SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Taras Salo z Ukrainy zwycięzcą 14. PKO Cracovia Maraton!

Ukraiński maratończyk zakończył bieg z czasem 2:17,03 - o prawie dwie minuty wyprzedzając Kenijczyka Kiprono Kipchirchira (2:18,56). Na trzecim miejscu znalazł się Anatolij Orzechowski z Ukrainy. Pierwszym Polakiem, który minął linię mety był Andrzej Lachowski. Czas 2:25,34 dał mu siódme miejsce.

Pies służbowy pomagał szkolić przedszkolaki

Ponad setka krakowskich dzieci wzięła udział w kolejnej akcji „Filmowy Świat Przedszkolaka". Oprócz projekcji filmu najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami czy obejrzeć pokaz tresury psa służbowego.

Święto hokeja w TAURON Arenie Kraków

Drużyny z Ukrainy, Kazachstanu, Japonii, Węgier, Włoch i oczywiście Polski zmierzą się w TAURON Arenie Kraków podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie Dywizji 1A. Pierwszy mecz (Węgry – Japonia) odbędzie się już w najbliższą niedzielę (19 kwietnia) o godz. 13.00. Mistrzostwa zakończą się w sobotę (25 kwietnia).

Sezon krakowskich spacerów otwarty

Z nadejściem wiosny ruszamy ponownie w zaułki Krakowa –Miasta Literatury UNESCO. Cykl literackich spacerów to wyjątkowa okazja na bliższe poznanie krakowskich autorów oraz książkowych odniesień, anegdot i biograficznych ciekawostek związanych z miejscami, które mijamy na co dzień. Jeszcze w kwietniu zapraszamy na spacer szlakiem Stanisława Lema (25 kwietnia) najchętniej tłumaczonego polskiego autora wszech czasów.

Kraków czeka na Dni Ziemi w alei Róż

Końcówka kwietnia jak zwykle stoi w Krakowie pod znakiem Dni Ziemi. Nie inaczej jest w tym roku. Zapraszamy na Krakowską Wystawę Ekologiczną, która od 24 do 25 kwietnia odbędzie się w alei Róż.

Pałac Biskupa otwarty dla gości

Od 16 kwietnia (czwartek) Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 – Oddział MNK - został udostępniony dla publiczności. Na gości Muzeum czekają takie wspaniałe skarby sztuki średniowiecznej, jak: Madonna z Krużlowej, Osiołek Palmowy z Szydłowca, Chrystus w Ogrodzie Oliwnym Wita Stwosza, Epitafium Wierzbięty z Branic, czy też – po raz pierwszy zrekonstruowane – tabernakulum z Wawelu Jana Marii Padovana.

Puchar Świata w Rock and Rollu

Eksplozja energii, ekstremalna akrobatyka, perfekcyjny dynamiczny taniec w wykonaniu najlepszych na świecie par Rock'n'Rolla Akrobatycznego - tego wszystkiego będzie można doświadczyć 18 kwietnia w Krakowie.

Nowy inkubator dla startupowców w Krakowie

Kraków nie odpuszcza walki o miano startupowej stolicy Polski! Do pięciu istniejących już w mieście Inkubatorów AIP dziś (14 kwietnia) dołączył kolejny – na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Iwona Wendel – wiceminister infrastruktury i rozwoju oraz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Kraków będzie jeszcze bardziej zielony

Ruszają proekologiczne konkursy organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K Norwida. Dzięki realizowanym od lat projektom, zaniedbane działki i przestrzeni na blokowiskach stają się oazami zieleni.

Hejnalica w Krakowie na nowo otwarta

W czwartek, 9 kwietnia wyższa z wież Kościoła Mariackiego, hejnalica, po dwuletnim remoncie została udostępniona krakowianom i turystom. W tym dniu wejście na wieżę było bezpłatne.

UJ i Nokia, czyli innowacyjna współpraca

Wymiana doświadczeń, wspólne prowadzenie innowacyjnych projektów oraz organizowanie praktyk dla studentów – to najważniejsze efekty porozumienia o współpracy podpisanego przez Uniwersytet Jagielloński oraz firmę Nokia. Zawarta umowa to również kolejny impuls dla rozwoju Krakowa.

