SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo mazowieckie

Politchnika Warszawska -WUT Solar Boat -studencki projekt napędzany słońcem

Odnawialne źródła energii, nowe technologie, sportowa rywalizacja to najkrótszy opis innowacyjnego projektu studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Łódź napędzana wyłącznie energią słoneczną po raz kolejny wystartuje w Mistrzostwach Świata Łodzi Solarnych w Monako

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

W niedzielę 17 kwietnia w godz. 11:00 – 17:00 Pałac Prezydencki został udostępniony zwiedzającym. Wszyscy chętni mogli obejrzeć miejsca, w których na co dzień pracuje i przyjmuje gości Prezydent RP.

Uroczystości w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

W środę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w uroczystościach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Stypendia dla dzieci poszkodowanych i poległych strażaków

14 kwietnia 2016 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie odbyła się gala kończąca projekt stypendialny Misja: Semper Fi – w hołdzie polskim strażakom. W ramach projektu Fundacja Dorastaj z Nami zebrała 25 tys. zł dla dzieci poszkodowanych i poległych strażaków.

Tulipany dla Marii Kaczyńskiej

W środę 13 kwietnia o godz. 12:00 Szefowa Kancelarii Prezydenta – Minister Małgorzata Sadurska oraz Szef Gabinetu Prezydenta – Minister Adam Kwiatkowski, złożyli przed Pałacem Prezydenckim tulipany ku czci śp. Marii Kaczyńskiej, żony śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Minister Mariusz Błaszczak oddał hołd poległym funkcjonariuszom Policji podczas uroczystości w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się przed Komendą Główną Policji w Warszawie. Minister odebrał meldunek Komendanta Głównego Policji, nadinspektora Jarosława Szymczyka, a także złożył wieniec pod obeliskiem ku czci poległych policjantów.

Warszawa - Przewoźnicy pod kontrolą

Nieuczciwi przewoźnicy muszą mieć się na baczności. Wszelkie próby łamania prawa mogą skończyć się surowymi konsekwencjami. W pierwszym kwartale przeprowadzano 544 współdziałań kontrolnych mających na celu sprawdzenie legalności wykonywania przewozu osób na terenie stolicy.

Imagine Cup 2016 - zwycięzcy z Politechniki Białostockiej

PSYLLOSOFT, drużyna studentów Wydziału Informatyki i Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej wygrała krajowe finały konkursu Microsoft Imagine Cup 2016. Ich pomysł, system MATIA - był bezkonkurencyjny i w swojej kategorii konkursowej Projekty Społeczne/World Citizenship zdobył pierwsze miejsce.

Spotkanie z uczestnikami rajdu rowerowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich

W dniu 13 kwietnia (środa) o godz. 10.00 w Ogrodach Pałacu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami rajdu rowerowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Prezentacja książki „Lech Kaczyński – Ostatni Wywiad”

We wtorek w Pałacu Prymasowskim w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w premierze książki „Lech Kaczyński – Ostatni Wywiad” autorstwa Łukasza Warzechy. Niedokończony wywiad Łukasza Warzechy z prezydentem Lechem Kaczyńskim, wydany po raz pierwszy jesienią 2010 roku, w środę ponownie trafi do księgarń.

Dziewczyny na Politechniki 2016 za nami

7 kwietnia 2016 roku dziewczyny opanowały Politechnikę Warszawską. Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT) gościło prawie 300 dziewcząt, uczennic szkół średnich z całej Polski. Przyszłe studentki wzięły udział w akcji „Dziewczyny na Politechniki”, organizowanej przez Politechnikę Warszawską już po raz dziewiąty. Atrakcjom nie było końca

Trwają finały Krajowe Imagine Cup Poland 2016.

