SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo opolskie

Prezydent RP po raz pierwszy na Opolszczyźnie

Wielokulturowość jest wielkim skarbem tej ziemi i właśnie dlatego Opolszczyzna dobrze się rozwija – mówił Andrzej Duda, prezydent RP do mieszkańców Strzelec Opolskich. Bo to właśnie to miasto jako jedyne i pierwsze w województwie odwiedziła głowa państwa w miniony wtorek.

Podstępny plan katów z UB i NKWD. Minęła 70. Rocznica mordu żołnierzy „Bartka”

Równo 70 lat temu na Polanie "Hubertus" pomiędzy Barutem, a Dąbrówką zbrodniarze UB zamordowali ponad 140 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame, ps. Bartek. Do dziś na polanie nie znaleziono szczątków ciał ofiar tej okrutnej zbrodni, którą okrzyknięto mianem „Śląskiego Katynia”.

Nowy, ale z tradycją. Tartak w Murowie jedną z największych inwestycji w Europie!

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski była gościem uroczystego otwarcia zakładu przerobu drewna Stora Enso Wood Products w Murowie. Firma wykorzystała działający ponad pół wieku tartak w Murowie i stworzyła na jego miejscu nowe przedsiębiorstwo dysponujące innowacyjnymi metodami i zapewniające kilkaset miejsc pracy.

Rozwój gospodarczy kraju uzależniony od sprawnego transportu rzecznego

Prezentacją działań rządu w zakresie ożywienia żeglugi śródlądowej w Polsce – w tym na rzece Odrze, rozpoczęto dziś (13 września) I spotkanie robocze w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Inicjatorem spotkania m.in. z armatorami żeglugi śródlądowej jest Adrian Czubak, wojewoda opolski. W wydarzeniu tym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na czele z Dyrektorem Departamentu Żeglugi Śródlądowej Przemysławem Dacą.

Obchody Dnia Weterana w Opolu

Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów był miejscem obchodów tegorocznego Dnia Weterana i okazją do uhonorowania zasłużonych mieszkańców naszego regionu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz oraz organizacji kombatanckich, a także 10. Opolska Brygada Logistyczna.

W Starym Grodkowie uczczono pamięć żołnierzy kpt. Henryka Flame, ps. "Bartek"

7 września 1946 roku w baraku lotniska w Starym Grodkowie funkcjonariusze UB zamordowali 30 żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. Bartek. W 70 rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy "Bartka", w których uczestniczył Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Czas do szkoły!

Dzisiaj zabrzmiał pierwszy dzwonek we wszystkich polskich szkołach. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbyła się w Zespole Szkół w Oleśnie. Uczestniczył w niej Adrian Czubak, wojewoda opolski, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotną rolę, jaką odgrywa szkoła w kształtowaniu postawy młodych ludzi.

Wyjątkowy pociąg wyruszył z opolskiego dworca!

Przejażdżka tym pociągiem to prawdziwa przyjemność! Dzisiaj (26 sierpnia) odbyła się uroczysta prezentacja nowych pociągów typu "Impuls", które będą przewozić pasażerów na regionalnych liniach Opolszczyzny. Inauguracyjny przejazd z Opola do Brzegu zgromadził wielu pasażerów, którzy mogli pokonać tę trasę wraz z przedstawicielami lokalnych władz i zaproszonymi gośćmi. Opolski Urząd Wojewódzki reprezentowała Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Serce elektrowni trafi do Opola

Do Elektrowni Opole trafi nowy generator, który zostanie zamontowany w jej nowym bloku. Drugi – bliźniaczo podobny trafi na Opolszczyznę już za kilka miesięcy. W uroczystym przekazaniu generatora z Zakładu Generatorów we Wrocławiu (GE Power) udział wzięli między innymi Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju - Jerzy Kwieciński, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Energii Andrzej Piotrowski oraz Wicewojewoda Opolski - Violetta Porowska.