Kraków pamięta o ofiarach katastrofy smoleńskiej

Dziś (10 kwietnia, piątek) mija 5 rocznica katastrofy smoleńskiej. Aby upamiętnić ofiary katastrofy, które związane były z Krakowem i tu zostały pochowane, na ich grobach zapłoną dziś znicze z napisem „Kraków Pamięta" oraz zostaną złożone kwiaty.

Tony Blair w czerwcu będzie w Krakowie

Tony Blair, jeden z najbardziej wpływowych światowych przywódców i premier Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007, w czerwcu przyjedzie do Krakowa! Brytyjski polityk będzie gościem VI Konferencji ABSL, która odbędzie się w dniach 16-17 czerwca.

Biznesy ubija się w Krakowie - raport

Jakie miasto organizuje najwięcej spotkań biznesowych w Polsce? Oczywiście Kraków! Według opublikowanego w połowie marca raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2015", stolica Małopolski jest w tej dziedzinie niepodważalnym numerem jeden

Emaus na Zwierzyńcu w Krakowie

Zapomniane zwyczaje wielkanocne, oryginalne zabawki i tradycje związane z dorocznym odpustem to wszystko w Poniedziałek Wielkanocny (6 kwietnia) znajdziemy na Przystanku Emaus w zwierzynieckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dom Zwierzyniecki (ul. Królowej Jadwigi 41). Wspólne świętowanie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa aż do 18.00.

Czytania w ciemnościach w Krakowie

Muzyka na jeden-dwa głosy i basso continuo: organy lub klawesyn i violę. Trudno o skromniejszy zestaw, nie odczuwa się jednak jakiegokolwiek braku. Przeciwnie, w swej melodycznej deklamacyjności, w dialogach obu głosów, w kontemplacyjnym zatopieniu muzyka osiąga pełnię. To tajemnica Leçons de ténèbres – Ciemnych jutrzni, powstających we Francji w czasach Ludwika XIV, do tekstów przede wszystkim Lamentacji Jeremiasza i Psalmów. Muzyka najbardziej intymnych nokturnów Georges'a de la Tour – tych, w których światło świecy nieśmiało pełga po dłoniach i twarzach, więcej każąc się domyślać, niż pokazując wprost.

Tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką

W Wielką Sobotę, 4 kwietnia o godzinie 13:00 przed Bazyliką Mariacką Kardynał Stanisław Dziwisz święcił wielkanocne pokarmy. Po uroczystości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.

Świąteczna zaduma podczas koncertów Misteria Paschalia

W Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmiała Pasja wg św. Jana autorstwa Johanna Sebastiana Bacha. Arcydzieło mistrza barokowej opery wykonała orkiestra Akademie für Alte Musik Berlin, śpiewał również berliński RIAS Kammerchor.

Święta Wielkanocne coraz bliżej

Wystawcy z całej Polski, a także goście z Litwy, Słowacji, Ukrainy i Węgier zaprezentują swoje produkty podczas Targów Wielkanocnych, które potrwają do 4 kwietnia. Organizatorami Targów są: Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma Artim.

Zapraszamy na tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką

W Wielką Sobotę, 4 kwietnia o godzinie 13:00 przed Bazyliką Mariacką Kardynał Stanisław Dziwisz będzie święcił wielkanocne pokarmy. Po uroczystości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złoży życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.

ŚDM na krakowskich Błoniach oraz w Brzegach

Wiemy już, gdzie odbędą się najważniejsze spotkania papieża Franciszka z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży.Będą to krakowskie Błonia oraz Campus Misericordiae, czyli Pole Miłosierdzia w Brzegach, na granicy między Krakowem a Wieliczką. Oficjalną decyzję papieża ogłosił wczoraj kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Sanktuarium Jana Pawła II.

Rusza sezon letni w Kraków Airport

Letni rozkład lotów w Kraków Airport to 60 połączeń regularnych do 57 portów w 18 krajach oraz 14 kierunków czarterowych. Sezon letni rozpoczyna się w niedzielę, 29 marca. Bogata oferta połączeń gwarantuje podróżnym nie tylko duży wybór kierunków wakacyjnych, ale również wiele ciekawych połączeń biznesowych. Siatka połączeń z krakowskiego lotniska obejmuje większość stolic europejskich oraz największe porty przesiadkowe, takie jak Londyn Heathrow czy Frankfurt, z których można podróżować do najbardziej odległych zakątków świata.

