SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo mazowieckie

Programiści i start-upowcy mile widziani

W związku z licznymi prośbami, przedłużamy zgłoszenia do BIHAPI do czwartku, 19 listopada. W tym okresie odbędą się jeszcze 2 sesje informacyjne na uczelniach w Warszawie i Krakowie. BIHAPI to międzymiastowy konkurs na aplikacje mobilne z wykorzystaniem otwartych danych publicznych.

Filmowy mural powstaje w Warszawie

Pierwszy mural upamiętniający niezapomniany aktorski duet, który stworzyli Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz, powstaje właśnie na granicy Woli i Śródmieścia.

Czy chcesz odwołania prezydenta Radomia?

Po wygranych przez PiS wyborach czas na samorządy. Prawie pewne wydaje się powtórzenie wyborów do Sejmików Wojewódzkich ale w niektórych miastach opozycja też przymierza się do zmiany władzy, min. w Gdańsku i Warszawie. A co sądzisz o Radomiu? Też możesz wyrazić swoja opinię- TUTAJ

Lekcja historii na Trakcie Królewskim

W Święto Niepodległości, 11 listopada, po południowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych

Jubileusz Politechniki Warszawskiej

W dniach 14-24 listopada 2015 r. Politechnika Warszawska obchodzi jubileusz 100-lecia odnowienia tradycji. Z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości i wydarzeń o charakterze naukowym, kulturalnym i rozrywkowym

Lodowisko wraca pod PKiN

Właśnie został ogłoszony przetarg na wykonanie sezonowego lodowiska przed Pałacem Kultury i Nauki. Nowa miejska ślizgawka zostanie wybudowana w pobliżu trybuny honorowej na pl. Defilad, od strony ulicy Marszałkowskiej. Planowane otwarcie lodowiska już 6 grudnia.

Czy jesteś za odwołaniem pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Wygrane przez PiS wybory parlamentarne przetasowują też siły w samorządach. W Gdańsku trwa już głosowanie na forum naszej gazety na temat odwołania prezydenta Adamowicza. A w Warszawie? Wyraź swoją opinię już teraz i TUTAJ

Wiemy, kto zbuduje metro

Metro Warszawskie wybrało wykonawców kolejnych stacji centralnego odcinka II linii metra. Powstaną trzy stacje w kierunku Bemowa i trzy w stronę Targówka

Anna Maria Anders będzie wyjątkowym Senatorem!

Uświadomiłam sobie, że prawdziwie dokończyć dzieło Ojca, można tylko czynnie uczestnicząc w podejmowaniu odpowiedzialności za kraj. Szczególnie przekonujące były dla mnie wypowiedzi Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.  Dostrzegłam w nich patriotyzm, obronę narodową, NATO, współpracę z Polonią i Polakami poza granicami kraju, historię, kulturę i tradycję. Dla mnie są to bardzo ważne tematy, którymi  się żywo interesuje od lat - powiedziała w jednym z wywiadów. Anna Maria Anders kandyduje z rekomendacji PiS w okręgu nr 44 - Warszawa

Bardzo mnie zawsze bawi, gdy w ramach „straszenia PiS-em” przedstawia się Jarosława Kaczyńskiego jako krwiożerczego potwora - wywiad z Radosławem Foglem

To poważny polityk, który uważa, że pojęcia takie jak racja stanu, obowiązek wobec Ojczyzny czy odpowiedzialność nie stały się nieaktualne mimo coraz bardziej wszechobecnej „poppolityki”- z kandydatem do Sejmu z listy PiS w Radomiu - rozmawiał Andrzej Ficek

Wyróżnienia dla pracowników Uniwersytetu Warszawskiego

Pracownicy uczelni wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami naukowymi lub dydaktycznymi otrzymają zwiększone wynagrodzenie. 21 października odbiorą dyplomy.