Przez dwa dni (12 i 13 kwietnia) studenci Politechniki Białostockiej prezentują swoje pomysły podczas Finałów Krajowych Imagine Cup Poland 2016. Do tego etapu największego technologicznego konkursu dotarły aż trzy zespoły: Drużyna studentów Wydziału Informatyki PB - Mirkosoft Developers - startuje w kategorii INNOVATION. Ich aplikacja CreatEve ma być wsparciem dla organizatorów różnorodnych wydarzeń. Mentorem zespołu jest mgr inż. Maciej Kopczyński.

I Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC PL

Według danych Rzeczpospolitej, ilość ataków hakerskich, których celem są wybrane firmy, instytucje finansowe, a nawet lotniska wzrasta średnio o 30% rocznie. Coraz częstsze cyberataki na najważniejsze obszary funkcjonowania państw i obywateli realnie zagrażają naszemu bezpieczeństwu. O wyzwaniach dla Polski w tym obszarze już w najbliższy piątek w Warszawie rozmawiali goście I Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL.

Tablica pamiątkowa ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda wraz z Jarosławem Kaczyńskim i Martą Kaczyńską odsłonili w niedzielę 10 kwietnia na Pałacu Prezydenckim tablicę pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Odsłonięcie pomnika śp. ministra Władysława Stasiaka

W Panteonie Bohaterów w Sanktuarium Narodowym w Ossowie został odsłonięty pomnik śp. Władysława Stasiaka. W Sanktuarium Narodowym w Ossowie przy Kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej od trzech lat tworzony jest Panteon Bohaterów pod patronatem Arcybiskupa Henryka Hosera, Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Premiera Jarosława Kaczyńskiego. Popiersie śp. Władysława Stasiaka jest trzynastym pomnikiem wystawionym w Panteonie.

Zaprojektujmy Pole Mokotowskie razem

Od 14 do 20 kwietnia w Bibliotece Narodowej odbędą się pierwsze w Warszawie warsztaty „charrette” dotyczące przyszłości Pola Mokotowskiego. Jest to trzeci etap procesu konsultacji społecznych – partycypacyjnego opracowania koncepcji zagospodarowania i użytkowania Pola Mokotowskiego

Międzynarodowe startupy nabierają rozpędu w Warszawie

Startupowcy z sektora life science, oprogramowania oraz Internetu rzeczy (IoT) mogą synchronizować zegarki. Dzisiaj, 4 kwietnia o godz. 20.00 startuje rekrutacja do programu akceleracyjnego, wspierającego rozwój młodych firm i projektów technologicznych.

Pałac Prezydencki „Na niebiesko dla autyzmu”

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w geście solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, ich rodzinami oraz wszystkimi zaangażowanymi w niesienie pomocy tym osobom, Pałac Prezydencki został podświetlony na kolor niebieski, przyłączając się tym samym do ogólnoświatowej akcji „Na niebiesko dla autyzmu"

Inauguracja XV Zjazdu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

W piątek minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystym otwarciu obrad XV Zjazdu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Podczas sesji inaugurującej obrady odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników Zjazdu:

Nominacje do 9. edycji Nagrody Literackiej

W czwartek, 31 marca, ogłoszono nominacje do 9. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38.

Małe granty na działania wiślane

Trwa konkurs w trybie tzw. małych grantów na realizację działań nad Wisłą. Organizacje pozarządowe, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających nad i na rzece, mogą składać oferty wzbogacające program kulturalno-rekreacyjny w okresie wiosenno-letnim. Do podziału jest 150 tysięcy złotych.

Relikwia świętej Gianny Beretty Molli w kaplicy Pałacu Prezydenckiego

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska oraz minister Andrzej Dera spotkali się z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Grant ERC dla astronoma z UW

Prof. Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW otrzymał Advanced Grant w wysokości prawie 2,4 mln euro. To 12 grant Europejskiej Rady ds. Badań dla UW.

