SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo mazowieckie

Warszawski budżet partycypacyjny - znamy zwycięskie projekty

Znamy już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach drugiej edycji stołecznego budżetu partycypacyjnego. Dzięki tysiącom głosów zostaną zrealizowane projekty upiększające nasze miasto, czyniąc je bardziej atrakcyjnym.

Warszawiacy przepytani w spawie ruchu

Zakończyło się Warszawskie Badanie Ruchu. Teraz trwa opracowywanie danych – wyniki badań będą znane w listopadzie a w przyszłym roku gotowy ma być nowy model ruchu.

Trwają zapisy na 25. Bieg Powstania Warszawskiego

Już tylko niespełna miesiąc dzieli nas od 25. Biegu Powstania Warszawskiego, który w tym roku odbędzie się w sobotę, 25 lipca. Wciąż trwają zapisy na to wydarzenie, w którym będzie mogło wziąć udział 10 000 biegaczy. Limit osób startujących w II Biegu Zdobycia PAST-y został już osiągnięty

74 mln zł na nowe trasy rowerowe w Warszawie

Rada m.st. Warszawy przyznała środki na budowę i remont dróg rowerowych w latach 2015-2017. Za 74 mln zł powstanie aż 15 wygodnych tras o łącznej długości 80 km.

Chopin na Krakowskim Przedmieściu

Wakacje na Krakowskim Przedmieściu będą rozbrzmiewać muzyką Fryderyka Chopina. We wszystkie soboty lipca i sierpnia w trzech punktach na Trakcie Królewskim zagrają wybitni, młodzi pianiści

Znamy zwycięzców „Danych po warszawsku”

Zakończył się konkurs „Dane po warszawsku”, na aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne udostępniane przez m.st. Warszawę. Pierwsze miejsce zajął pomysł Warszawski.ninja, nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy otrzymała aplikacja GeoHermes, a nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy.

Niepelnosprawnik.pl na mapie Warszawy

Na oficjalnej mapie Warszawy, dzięki danym z wyszukiwarki Niepełnosprawnik (www.niepelnosprawnik.pl) osoby z ograniczoną mobilnością mogą już sprawdzić dostępność do blisko 8 tysięcy miejsc publicznych.

Zapraszamy w weekendy do Warszawskich Stref Rodzin

W sobotę, 27 czerwca, o godz. 11.00, startują Warszawskie Strefy Rodziny, czyli warsztaty, animacje i przestrzeń do wspólnych działań rodziców z dziećmi. Strefy są w dwóch miejscach – przy ul. Starej 4 (wejście od multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu) oraz na Pradze-Północ, przy ul. Środkowej 9 (na terenie Ogniska „Praga”).

Budżet partycypacyjny Warszawy– ostatnie dni do zakończenia głosowania

Ponad 56 tysięcy mieszkańców Warszawy zagłosowało na projekty w ramach drugiej edycji budżetu partycypacyjnego (stan na godz. 14.30 23.06.2015 r.). Jeszcze przez niecałe 4 dni warszawiacy mogą zagłosować na te najbardziej potrzebne i najciekawsze projekty. Największa liczba głosujących jest na Mokotowie. Ponad 8 tysięcy mieszkańców oddało tam swój głos. Na drugim miejscu jest Białołęka (ponad 5 tys. głosujących), a na trzecim Praga-Południe (również ponad 5 tys. głosujących).

Wianki nad Wisłą po raz dwudziesty!

Już w sobotę, 20 czerwca, największe plenerowe wydarzenie nad Wisłą – Wianki. W programie imprezy mnóstwo atrakcji i doskonałej muzyki. Wystąpią m.in. The Charlatans, Maciej Maleńczuk czy GrubSon. Wydarzeniem specjalnym wieczoru będzie koncert „Dekady Estrady. Miks polskiego beatu na 60-lecie”.

Profesor Grzegorz Rozenberg doktorem honoris causa Politechniki Warszawskiej

Prof. Grzegorz Rozenberg, absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, światowej sławy uczony w dziedzinie matematyki i informatyki teoretycznej, odebrał z rąk prof. Jana Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej, dyplom nadania godności doktora honoris causa. Profesor Rozenberg jest 69 laureatem uhonorowanym przez PW najwyższym odznaczeniem akademickim

Zobacz jak Europa zmienia Warszawę

Wspólne tworzenie wielkoformatowej sylwetki warszawskiej syrenki, eksperymenty naukowe, wirtualne zwiedzanie stołecznych dzielnic. Te oraz ponad sto innych atrakcji czekać będzie na wszystkich, którzy w dniach 20-26 czerwca wezmą udział w wydarzeniu „Europa zmienia Warszawę”.

