kolejny wybrany Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa – taką decyzję podjęła w środę, 3 grudnia, Rada Miasta Krakowa.

Rodzina Miast Literatury UNESCO się powiększyła!

Rodzina Miast Literatury UNESCO się powiększyła! Dyrektor Generalny UNESCO Irina Bokova ogłosiła listę 28 nowych członków Sieci Miast Kreatywnych, na której znajdują się cztery miasta wyróżnione w dziedzinie literatury: Praga, Heidelberg, Dunedin i hiszpańska Grenada. Gratulujemy naszym nowym partnerom!

VII kadencja RMK rozpoczęta

W poniedziałek (1 grudnia) odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Krakowa w tej kadencji. Obrady poprowadził Tadeusz Trzmiel (KWW Jacka Majchrowskiego) – najstarszy wiekiem radny. Radni złożyli ślubowanie. Nazwiska wyczytywał najmłodszy radny w tej kadencji Michał Drewnicki (PiS).

Świąteczne targowanie czas zacząć

Krakowski Rynek Główny nabiera świątecznego klimatu. Od lat jednym z jego elementów są Targi Bożonarodzeniowe, które są doskonałą okazją nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu podczas Lekcji Śpiewania. Tegoroczne Targi zostały uroczyście otwarte w sobotę (29 listopada) i potrwają do 26 grudnia.

Znamienici goście na Jubileuszu Mangghi

Pierwsza Dama Japonii Akie Abe, Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, Prezydent Lech Wałęsa wraz z Małżonką, minister Małgorzata Omilanowska, Krystyną Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Ambasador Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski – to tylko część osób, które potwierdziły swój udział w zaplanowanych na dziś (29 listopada, sobota) uroczystościach związanych z obchodami 20-lecia istnienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzień otwarty Manggha Matsuri dla publiczności zaplanowano na 7 grudnia (niedziela).

Kolejny turystyczny rekord w Krakowie

Prawie 10 mln osób odwiedziło Kraków w mijającym 2014 roku – taką informację podał w czwartek (27 listopada) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – To ogromny i ważny sukces, który nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób, które zajmują się branżą turystyczną. To także zasługa mieszkańców, dzięki którym Kraków postrzegany jest jako miasto o wyjątkowej atmosferze, przyjazne i gościnne – mówi Prezydent Jacek Majchrowski.

Wielki Sukces naukowców z AGH

Naukowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie zdobyli pięć medali na 63. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii któr odbyła się w Brukseli. Nagrodzono rozwiązania, które mają szerokie, praktyczne zastosowanie m.in. w centrach obsługi klienta, w licznikach energii elektrycznej, w grach komputerowych.

Sinfonietta Cracovia zaskakuje mieszkańców!

Na lotnisku i w tramwaju, w urzędzie i szpitalu w galerii handlowej i w domu kultury – najbliższe dni z pewnością upłyną pod hasłem: urodziny Sinfonietty Cracovii! Specjalnie z tej okazji muzycy, pod batutą nowego dyrektora – Jurka Dybała przygotowała cykl koncertów-niespodzianek. Pierwszy z nich odbył się dziś rano (25 listopada, wtorek) w krakowskim Magistracie. Kolejnych możecie spodziewać się wszędzie! Koniecznie śledźcie stronę www.sinfonietta.pl! Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Młodzi, wybitni i nagrodzeni

Piętnaścioro szczególnie utalentowanych artystów, twórców oraz menadżerów kultury otrzymało w tym roku Stypendia Twórcze Miasta Krakowa. Uroczystość ich wręczenia, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, odbyła się w poniedziałek, 24 listopada, w Pałacu Krzysztofory.

Idzie ochłodzenie: służby w gotowości

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dnia w Krakowie i regionie ochłodzi się. Niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem.

KMK Bike zapada w zimowy sen

21 listopada (piątek) rozpoczęło się wygaszanie systemu KMKBike. Miejskie rowery powrócą na ulice Krakowa po okresie zimowym.

Grupa szybkiego reagowania w Krakowie

Trzynastu funkcjonariuszy i pięciu przewodników psów służbowych będzie liczyć nowo powołana grupa szybkiego reagowania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. - Grupa ta będzie wspierać działania pozostałych strażników z poszczególnych oddziałów oraz zajmować się pilnymi problemami dotyczącymi porządku w mieście – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Chcemy zmienić sposób postrzegania straży miejskiej jako jednostki dbającej o porządek w Krakowie. Strażnicy będą bardziej widoczni w przestrzeni miejskiej – dodał prezydent.

Koncertowe niespodzianki Sinfonietty Cracovii

W tym roku Sinfonietta Cracovia świętuje swoje 20-lecie. Z tej okazji już w najbliższą niedzielę (23 listopada) o godz. 18:00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się gala jubileuszowa „Nowe otwarcie". Z kolei od 25 do 30 listopada, w ramach cyklu „Daj się zaskoczyć", zorganizowanych zostanie 20 koncertów-niespodzianek – śledźcie stronę www.sinfonietta.pl! Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Kraków-Zadzwoń! Nie bądź obojętny na los bezdomnych

W związku z bardzo trudnym okresem dla osób bezdomnych, jakim są zimowe miesiące, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie apeluje, aby nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych, informować o miejscach ich pobytu Dział Pomocy Bezdomnym lub Straż Miejską.

Projekt budżetu na 2015 w Krakowie

Dochody w wysokości 4 056 446 954 zł (większe o 2,6 proc. niż w tym roku), wydatki w wysokości 4 097 769 450 zł (większe o 3,8 proc. od tegorocznych). Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprezentował najważniejsze założenia projektu budżetu miasta Krakowa na 2015 rok.
stat4u