Politechnika Warszawska- współpraca PW-Cezamat-Creotech

Współpraca w obszarze technik kosmicznych i satelitarnych między Politechniką Warszawską, CEZAMAT PW Sp. z o.o. i Creotech Instruments S.A. 22 marca br. w Politechnice Warszawskiej, podpisano umowę o współpracy między Politechniką Warszawską, CEZAMAT PW Sp. z o.o. oraz Creotech Instruments S.A. Celem umowy jest stworzenie partnerstwa służącego trójstronnemu wykorzystaniu doświadczeń i pozycji oraz potencjału badawczego i dorobku naukowego w dziedzinie technik kosmicznych i satelitarnych.

40 inicjatyw. Głosowanie do 30 kwietnia.

Od środy, 23 marca można głosować na najlepsze inicjatywy pozarządowe ubiegłego roku. Kampanie społeczne, projekty artystyczne, pikniki rodzinne, wydarzenia kulturalne i sportowe. Aż 40 inicjatyw, zrealizowanych w zeszłym roku przez organizacje pozarządowe zostało nominowanych do nagrody głównej.

Spotkanie szefa MSWiA z funkcjonariuszami, którzy będą pełnić służbę w święta

Poprosiłem o to spotkanie, żeby spotkać się z ludźmi, którzy stoją na straży bezpieczeństwa obywateli naszego kraju, również w czasie świąt. To dzięki Państwa staranności i zaangażowaniu Polacy mogą czuć się bezpiecznie. Wasza postawa jest godna najwyższego szacunku – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania świątecznego w Ostrołęce z funkcjonariuszami, który będą pełnić służbę podczas zbliżającej się Wielkanocy.

Promocje doktorskie, medale i odznaczenia. Marcowa uroczystość w Małej Auli PW

22 marca 2016 r. Politechnika Warszawska przywitała w swoim gronie nowych doktorów oraz wręczyła kolejne habilitacje. Podczas uroczystości dr hab. inż. Łukasz Albrecht odebrał Medal Młodego Uczonego

Podziękowania dla uczestników Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy

,, Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które zdolne są przemieniać świat na lepsze". Słowami Patrona NSZZ ,,Solidarność” Błogosławionego Ks Jerzego Popiełuszki składam serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom XVI Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy, która w dniu 18 marca br. począwszy od grobu Męczennika przeszła ulicami warszawskiego Żoliborza.

Szef MSWiA zainaugurował Program Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się z przyszłymi strażakami – ochotnikami z Dziecięcej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która działa w strukturach OSP Kałuszyn. Spotkanie było okazją do zainaugrowania Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017, w ramach, którego realizowane będą projekty na rzecz bezpieczeństwa.

POLICJANCI URATOWALI MĘŻCZYZNĘ Z POŻARU

Asp. szt. Damian Tapert i asp. Piotr Biniszewski z komisariatu Policji w Ursusie zareagowali błyskawicznie na informację o pożarze w bloku przy ul. Pużaka. Funkcjonariusze nie czekając na przyjazd strażaków, narażając swoje życie, wyprowadzili mężczyznę z zagrożonego mieszkania. Dzięki szybkiej interwencji policjantów nie doszło do tragedii.

Profesor Jan Szmidt wybrany rektorem Politechniki Warszawskiej na kolejną kadencję

16 marca br.kolegium elektorów Politechniki Warszawskiej dokonało wyboru Rektora Politechniki Warszawskiej na kadencję 2016-2020. Został nim dotychczasowy Rektor, profesor Jan Szmidt. Profesor Jan Szmidt był jedynym kandydatem na Rektora Politechniki Warszawskiej. W głosowaniu kolegium elektorów, wyłonionym ze społeczności akademickiej, otrzymał 101 głosów. Na ogólną liczbę 125 elektorów - na posiedzeniu wyborczym obecnych było 121 elektorów - wszystkie oddane głosy były ważne.