WARSAW INNOVATION DAYS już od 8 czerwca

Dziesiątki wydarzeń, setki prelegentów, tysiące uczestników. Wszyscy skoncentrowani na innowacjach. Tak w czerwcu wyglądać będzie Warszawa dzięki pionierskiej inicjatywie Warsaw Innovation Days. Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Globe Forum z partnerami zapraszają do udziału w tym festiwalu innowacyjności.

Zielona przestrzeń w sercu Warszawy

Plac Defilad otwiera się na mieszkańców, zachęcając do odwiedzin bogatym programem wydarzeń oraz zmienioną aranżacją przestrzeni. Płyta Główna Placu Defilad zmieni się w zieloną enklawę pełną roślin, również takich, które sadzić będą mieszkańcy. Inauguracja sezonu w najbliższy weekend 5-7 czerwca.

Nowy tabor, trasy i tramwaj na Gocław

Jest już ostateczna lista projektów związanych z komunikacją miejską, które - w latach 2014-2020 - zostaną dofinansowane z funduszy unijnych w ramach kontraktu terytorialnego. Znalazła się na niej m.in. budowa trasy tramwajowej do Wilanowa i na osiedle Gocław. W lutym br. miasto zgłosiło do dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 aż siedem projektów dotyczących komunikacji miejskiej (w tym trzy rezerwowe). Po uzyskaniu wstępnej akceptacji od Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, lista została nieznacznie zmodyfikowana, by zwiększyć szanse na dofinansowanie tych inwestycji przez UE.

W tym roku, 29 maja, mija 83. rocznica posadzenia drzewa przez Marię Skłodowską - Curie przed Instytutem Radowym przy ul. Wawelskiej, na pamiątkę jego otwarcia.

Klon jawor „Maria” nie jest więc, jak na drzewo, bardzo stary ani duży - w obwodzie ma 232 cm i mierzy 19 m wysokości. Jest jednak pomnikiem przyrody z uwagi na osobę uczonej i okoliczności w jakich został posadzony. Po siedmiu latach budowy, 29 maja 1932 r. w obecności Marii Skłodowskiej-Curie Instytut został otwarty. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej odbyło się 7 czerwca 1925 r. także w obecności Marii Skłodowskiej-Curie. Tego dnia w tym roku będziemy świętować 90-lecie tego wydarzenia

Dotacje m.st. Warszawy na remonty zabytków – przyznane

Podczas czwartkowej (28 maja) sesji Rady Miasta radni przyznali dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Właściciele 43 obiektów otrzymają łącznie 8,2 mln zł.

Zegar kwiatowy przed PKiN na 60. urodziny

Z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki powstanie zegar kwiatowy dedykowany jubilatowi. W środę, 27 maja, o godz. 12.00, pracownicy i najemcy PKiN będą wspólnie sadzić kwiaty, które utworzą tarczę zegara.

Wyróżnienia dla pracowników UW

Analizują, badają, publikują. Godzinami przesiadują w pracowniach i laboratoriach. Pochylają się nad starodrukami, odczynnikami i bakteriami. Prowadzą wykłady, ćwiczenia i warsztaty. Dzięki nim Uniwersytet ma szansę się rozwijać. To dla nich został utworzony specjalny fundusz. Stu pracowników, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami naukowymi lub dydaktycznymi, przez rok będzie otrzymywało zwiększone wynagrodzenie zasadnicze.

Wyjątkowa młodzież otrzymała bilety na finał Ligi Europy

Piątkowe południe, 22 maja, było wyjątkowe dla blisko setki młodych sportowców. Piłkarscy juniorzy otrzymali bowiem bilety na finałowy mecz Ligi Europy, który odbędzie się w najbliższą środę, na Stadionie Narodowym.

Bądź życzliwym pasażerem zamiast być monsterem

Warszawska komunikacja się zmienia. Po stołecznych ulicach i torach kursują coraz bardziej komfortowe, nowoczesne tramwaje, autobusy i pociągi. Korzysta z nich już ponad miliard pasażerów rocznie. 20 maja rozpoczęła się druga edycja kampanii społecznej „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”.

Muzeum Warszawy odNowa – postęp prac remontowych

Muzeum Warszawy przechodzi gruntowną odNowę. Trwa generalny remont zabytkowych kamienic, pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta. Po dwóch miesiącach prac budowlanych postęp w realizacji projektu jest imponujący.

Wiecha zawieszona na Centrum Kreatywności Targowa

13 maja, zawisła wiecha na Centrum Kreatywności Targowa w obecności Michała Olszewskiego, wiceprezydenta m.st. Warszawy oraz Wiesława Raboszuka – członka zarządu województwa mazowieckiego. Otwarcie Centrum przewidziane jest w II połowie 2016 r.