Święta Wielkanocne coraz bliżej

Wystawcy z całej Polski, a także goście z Litwy, Słowacji, Ukrainy i Węgier zaprezentują swoje produkty podczas Targów Wielkanocnych, które potrwają od 27 marca do 4 kwietnia. Organizatorami Targów są: Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma Artim.

Krakowska sortownia w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015

Krakowska sortownia odpadów została uznana za jedną z 25 najlepszych w Polsce inwestycji komunalnych zrealizowanych w ubiegłym roku. Dzięki temu ma szanse wygrać w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015 zorganizowanym przez Portal Samorządowy. Głosowanie już trwa.

Sześciolatek w szkole – i co dalej?

W czwartek (26 marca) w krakowskim magistracie odbyła się konferencja „Sześciolatek w szkole i co dalej? Młodszy uczeń na progu II etapu edukacyjnego". W spotkaniu, odbywającym się pod honorowym patronatem Katarzyny Cięciak, Zastępcy Prezydenta ds. Edukacji i Sportu wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół i pedagodzy. Organizatorem spotkania była Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 4 i Urząd Miasta Krakowa.

Wyniki sondy na symbol Krakowa

W dniu 21 stycznia na stronie Magicznego Krakowa zapytaliśmy internautów, jaki jest najbardziej znany krakowski symbol. W sondzie trwającej do środy, 25 marca, mogliśmy wybrać to, co najbardziej kojarzy się nam z naszym miastem. O to wyniki głosowania.

Kraków i Wrocław na paryskich targach książki

Dobiegły końca największe francuskie Targi Książki w Paryżu. Odwiedziło je w tym roku ponad 200 tysięcy uczestników. Kraków i Wrocław w roli gości honorowych zaprezentowały się na stoisku o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Była to największa od lat prezentacja kultury polskiej za granicą.

Studenci wyznaczają rytm Krakowa

„Los sprzyja miastom, w których uczą się studenci!" – tak swój artykuł o Krakowie rozpoczyna francuski dziennikarz Pierre Tellier. Tekst „Nowa młodzież Krakowa", przedstawiający stolicę Małopolski z perspektywy życia studenckiego, ukazał się we francuskim tygodniku Téléram.

Kraków nagrodzony w Warszawie!

ICE Kraków - Congress Centre otrzymało nagrodę KONGRES VENUE roku 2014 w prestiżowym branżowym plebiscycie MP Power Awards. To jeden z najważniejszych konkursów przemysłu spotkań w Polsce. Nagrodą wyróżniono także Krakow Convention Bureau. Gratulujemy!

Wszystko o budżecie obywatelskim na Rondzie Mogilskim!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budżetu obywatelskiego, uzyskać pomoc w przygotowaniu projektu, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce i zdobyć nagrodę niespodziankę? Odwiedź namiot budżetu obywatelskiego na Rondzie Mogilskim. Startujemy już we wtorek, 24 marca. Akcja potrwa do 31 marca. Szczegóły na www.budzet.krakow.pl.

Kraków - Patriotyzm w twórczej formie

Czy patriotyzm może inspirować? Oczywiście, że tak! Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana oraz Małopolskie Centrum Edukacji „MEC" zapraszają uczniów małopolskich szkół do wzięcia udziału XI Przeglądzie Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego.

Obchodzono Święto Patrona Miasta Krakowa

W czwartek, 19 marca Kraków obchodził święto swojego Patrona – św. Józefa. Z tej okazji w Bazylice Mariackiej odprawiona została msza w intencji miasta, a przy pomniku prezydenta Józefa Dietla złożone zostały kwiaty.