Rząd Ewy Kopacz okazał się bezsilny w większości spraw ważnych dla Polski i Polaków - wywiad z Małgorzatą Gosiewską

Stan naszego państwa opisał bardzo dobitnie minister spraw wewnętrznych tego rządu- mówiąc: „ … i kamieni kupa”. Jedyne, w czym „brylował” rząd PO-PSL, to afery. A czym się wykazał - to umiejętność skrywania tych afer pod dywan, przy pomocy mediów mainstreamowych- z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu warszawskim rozmawiał Andrzej Ficek

Setna kobieta za kierownicą w Warszawie

Jeszcze nie dawno kobieta za kierownicą autobusu budziła niemałą sensację. Miejskie Zakłady Autobusowe właśnie zatrudniły setną panią – nazywa się Marta Brzozowska i będzie woziła pasażerów jako kierowca zajezdni „Woronicza”.

Działacz związkowy ma prawo do ochrony. Sprawa lidera Sexbomby

Organizacja zakładowa zachowuje wszystkie swoje uprawnienia do końca kwartału, w którym liczba jej członków spadła poniżej ustawowego minimum czyli 10 osób. Sprawa Roberta Szymańskiego, bezprawnie wyrzuconego z pracy przewodniczącego „Solidarności" w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, została wyrokiem Sądu Najwyższego skierowana do ponownego rozpatrzenia.

Dzisiaj w Warszawie protest służby zdrowia

12 października w Warszawie przed Ministerstwem Zdrowia odbędzie się ogólnopolska manifestacja "Solidarności" ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia. Związkowcy domagają się równego traktowania i podwyżek płac dla wszystkich pracowników sektora ochrony zdrowia.

W polskich miastach ruszają teatralne spacery

W niedzielę, 11 października w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Lublinie odbędą się pierwsze spacery teatralne, w których wezmą udział artyści, miłośnicy teatru oraz wszyscy ci, którzy lubią spacerować i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

Dziewiąty grant ERC dla UW

Dr Marek Cygan z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki otrzymał Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań. Dziewiąty raz prestiżowe stypendium ERC trafia na UW.

Warszawa - Miasto bez barier

Chcemy zwiększyć rolę ruchu pieszego, ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się i wprowadzić jednolite standardy przy projektowaniu i budowie miejskiej infrastruktury. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Kto zostanie najlepszym sportowcem Warszawy?

Od środy, 7 października, stowarzyszenia kultury fizycznej działające na terenie m.st. Warszawy mogą zgłaszać kandydatury sportowców do udziału w XVI Plebiscycie na Najlepszych Sporowców Warszawy. Aplikacje powinny dotyczyć sportowców z wyjątkowymi rezultatami osiągniętymi w roku 2015.

Staramy się o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Warszawa chce zostać Zieloną Stolicą Europy w 2018 r. I ma na to duże szanse, ponieważ pod względem przyrodniczym jest unikalną europejską stolicą oraz rozwija się świadomie wybierając zielone rozwiązania

Politechnika Warszawska otwiera Laboratorium Grafenowe

24 września 2015 r. w Politechnice Warszawskiej uruchomiono Laboratorium Grafenowe. Prowadzone będą w nim prace nad produkcją i zastosowaniem grafenu płatkowego.

Strażackie miasteczko protestacyjne

Dodatkowych pieniędzy dla komend powiatowych, waloryzacji pensji i większej rekompensaty za nadgodziny domagają się strażacy z "Solidarności", którzy postawili miasteczko namiotowe przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Stypendia UW dla uchodźców

Uniwersytet Warszawski jest gotowy zaoferować miejsca na studiach dla grupy Syryjczyków, którzy zostaną przyjęci przez Polskę w przyszłym roku.

Trudno uwierzyć, że minęło już 35 lat

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się konferencja Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Mazowsze w latach 1980-1981, zorganizowana przez mazowiecką „Solidarność” przy współpracy IPN i Archiwum Akt Nowych. Patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Solidarność.