Wnuczek wciąż oszukuje w Warszawie

Miasto st. Warszawa i Komenda Stołeczna Policji przypominają seniorom o zagrożeniu, jaką niesie działanie w dobrej wierze. Wykorzystując ją oszuści w dalszym ciągu wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ruszyła druga odsłona kampanii informacyjnej „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna

Skąd się wziął krokodyl nad Wisłą?

Zobacz nowy mural M-city, wyślij swoją historię i zainspiruj Teatr Improwizowany Klancyk do stworzenia spektaklu. W piątek, 8 maja, ruszył konkurs na najlepszą historię o nowym rezydencie nabrzeża. Na lewym brzegu Wisły, na murku biegnącym na południe od mostu Poniatowskiego powstał mural dedykowany rzece. Ma blisko 340 metrów długości i ponad metr wysokości. Jest wariacją na temat… krokodyli. Autorem pracy jest Mariusz Waras, znany bardziej jako M-city – artysta należący do światowej czołówki street-artu. Jest to jedyna jego praca w Warszawie.

O lesie w lesie – centrum edukacyjne nie tylko dla dzieci

Tablice dźwiękowe, blaty stołów z namalowanymi owadami i ptakami, ścieżka zmysłów, rymowanki-zgadywanki o gatunkach drzew i zwierząt – to tylko niektóre pomoce dydaktyczne, jakie będą używane w nowo otwartym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie prowadzonym przez Lasy Miejskie - Warszawa.

„Edukacja filmowa w Polsce i świecie – rozwiązania systemowe i studia przypadków” na UW

W Polsce edukacją medialną, filmową i informacyjną zajmuje się ponad 30 instytucji, prawie 20 organizacji pozarządowych i inne podmioty komercyjne. Nie ma jednak wspólnej polityki i każdy z nich działa na własną rękę. Eksperci z Programu Edukacji Audiowizualnej i Medialnej, który rozpoczął się na UW w 2012 roku, starają się tę sytuację zmienić.

Nad Wisłą w Warszawie zrobiło się zielono

Ma blisko 340 metrów długości i ponad metr wysokości. Warszawiacy mogą go spotkać na nadwiślańskim nabrzeżu. Co to takiego? Skąd się wzięło? Odpowiedzi będą szukać sami mieszkańcy stolicy. Inspiracją jest nowy mural M-City, czyli Mariusza Warasa.

25 kwietnia UW od godz. 10 do 16 otworzy kampus główny. W Dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej podczas kilkudziesięciominutowych prezentacji, ponad 30 jednostek przedstawi swoje kierunki studiów i specjalizacje.

Tym razem drzwi Uniwersytetu otwierać się będą dwa razy. Swoją ofertę zaprezentowały już jednostki zajmujące się naukami przyrodniczymi i ścisłymi, a 25 kwietnia reprezentacja wszystkich wydziałów pojawi się na kampusie głównym.

Najlepsi bboye na Warsaw Challenge 2015

W tym roku mija 10 lat od pierwszej edycji Warsaw Challenge. Z tej okazji Miasto Stołeczne Warszawa zaprosiło 24 ekipy breakdance z całego świata. Przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie tancerze zaprezentują swoje możliwości już 9 i 10 maja. Zawodom będą towarzyszyły koncerty legend hip-hopu.

Mini Mistrzostwa Warszawy wystartowały!

Młodzi, warszawscy piłkarze w oczekiwaniu na finał Ligi Europy biorą udział w Mini Mistrzostwach Warszawy. W sobotę, 18 kwietnia, rozpoczęła się faza grupowa tych rozgrywek. Rywalizacja finałowa zawodów odbędzie się w dniach 26-27 maja na placu Zamkowym!

Warszawa promuje wodę w szkołach

Urządzenia do udostępniania wody pitnej dla uczniów tzw. źródełka, zostaną zainstalowane w stołecznych szkołach, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa. Zanim jednak to nastąpi woda w szkołach przejdzie szczegółowe badania.