Studia z Przyszłością - certyfikat dla Wydziału Mechanicznego PB

Studia z przyszłością to ogólnopolski program akredytacyjny prowadzony przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Kreatywną PRC. W środę, 16 marca 2016 roku, w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się Uroczysta Gala Finałowa tego programu. Kierunek automatyka i robotyka prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej znakomicie został oceniony przez ekspertów. Kierunek ten nie tylko otrzymał Certyfikat Studia z Przyszłością. Dodatkowo uzyskał Certyfikat Lider Jakości Kształcenia zdobywając maksymalną liczbę punktów - 120

Zespół kontrolny w MSWiA

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji został powołany zespół kontrolny, którego celem jest sprawdzenie procedur ochronnych osób podlegających ochronie Biura Ochrony Rządu, a także zweryfikowanie doniesień medialnych, dotyczących obsługi floty samochodów znajdujących się w dyspozycji Biura.

Mistrzostwa Polski Strażaków w bieganiu po schodach „BIEG NA SZCZYT - RONDO 1”

W dniu 12 marca w wieżowcu „Rondo 1” w Warszawie odbyły się zawody w biegu po schodach „Towerrunning European Championships 2016”, które jednocześnie miały rangę Mistrzostw Polski Strażaków w tej jakże wymagającej konkurencji. Do Warszawy zjechali najlepsi "towerrunnerowcy" ze Starego Kontynentu oraz strażacy z całej Polski. Wszyscy mieli do pokonania 836 schodów w drodze na 37 piętro biurowca.

MSWiA w hołdzie śp. Władysławowi Stasiakowi – sala konferecyjna w ministerstwie imienia byłego szefa resortu

Minister Mariusz Błaszczak i Barbara Stasiak odsłonili w MSWiA tablicę upamiętniającą śp. Władysława Stasiaka. Sala konferencyjna, w której zawisła pamiątkowa tablica, otrzymała również imię Władysława Stasiaka. Były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego obchodziłby 15 marca 2016 roku 50. urodziny.

Marsz Pamięci w 73. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

W niedzielę minister Wojciech Kolarski uczestniczył w Marszu Pamięci w 73. rocznicę likwidacji krakowskiego getta.

Warszawa ponownie w Cannes

Śródmieście oferujące premium lokalizacje dla lokowania biznesu, Praga z klimatem i zachowaną strukturą przedwojennego miasta. Atrakcyjność inwestycyjną stolicy pod kątem budownictwa mieszkaniowego eksponować będzie Warszawa na najbardziej prestiżowych targach nieruchomości w Europie - MIPIM w Cannes

To na Was leży obowiązek przekazania prawdy o Katyniu

7 marca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP młodzież warszawskich szkół licealnych uczestniczyła w konferencji „KATYŃ. 5 MARCA – DZIEŃ PAMIĘCI”. Organizatorem corocznego spotkania poświęconego pamięci zbrodni katyńskiej była Warszawska „Solidarność” Oświatowa oraz Fundacja Golgota Wschodu

Studenci z Politechniki Warszawskiej budują podwodnego robota

Studenckie Koło Naukowe Robotyki Podwodnej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej buduje podwodnego robota na zawody MATE 2016.

Nagrody w Konkursie Pratt & Whitney zostały wręczone

8 marca 2016 r. w Politechnice Warszawskiej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Konkursu o Nagrodę Pratt & Whitney im. Zbigniewa Grabowskiego. Do Konkursu mogły być zgłaszane prace z obszarów działalności firmy Pratt & Whitney oraz dziedzin i dyscyplin naukowych powiązanych bezpośrednio z zastosowaniami w silnikach lotniczych. Firma ufundowała nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 000 zł. W tegorocznej edycji wyłoniono dziewięciu laureatów

Warszawa mocna w taekwondo olimpijskim

Piotr Paziński będzie drugim reprezentantem Warszawy, a czwartym Polakiem, który na Igrzyskach będzie walczył o medale w taekwondo olimpijskim. Stolica jest kuźnią talentów w tej niezwykle dynamicznej dyscyplinie. Młody olimpijczyk z AZS AWF Warszawa szkoli także kolejne pokolenia zawodników.