Imprezy na Stadionie Narodowym i bieg na Trakcie Królewskim

W poniedziałek 7 września mecz piłki nożnej Polska-Gibraltar a wcześniej, w sobotę 5 września pokazy fajerwerków to dwie najbliższe imprezy na stadionie.

Studenci z UW skonstruowali łazika marsjańskiego

Aluminium, pleksi i sporo elektroniki – tego właśnie potrzebowali studenci z UW do skonstruowania łazika marsjańskiego. 5 i 6 września robot weźmie udział w zawodach European Rover Challenge. European Rover Challenge to największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie o charakterze naukowo-technologicznym, która odbywa się w Polsce na Podzamczu Chęcińskim. Konkurs wzorowany jest na University Rover Challenge organizowanym przez stowarzyszenie The Mars Society w Stanach Zjednoczonych na pustyni w stanie Utah.

Warszawa - Jakie Veturilo po roku 2016?

Jak ma się zmienić system rowerów miejskich Veturilo? Gdzie i ile wypożyczalni powinno się znaleźć w Warszawie? Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości rowerów miejskich. System Veturilo działa w Warszawie od sierpnia 2012 roku, a jego popularność przerosła wszelkie, wcześniejsze oczekiwania - skorzystało z nich już ponad 340 tys. osób, a jednoślady były wypożyczane ponad 5 mln razy.

W hołdzie nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania

Przedstawiciele „Solidarności” Oświatowej Regionu Mazowsze złożyli 1 września br. hołd nauczycielom tajnego nauczania. Apel pamięci zorganizowany przez ZNP i OPZZ odbył się przed stołecznym pomnikiem upamiętniającym Tajną Organizację Nauczycielską (TON).

Referendum ogólnokrajowe - transport w Warszawie

W niedzielę, 6 września w dniu referendum, Warszawa zapewnia wyborcom z niepełnosprawnością ruchową i starszym bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są telefonicznie, a w przypadku transportu specjalistycznego również elektronicznie

Zakończenie kursu dla obcokrajowców na UW

Prawie 230 osób z ponad 30 państw przyjechało na UW, aby uczyć się języka polskiego. Na zakończenie wakacyjnego kursu dla obcokrajowców, 28 sierpnia, jego uczestnicy zatańczą poloneza.

Będzie przewodnik dobrych praktyk dla szyldów i witryn w Warszawie

Stołeczny ratusz oraz Stowarzyszenie Kulturotwórcza Miastodwa, przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim, współpracują nad stworzeniem przewodnika dobrych praktyk dla szyldów i witryn w Warszawie.

Stolica wspiera energię odnawialną

Warszawa dołączyła do ruchu „Więcej niż Energia”. W ten sposób stolica włączyła się do kolejnych działań na rzecz energetyki obywatelskiej, czyli takiej, w której obywatelki i obywatele, gminy i inne instytucje uczestniczą w produkcji energii z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii - OZE.

Warszawa - w weekend zamknięta ulica – Otwarta Ząbkowska

Najbliższa sobota i niedziela (22-23 sierpnia) to kolejna odsłona festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Ząbkowskiej. Festiwal zajmie odcinek od ul. Targowej do Brzeskiej. Spektakle, koncerty, wernisaże i warsztaty - to tylko część weekendowych atrakcji.

VeturilKo – wypożycz rower dla dziecka w Warszawie!

Rowery Veturilo cieszą się niesłabnącą popularnością. Teraz można już skorzystać z kolejnej nowości – specjalnych, małych rowerków dla dzieci. To prawdopodobnie jedyna taka usługa na świecie.

ŚWIETLISTY ORSZAK NA ŚWIĘTO WISŁY

Nocna parada jednostek pływających, opowieści o gwiazdozbiorach i pokazy flyboard, taki mamy plan na tegoroczne Święta Wisły. To najważniejsze dla środowisk wiślanych wydarzenie odbędzie się już za miesiąc - 12 września.