Aleja tysiąca lip budzi się w Warszawie

Na wiosnę właśnie budzą się do życia. Ich korony pokrywają się zieloną mgiełką. Zdobią najpiękniejszy wjazd do stolicy prowadzący od lotniska Chopina. Lipy w al. Żwirki i Wigury są unikatowym przykładem miejskiej zieleni alejowej. W „Alei drzew. Pomniku przyrody”, na odcinku pomiędzy pomnikiem Lotnika a skrzyżowaniem ul. Żwirki i Wigury z ulicą 17 Stycznia, rośnie 1052 drzewa w trzech lub czerech rzędach. Za pomnik przyrody zostały uznane 2001 roku, od 2009 roku opiekuje się nimi m.st. Warszawa w zakresie zlecania prac pielęgnacyjnych, cięć sanitarnych i zakładania wiązań w koronach. Najpoważniejszym zabiegiem jest sadzenie nowych drzew w miejsce tych, które uschły. W latach 2011-2014 na zlecenie ZOM w alei posadzono 62 lipy drobnolistne ‘Greenspire’, bardzo dorodne, o obwodzie pnia 35-40 cm.

Targi Rzeczy Ładnych już w ten weekend

W najbliższy weekend, 18 i 19 kwietnia, odbywa się 5. edycja Targów Rzeczy Ładnych - najpopularniejszej warszawskiej imprezy, której celem jest promocja dobrego designu dostępnego dla szerokiej publiczności. Partnerem tej edycji jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Przypnij żonkil – niech połączy nas pamięć!

W niedzielę, 19 kwietnia w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Na ulicach stolicy około 850 wolontariuszy będzie rozdawać papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku.

Czarny sport znowu w Warszawie

Ponad 50 tys. widzów na Stadionie Narodowym obejrzy 18 kwietnia inauguracyjne zawody o Indywidualne Mistrzostwo Świata na żużlu w sezonie 2015. To będzie widowisko z udziałem największych gwiazd tego sportu

Majówka na Podzamczu z nowym pokazem fontann

Fontanny na Podzamczu skrywają tajemnice, o których dotychczas nie wiedzieliśmy. Pod powierzchnią wody ciągną się tunele, przejścia i ukryta sterownia, z której dostarczana jest moc Warszawie. Na powierzchni widzimy ją dzięki „Światłom wody”. Premierowy pokaz w piątek, 1 maja o godz. 21.00.

Warszawa z nowym Chopinem dla turystów

Już niedługo w Warszawie będziemy mogli spotkać młodego Chopina. Aplikacje mobilne, strona internetowa poświęcona kompozytorowi, wielojęzyczne wydawnictwa i inne atrakcje czekają warszawiaków i turystów dzięki projektowi „Warszawa Chopina”.Podpisana została w tej sprawie umowa o dofinansowanie z UE.

Znamy finalistów konkursu „Dane po warszawsku”

Internauci oraz jurorzy konkursu „Dane po warszawsku”, spośród 71 zgłoszonych propozycji, wybrali 20 finałowych pomysłów na miejskie aplikacje. Przy wsparciu organizatorów wybrane pomysły będą realizowane aż do wielkiego finału pod koniec czerwca.

Można składać wnioski o umorzenie długów czynszowych w Warszawie

Do 21 września 2015r. mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o częściowe umorzenie długów czynszowych w lokalach komunalnych

Przesiądź się na rower w Warszawie

„Przesiądź się!” – to hasło rozpoczynającej się dzisiaj nowej kampanii społecznej, której celem jest pokazanie warszawiakom, że rower jest szybkim, tanim, zdrowym i wygodnym środkiem transportu oraz zachęcającej do korzystania z niego.

Zagłosuj na aplikację w konkursie "Dane po warszawsku"

Od 1 kwietnia, możemy wybierać najlepsze pomysły zgłoszone do konkursu "Dane po warszawsku". Głosowć można na trzy z 71 pomysłów. Wszystkie projekty wykorzystują otwarte dane m.st. Warszawy i niejednokrotnie siegają po informacje z innych źródeł. Wiele z nich aktywizuje mieszkańców

S3KTOR 2014 - mieszkańcy wybierają najlepszą inicjatywę

Warszawa po raz piąty organizuje konkurs na najlepszą inicjatywę pozarządową zrealizowaną na rzecz stolicy w 2014 roku. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 163 projektów, to prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Konsultacje Pola Mokotowskiego już w kwietniu

Spacery badawcze, warsztaty projektowe czy punkty konsultacyjne podczas wydarzeń organizowanych na Polu Mokotowskim – m.in. takie narzędzia będą zastosowane podczas procesu konsultacji zagospodarowania parku. Start konsultacji społecznych jeszcze w kwietniu.

Rekordowa liczba młodych sportowców – 305 – otrzyma stypendia

Podobnie jak w ubiegłym roku pierwsza transza wypłat stypendiów sportowych m.st. Warszawy nastąpi już w kwietniu. Wsparcie otrzymają młodzi zawodnicy z pół setki stołecznych klubów, trenujący prawie 40 dyscyplin. Wśród nich są m.in. łyżwiarze, żeglarze oraz brydżyści, akrobaci czy rugbiści.

