SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo mazowieckie

Ścisła współpraca Warszawy z AWF

Wsparcie merytoryczne, uatrakcyjnienie oferty programowej zajęć i imprez oraz rozwój programów upowszechniających sport i rekreację to główne założenia umowy o współpracy podpisanej między m.st. Warszawą a Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

Warszawa częścią światowej edycji Monopoly

Udało się! Fani gry Monopoly z całego świata wybrali swoje ulubione miasta, które chcieliby umieścić na nowej planszy specjalnego wydania Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015. W prestiżowym gronie 22 miast znalazła się również Warszawa! Swój głos na stolicę oddało ponad 100 tysięcy internautów.

Odnowiony Teatr Ochoty otwiera się dla widzów

Czarno-biała szachownica na elewacji wyremontowanego budynku Teatru Ochoty ma szansę stać się nowym punktem orientacyjnym na mapie dzielnicy. Budynek teatru zyskał nowy blask dzięki środkom miasta i funduszom europejskim w ramach "Mikroprogramu Rewitalizacji Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy”.

Projekty otoczenia ZODIAK-a przed sądem konkursowym

Sąd konkursowy będzie miał niełatwe zadanie. W sumie będzie musiał ocenić 80 niezwykle zróżnicowanych projektów. Wczoraj upłynął termin składania prac w konkursie na koncepcję zagospodarowania Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK. Śródmiejska agora przejdzie metamorfozę

Jeszcze więcej zielonej energii z choinek

Padł kolejny rekord. Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 548 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji.

Morświn też odwiedził stolicę

Choć w warunkach naturalnych morświn nigdy nie przypłynąłby do Warszawy, to jednak dziś pod opieką wolontariuszy z Fundacji WWF pojawił się w stołecznym ratuszu. Wizyta tego morskiego ssaka związana jest z akcją „Godzina dla Ziemi” i jej tegoroczną odsłoną poświęconą ochronie właśnie tych zwierząt.

Warszawskie zoo kończy 87 lat!

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie fot. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie Warszawskie zoo kończy 87 lat! Blisko 500 okazów zwierząt w tym lemury, koczkodany, aligator i niedźwiedź brunatny mogli podziwiać warszawiacy podczas otwarcia stołecznego zoo. Dziś na powierzchni 32 ha mieszka w nim 479 gatunków zwierząt w liczbie 2717 osobników. Miejski Ogród Zoologiczny obchodzi swoje 87 urodziny.

25 tysięcy wypożyczeń Veturilio w ciągu tygodnia

Pierwszy tydzień funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo za nami. W tym czasie miejskie jednoślady zostały wypożyczone już ponad 25 tysięcy razy, z czego niemal 5,5 tysiąca wynajmów odbyło się w Dzień Kobiet. Sieć Veturilo jest także systematycznie powiększana. W ciągu pierwszych ośmiu dni funkcjonowania Veturilo, a także podwarszawskiej sieci wypożyczalni, Konstanciński Rower Miejski publiczne jednoślady wypożyczone zostały już 25 109 razy, z czego w niedzielę, 8 marca, wynajęto je 5 368 razy. Dzień Kobiet był dotychczas dniem największej aktywności rowerzystów w tym roku.

Trwają dyskusje o złożonych projektach w Warszawie

Do 22 marca trwa drugi krok budżetu partycypacyjnego - dyskusje o złożonych projektach. To jeden z kluczowych etapów budżetu partycypacyjnego, podczas którego projekty można zmieniać, ulepszać i łączyć. Po zakończeniu dyskusji autorzy będą mogli, dzięki uwagom mieszkańców, zmieniać i udoskonalić swój projekt, żeby był on jeszcze lepszy i lepiej odpowiadał na potrzeby warszawiaków. W każdym obszarze, w którym można było zgłaszać projekty, odbędzie się spotkanie mieszkańców z autorami projektów. Dyskusje będzie można też prowadzić w Internecie na forum. Terminy spotkań dyskusyjnych z autorami projektów dostępne są na stronie.