14 sierpnia urzędy w Warszawie będą nieczynne

Piątek, 14 sierpnia, będzie dniem wolnym dla pracowników Urzędu m.st. Warszawy oraz dzielnicowych Wydziałów Obsługi Mieszkańców. Tego dnia nieczynne będą również Urząd Pracy m.st. Warszawy oraz Zarząd Terenów Publicznych. Punkty Obsługi Pasażerów ZTM będą działały bez zmian.

Chcą budować metro na Woli i Targówku

10 sierpnia otworzono oferty w przetargu na budowę zachodniego i północno-wschodniego odcinka II linii metra. Wpłynęło dziewięć ofert. Pięć firm chce budować metro na Woli a cztery na Targówku.

Miejskie pszczoły na dachu Pałacu Kultury i Nauki

Cztery ule i szpaler miododajnych krzewów. Tak w skrócie można opisać pierwszą, miejską pasiekę, która stanęła na dachu Teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki. Dziś, 7 sierpnia, w przededniu Międzynarodowego Dnia Pszczoły zainaugurowano życie tego nietypowego ogrodu i jego pasiastych mieszkańców.

Wieńce dla bohaterów Warszawy na Grobie Nieznanego Żołnierza

Tradycyjnie w samo południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty dla uczczenia 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Syreny w Godzinę „W” w Warszawie

1 sierpnia, o godz. 17.00 dla upamiętnienia 71. rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców. Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę.

Dzieci zaśpiewają „Piosenkę dla Małego Powstańca”

Znicze, kwiaty i piosenki powstańcze. W poniedziałek, 3 sierpnia, dzieci i młodzież biorące udział w programie „Lato w mieście” pod pomnikiem Małego Powstańca (ul. Podwale) oddadzą hołd najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Przyspiesz rozwój swojego start-upa z CP Smolna

Bądź jednym z 40 startupów biorących udział w warszawskim akceleratorze. Tylko do niedzieli, 2 sierpnia, warszawskie start-upy mogą się zgłaszać do programu akceleracyjnego, w którym ambitne młode biznesy dostaną szansę na szybszą i efektywną komercjalizację.

Politechnika Warszawska: najpopularniejsze kierunki tegorocznej rekrutacji to geoinformatyka, automatyka i robotyka oraz inżynieria biomedyczna

Dobiega końca rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia w Politechnice Warszawskiej. W sumie w zarejestrowano 47980 aplikacji. Najpopularniejsze kierunki to geoinformatyka, automatyka i robotyka oraz inżynieria biomedyczna. Na rok akademicki 2015/2016 Politechnika Warszawska przygotowała łącznie 6300 miejsc. Średnio o jedno miejsce w Uczelni ubiegło się ponad ośmiu kandydatów.

Odkryj swoją Warszawę z aplikacją WarsawTour

Rozwiązania mobilne coraz częściej zastępują tradycyjne przewodniki turystyczne. Właśnie ruszyła najnowsza warszawska aplikacja „WarsawTour”, która pozwala nowoczesnym turystom z łatwością odnaleźć ciekawe miejsca w stolicy.

60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki - największe urodziny w mieście

Za kilka dni 60-te urodziny Pałacu Kultury i Nauki. Mieszkańcy będą mieli wiele okazji do poznania historii samego Pałacu, jak i historii Placu Defilad, bo nie zawsze stał tam PKiN. Przez kilka dni będzie coś dla dużych i dla małych, rozrywkowo i poważnie.

Motoryzacyjne podsumowanie pierwszego półrocza w Warszawie

Od 18 maja obowiązują nowe przepisy drogowe. Wśród pakietu zmian znalazł się również zapis mówiący o tym, że kierowcom którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, na trzy miesiące, odbierane jest prawo jazdy. W Warszawie dokument zatrzymano już 339 osobom.