Wystartowały zapisy do Biegu Konstytucji

Pięć tysięcy miejsc czeka na uczestników XXV Biegu Konstytucji. Od dziś, 1 kwietnia, można zapisać się do udziału w imprezie. Zawody podobnie jak w latach minionych biegowi głównemu na dystansie pięciu kilometrów, towarzyszyć będą zmagania Nordic Walking oraz „Bieg z maskotką” dla dzieci.

Budżet Warszawy za 2014 r. przekazany do RIO i Rady Miasta

31 marca, sprawozdanie z realizacji budżetu m.st. Warszawy za 2014 r. zostało przekazane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie oraz Rady m.st. Warszawy. Prace nad oceną tego dokumentu rozpocznie także dzisiaj Komisja Rewizyjna Rady Miasta

Otoczenie pawilonu ZODIAK jak kartka białego papieru

Otoczenie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK będzie otwartą przestrzenią, przygotowaną na różne scenariusze. Plac przekształci się w symboliczną kartkę białego papieru. Tak zdecydowało jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół pawilonu

Święto miłośników teatru będzie trwało przez cały rok

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na świecie po raz 54. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru towarzyszy jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Plenerowe biblioteki z hamakami nad Wisłą

Warszawiacy zakończyli dyskusję o kulturze, sporcie i rekreacji na platformie internetowej Otwarta Warszawa. Zgłoszone pomysły i projekty oceniło jury złożone z ekspertów oraz przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy. Rozpoczyna się realizacja nagrodzonych projektów.

Cyfrowy Zajączek 2015 - projekty informatyczne w warszawskich szkołach

W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń odbyła się konferencja poświęcona nowym projektom z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych wprowadzanym w warszawskich szkołach.

Warszawska Karta Płatnicza, czyli dwa w jednym

PKO Bank Polski, we współpracy z miastem i Zarządem Transportu Miejskiego, od 25 marca wprowadza do oferty Warszawską Kartę Płatniczą. Z karty debetowej, na której można kodować imienne bilety długookresowe, mogą korzystać klienci banku.

Warszawa - Usługi publiczne w samorządach lokalnych

Jak wspólnie z mieszkańcami projektować usługi publiczne? Jak diagnozować potrzeby mieszkańców i zbierać opinie użytkowników? Jak angażować ich w budowanie strategii rozwoju usług publicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w podręczniku „Od diagnozy do strategii”.

Która inwestycja miejska zostanie Ulubieńcem Polski?

Trzy warszawskie inwestycje znalazły się wśród finalistów konkursu Życie w architekturze na najlepsze i najciekawsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Są to Muzeum Historii Żydów Polskich, Nadwiślański Szlak Rowerowy i Służewski Dom Kultury.

Rozgrywki szachowe w Warszawie – rozpoczęte

W piątek, 20 marca, rozpoczął się dzielnicowy etap rozrywek w ramach warszawskiego, międzyszkolnego turnieju szachowego. Organizatorami turnieju dla ponad 400 uczniów uczących się w stołecznych szkołach podstawowych są m.st. Warszawa i Polski Związek Szachowy.

Ścisła współpraca Warszawy z AWF

Wsparcie merytoryczne, uatrakcyjnienie oferty programowej zajęć i imprez oraz rozwój programów upowszechniających sport i rekreację to główne założenia umowy o współpracy podpisanej między m.st. Warszawą a Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

Warszawa częścią światowej edycji Monopoly

Udało się! Fani gry Monopoly z całego świata wybrali swoje ulubione miasta, które chcieliby umieścić na nowej planszy specjalnego wydania Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015. W prestiżowym gronie 22 miast znalazła się również Warszawa! Swój głos na stolicę oddało ponad 100 tysięcy internautów.

Odnowiony Teatr Ochoty otwiera się dla widzów

Czarno-biała szachownica na elewacji wyremontowanego budynku Teatru Ochoty ma szansę stać się nowym punktem orientacyjnym na mapie dzielnicy. Budynek teatru zyskał nowy blask dzięki środkom miasta i funduszom europejskim w ramach "Mikroprogramu Rewitalizacji Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy”.

Projekty otoczenia ZODIAK-a przed sądem konkursowym

Sąd konkursowy będzie miał niełatwe zadanie. W sumie będzie musiał ocenić 80 niezwykle zróżnicowanych projektów. Wczoraj upłynął termin składania prac w konkursie na koncepcję zagospodarowania Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK. Śródmiejska agora przejdzie metamorfozę

Jeszcze więcej zielonej energii z choinek

Padł kolejny rekord. Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 548 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji.