Krakowski Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów na posiedzeniu RMK

Podczas sesji w dniu 18 marca Rada Miasta Krakowa pochyli się nad kwestiami związanymi z wspieraniem edukacji uzdolnionych uczniów, form i zakresu tego wsparcia oraz trybu i postępowania w ramach „Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów"

Wielka cisza - Misteria Paschalia

Podziemna kaplica w Kopalni Soli „Wieliczka", jest przestrzenią wyjątkową – i w szczególny sposób wykorzystywana jest przez festiwal Misteria Paschalia. Odbywają się tu koncerty wymagające intymności, muzyki przemawiającej do słuchaczy ściszonym głosem, lepiej czującej się w mroku, niż w blasku świateł. Nic lepiej nie odpowiada tej charakterystyce, niż Ciemne jutrznie – Leçons de ténèbres kompozytorów francuskiego baroku.

Krakowianie pamiętają o Getcie

W niedzielę, 15 marca odbył się w Krakowie doroczny Marsz Pamięci z okazji 72. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.Marsz rozpoczął się krótką częścią formalną na Placu Bohaterów Getta – dawnym Umschalgplatzu w krakowskim Podgórzu. Po części oficjalnej nastąpił przemarsz ulicami: Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbyły się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie.

Kraków znów będzie stolicą mody

Pokazy, warsztaty, międzynarodowa wystawa obuwia, konkurs dla fotografów mody i spotkania z projektantami to tylko niektóre atrakcje Cracow Fashion Week (21-29 marca), czyli największego wydarzenia modowego w Małopolsce. Krakowski Tydzień Mody otworzy wielka gala Cracow Fashion Awards, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Prezydent Krakowa spotkał się z Profesorami

10 marca (wtorek) Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się w Podziemiach Rynku Głównego z nowo mianowanymi profesorami krakowskich uczelni i placówek naukowych. W spotkaniu uczestniczył też prof. dr hab. Bogusław Skowronek, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego, który zabrał głos w imieniu nominowanych profesorów, oraz autor książki „Kacper Ryx" Mariusz Wollny.

Stypendyści z całego świata w Magistracie

Dziedzictwo narodowe, potencjał turystyczny i rozwój Krakowa były głównymi tematami spotkania Magdaleny Sroki, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, ze stypendystami Centrum AGH UNESCO pod opieką prof. dr hab. inż. Janusza Szpytko, kierownika Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji AGH – UNESCO. Spotkanie odbyło się dziś (11 marca, środa) w Urzędzie Miasta Krakowa.

Nagrody edukacyjne zostały rozdane!

Najwybitniejsi uczniowie krakowskich liceów i innych szkół ponadgimnazjalnych zgromadzili się we wtorek (10 marca) w Sali Obrad Rady Miasta, aby z rąk Zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyny Cięciak odebrać nagrody za szczególne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2013 / 2014.

Krakowianie pamiętają o Getcie

W najbliższą niedzielę, 15 marca o godzinie 12:00 odbędzie się w Krakowie doroczny Marsz Pamięci z okazji 72. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.

Kraków - Nagrody ks. Musiała przyznane

Laureatami tegorocznej Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała zostali ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania oraz Zofia Radzikowska za działalność społeczną w duchu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Uroczystość odbyła się w piątek (6 marca) w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Europejski Kongres Samorządów po raz pierwszy w Krakowie

Na początku maja Kraków będzie miastem-gospodarzem Europejskiego Kongresu Samorządów! To prestiżowe wydarzenie – znane również pod nazwą Forum Regionów – do tej pory odbywało się w Krynicy w ramach Forum Ekonomicznego. Od 2015 roku wybitni eksperci i politycy będą przyjeżdżać do stolicy Małopolski. Wydarzenie odbędzie się w ICE Kraków w dniach 4-5 maja.

Język mediów czy język w mediach

Medialne obrazy świata, polszczyzna w Internecie i komunikacja w social media to tylko niektóre tematy omawiane podczas dwudniowej konferencji „Język a Media. Zjawiska językowe i komunikacyjne we współczesnych mediach". Wydarzenie odbywa się w dniach 5-6 marca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Godzina dla Ziemi i dla Morświna

Tegoroczny finał międzynarodowej akcji Godzina dla Ziemi odbędzie się 28 marca. 4 marca Kraków odwiedziła naturalnej wielkości makieta morświna, któremu w tym roku dedykowana jest polska edycja tego proekologicznego projektu WWF.