O 331 barier mniej w Warszawie

Prawie półtora miliona złotych zostanie wydanych w tym roku na likwidację barier architektonicznych. Pieniędzy wystarczy na zmiany w 331 miejscach utrudniających poruszanie się po mieście.

Warszawa - Czysta Wisła w roli głównej

Śmiecenie to obciach. Zostawmy po sobie Wisłę czystą – zachęca spot kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”. I nie tylko on. W nadwiślańskim Punkcie Skupu już od dziś, 10 lipca, można łatwiej wymienić odpady na upominki, a 11 lipca, ze śmieci zrobić własne gadżety.

„Wakacje ze strażą miejską” w Warszawie rozpoczęte

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo, jak pomóc innym, jak zachować się w trakcie wakacyjnych wycieczek – tego m.in. uczą warszawscy strażnicy miejscy najmłodszych uczestników programu „Lato w mieście”. Młodzież przez całe wakacje może również korzystać ze Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego.

Warszawski budżet partycypacyjny - znamy zwycięskie projekty

Znamy już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach drugiej edycji stołecznego budżetu partycypacyjnego. Dzięki tysiącom głosów zostaną zrealizowane projekty upiększające nasze miasto, czyniąc je bardziej atrakcyjnym.

Warszawiacy przepytani w spawie ruchu

Zakończyło się Warszawskie Badanie Ruchu. Teraz trwa opracowywanie danych – wyniki badań będą znane w listopadzie a w przyszłym roku gotowy ma być nowy model ruchu.

Trwają zapisy na 25. Bieg Powstania Warszawskiego

Już tylko niespełna miesiąc dzieli nas od 25. Biegu Powstania Warszawskiego, który w tym roku odbędzie się w sobotę, 25 lipca. Wciąż trwają zapisy na to wydarzenie, w którym będzie mogło wziąć udział 10 000 biegaczy. Limit osób startujących w II Biegu Zdobycia PAST-y został już osiągnięty

74 mln zł na nowe trasy rowerowe w Warszawie

Rada m.st. Warszawy przyznała środki na budowę i remont dróg rowerowych w latach 2015-2017. Za 74 mln zł powstanie aż 15 wygodnych tras o łącznej długości 80 km.

Chopin na Krakowskim Przedmieściu

Wakacje na Krakowskim Przedmieściu będą rozbrzmiewać muzyką Fryderyka Chopina. We wszystkie soboty lipca i sierpnia w trzech punktach na Trakcie Królewskim zagrają wybitni, młodzi pianiści

Znamy zwycięzców „Danych po warszawsku”

Zakończył się konkurs „Dane po warszawsku”, na aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne udostępniane przez m.st. Warszawę. Pierwsze miejsce zajął pomysł Warszawski.ninja, nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy otrzymała aplikacja GeoHermes, a nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy.

Niepelnosprawnik.pl na mapie Warszawy

Na oficjalnej mapie Warszawy, dzięki danym z wyszukiwarki Niepełnosprawnik (www.niepelnosprawnik.pl) osoby z ograniczoną mobilnością mogą już sprawdzić dostępność do blisko 8 tysięcy miejsc publicznych.

Zapraszamy w weekendy do Warszawskich Stref Rodzin

W sobotę, 27 czerwca, o godz. 11.00, startują Warszawskie Strefy Rodziny, czyli warsztaty, animacje i przestrzeń do wspólnych działań rodziców z dziećmi. Strefy są w dwóch miejscach – przy ul. Starej 4 (wejście od multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu) oraz na Pradze-Północ, przy ul. Środkowej 9 (na terenie Ogniska „Praga”).