Morświn też odwiedził stolicę

Choć w warunkach naturalnych morświn nigdy nie przypłynąłby do Warszawy, to jednak dziś pod opieką wolontariuszy z Fundacji WWF pojawił się w stołecznym ratuszu. Wizyta tego morskiego ssaka związana jest z akcją „Godzina dla Ziemi” i jej tegoroczną odsłoną poświęconą ochronie właśnie tych zwierząt.

Warszawskie zoo kończy 87 lat!

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie fot. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie Warszawskie zoo kończy 87 lat! Blisko 500 okazów zwierząt w tym lemury, koczkodany, aligator i niedźwiedź brunatny mogli podziwiać warszawiacy podczas otwarcia stołecznego zoo. Dziś na powierzchni 32 ha mieszka w nim 479 gatunków zwierząt w liczbie 2717 osobników. Miejski Ogród Zoologiczny obchodzi swoje 87 urodziny.

25 tysięcy wypożyczeń Veturilio w ciągu tygodnia

Pierwszy tydzień funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo za nami. W tym czasie miejskie jednoślady zostały wypożyczone już ponad 25 tysięcy razy, z czego niemal 5,5 tysiąca wynajmów odbyło się w Dzień Kobiet. Sieć Veturilo jest także systematycznie powiększana. W ciągu pierwszych ośmiu dni funkcjonowania Veturilo, a także podwarszawskiej sieci wypożyczalni, Konstanciński Rower Miejski publiczne jednoślady wypożyczone zostały już 25 109 razy, z czego w niedzielę, 8 marca, wynajęto je 5 368 razy. Dzień Kobiet był dotychczas dniem największej aktywności rowerzystów w tym roku.

Trwają dyskusje o złożonych projektach w Warszawie

Do 22 marca trwa drugi krok budżetu partycypacyjnego - dyskusje o złożonych projektach. To jeden z kluczowych etapów budżetu partycypacyjnego, podczas którego projekty można zmieniać, ulepszać i łączyć. Po zakończeniu dyskusji autorzy będą mogli, dzięki uwagom mieszkańców, zmieniać i udoskonalić swój projekt, żeby był on jeszcze lepszy i lepiej odpowiadał na potrzeby warszawiaków. W każdym obszarze, w którym można było zgłaszać projekty, odbędzie się spotkanie mieszkańców z autorami projektów. Dyskusje będzie można też prowadzić w Internecie na forum. Terminy spotkań dyskusyjnych z autorami projektów dostępne są na stronie.

Pasażerowie jeżdżą II linią metra

W niedzielę, 8 marca, po godz. 9.30, ruszyły pociągi na II linii metra. Nowa linia podziemnej kolejki połączyła dwa brzegi Wisły - podróż z Pragi i Woli do centrum trwa teraz kilka minut. Pierwszego dnia kursowania linii M2 wszyscy mogą podróżować nią bezpłatnie. Przez ostatnie kilka godzin trwało mycie wagonów i czyszczenie stacji, wcześniej zakończyły się ostatnie testowe jazdy pociągów według normalnego rozkładu. Maszynista Łukasz Koczywąs dał sygnał odjazdu i ze stacji Świętokrzyska wyruszył pierwszy pociąg w kierunku Dworca Wileńskiego. Chwilę po nim wyjechały składy na pozostałych stacjach. Pasażerowie usłyszeli głos Macieja Gudowskiego zapowiadający kolejny przystanek.

Bramki na II linii metra – jak z nich korzystać

Na stacjach centralnego odcinka II linii metra nie ma znanych z I linii „kołowrotków”, które po skasowaniu biletu trzeba popchnąć aby wejść do strefy biletowej. Są za to bramki, przez które pasażer przechodzi, gdy rozsuną się na boki szklane płyty

Świetne warunki do nauki i rozwoju w szkole z tradycjami

Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Białobrzeskiej 44 zyskał nowe oblicze. Wszystko za sprawą modernizacji budynku i nowego specjalistycznego sprzętu. W piątek, 6 marca w szkole spotkali się nie tylko rodzice, uczniowie, pedagodzy, ale również absolwentki szkoły z okresu międzywojnia. Okazją do obejrzenia szkoły po gruntownej modernizacji był koncert uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1.

Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia - rusza największy projekt rewitalizacyjny

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia, wpisuje się w proces rewitalizacji zabytkowych obiektów. Mając na uwadze skalę przedsięwzięcia oraz jego znaczenie dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy zadanie to zostało umieszczone na liście priorytetów programu rewitalizacji. Praga to miejsce mające wartość historyczną i kulturową na skalę światową, którego oblicze zmienia się od kilku lat. Wpływ na zmiany tej części miasta mają miejskie inwestycje w kulturę, jak budowa Muzeum Warszawskiej Pragi, czy modernizacja Teatru Powszechnego. Przed stolicą kolejna inwestycja – modernizacja zabytkowych obiektów przy ul. Grochowskiej 272 na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia.