Japonki oczarowane (o)polską receptą na sukces

Blisko 8 tysięcy kilometrów – tyle dzieli od Opola japońskie Kobe, z którego do stolicy naszego województwa przyjechała 16 – osobowa delegacja studentek. Cel wizyty? Problem migracji w Europie oraz sposób na karierę w Polsce oczami kobiety. W miniony wtorek Japonki spotkały się z Violetta Porowską, wicewojewodą opolskim oraz zdobywczynią tytułu Kobiety Sukcesu.

Studia „Biznes międzynarodowy Unia Europejska-Chiny” w Instytucie Konfucjusza

Instytut Konfucjusza rusza z kolejną edycją studiów podyplomowych „Biznes międzynarodowy Unia Europejska-Chiny”. Zapraszamy posiadaczy dyplomów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia do zapisywania się.

Opole zacznie kształcić lekarzy!

Będzie kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim. 10 sierpnia stosowny dokument podpisał w Sali im. Karola Musioła w ratuszu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wydarzenie otwiera drogę do tego, aby już w 2017 roku wśród opolskich żaków byli przyszli lekarze.

Nowe centrum obsługi klienta dla Nowego Opola

Centrum Usług Publicznych to innowacyjny projekt realizujący misję administracji przyjaznej, efektywnej, skutecznej oraz otwartej dla mieszkańców Opolszczyzny. Jego innowacyjność polega m.in. na wspólnym świadczeniu usług przez administrację samorządową, podatkową oraz celną

Wizyta wicepremiera Matusza Morawieckiego w Opolu

Mówimy jednym językiem, patrzymy w tym samym kierunku – mówił do przedsiębiorców wicepremier Mateusz Morawiecki, który gościł w Opolu. Spotkanie z przedstawicielami opolskiego biznesu było jednym z cyklu spotkań, do jakich doszło w stolicy regionu w ramach konsultacji tzw. „Planu Morawieckiego”.

Gwardia Opole na półkoloniach AZS

Dużą niespodzianką dla uczestników sportowych półkolonii organizowanych przez AZS Politechnika Opolska był wspólny trening i mecz z zawodnikami ekstraklasowej Gwardii Opole

Piątka z plusem z wykonania budżetu Opola

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu Opola za 2015 rok. „Za” głosowało 20 radnych, nikt nie głosował przeciw, 2 radnych wstrzymało się od głosu, nie głosowało 3.

Obchody 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Opolu

Dla upamiętnienia 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia br. o godz. 17:00 w mieście Opolu zostaną uruchomione syreny alarmowe

Chińskie studentki przyjechały na UO

Są miłe, otwarte i bardzo ciekawe Polski i Opola, mowa o kilkunastoosobowej grupie studentek, która przyjechała na Uniwersytet Opolski z chińskiego Uniwersytetu Fujian. Przez trzy tygodnie będą uczyć się języka angielskiego, a także zapoznawać z kulturą europejską i polską. W ramach Letniej Szkoły Językowej zaplanowano dla nich udział w wykładach m.in. z politologii oraz geografii Europy i Polski.

Opolskie Orły 2016

14 czerwca 2016 roku w Filharmonii Opolskiej odbyła się 20. Jubileuszowa Gala „Opolskich Orłów”.

Czas na Iran

Umowy z Uniwersytetem Mazandaran i Uniwersytetem Shahid Chamran w Ahwaz to efekt wizyt na obu tych uczelniach prorektora ds. nauki i finansów UO, prof. dra hab. Janusza Słodczyka, który odwiedził Iran w ostatnim tygodniu.

Medyczny sukces opolskich prawników

Drużyna absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego została zaliczona do grona jednego z trzech finalistów ogólnopolskiego konkursu Healthcare Catalyst Challenge, związanego z prawem ochrony zdrowia oraz zarządzaniem podmiotami leczniczymi jako spółkami prawa handlowego.

Warsztaty dla młodzieży z zakresu pierwszej pomocy.