48. rocznica wydarzeń marcowych 1968 roku

Minister Maciej Łopiński oraz minister Wojciech Kolarski uczestniczyli we wtorek w Warszawie w uroczystościach z okazji 48. rocznicy wydarzeń marcowych 1968 roku.

Protest przeciwko łamaniu prawa w DHL

Dzisiaj (8 marca)"Solidarność" pikietowała pod ambasadą niemiecką w Warszawie w ramach światowej kampanii dotyczącej poprawy warunków zatrudnienia i pracy w niemieckiej firmie pocztowo-logistycznej DHL. Następnie protestujący przeszli pod Sejm.

Doktorzy i magistrowie nadesłali 119 prac

Sukcesem zakończył się pierwszy etap konkursu Prezydenta m.st. Warszawy „Dyplomy dla Warszawy”. Do konkursu zgłoszono 119 prac, w tym 16 doktorskich. W czerwcu Kapituła nagrodzi najlepsze, poświęcone sprawom i rozwojowi Warszawy.

Gala finałowa Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody”

W niedzielę minister Wojciech Kolarski uczestniczył w Gali Finałowej V edycji Nagrody im. Jana Rodowicza ,,Anody”, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podsumowanie X edycji Programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”

26 lutego 2016 r. w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie, z udziałem partnerów i zwycięzców akcji, odbyła się uroczystość podsumowania X edycji Programu „Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie – Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” za rok 2015.

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział we Mszy Świętej Katyńskiej

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak oddał hołd polskim jeńcom wojennym wymordowanym przez NKWD wiosną 1940 r. Msza Święta Katyńska została odprawiona w 76. rocznicę wydania przez KC WKP(b) ZSRR wyroku śmierci na 21 tys. 857 oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy i osób cywilnych.

Iluminacja z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W wigilię Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysła okolicznościowa iluminacja.

„Dyplomy dla Warszawy” popularne wśród absolwentów

Kończy się czas nadsyłania prac doktorskich i magisterskich na konkurs „Dyplomy dla Warszawy”. 29 lutego to ostateczny termin do jakiego swoje prace mogą składać absolwenci studiów magisterskich i doktoranckich, pragnących sprawdzić się w konkursowej rywalizacji .

Rozstrzygnięty konkurs na kolejne stacje II linii metra

Wiemy już, jak będą wyglądały nowe stacje II linii metra. Firma ILF Consulting Engineers Polska oraz konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” i AMC Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyły w konkursie na koncepcję architektoniczną trzech stacji na Targówku i dwóch w stronę Bemowa. Członkowie sądu konkursowego docenili przede wszystkim funkcjonalność i wpisanie obiektów w dotychczasową infrastrukturę.

Policjantki zapobiegły tragedii

Policjantki z II śródmiejskiego rewiru dzielnicowych uratowały życie 38-latka, który trzymając się rękoma balustrady balkonu, zawisł na 3 piętrze swojego mieszkania. Funkcjonariuszki najpierw przekonały mężczyznę, żeby zrezygnował ze swoich zamiarów, a następnie, kiedy już osłabł i puścił się poręczy, w ostatniej chwili złapały go i wciągnęły na balkon.

Akademie Filmowe Kina Nowe Horyzonty

Od marca ruszają zapisy na nowy semestr Akademii Filmowych Kina Nowe Horyzonty. Jest to niepowtarzalna okazja do zobaczenia światowych arcydzieł i najważniejszych polskich i światowych filmów na dużym ekranie

Warszawa ugości pielgrzymów z całego świata

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbywać się będą w Krakowie, jednak zostaną one poprzedzone tzw. Dniami w Diecezjach tydzień wcześniej. Kompleksowe wsparcie organizowanych wydarzeń w stolicy zapewnione zostanie za pośrednictwem wolontariatu, do którego rekrutacja właśnie się rozpoczęła.

Znamy najlepsze miejskie aplikacje

#mojemiejsce najlepszą aplikacją w konkursie BIHAPI, zaś Ekologiczna Warszawa otrzymała specjalną nagrodę m.st. Warszawy. Aż 9 spośród 145 zgłoszonych pomysłów na aplikacje ułatwiające życie w mieście otrzymało nagrody podczas uroczystej gali w Krakowie.