Drugi etap budżetu partycypacyjnego na rok 2016

Mieszkańcy Warszawy złożyli 2326. projektów do budżetu partycypacyjnego! Najwięcej projektów dotyczy Mokotowa – aż 323. Na drugim miejscu jest Wawer, na trzecim Wola, zaraz za nimi Bielany i Śródmieście. - Wśród dzielnic przoduje Mokotów, tak jak podczas pierwszej edycji. Najwięcej z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców dotyczy przestrzeni publicznej, edukacji, w tym organizacji zajęć edukacyjno – sportowych dla dzieci i seniorów, infrastruktury komunikacyjnej i drogowej oraz projektów kulturalnych – powiedział podczas dzisiejszej konferencji Jarosław Jóźwiak, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Warszawskie Metro ma wszystkie pozwolenia

W piątek, 27 lutego, Metro Warszawskie Sp. z o.o. uzyskało ostatnie z 14 pozwoleń na użytkowanie dla obiektów centralnego odcinka II linii metra.Tym samym zakończył się proces administracyjny, polegający na kontroli dokumentów i zrealizowanych obiektów. Organy administracji publicznej oraz odpowiednie służby Państwowe odbyły łącznie 62 kontrole, przeanalizowały 840 tomów dokumentacji i wydały pozytywne opinie dla wszystkich obiektów centralnego odcinka II linii metra. Proces uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie poprzedzony został odbiorami technicznymi.

Ostatnie dni by oddać swój głos na Warszawę

Jeszcze tylko przez kilka dni można wziąć udział w ogólnoświatowym głosowaniu na miasta, które znajdą się na planszy Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015. Warszawa biorąca udział w internetowym plebiscycie w tej chwili plasuje się tuż za podium. Głosowanie trwa tylko do wtorku, 3 marca

XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015

Od czwartku do soboty, 26-28 lutego, w godz. 9.00 - 16.00 zapraszamy stołecznych uczniów na XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu trzech dni 110 stołecznych liceów i techników zaprezentuje swoją ofertę. Dodatkowo, w piątek, 27 lutego, w tym samym miejscu, startuje Salon Szkół Wyższych i Policealnych oraz Salon Uczelni Zagranicznych Study Abroad. Współorganizatorem Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2015 jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Znów zakręcą rowerami w Warszawie

Przerwa zimowa już za nami i od niedzieli, 1 marca znów będzie można korzystać z wypożyczalni Veturilo. W ubiegłym roku rowery były wypożyczane aż 1,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 90 tys. nowych użytkowników. - To dobra wiadomość dla miłośników jednośladów - srebrne rowery Veturilo wracają na stołeczne ulice. W bieżącym, czwartym sezonie warszawiacy będą mogli korzystać ze 196 stacji i blisko 3 tys. rowerów. I mam nadzieję, że nasza rodzina Veturilo, licząca już 292 163 rowerzystów, znów się znacząco powiększy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawskie inwestycje i remonty w 2015 r.

W tym roku nie rozpocznie się tak ogromna inwestycja jak budowa linii metra ale program remontowo-inwestycyjny jest bogaty. Modernizacja tras tramwajowych poprawi funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Rozpoczną się nowe inwestycje drogowe, które znacznie usprawnią poruszanie się po mieście, pojawią się nowe nawierzchnie jezdni i chodników, oświetlenie i sygnalizacje świetlne

1% dla warszawskich organizacji pozarządowych

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych. Do końca kwietnia wypełniając PIT, mieszkańcy stolicy mają możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Szeroka działalność organizacji pozarządowych uzupełnia realizację zadań samorządu i wzmacnia więzi międzyludzkie w lokalnych środowiskach. Poprzez wspólne działania możemy kształtować i wzmacniać pozytywny wizerunek mieszkańca otwartego na ścisłe relacje z organizacjami pozarządowymi.