Pasażerowie jeżdżą II linią metra

W niedzielę, 8 marca, po godz. 9.30, ruszyły pociągi na II linii metra. Nowa linia podziemnej kolejki połączyła dwa brzegi Wisły - podróż z Pragi i Woli do centrum trwa teraz kilka minut. Pierwszego dnia kursowania linii M2 wszyscy mogą podróżować nią bezpłatnie. Przez ostatnie kilka godzin trwało mycie wagonów i czyszczenie stacji, wcześniej zakończyły się ostatnie testowe jazdy pociągów według normalnego rozkładu. Maszynista Łukasz Koczywąs dał sygnał odjazdu i ze stacji Świętokrzyska wyruszył pierwszy pociąg w kierunku Dworca Wileńskiego. Chwilę po nim wyjechały składy na pozostałych stacjach. Pasażerowie usłyszeli głos Macieja Gudowskiego zapowiadający kolejny przystanek.

Bramki na II linii metra – jak z nich korzystać

Na stacjach centralnego odcinka II linii metra nie ma znanych z I linii „kołowrotków”, które po skasowaniu biletu trzeba popchnąć aby wejść do strefy biletowej. Są za to bramki, przez które pasażer przechodzi, gdy rozsuną się na boki szklane płyty

Świetne warunki do nauki i rozwoju w szkole z tradycjami

Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Białobrzeskiej 44 zyskał nowe oblicze. Wszystko za sprawą modernizacji budynku i nowego specjalistycznego sprzętu. W piątek, 6 marca w szkole spotkali się nie tylko rodzice, uczniowie, pedagodzy, ale również absolwentki szkoły z okresu międzywojnia. Okazją do obejrzenia szkoły po gruntownej modernizacji był koncert uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1.

Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia - rusza największy projekt rewitalizacyjny

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia, wpisuje się w proces rewitalizacji zabytkowych obiektów. Mając na uwadze skalę przedsięwzięcia oraz jego znaczenie dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy zadanie to zostało umieszczone na liście priorytetów programu rewitalizacji. Praga to miejsce mające wartość historyczną i kulturową na skalę światową, którego oblicze zmienia się od kilku lat. Wpływ na zmiany tej części miasta mają miejskie inwestycje w kulturę, jak budowa Muzeum Warszawskiej Pragi, czy modernizacja Teatru Powszechnego. Przed stolicą kolejna inwestycja – modernizacja zabytkowych obiektów przy ul. Grochowskiej 272 na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia.

Drugi etap budżetu partycypacyjnego na rok 2016

Mieszkańcy Warszawy złożyli 2326. projektów do budżetu partycypacyjnego! Najwięcej projektów dotyczy Mokotowa – aż 323. Na drugim miejscu jest Wawer, na trzecim Wola, zaraz za nimi Bielany i Śródmieście. - Wśród dzielnic przoduje Mokotów, tak jak podczas pierwszej edycji. Najwięcej z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców dotyczy przestrzeni publicznej, edukacji, w tym organizacji zajęć edukacyjno – sportowych dla dzieci i seniorów, infrastruktury komunikacyjnej i drogowej oraz projektów kulturalnych – powiedział podczas dzisiejszej konferencji Jarosław Jóźwiak, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Warszawskie Metro ma wszystkie pozwolenia

W piątek, 27 lutego, Metro Warszawskie Sp. z o.o. uzyskało ostatnie z 14 pozwoleń na użytkowanie dla obiektów centralnego odcinka II linii metra.Tym samym zakończył się proces administracyjny, polegający na kontroli dokumentów i zrealizowanych obiektów. Organy administracji publicznej oraz odpowiednie służby Państwowe odbyły łącznie 62 kontrole, przeanalizowały 840 tomów dokumentacji i wydały pozytywne opinie dla wszystkich obiektów centralnego odcinka II linii metra. Proces uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie poprzedzony został odbiorami technicznymi.