Budżet partycypacyjny Warszawy– ostatnie dni do zakończenia głosowania

Ponad 56 tysięcy mieszkańców Warszawy zagłosowało na projekty w ramach drugiej edycji budżetu partycypacyjnego (stan na godz. 14.30 23.06.2015 r.). Jeszcze przez niecałe 4 dni warszawiacy mogą zagłosować na te najbardziej potrzebne i najciekawsze projekty. Największa liczba głosujących jest na Mokotowie. Ponad 8 tysięcy mieszkańców oddało tam swój głos. Na drugim miejscu jest Białołęka (ponad 5 tys. głosujących), a na trzecim Praga-Południe (również ponad 5 tys. głosujących).

Wianki nad Wisłą po raz dwudziesty!

Już w sobotę, 20 czerwca, największe plenerowe wydarzenie nad Wisłą – Wianki. W programie imprezy mnóstwo atrakcji i doskonałej muzyki. Wystąpią m.in. The Charlatans, Maciej Maleńczuk czy GrubSon. Wydarzeniem specjalnym wieczoru będzie koncert „Dekady Estrady. Miks polskiego beatu na 60-lecie”.

Profesor Grzegorz Rozenberg doktorem honoris causa Politechniki Warszawskiej

Prof. Grzegorz Rozenberg, absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, światowej sławy uczony w dziedzinie matematyki i informatyki teoretycznej, odebrał z rąk prof. Jana Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej, dyplom nadania godności doktora honoris causa. Profesor Rozenberg jest 69 laureatem uhonorowanym przez PW najwyższym odznaczeniem akademickim

Zobacz jak Europa zmienia Warszawę

Wspólne tworzenie wielkoformatowej sylwetki warszawskiej syrenki, eksperymenty naukowe, wirtualne zwiedzanie stołecznych dzielnic. Te oraz ponad sto innych atrakcji czekać będzie na wszystkich, którzy w dniach 20-26 czerwca wezmą udział w wydarzeniu „Europa zmienia Warszawę”.

WARSAW INNOVATION DAYS już od 8 czerwca

Dziesiątki wydarzeń, setki prelegentów, tysiące uczestników. Wszyscy skoncentrowani na innowacjach. Tak w czerwcu wyglądać będzie Warszawa dzięki pionierskiej inicjatywie Warsaw Innovation Days. Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Globe Forum z partnerami zapraszają do udziału w tym festiwalu innowacyjności.

Zielona przestrzeń w sercu Warszawy

Plac Defilad otwiera się na mieszkańców, zachęcając do odwiedzin bogatym programem wydarzeń oraz zmienioną aranżacją przestrzeni. Płyta Główna Placu Defilad zmieni się w zieloną enklawę pełną roślin, również takich, które sadzić będą mieszkańcy. Inauguracja sezonu w najbliższy weekend 5-7 czerwca.

Nowy tabor, trasy i tramwaj na Gocław

Jest już ostateczna lista projektów związanych z komunikacją miejską, które - w latach 2014-2020 - zostaną dofinansowane z funduszy unijnych w ramach kontraktu terytorialnego. Znalazła się na niej m.in. budowa trasy tramwajowej do Wilanowa i na osiedle Gocław. W lutym br. miasto zgłosiło do dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 aż siedem projektów dotyczących komunikacji miejskiej (w tym trzy rezerwowe). Po uzyskaniu wstępnej akceptacji od Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, lista została nieznacznie zmodyfikowana, by zwiększyć szanse na dofinansowanie tych inwestycji przez UE.

W tym roku, 29 maja, mija 83. rocznica posadzenia drzewa przez Marię Skłodowską - Curie przed Instytutem Radowym przy ul. Wawelskiej, na pamiątkę jego otwarcia.