Ponad 2300 projektów w budżecie partycypacyjnym

Mieszkańcy Warszawy złożyli 2324 projekty do budżetu partycypacyjnego na 2016 r. Na projekty zaproponowane przez mieszkańców stolicy w drugiej edycji budżetu jest ponad 51 milionów złotych. - Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy ponownie zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2300 projektów, to więcej niż w zeszłym roku – to rekord wśród polskich miast. Dziękuję mieszkańcom Warszawy za ich aktywność – powiedziała Hanna Gronkiewicz–Waltz, Prezydent m.st. Warszawy

Budżet partycypacyjny 2016 - zgłoszenie projektów DO 17 lutego

Tylko do wtorku, 17 lutego mieszkańcy Warszawy mogą składać projekty w ramach drugiej edycji budżetu partycypacyjnego. Do dyspozycji jest ponad 51 milionów złotych – zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w ten projekt, to od nas zależy jaki pomysł, inicjatywa zostanie zrealizowana.

Warszawa zieleni się! Przybywa drzew.

Blisko dziesięć i pół tysiąca drzew przybyło na terenie Warszawy w latach 2010-2014. Niemal połowa z nich została posadzonych w zamian za drzewa usuwane z terenów przeznaczonych pod inwestycje. W sumie w latach 2010-2014 na terenie Warszawy posadzono 109 945 drzew. To o blisko dziesięć i pół tysiąca (10 494) więcej niż wycięto (99 451) w analogicznym czasie.

Prace na bulwarach nad Wisłą trwają

Jeszcze w lutym rozpoczną się ostatnie prace przy budowie pierwszego etapu bulwarów wiślanych. Blisko kilometrowy odcinek, pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ul. Boleść, wzbogacony został m.in. o drogę rowerową oraz miejsca do cumowania łodzi. Dokończenie budowy deptaku nad Wisłą nie jest zagrożone.

Głosowanie już trwa! Obecnie Warszawa znajduje się na najwyższym stopniu podium wyprzedzając Hong Kong i Rygę

Trwa wielkie głosowanie. Warszawa jako jedno z 22 miast z całego świata ma szansę stać się częścią planszy Monopoly Tu i Teraz – edycja 2015. Specjalne wydanie gry przygotowywane jest z okazji jej 80 urodzin. Warszawa została wytypowana do ścisłego grona 80 miast na które będą mogą głosować internauci z całego świata. Wybór stolicy nie był przypadkowy. Nasze miasto może pochwalić się miejscem w rankingu najczęściej odwiedzanych miast świata. Więcej informacji o rankingu tutaj. Warszawa rywalizować będzie m.in. z Berlinem, Buenos Aires, Limą, Londynem, Paryżem, Stambułem czy Wilnem.

Wybitna młociarka ponownie wybrana sportowcem roku Warszawy

Za nami jubileuszowy XV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy. Uhonorowani zostali najwybitniejsi zawodnicy reprezentujący barwy stolicy. Po uroczystości wręczenia nagród rozpoczął się doroczny Bal Mistrzów Sportu Warszawy

Warszawa, 12 lutego 2015 r. Podpisanie umowy na modernizację siedziby głównej Muzeum Warszawy

12 lutego w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, została podpisana umowa z generalnym wykonawcą modernizacji siedziby głównej Muzeum Warszawy. Prace remontowe zrealizuje Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia, która wygrała dwuetapowy przetarg ograniczony. Castellum była jedną z pięciu firm, jakie zakwalifikowały się do drugiego etapu postępowania. W ciągu najbliższych dwóch tygodni wykonawca przedłoży harmonogram prac remontowych, które rozpoczną się na początku marca. Koszt prac budowlanych i konserwatorskich staromiejskich kamienic wyniesie 37 481 383 zł brutto.

Zabytki w Warszawie pięknieją dzięki dotacjom

Już po raz 11. właściciele warszawskich zabytków, wpisanych do rejestru, starają się o dotacje na remonty swoich obiektów. Do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wpłynęło 137 wniosków od zainteresowanych

Warszawa 42. najchętniej odwiedzanym miastem świata

Warszawa obok Madrytu otwiera czwartą dziesiątkę najchętniej odwiedzanych miast świata. Tak wynika z zestawienia „Top 100 City Destinations Ranking” międzynarodowej firmy badawczej Euromonitor International.

Rekrutacja wolontariuszy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Już po raz trzeci Muzeum POLIN zaprasza wolontariuszy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Upamiętni ona 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, która przypada 19 kwietnia.

Bemowo połączone nowymi torami

Już za kilka dni warszawiacy będą mogli korzystać z nowego 2,6 km odcinka trasy tramwajowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, między Radiową a Górczewską. Nowa linia tramwajowa „11” dojedzie do metra na Młocinach.

Nowy neon dla warszawskiego Zieleniaka

Są cztery propozycje nowego neonu dla zmodernizowanego targowiska na Ochocie. To mieszkańcy wybiorą, który z nich zawiśnie na reprezentacyjnej elewacji Zieleniaka od ul. Grójeckiej. Do wtorku 10 lutego można głosować na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ochota.
stat4u