Krakowski dzień młodzieżowej samorządności

W najbliższy czwartek (5 marca) w godzinach 10.00-13.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się konferencja Samorządów Uczniowskich pt. „Samorząd Uczniowski. Realne działania, czy zbędny organ". Spotkanie odbędzie się w ramach krakowskiego dnia młodzieżowej samorządności. Organizatorem wydarzenia jest Młodzieżowa Rada Krakowa.

Dni Otwarte w krakowskich szkołach technicznych i zawodowych

Trwa promocja krakowskiego szkolnictwa technicznego i zawodowego w ramach kampanii „Po pierwsze zawód". Na Portalu Edukacyjnym Urzędu Miasta dostępny jest harmonogram Dni Otwartych organizowanych przez krakowskie szkoły techniczne i zawodowe. Celem wydarzenia jest ułatwienie gimnazjalistom wyboru przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej.

Kraków - Nauka historii w plenerze

Małopolski Historyczny Szlak Pamięci to zarówno świetny pomysł na wycieczkę, jak i doskonała lekcja historii. Warto o tym pamiętać planując swój czas wolny podczas wiosennych dni. Przypominamy, że koncepcja szlaku narodziła się w 2012 roku wśród członków Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC". W 2013 r., stowarzyszenie wraz z Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie, rozpoczęło realizację Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego, za który otrzymało nagrodę Prezydenta RP.

Kraków pamięta o Żołnierzach Wyklętych

1 marca (niedziela) przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Krakowie odbędą się liczne uroczystości upamiętniające bohaterstwo polskich patriotów. Na budynkach wszystkich placówek użyteczności publicznej zawisną biało-czerwone flagi.

Krakowskie AGH ma patent na sukces

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza to numer jeden wśród polskich uczelni zgłaszających patenty oraz trzeci aplikant w Polsce. Jak informuje portal Onet.pl, w zeszłym roku uczelnia złożyła ich aż 15. Poprawiły się też wyniki samej Polski, która w 2014 roku zgłosiła rekordowe 701 patentów. To o 22 % więcej niż w zeszłym roku.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Już po raz dziesiąty Kraków włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji dziś (27 lutego, piątek), o godz. 11:00, w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się okolicznościowe spotkanie z przewodnikami miejskimi.

Wspólnie o Światowych Dniach Młodzieży

Archidiecezja Krakowska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Urząd Miasta Krakowa deklarują wspólną wolę organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę (25 lutego): Kardynał Stanisław Dziwisz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Świat gier video, muzyka z obrazów filmowych Andrzeja Wajdy, szekspirowskie adaptacje i oscarowi goście, Gra o tron na gali międzynarodowych seriali ostatniej dekady i wreszcie spektakularny finał na pokładzie kosmicznego Enterprise – Star Trek Live in Concert. Przedstawiamy program główny 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Krakowianie przetestują tramwaj Solarisa

Od poniedziałku, 23 lutego przez trzy kolejne miesiące Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie będzie testować niskopodłogowy tramwaj marki Solaris. Będzie on kursował na m.in. na linii nr 1, łączącej Wzgórza Krzesławickie z Salwatorem.Tramwaj Tramino, który przyjechał do Krakowa z Poznania, ma długość blisko 32 metrów. Jest niskopodłogowy, jednoprzestrzenny i składa się z pięciu członów. Wnętrze w pełni klimatyzowanego pojazdu jest oświetlane za pomocą nowoczesnej technologii LED. Zarówno z zewnątrz, jak i w środku tramwaj wyróżnia się niezwykle nowoczesnym designem.

Zaginiony obraz - festiwal w Krakowie

Jordiego Savalla nie trzeba przedstawiać — nie ma bardziej znanego artysty w świecie muzyki dawnej. Ba, jego sława wykracza daleko poza krąg osób zainteresowanych muzyką, sięgając granic popkultury: Savall jest dziś symbolem wyrafinowanego wtajemniczenia w wysoką kulturę, od jej kolorowej i atrakcyjnej, ale po części mistycznej strony.

Kraków pojedzie na Zjazd Unesco w Japonii

W dniach 25-28 maja br. w japońskiej Kanazawie odbędzie się doroczny zjazd Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Delegaci 69 miast z 32 krajów spotkają się, by dokonać przeglądu strategii wsparcia przemysłów kreatywnych w różnych stronach świata i wymienić swoje bogate doświadczenia, opracować kryteria aplikacji nowych członków sieci i omówić obszary współpracy na najbliższe lata.