Klon jawor „Maria” nie jest więc, jak na drzewo, bardzo stary ani duży - w obwodzie ma 232 cm i mierzy 19 m wysokości. Jest jednak pomnikiem przyrody z uwagi na osobę uczonej i okoliczności w jakich został posadzony. Po siedmiu latach budowy, 29 maja 1932 r. w obecności Marii Skłodowskiej-Curie Instytut został otwarty. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej odbyło się 7 czerwca 1925 r. także w obecności Marii Skłodowskiej-Curie. Tego dnia w tym roku będziemy świętować 90-lecie tego wydarzenia

Dotacje m.st. Warszawy na remonty zabytków – przyznane

Podczas czwartkowej (28 maja) sesji Rady Miasta radni przyznali dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Właściciele 43 obiektów otrzymają łącznie 8,2 mln zł.

Zegar kwiatowy przed PKiN na 60. urodziny

Z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki powstanie zegar kwiatowy dedykowany jubilatowi. W środę, 27 maja, o godz. 12.00, pracownicy i najemcy PKiN będą wspólnie sadzić kwiaty, które utworzą tarczę zegara.

Wyróżnienia dla pracowników UW

Analizują, badają, publikują. Godzinami przesiadują w pracowniach i laboratoriach. Pochylają się nad starodrukami, odczynnikami i bakteriami. Prowadzą wykłady, ćwiczenia i warsztaty. Dzięki nim Uniwersytet ma szansę się rozwijać. To dla nich został utworzony specjalny fundusz. Stu pracowników, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami naukowymi lub dydaktycznymi, przez rok będzie otrzymywało zwiększone wynagrodzenie zasadnicze.

Wyjątkowa młodzież otrzymała bilety na finał Ligi Europy

Piątkowe południe, 22 maja, było wyjątkowe dla blisko setki młodych sportowców. Piłkarscy juniorzy otrzymali bowiem bilety na finałowy mecz Ligi Europy, który odbędzie się w najbliższą środę, na Stadionie Narodowym.

Bądź życzliwym pasażerem zamiast być monsterem

Warszawska komunikacja się zmienia. Po stołecznych ulicach i torach kursują coraz bardziej komfortowe, nowoczesne tramwaje, autobusy i pociągi. Korzysta z nich już ponad miliard pasażerów rocznie. 20 maja rozpoczęła się druga edycja kampanii społecznej „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”.

Muzeum Warszawy odNowa – postęp prac remontowych

Muzeum Warszawy przechodzi gruntowną odNowę. Trwa generalny remont zabytkowych kamienic, pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta. Po dwóch miesiącach prac budowlanych postęp w realizacji projektu jest imponujący.

Wiecha zawieszona na Centrum Kreatywności Targowa

13 maja, zawisła wiecha na Centrum Kreatywności Targowa w obecności Michała Olszewskiego, wiceprezydenta m.st. Warszawy oraz Wiesława Raboszuka – członka zarządu województwa mazowieckiego. Otwarcie Centrum przewidziane jest w II połowie 2016 r.

Wnuczek wciąż oszukuje w Warszawie

Miasto st. Warszawa i Komenda Stołeczna Policji przypominają seniorom o zagrożeniu, jaką niesie działanie w dobrej wierze. Wykorzystując ją oszuści w dalszym ciągu wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ruszyła druga odsłona kampanii informacyjnej „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna

Skąd się wziął krokodyl nad Wisłą?

Zobacz nowy mural M-city, wyślij swoją historię i zainspiruj Teatr Improwizowany Klancyk do stworzenia spektaklu. W piątek, 8 maja, ruszył konkurs na najlepszą historię o nowym rezydencie nabrzeża. Na lewym brzegu Wisły, na murku biegnącym na południe od mostu Poniatowskiego powstał mural dedykowany rzece. Ma blisko 340 metrów długości i ponad metr wysokości. Jest wariacją na temat… krokodyli. Autorem pracy jest Mariusz Waras, znany bardziej jako M-city – artysta należący do światowej czołówki street-artu. Jest to jedyna jego praca w Warszawie.