Centrum Organizowania Związków Zawodowych

W Warszawie 16 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli UNI Global Union z jego polskimi afiliantami, czyli NSZZ „Solidarność” i OPZZ. Tematem spotkania była inicjatywa UNI związana z utworzeniem Centrum Organizowania Związków Zawodowych. Inicjatorzy pomysłu zakładają, że COZZ ma stanowić platformę do profesjonalizacji organizowania pracowników przez centrale związkowe, zwłaszcza w firmach międzynarodowych. Jego długoterminowa wizja działania ma służyć znacznemu wzrostowi uzwiązkowienia, które jest warunkiem niezbędnym do poprawy sytuacji pracowników globalnych firm, których jest w Polsce coraz więcej oraz promowaniu organizowania związków zawodowych.

Marcin Gortat ojcem chrzestnym żyrafka z Warszawy

Marcin Gortat zostaje ojcem chrzestnym małego żyrafka! Historia zwierzaka, który dzielenie walczył z chorobą, dotarła nawet za ocean. Sportowiec odwiedzi swojego „chrześniaka” późną wiosną, po zakończeniu rozgrywek w NBA. Wtedy także odbędzie się uroczystość z udziałem obu Gortatów.

XVI Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

Parafia św. Stanisława Kostki oraz Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” serdecznie zapraszają do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej ulicami warszawskiego Żoliborza w piątek 18 marca 2016 roku.

340 książek powalczy o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

Do 1 lutego 2016 r. można było zgłaszać swoje propozycje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Łącznie do laureatów, których poznamy w kwietniu trafi 200 tys. zł. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Zilustruj swoje uczucie, koniecznie z Warszawą w tle!

14 lutego na całym świecie obchodzony jest dzień zakochanych. Z tej okazji Warszawa przygotowała dla mieszkańców i turystów zabawę na Rynku Starego Miasta. Zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami, którymi są trzy dwuosobowe vouchery na romantyczną kolację w ciemnościach.

11 lutego po raz kolejny obchodzony będzie Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Europejskie Stowarzyszenie Numeru Alarmowego (EENA) poinformowało, że głównym celem tegorocznego Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 jest większe rozpropagowanie numeru 112 wśród mieszkańców Europy oraz turystów, odwiedzających nasz kontynent. Specjalna uwaga zostanie poświęcona studentom podróżującym po Europie w ramach programu Erasmus.

Szlakiem powstańców styczniowych - rajd w Puszczy Kampinoskiej

Czterokilometrowy marsz do leśnej mogiły powstańców, msza św. polowa, historyczne kostiumy i kosy. W sobotę 23 stycznia br. w Puszczy Kampinoskiej odbył się Rajd Powstania Styczniowego, w którym uczestniczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Wydarzenie zorganizowano ku czci pamięci powstańców w 153. rocznicę tego narodowego zrywu.

Centrum Nauki Kopernik pełne zimowych niespodzianek

Zimno. Zimniej. Najzimniej! W czasie ferii Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) zachęca swoich gości do obejrzenia wybranych eksponatów, które pozwolą im spojrzeć cieplej na chłód. 1200 najmłodszych warszawiaków z feryjnych placówek edukacyjnych odwiedzi placówkę bezpłatnie.

Pomoc dla kotów wolno żyjących

W Warszawie bytuje około 30 000 kotów wolno żyjących. Właśnie została podpisana umowa na zakup blisko 260 ton karmy, która posłuży ich dokarmianiu w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Koty poza jedzeniem potrzebują też pomocy mieszkańców. Szczególnie w okresie zimowym.