Ostatnie dni by oddać swój głos na Warszawę

Jeszcze tylko przez kilka dni można wziąć udział w ogólnoświatowym głosowaniu na miasta, które znajdą się na planszy Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015. Warszawa biorąca udział w internetowym plebiscycie w tej chwili plasuje się tuż za podium. Głosowanie trwa tylko do wtorku, 3 marca

XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015

Od czwartku do soboty, 26-28 lutego, w godz. 9.00 - 16.00 zapraszamy stołecznych uczniów na XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu trzech dni 110 stołecznych liceów i techników zaprezentuje swoją ofertę. Dodatkowo, w piątek, 27 lutego, w tym samym miejscu, startuje Salon Szkół Wyższych i Policealnych oraz Salon Uczelni Zagranicznych Study Abroad. Współorganizatorem Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2015 jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Znów zakręcą rowerami w Warszawie

Przerwa zimowa już za nami i od niedzieli, 1 marca znów będzie można korzystać z wypożyczalni Veturilo. W ubiegłym roku rowery były wypożyczane aż 1,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 90 tys. nowych użytkowników. - To dobra wiadomość dla miłośników jednośladów - srebrne rowery Veturilo wracają na stołeczne ulice. W bieżącym, czwartym sezonie warszawiacy będą mogli korzystać ze 196 stacji i blisko 3 tys. rowerów. I mam nadzieję, że nasza rodzina Veturilo, licząca już 292 163 rowerzystów, znów się znacząco powiększy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawskie inwestycje i remonty w 2015 r.

W tym roku nie rozpocznie się tak ogromna inwestycja jak budowa linii metra ale program remontowo-inwestycyjny jest bogaty. Modernizacja tras tramwajowych poprawi funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Rozpoczną się nowe inwestycje drogowe, które znacznie usprawnią poruszanie się po mieście, pojawią się nowe nawierzchnie jezdni i chodników, oświetlenie i sygnalizacje świetlne

1% dla warszawskich organizacji pozarządowych

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych. Do końca kwietnia wypełniając PIT, mieszkańcy stolicy mają możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Szeroka działalność organizacji pozarządowych uzupełnia realizację zadań samorządu i wzmacnia więzi międzyludzkie w lokalnych środowiskach. Poprzez wspólne działania możemy kształtować i wzmacniać pozytywny wizerunek mieszkańca otwartego na ścisłe relacje z organizacjami pozarządowymi.

Ponad 2300 projektów w budżecie partycypacyjnym

Mieszkańcy Warszawy złożyli 2324 projekty do budżetu partycypacyjnego na 2016 r. Na projekty zaproponowane przez mieszkańców stolicy w drugiej edycji budżetu jest ponad 51 milionów złotych. - Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy ponownie zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2300 projektów, to więcej niż w zeszłym roku – to rekord wśród polskich miast. Dziękuję mieszkańcom Warszawy za ich aktywność – powiedziała Hanna Gronkiewicz–Waltz, Prezydent m.st. Warszawy

Budżet partycypacyjny 2016 - zgłoszenie projektów DO 17 lutego

Tylko do wtorku, 17 lutego mieszkańcy Warszawy mogą składać projekty w ramach drugiej edycji budżetu partycypacyjnego. Do dyspozycji jest ponad 51 milionów złotych – zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w ten projekt, to od nas zależy jaki pomysł, inicjatywa zostanie zrealizowana.

Warszawa zieleni się! Przybywa drzew.

Blisko dziesięć i pół tysiąca drzew przybyło na terenie Warszawy w latach 2010-2014. Niemal połowa z nich została posadzonych w zamian za drzewa usuwane z terenów przeznaczonych pod inwestycje. W sumie w latach 2010-2014 na terenie Warszawy posadzono 109 945 drzew. To o blisko dziesięć i pół tysiąca (10 494) więcej niż wycięto (99 451) w analogicznym czasie.

Prace na bulwarach nad Wisłą trwają

Jeszcze w lutym rozpoczną się ostatnie prace przy budowie pierwszego etapu bulwarów wiślanych. Blisko kilometrowy odcinek, pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ul. Boleść, wzbogacony został m.in. o drogę rowerową oraz miejsca do cumowania łodzi. Dokończenie budowy deptaku nad Wisłą nie jest zagrożone.