O lesie w lesie – centrum edukacyjne nie tylko dla dzieci

Tablice dźwiękowe, blaty stołów z namalowanymi owadami i ptakami, ścieżka zmysłów, rymowanki-zgadywanki o gatunkach drzew i zwierząt – to tylko niektóre pomoce dydaktyczne, jakie będą używane w nowo otwartym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie prowadzonym przez Lasy Miejskie - Warszawa.

„Edukacja filmowa w Polsce i świecie – rozwiązania systemowe i studia przypadków” na UW

W Polsce edukacją medialną, filmową i informacyjną zajmuje się ponad 30 instytucji, prawie 20 organizacji pozarządowych i inne podmioty komercyjne. Nie ma jednak wspólnej polityki i każdy z nich działa na własną rękę. Eksperci z Programu Edukacji Audiowizualnej i Medialnej, który rozpoczął się na UW w 2012 roku, starają się tę sytuację zmienić.

Nad Wisłą w Warszawie zrobiło się zielono

Ma blisko 340 metrów długości i ponad metr wysokości. Warszawiacy mogą go spotkać na nadwiślańskim nabrzeżu. Co to takiego? Skąd się wzięło? Odpowiedzi będą szukać sami mieszkańcy stolicy. Inspiracją jest nowy mural M-City, czyli Mariusza Warasa.

25 kwietnia UW od godz. 10 do 16 otworzy kampus główny. W Dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej podczas kilkudziesięciominutowych prezentacji, ponad 30 jednostek przedstawi swoje kierunki studiów i specjalizacje.

Tym razem drzwi Uniwersytetu otwierać się będą dwa razy. Swoją ofertę zaprezentowały już jednostki zajmujące się naukami przyrodniczymi i ścisłymi, a 25 kwietnia reprezentacja wszystkich wydziałów pojawi się na kampusie głównym.

Najlepsi bboye na Warsaw Challenge 2015

W tym roku mija 10 lat od pierwszej edycji Warsaw Challenge. Z tej okazji Miasto Stołeczne Warszawa zaprosiło 24 ekipy breakdance z całego świata. Przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie tancerze zaprezentują swoje możliwości już 9 i 10 maja. Zawodom będą towarzyszyły koncerty legend hip-hopu.

Mini Mistrzostwa Warszawy wystartowały!

Młodzi, warszawscy piłkarze w oczekiwaniu na finał Ligi Europy biorą udział w Mini Mistrzostwach Warszawy. W sobotę, 18 kwietnia, rozpoczęła się faza grupowa tych rozgrywek. Rywalizacja finałowa zawodów odbędzie się w dniach 26-27 maja na placu Zamkowym!

Warszawa promuje wodę w szkołach

Urządzenia do udostępniania wody pitnej dla uczniów tzw. źródełka, zostaną zainstalowane w stołecznych szkołach, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa. Zanim jednak to nastąpi woda w szkołach przejdzie szczegółowe badania.

Aleja tysiąca lip budzi się w Warszawie

Na wiosnę właśnie budzą się do życia. Ich korony pokrywają się zieloną mgiełką. Zdobią najpiękniejszy wjazd do stolicy prowadzący od lotniska Chopina. Lipy w al. Żwirki i Wigury są unikatowym przykładem miejskiej zieleni alejowej. W „Alei drzew. Pomniku przyrody”, na odcinku pomiędzy pomnikiem Lotnika a skrzyżowaniem ul. Żwirki i Wigury z ulicą 17 Stycznia, rośnie 1052 drzewa w trzech lub czerech rzędach. Za pomnik przyrody zostały uznane 2001 roku, od 2009 roku opiekuje się nimi m.st. Warszawa w zakresie zlecania prac pielęgnacyjnych, cięć sanitarnych i zakładania wiązań w koronach. Najpoważniejszym zabiegiem jest sadzenie nowych drzew w miejsce tych, które uschły. W latach 2011-2014 na zlecenie ZOM w alei posadzono 62 lipy drobnolistne ‘Greenspire’, bardzo dorodne, o obwodzie pnia 35-40 cm.
stat4u