Pierwsze spotkanie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO

W piątek 20 lutego o godzinie 12:00 w Pałacu Wielopolskich odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO, utworzonej w związku z przyznaniem Krakowowi tego tytułu w październiku 2013 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił do Rady osoby cieszące się niepodważalnym autorytetem w najróżniejszych dziedzinach życia literackiego Krakowa. Zaproszenia do Rady Honorowej przyjęli Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

Turystyka - Kraków to nowy Nowy Jork

W internetowym wydaniu holenderskiego magazynu De Telgraaf można przeczytać o atrakcyjności turystycznej Krakowa. Nasze miasto zostało nawet nazwane nowym Nowym Jorkiem. To kolejny dowód uznania Holendrów dla walorów turystycznych Krakowa.

Karta dla dużych rodzin w Krakowie

Już ponad 4150 rodzin złożyło w magistracie wniosek o wydanie nowej karty w ramach obowiązującego Programu Krakowska Karta Rodzinna 3+. Począwszy od 1 września 2014 r. ok. 20 000 kart zostało już spersonalizowanych. Karta gwarantuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci korzystanie z dynamicznie rozwijającego się systemu ulg, preferencji oraz rabatów, które oferują instytucje miejskie oraz podmioty komercyjne. Do Programu przystąpiło 176 Partnerów.

Kraków na turystycznym celowniku Holendrów

W najnowszym numerze „Wiadomości turystycznych" czytamy o wzroście zainteresowania holenderskich turystów Polską i Krakowem. Stolica Małopolski jest najchętniej odwiedzanym miastem w naszym kraju. Wygrywa również w holenderskim rankingu na najlepszy cel turystyczny.

Kraków - idealne miejsce na biznes

Kraków otrzymał kolejne wyróżnienie będące dowodem na to, że stolica Małopolski ma doskonały klimat do lokowania i rozwoju biznesu. Chodzi o nagrodę CEE Shared Services And Outsourcing Awards wręczoną 5 lutego podczas prestiżowej gali w Warszawie. Otrzymały ją firmy, miasta i ludzie za wyjątkowe osiągnięcia w sektorze usług dla biznesu. Kraków został wyróżniony w kategorii Najlepsze Miasto Roku – Polska.

Kraków zaprasza na film - W cieniu pamięci

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Fundacja AntySchematy 2 zapraszają na projekcję filmu pt.: W cieniu pamięci (scenariusz i reżyseria: Tomasz Kocur Malec), która odbędzie się w najbliższy wtorek (17 lutego) o godz. 18:00 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4). Wstęp wolny

Jeszcze więcej budek z odpadów w Krakowie

Kilkaset budek lęgowych i karmników dla ptaków przekazało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania dla Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN). To kolejna taka akcja, zainicjowana przez Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka.

Rekordowy rok w Magicznym Krakowie

W 2014 roku strona www.krakow.pl zanotowała w sumie 15 076 625 odwiedzin. Średnio w miesiącu odwiedzało nas więc 1 256 385 osób. Rekordowym był maj, w którym strona została wyświetlona ponad 2 miliony razy.

Meleksy w Krakowie na nowych zasadach?

Urząd Miasta Krakowa wspólnie z przedsiębiorcami przygotowuje projekt zarządzenia w sprawie regulacji dotyczących zasad używania pojazdów wolnobieżnych z silnikiem elektrycznym dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Cracow Fashion Awards w ICE Kraków!

Gala mody Cracow Fashion Awards, która będzie uroczystym otwarciem Cracow Fashion Week 2015 (21-29 marca), odbędzie się w nowym Centrum Kongresowym ICE Kraków. Organizatorami Cracow Fashion Week są Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Polska Fundacja Sztuki i Mody oraz Agencja Promocji Mody Reklamex, a partnerami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zostań strażnikiem miejskim w Krakowie

Jesteś osobą sprawną, aktywną i kreatywną? Chciałbyś pełnić służbę na rzecz Krakowa i jego mieszkańców? Zostań Strażnikiem Miejskim!. Straż Miejska Miasta Krakowa prowadzi nabór na 30 etatów (stanowisko aplikant).