Głosowanie już trwa! Obecnie Warszawa znajduje się na najwyższym stopniu podium wyprzedzając Hong Kong i Rygę

Trwa wielkie głosowanie. Warszawa jako jedno z 22 miast z całego świata ma szansę stać się częścią planszy Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015. Specjalne wydanie gry przygotowywane jest z okazji jej 80 urodzin. Warszawa została wytypowana do ścisłego grona 80 miast na które będą mogą głosować internauci z całego świata. Wybór stolicy nie był przypadkowy. Nasze miasto może pochwalić się miejscem w rankingu najczęściej odwiedzanych miast świata. Więcej informacji o rankingu tutaj. Warszawa rywalizować będzie m.in. z Berlinem, Buenos Aires, Limą, Londynem, Paryżem, Stambułem czy Wilnem.

Wybitna młociarka ponownie wybrana sportowcem roku Warszawy

Za nami jubileuszowy XV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy. Uhonorowani zostali najwybitniejsi zawodnicy reprezentujący barwy stolicy. Po uroczystości wręczenia nagród rozpoczął się doroczny Bal Mistrzów Sportu Warszawy

Warszawa, 12 lutego 2015 r. Podpisanie umowy na modernizację siedziby głównej Muzeum Warszawy

12 lutego w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, została podpisana umowa z generalnym wykonawcą modernizacji siedziby głównej Muzeum Warszawy. Prace remontowe zrealizuje Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia, która wygrała dwuetapowy przetarg ograniczony. Castellum była jedną z pięciu firm, jakie zakwalifikowały się do drugiego etapu postępowania. W ciągu najbliższych dwóch tygodni wykonawca przedłoży harmonogram prac remontowych, które rozpoczną się na początku marca. Koszt prac budowlanych i konserwatorskich staromiejskich kamienic wyniesie 37 481 383 zł brutto.

Zabytki w Warszawie pięknieją dzięki dotacjom

Już po raz 11. właściciele warszawskich zabytków, wpisanych do rejestru, starają się o dotacje na remonty swoich obiektów. Do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wpłynęło 137 wniosków od zainteresowanych

Warszawa 42. najchętniej odwiedzanym miastem świata

Warszawa obok Madrytu otwiera czwartą dziesiątkę najchętniej odwiedzanych miast świata. Tak wynika z zestawienia „Top 100 City Destinations Ranking” międzynarodowej firmy badawczej Euromonitor International.

Rekrutacja wolontariuszy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Już po raz trzeci Muzeum POLIN zaprasza wolontariuszy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Upamiętni ona 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, która przypada 19 kwietnia.

Bemowo połączone nowymi torami

Już za kilka dni warszawiacy będą mogli korzystać z nowego 2,6 km odcinka trasy tramwajowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, między Radiową a Górczewską. Nowa linia tramwajowa „11” dojedzie do metra na Młocinach.

Nowy neon dla warszawskiego Zieleniaka

Są cztery propozycje nowego neonu dla zmodernizowanego targowiska na Ochocie. To mieszkańcy wybiorą, który z nich zawiśnie na reprezentacyjnej elewacji Zieleniaka od ul. Grójeckiej. Do wtorku 10 lutego można głosować na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ochota.

Zakończenie projektu „Cross Innovation”

Projekt „Cross Innovation – Promocja Transferu Innowacji w Miastach i Regionach Europy” realizowany był w latach 2012 -2014 przez m.st. Warszawę i 10 innych miast europejskich. Jego celem była identyfikacja, wymiana i promocja dobrych praktyk dla polityk w obszarze transferu innowacji.

Cała Polska głosuje na Warszawę

Jest najbardziej rozpoznawalną grą na świecie. Rozegrano w nią już ponad bilion partii, a jej sprzedaż prowadzona jest w 114 krajach. Gra Monopoly, bo o niej mowa, obchodzi 80 urodziny. Z tej okazji przygotowywana jest specjalna, ogólnoświatowa wersja gry, na planszy której ma szansę znaleźć się Warszawa

Więcej pieniędzy na warszawską kulturę

Istotnym elementem polityki kulturalnej m.st. Warszawy w 2015 roku jest realizacja już rozpoczętych i planowanych inwestycji, m.in. kolejny etap budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr, dalsza modernizacja Teatru Kwadrat.

Aplikacja dla miejskich aktywistów laureatem BIHAPI

Aplikacja „CoSieStao”, umożliwiająca użytkownikom dostęp do informacji i aktywny udział w wydarzeniach dziejących się w mieście, dzielnicy czy osiedlu, zdobyła główną nagrodę w II edycji konkursu Business Intelligence Hackathon API (BIHAPI).