POLICJANCI CBŚP ZLIKWIDOWALI NIELEGALNĄ FABRYKĘ PAPIEROSÓW, ZATRZYMALI 58 OSÓB

Funkcjonariusze CBŚP, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Izby Celnej w Warszawie zatrzymali na terenie powiatu grodziskiego 58 obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się nielegalną produkcją papierosów. W trakcie przeszukania zabezpieczonych zostało ponad 5 milionów gotowych papierosów oraz półprodukty wartości blisko 5,5 miliona złotych. Wśród zatrzymanych jest trzech organizatorów procederu.

Politechnika Warszawska otwiera nowoczesne Laboratorium LATIS

W dniu 28 stycznia 2016 r. w Politechnice Warszawskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (LATIS). Prowadzone w nim będą prace badawcze z zakresu wewnętrznej aerodynamiki silników lotniczych i spalania w lotniczych komorach spalania

Policja łamała prawo gdy rządziła PO ?

W związku z ostatnimi publikacjami prasowymi, wiceminister Jarosław Zieliński polecił komendantowi głównemu policji inspektorowi Zbigniewowi Majowi, przedstawienie wyjaśnień w sprawie akcji, podczas której policja miała stosować przemoc i wymuszać zeznania od zatrzymanej grupy kibiców.

Warszawiacy chcą nowych mostów

Warszawie jest potrzebna nowa przeprawa przez Wisłę. Uważa tak aż 86 proc. respondentów, którzy wzięli udział w styczniowym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym na zlecenie miasta.

Ekologiczne samochody? W Warszawie jest ich coraz więcej

Liczba pojazdów hybrydowych i elektrycznych w 2015 roku wzrosła w stolicy blisko czterokrotnie w porównaniu do 2014 roku. W tym czasie zwiększyła się również ogólna liczba aut, stacji kontroli pojazdów i diagnostów.

Metro - „zielone światło” UZP dla rozbudowy II linii metra

Brak jest przeszkód do zawarcia umowy z wybranymi wykonawcami rozbudowy II linii metra – stwierdził Urząd Zamówień Publicznych (22.01.2016 r.). To ważny krok do podpisania umowy z wykonawcami, wybranymi w trybie przetargu nieograniczonego, na budowę kolejnych odcinków II linii metra

Zagłosuj na mobilnego Chopina

Stołeczna aplikacja „Chopin in Warsaw” została nominowana do prestiżowej nagrody Mobile Trends Awards 2015. Głosować można jeszcze przez tydzień, do 29 stycznia przez stronę internetową.

Ostatnie dni by zagłosować!

Tylko do czwartku, 21 stycznia, można oddawać głosy w XVI Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2015. W powszechnym głosowaniu internautów wyłonieni zostaną zwycięzcy kategorii Najpopularniejszy Sportowiec Roku oraz Sportowa Impreza Roku.

Szukamy warszawskiej „sztuki użytkowej”

Do niedzieli, 24 stycznia, trwa konkurs na warszawską „Sztukę Użytkową”. Do konkursu zgłoszone mogą być np. niewielki upominek dla uczestników targów, mebel stanowiący część stoiska, czy elementy galanterii i dodatki, promujące za granicą Warszawę i tworzących w niej artystów

To był zielony rok w Warszawie

Warszawa jest już oficjalnym kandydatem do tytułu „Zielonej stolicy Europy”. Aspiracje stolicy do miana zielonej przekładają się na całoroczne działania Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Oto kilka przykładów z 2015 roku.

Politechnika Warszawska otwiera nowy kierunek studiów interdyscyplinarnych

Biogospodarka to nowy kierunek studiów interdyscyplinarnych, międzyuczelnianych realizowany przez Politechnikę Warszawską, Politechnikę Łódzką i Wojskową Akademię Techniczną w ramach konsorcjum UT-3. Studia ukierunkowane będą na różne sektory przemysłu przetwórczego, biopaliwa i biogospodarkę w inżynierii środowiska

Konkurs S3KTOR 2015 - szósta edycja już ogłoszona!