Puchar Federacji w Tauron Arenie Kraków

Polskie zawodniczki nie sprostały Rosjankom w ćwierćfinałowym meczu Grupy Światowej Pucharu Federacji ponosząc porażkę 0:4.W sobotę i niedzielę (7 i 8 lutego) Kraków stał się światową stolicą tenisa. A to za sprawą rozgrywanego w Tauron Arenie Kraków ćwierćfinałowego pojedynku Grupy Światowej Pucharu Federacji między reprezentacjami Polski i Rosji. W meczu otwarcia, w sobotę 7 lutego, zagrały ze sobą Agnieszka Radwańska i Swietłana Kuzniecowa.

Spotykając się, zmieniamy świat

3 dni konferencji, ponad 50 sesji edukacyjnych, 350 profesjonalistów branży spotkań z 27 krajów – tak wyglądała konferencja EMEC 2015 (European Meetings & Events Conference), która w dniach 1-3 lutego odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Nie sposób jednak przedstawić najważniejszych statystyk - liczby nawiązanych kontaktów biznesowych!

Unia dołoży do ważnych projektów miejskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju potwierdziło podział unijnych dotacji w ramach niektórych dziedzin objętych Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. W tym rozdaniu Kraków otrzyma łącznie około 900 mln zł na zadania warte łącznie 1,2 mld zł.

Szarapowa: „Jest tu wiele ciekawych miejsc”

Druga tenisistka świata Maria Szarapowa reklamuje Kraków. Liderka reprezentacji Rosji, razem z koleżankami, od poniedziałku jest w naszym mieście i wrażeniami z pobytu dzieli się na portalach społecznościach. Natomiast w weekend w Tauron Kraków Arenie odbędzie się mecz Polska – Rosja w ramach Pucharu Federacji.

Polki i Rosjanki trenowały już w Krakowie

Cieszymy się, że gramy przed własną publicznością, bo okazji jest bardzo niewiele – mówiła przed meczem Pucharu Federacji Polska – Rosja liderka naszej kadry Agnieszka Radwańska. W środę (4 lutego) odbyły się konferencje prasowe z udziałem głównych bohaterek spotkania, które w weekend zostanie rozegrane w Tauron Kraków Arenie.

Zostań gwiazdą musicalu w Krakowie

Krakowski Teatr VARIETE zaprasza młodych utalentowanych aktorów musicalowych do udziału w castingu. Poszukiwani są wszechstronnie uzdolnieni artyści (śpiew, gra aktorska, taniec) do premierowego musicalu Legally Blonde w reżyserii Janusza Józefowicza. Castingi odbędą się w dniach 8 i 15 lutego, w siedzibie Krakowskiego Teatru VARIETE, przy ul. Grzegórzeckie 71.

Krakowianie pomogli naszym piłkarzom ręcznym!

To była fantastyczna niedziela dla polskich kibiców! To była znakomita niedziela dla wszystkich, którzy zgromadzili się na Małym Rynku w Krakowie, aby dopingować polskich piłkarzy ręcznych w walce o brązowy medal mistrzostw świata! Setki krakowian, a nawet turystów, zgromadziło się w największej Strefie Kibica w Polsce, aby wspierać Biało-Czerwonych w meczu o trzecie miejsce. Nasi wygrali po dogrywce z Hiszpanią i zostali brązowymi medalistami.

15. urodziny Reality Shopki Szoł

Tradycja realizowanej w Teatrze Groteska politycznej szopki już na trwałe wpisała się w krajobraz nie tylko krakowskich, ale i ogólnopolskich wydarzeń. Nic dziwnego, jest to bowiem okazja do spotkania polityków różnych opcji w niecodziennym otoczeniu i atmosferze. 15. Reality Shopka Szoł odbyła się w sobotę (31 stycznia) i podobnie jak w ubiegłych latach, na scenie Teatru Groteska wystąpiły najsłynniejsze postacie sceny politycznej w Polsce.

TAURON sponsorem tytularnym krakowskiej Areny

TAURON Polska Energia podpisał umowę sponsoringową z Agencją Rozwoju Miasta Kraków, która dotyczy nabycia praw do nazwy krakowskiej Areny oraz wielu towarzyszących praw sponsoringowych. Hala od lutego będzie nosić nazwę TAURON Arena Kraków. W ciągu kilku tygodni w mieście i w obiekcie pojawią się nowe oznakowania związane z systemem identyfikacji wizualnej sponsora.