Dobrze wydany milion w Warszawie

Ponad 200 poprawionych przejść dla pieszych to efekt likwidacji barier architektonicznych w zeszłym roku. Poszedł na to milion złotych ale było warto, bo ułatwiło to poruszanie się po mieście wielu mieszkańcom.

Cztery pory… karykatury – konkurs dla rysowników

Artyści zajmujący się rysunkiem satyrycznym oraz sztuką karykatury od stycznia mogą wziąć udział w nowej formule konkursu pt.: „Cztery pory karykatury. Rysunki roku 2015” organizowanym przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego instytucji kultury m.st. Warszawy.

20 gazowych Solbusów już w stolicy

Do Warszawy przyjechały kolejne przegubowe, gazowe Solbusy, zasilane skroplonym metanem (LNG), wyprodukowane przez firmę Lider Trading.

Konserwacja warszawskich pomników

Są prawdziwą ozdobą naszego miasta, lubimy je, a niektóre nawet darzymy sentymentem. Jednak tak jak wszystko, co pewien czas potrzebują odnowienia – cztery śródmiejskie pomniki wraz z nadejściem wiosny przejdą gruntowne remonty.

Inicjatywa po stronie mieszkańców Warszawy

Minęło półtora roku od momentu wprowadzenia w Warszawie możliwości składania wniosków o inicjatywę lokalną. Inicjatywa lokalna to forma współpracy z Miastem, z której może skorzystać każda nieformalna grupa mieszkańców. Każdy, kto zauważa w swoim otoczeniu lokalne potrzeby, może złożyć wniosek i wspólnie z urzędem zrealizować konkretne zadanie.

Warszawiacy bezpłatnie wysterylizują swoje psy i koty

W 2015 roku zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów będą finansowane w całości z budżetu m.st. Warszawy. Kontynuowana będzie również akcja czipowania zwierząt. Rozpoczęcie obu akcji planowane jest w marcu.

Budżet partycypacyjny na rok 2016 - przyjdź i zapytaj

Trwa przyjmowanie projektów do budżetu partycypacyjnego na rok 2016. Ponad 51 milionów zł – to kwota, która jest do dyspozycji mieszkańców. Jeszcze przez ponad trzy tygodnie można zgłaszać swoje pomysły. Ostatecznym terminem na ich złożenie jest 17 lutego 2015 r.

10 gazowych Solbusów już w stolicy

Do Warszawy przyjechały już pierwsze przegubowe, gazowe Solbusy, zasilane skroplonym metanem (LNG), wyprodukowane przez firmę Lider Trading.

Zofia i Jan wciąż najpopularniejszymi imionami w stolicy

Zofia, kolejny rok z rzędu, była najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym w Warszawie. Podobnie jak przed rokiem wyprzedziła Julię i Zuzannę. Wśród chłopców, od ponad trzech lat, najczęściej wybieranym imieniem pozostaje Jan. Młodym warszawiakom chętnie nadawano również imiona Jakub i Antoni.

Aktywna Warszawa podczas „Zimy w mieście”

Dla wszystkich dzieci, które nie wyjeżdżają z miasta podczas ferii zimowych, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA przygotowało szereg aktywności sportowych. Każdy z ośrodków SCS AW przygotował specjalną ofertę zajęć dla młodzieży.

Plac Defilad ożyje na wiosnę

Plac Defilad kolejny raz dostanie zastrzyk energii. Mieszkańcy otrzymają przyjazną przestrzeń sprzyjającą interakcjom społecznym, porównywaniu poglądów i organizowaniu wydarzeń. Przed nami drugi sezon projektu „Plac Defilad”, festiwalu Red Bull Music Academy Weekender oraz 60. urodziny PKiN.

Zima ze Strażą Miejską w Warszawie

Poprawa bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku – to podstawowe założenie programu „Zima ze Strażą Miejską” realizowanego w ramach warszawskiej akcji „Zima w mieście”. W trakcie najbliższych dwóch feryjnych tygodni strażnicy prowadzić będą specjalne zajęcia z uczniami.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy - ostatnie dni na zgłoszenie

Do końca stycznia 2015 r. każdy może zgłosić kandydatów do 8. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, której partnerem jest Biblioteka Narodowa. Nagroda łącząca przeszłość z teraźniejszością, przez ostatnie lata nabrała prestiżu i jest ważnym wydarzeniem w środowisku literackim.