Warszawa organizuje konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR od 2010 roku. Celem konkursu jest wytypowanie dziesięciu najlepszych warszawskich inicjatyw, których realizatorami były organizacje pozarządowe oraz promocja działań warszawskich organizacji trzeciego sektora.

Dodatkowe pieniądze dla stołecznych policjantów

Na dzisiejszej sesji Rada Miasta zdecydowała o przeznaczeniu z budżetu stolicy 5,2 mln zł na opłacenie służb ponadnormatywnych i nagród dla funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji.

Warszawskie licea w czołówce

W pierwszej dziesiątce najlepszych polskich liceów w XVIII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 jest aż pięć warszawskich szkół. Także w kategorii Ranking Maturalny Liceów 2016 warszawskie szkoły zdominowały czołówkę.

Zgłoś swój pomysł do budżetu partycypacyjnego

Jeszcze do 15 stycznia można zgłaszać projekty do budżetu partycypacyjnego na 2017 rok. Do rozdysponowania jest ponad 58 mln zł.

Rusza głosowanie w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Za nami obfitujący w sportowe emocje rok 2015. Najlepsi stołeczni sportowcy sięgali po laury zwycięstwa na największych międzynarodowych imprezach. Teraz będziemy mieli okazję nagrodzić ich po raz kolejny – trwa XVI Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2015 r.

Warszawiaków przybywa

Warszawiacy wciąż pozostają tradycjonalistami jeśli chodzi o wybór imion dla swoich dzieci. Rok 2015 był kolejnym, w którym najpopularniejszymi imieniem żeńskim była Zofia, a męskim Jan. W minionym roku rzadziej zawierano małżeństwa, natomiast jeśli już to chętnie urządzano tę ceremonię w plenerze.

Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej

6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, ulicami Warszawy od pl. Zamkowego, Krakowskim Przedmieściem do pl. Piłsudskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Przed Pałacem Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dołączyli do orszaku i wspólnego kolędowania.

Obrady plebiscytowej kapituły w Warszawie

Za nami pierwsze posiedzenie Kapituły XVI Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2015 roku. Członkowie gremium dokładnie omawiali wszystkie zgłoszenia, których w tym roku napłynęła rekordowa liczba.

Co słychać w warszawskich lasach?

Gdzie prowadzone są odłowy dzików? Dlaczego wycina się drzewa w warszawskich lasach? Dla kogo są zajęcia prowadzone w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej? Na wszystkie te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w krótkich filmach prezentujących działalność Lasów Miejskich-Warszawa

Centrum humanistyki cyfrowej na UW

Eksperci Laboratorium Cyfrowego Humanistyki będą pomagać naukowcom z UW w tworzeniu i prowadzeniu projektów z humanistyki cyfrowej. Otwarcie laboratorium 10 grudnia. Powstanie Laboratorium Cyfrowego Humanistyki (LaCH) jest rezultatem współpracy wydziałów i jednostek humanistycznych, na których prowadzi się badania z użyciem narzędzi cyfrowych, a także Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Rowerowa Warszawa 2015

Warszawa sprzyja rowerzystom. W tym roku sieć rowerowa powiększyła się o kolejnych kilkadziesiąt kilometrów, na skrzyżowaniach pojawiły się pierwsze śluzy, sierżanty i kontraruch rowerowy a rowery Veturilo wypożyczano prawie 2 mln razy.

Mała Amazonia w Warszawie

Już od mikołajek, 6 grudnia, mieszkańcy zyskają namiastkę Ameryki Południowej. W Miejskim Ogrodzi Zoologicznym w Warszawie, po gruntownej modernizacji, otwarte zostanie nowe akwarium. Największą atrakcją wyremontowanego pawilonu będzie jedenastometrowe akwarium stanowiące imitację amazońskiej rzeki

Warszawskie podróże

Prawie 60 proc. warszawiaków jeżdżących po mieście wybiera komunikację publiczną, w drugiej kolejności samochód, w trzeciej rower. Warszawiacy są mobilni – wykonują ponad 3,3 mln podróży w ciągu doby
stat4u