Kraków - tu warto mieszkać- tak wynika z rankingu

Kraków znalazł się na pierwszym miejscu wśród miast najatrakcyjniejszych do zamieszkania według Poland Sotheby's International Realty.

Finał projektu Kino Wolność w Krakowie!

Kino Wolność to projekt społeczny, w ramach którego ponad 500 tysięcy osób wzięło udział w około 200 wydarzeniach zorganizowanych w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie – m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Francji, USA i Indiach. Przez sześć miesięcy Kino Wolność zapraszało na projekcje filmowe, spotkania z artystami, liderami przemian demokratycznych 89' roku, prelekcje i dyskusje. Teraz przyszedł czas na jego zwieńczenie. Na finał zapraszamy do Krakowa! Już 29 stycznia (czwartek) w Muzeum PRL-u w Krakowie odbędzie się jego uroczyste zamknięcie, w którym swój udział potwierdził ambasador projektu - Andrzej Wajda.

Kraków i Wrocław gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu

Jedna z największych prezentacji literatury polskiej za granicą od 15 lat! W dniach 19-23 marca na Salon du livre de Paris, najstarszym i największym wydarzeniu ekspozycyjnym świata frankofońskiego, miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość.

Startupy w Krakowie mają przyszłość

Kraków stawia na startupy. Współpraca na linii miasto – młodzi przedsiębiorcy to temat przewodni dzisiejszego Krakowskiego Forum „Nauka - Biznes - Mieszkańcy - Samorząd". W spotkaniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Światowy biznes wybiera Kraków

Światowy lider w dziedzinie technologii sieciowych przeznaczonych do obsługi internetu – firma Cisco otworzyła w czwartek (22 stycznia) w Krakowie swoje trzecie, największe biuro (Enterprise Park, Al. Powstańców Wielkopolskich 13C). W uroczystości wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Kraków powitał zwycięzcę Dakaru!

23 stycznia krakowianin Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar 2015, wrócił do swojego rodzinnego miasta. Z lotniska przyjechał prosto na krakowski Rynek Główny, gdzie o godzinie 15.30 został powitany przez kibiców.

Nagroda im. Wyki wręczona

Profesor Andrzej Mencwel - historyk, antropolog kultury, krytyk literacki, eseista i publicysta, został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki w 2014 roku. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła dziś się w czwartek (22 stycznia) w krakowskim Magistracie.

Wysokie odznaczenie polskie dla założycielki Centrum Węgierskiego w Krakowie

Patrycja Pászt, założycielka i dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pół wieku działalności KSOS

Leczenie wad postawy wśród dzieci i młodzieży oraz możliwość realizacji pasji sportowych – to główne cele Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Obecnie z obiektów KSOS korzysta prawie 8 tysięcy uczniów tygodniowo.

Weź udział w święcie biegania

Nie przebiegniesz maratonu? Weź udział w imprezach towarzyszących! Uruchomione zostały zapisy do trzech imprez – Mini Cracovia Maraton, Cracovia Maraton na Rolkach i Biegu Nocnego na 10 km. Wszystkie wchodzą w skład Krakowskich Spotkań Biegowych, których zwieńczeniem będzie 14. edycja Cracovia Maraton.

Rafał Sonik zwycięzcą Rajdu Dakar!

Krakowianin, Rafał Sonik został zwycięzcą 37. Rajdu Dakar w kategorii quadów. Drugiego w klasyfikacji generalnej Gonzaleza Ferioliego wyprzedził o prawie 3 godziny. Gratulujemy! To jeden z największych sukcesów w historii polskich sportów motorowych. W 2012 roku Rajd Dakar wygrywał Dariusz Rodewald, który z belgijsko-holenderską załogą był pierwszy w kategorii ciężarówek. Polski mechanik startował jednak z holenderską licencją.

70. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej

W tym roku mija 70. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krakowie. W związku z tym w niedzielę (18 stycznia) na cmentarzu Rakowickim odbędą się uroczystości, w których weźmie udział m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
stat4u