Anka Kowalska upamiętniona

Na bloku przy ul. Czerniakowskiej 201, w którym mieszkała poetka, pisarka i dziennikarka Anka Kowalska – jej przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych odsłonili pamiątkową tablicę.

Warszawskie licea w czołówce najlepszych szkół w Polsce

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym – tak wynika z rankingu polskich szkół ponadgimnazjalnych Perspektywy 2015.

Rusza druga edycja budżetu partycypacyjnego w Warszawie

Warszawiacy w drugiej edycji budżetu partycypacyjnego mają ponad 51 mln zł - to prawie dwa razy więcej niż rok temu. Uczestnicząc w budżecie partycypacyjnym mogą bezpośrednio decydować o publicznych wydatkach, zmienić miasto, swoją dzielnicę, najbliższą okolicę.

Pieniądze dla policji w Warszawie – na dodatkowe patrole i nagrody

Rada Miasta zgodziła się przekazać w bieżącym roku z dochodów własnych m.st. Warszawy środki finansowe dla policji, które zostaną przekazane na opłacenie patroli ponadnormatywnych oraz na nagrody dla wyróżniających się w służbie funkcjonariuszy.

Warszawa ma budżet na 2015 r.

Radni m.st. Warszawy przyjęli budżet m.st. Warszawy na 2015 r. oraz Wieloletnią Perspektywę Finansową na lata 2015-2042. Planowane dochody w tym roku wynoszą 14 mld 163 mln zł, a planowane wydatki ogółem są na kwotę 14 mld 867 mln zł.

Stypendia artystyczne na 2015 rok przyznane

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przyznała stypendia na łączną sumę 500 tysięcy złotych dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na obszarze m.st. Warszawy.

Nowy Niezbędnik pomoże być aktywnym w Warszawie

Jak mieszkańcy mogą zmieniać swoje otoczenie? Co mogą zrobić dla innych? Jakie jest miasto ich marzeń? Dla tych, którzy szukają odpowiedzi na te pytania jest „Niezbędnik aktywnych mieszkańców”. Nowa publikacja Urzędu Miasta w przystępny sposób prezentuje możliwości działania i współdecydowania mieszkańców w swojej okolicy, dzielnicy i mieście.

„Zima w mieście” – różnorodne atrakcje dla młodych warszawiaków

Początek ferii zimowych nierozerwalnie związany jest ze startem „Zimy w mieście”. Podobnie jak w latach ubiegłych dla warszawskich dzieci przygotowana została bogata oferta zajęć – sportowych, edukacyjnych i kulturalnych. W sobotę, 17 stycznia, początek zimowego wypoczynku na Stadionie Narodowym.

Warszawiacy wybiorą najpopularniejszego sportowca

To jubileuszowa XV edycja Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy. Od dziś mieszkańcy stolicy mogą decydować o wyborze Najpopularniejszego Sportowca Roku oraz Sportowej Imprezy Roku. Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy 13 lutego 2015 r.

Bieg i światełko do nieba na finale WOŚP w Warszawie

Styczniowa niedziela to od 23 lat dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Centrum wydarzeń będzie tradycyjnie na placu Defilad - koncerty, bieg uliczny i pokaz sztucznych ogni.

Warszawa wiarygodna i stabilna finansowo

Warszawa efektywnie i bezpiecznie zarządza publicznymi pieniędzmi. Potwierdziła to agencja ratingowa Moody's utrzymując ocenę wiarygodności kredytowej Warszawy na najwyższym możliwym poziomie A2, z perspektywą stabilną.

W Warszawie jest więcej opiekunów dziennych

W stolicy mamy kolejnych opiekunów dziennych. Teraz z ich opieki korzysta 85 dzieci powyżej pierwszego roku życia. Z inicjatywy rodziców, przy dobrej współpracy z miastem w Warszawie powstaje coraz więcej punktów opieki nad małymi dziećmi. Dzienny opiekun to oferta opieki nad małym dzieckiem najbardziej zbliżona do warunków domowych. Dzięki zaangażowaniu dziennych opiekunów, dzieci otoczone są najlepszą opieką pielęgnacyjną oraz edukacyjną uwzględniającą indywidualne potrzeby dziecka.

Przygotowania do składania projektów w budżecie partycypacyjnym w Warszawie

Po raz drugi warszawiacy będą współdecydować o tym, na co zostaną wydane pieniądze z kasy miasta. Zanim rozpocznie się etap składania projektów, od czwartku, 8 stycznia będą spotkania, na których mieszkańcy wraz z przedstawicielami zarządów dzielnic będą mogli porozmawiać o priorytetach rozwojowych dla dzielnic

Konkurs S3KTOR 2014 - piąta edycja już ogłoszona

Od 2010 roku stolica organizuje konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR. Konkurs, w którym nagradzane są inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe. Od 2 stycznia do 9 lutego 2015 roku trwa etap zgłoszeń.

W Warszawie hologramy bez zmian

Mieszkańcy Warszawy, którzy rozliczają w niej podatek dochodowy od osób fizycznych, a nie mają jeszcze Karty warszawiaka lub Karty młodego warszawiaka w tym roku otrzymają hologramy na dotychczasowych zasadach.

Wybierz najlepszą warszawską książkę

Do końca stycznia 2015 r. każdy może zgłosić kandydatów do 8. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nagroda łącząca przeszłość z teraźniejszością, przez ostatnie lata nabrała prestiżu i jest ważnym wydarzeniem w środowisku literackim.

Sylwestrowe super selfie w Warszawie

Już jutro ostatni dzień roku i wielka zabawa sylwestrowa na błoniach Stadionu Narodowego. Poza występami polskich zespołów i zagranicznych gwiazd oraz spektakularnym pokazem sztucznych ogni, na warszawiaków czekają niespodzianki

Komunikacją na sylwestra w Warszawie

Na sylwestrową imprezę na błoniach Stadionu Narodowego najlepiej będzie dojechać komunikacją miejską. 31 grudnia zostaną uruchomione dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe, które ułatwią uczestnikom dojazd i powrót z imprezy.

„Ciepło z natury” – szósta edycja

Bożonarodzeniowymi ozdobami polskich domów są choinki. Najpiękniejsze są te prawdziwe – pachnące, ustrojone świerki lub jodły. Ich czas jednak przemija. W styczniu będzie można dać tym drzewkom nowe życie. W nowym roku ruszy kolejna edycja akcji „Ciepło z natury”

Życzenia Świąteczne od Miasta Stołecznego Warszawy

Z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia składamy Państwu życzenia zdrowych, radosnych , rodzinnych i pełnych prezentów Świąt.

Jason Derulo po raz pierwszy w Warszawie!

45 milionów sprzedanych płyt na świecie. 1,3 mld odsłon klipów na YouTubie. 7 z 13 singli w pierwszej dziesiątce przebojów amerykańskich i zachodnioeuropejskich rozgłośni radiowych. Jason Derulo da jedyny koncert w Warszawie podczas miejskiego sylwestra na błoniach.

Tak mieszkańcy widzą Warszawę

Od najbliższego poniedziałku, 15 grudnia na stacji metro Wilanowska będzie można zobaczyć wystawę laureatów konkursu fotograficznego Warsaw Insta Festiwal – pierwszego festiwalu fotografii miejskiej na Instagramie.

Na sportowo, czyli zdrowo w Warszawie

66 stanowisk do ćwiczeń na 41 urządzeniach - to oferta dla lubiących ćwiczyć na świeżym powietrzu. Parkowe siłownie zapraszają przez cały rok.

Zakochaj się w Warszawie na święta

10 grudnia rusza kampania reklamowa Warszawy, która zachęca do obejrzenia świątecznych iluminacji stołecznych ulic. Główną osią świątecznej kampanii Warszawy jest 30 sekundowy spot, który wykorzystuje modę na robienie sobie zdjęć i dzielenie się nimi z bliskimi.

Podatki lokalne w 2015 r. bez zmian

Prezydent Warszawy zdecydowała o niedokonywaniu zmian w stawkach podatków lokalnych. W przyszłym roku warszawiacy zapłacą podatek od nieruchomości i od środków transportowych w tej samej wysokości co w roku 2014

Projekt wolontariatu miejskiego w Warszawie

W stolicy konsekwentnie dokonuje się zmiana i rozwój życia społecznego. Coraz częściej wykorzystywane są takie formy aktywności obywatelskiej jak konsultacje społeczne, budżet partycypacyjny czy inicjatywa lokalna. Kompleksowe wsparcie wolontariatu miejskiego to kolejny ważny krok.

Ostatnia faza zabezpieczeń WKM

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi w styczniu trzecią i ostatnią fazę zabezpieczeń systemu biletowego. Uniemożliwi to nielegalne kodowanie biletów na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Bilety z nielegalnych źródeł nie będą obsługiwane przez system, dzięki czemu będzie można je szybko i bezbłędnie namierzyć.

Zieleń miejska w Warszawie pod dobrą opieką

Koordynacja działań wszystkich zarządców miejskiej zieleni, właściwa konserwacja terenów zielonych oraz wsłuchiwanie się w głos mieszkańców podczas konsultacji społecznych to priorytety dr Małgorzaty Morończyk – nowo powołanej pełnomocnik prezydent m.st. Warszawy ds. zieleni

Warszawa – miasto start-upów

Miasto Warszawa otrzymało nagrodę za działania wspierające start-upy. Statuetkę odebrał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podczas konferencji ICT Summit – największego wydarzenia start-upowego w Polsce, zorganizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nowe Centrum Warszawy już wkrótce

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego przejdzie generalny remont. Efekty zobaczymy pod koniec przyszłego roku. Najbliższe miesiące to okres intensywnych zmian w warszawskich instytucjach kulturalnych.

Metro dostępne

Z drugiej linii metra bez trudności będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Na nowych stacjach przygotowano ułatwienia jakich nie ma w innych obiektach użyteczności publicznej.

Meksykański temperament na warszawskiej ulicy

„Torreador” to niezwykła rzeźba meksykańskiego rzeźbiarza, malarza i scenografa Juana Soriano. Nowoczesne w formie dzieło zostało przekazane władzom Warszawy. Rzeźba stanęła u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej, przy Warszawskim Centrum Finansowym.

Trzeci sezon dobiega końca

W najbliższą niedzielę 30 listopada zakończy się kolejny sezon miejskich wypożyczalni Veturilo. Srebrne rowery znikną ze stołecznych ulic na zimę i powrócą na nie wczesną wiosną 2015 r.

Sadzimy nowe drzewa w stolicy

Późna jesień, jeszcze przed mrozami, to najlepsza pora na powiększanie warszawskiego drzewostanu. W stolicy przybędzie ponad 1000 drzew i kilka tysięcy krzewów.

Kontrakt terytorialny dla Mazowsza podpisany

Podpisany został kontrakt terytorialny dla województwa mazowieckiego w obecności premier Ewy Kopacz oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Co to oznacza dla Warszawy? Dziesiątki nowych inwestycji realizowanych przy udziale środków unijnych.

Konserwacja stuletnich ksiąg metrykalnych

W zabytkowej komorze celnej na Pradze (ul. ks. I. Kłopotowskiego 1/3) w pracowni Wydziału Poligrafii i Konserwacji Dokumentacji Biura Organizacji Urzędu trwa renowacja ksiąg zaburzańskich. Zabytkowe woluminy pochodzą z 1914 roku.

Hotspoty w autobusach w Warszawie

Pasażerowie miejskich autobusów i użytkownicy laptopów, tabletów oraz telefonów komórkowych, od 21 listopada 2014 r. mogą korzystać z darmowego Wi-Fi. Hotspoty są już w 70 pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych, a do końca roku pojawią się w kolejnych 230 autobusach.

Pogrzeb córki marszałka Piłsudskiego

Jadwiga Jaraczewska - Piłsudska, córka marszałka Józefa Piłsudskiego została pochowana na Powązkach w Warszawie. W pogrzebie uczestniczył m.in. prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele władz państwowych, kombatanci, wojskowi.stat4u