W dniu 6 czerwca br. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, już po raz szósty zorganizowała na stadionie lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu, warsztaty dla młodzieży szkolnej w zakresie pierwszej pomocy podczas wypadków drogowych oraz innych niebezpiecznych zdarzeń.

Cyberprzemoc - zagrożenia, zapobiegnie, odpowiedzialność

Dnia 2 czerwca studenci Uniwersytetu Opolskiego z Wydziału Prawa i Administracji odbyli prelekcje w ramach projektu " Cyberprzemoc- zagrożenia, zapobieganie, odpowiedzialność" w szkołach: - "Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bzinica Stara" - "Zespół Szkolno- Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa" - "Publiczne gimnazjum im Jana Pawła II"

Międzynarodowy projekt „Dziedzictwo Kulturowe Śląska. Ratowanie – Zachowanie – Popularyzacja”

W dniach 6.-13. maja 2016 dwudziestu studentów Uniwersytetu Opolskiego oraz szkół wyższych Trewiru z partnerskiego landu Nadrenia-Palatynat w Niemczech wzięło udział w projekcie, którego celem było poznanie przykładów przywracania do świadomości społecznej śląskiego dziedzictwa kulturowego, podejmowania działań w kierunku jego ratowania, zachowywania oraz popularyzacji. Próbowano także odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ ma to dziedzictwo na kształtowanie się tożsamości regionalnej.

Dyplomaci przy kawie o biznesie

Przedstawiciele 14 krajów Unii Europejskiej i Ukrainy spotkali się w Opolu na Śniadaniu Dyplomatycznym. Dla miasta to okazja do zaprezentowania oferty biznesowej i potencjału gospodarczego. – Opole jest autentyczną perełką do zwiedzania, ale przede wszystkim do inwestycji – komplementowała nasze miasto konsul honorowa Włoch Monika Kwiatosz.

Opole stawia na innowacje

29 kwietnia w Opolu gościł Pan Piotr Dardziński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównym celem wizyty ministra były prace podjęte nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.

Święto miasta za nami, Opole dziękuje wszystkim za udział!

Tłumy mieszkańców całymi rodzinami świetnie bawiły się podczas Dni Opola. Mieszkańcy obecni byli wszędzie tam, gdzie coś się działo. A atrakcji naprawdę było mnóstwo, co najlepiej zaobserwować na zdjęciach z naszej galerii.

Złoto w AMP w Badmintona 2016

Tak tworzymy historię – drużyna Uniwersytetu Opolskiego Akademickim Mistrzem Polski w Badmintona 2016 po raz trzeci z rzędu „Hat trick” naszej drużyny badmintonistów stał się faktem, tak można by w skrócie podsumować ich tegoroczny sukces na Akademickich Mistrzostwach Polski w Badmintona rozegranych w dniach 22-24 kwietnia w Krakowie na obiektach AGH.

Instytut badawczy w Opolu? To możliwe

W Opolu może powstać polsko-niemiecki instytut badawczy. O konieczności stworzenia takiej instytucji mówił podczas konferencji BRIDGE goszczący w stolicy województwa wicepremier Jarosław Gowin. Instytut zajmować ma się współpracą naukową i badawczą Polski oraz Saksonii. Placówka może powstać w rejonie autostrady A4. Z propozycją lokalizacji tego instytutu w naszym mieście wyszedł prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Podczas konferencji zadeklarował on również gotowość przekazania działki pod budowę tego instytutu.

Finał programu „Studia z Przyszłością”

Kierunek Europa Master – specjalność na kierunku politologia na UO – został wyróżniony prestiżową akredytacją „Studia z Przyszłością”. Certyfikaty odebrały w Warszawie – wicedyrektor Instytutu Politologii, dr Barbara Curyło oraz dr Joanna Kulska, koordynator Europa Master na UO.

Coaching filozoficzny - nowy kierunek studiów na UO

Już od października br. w Instytucie Filozofii otwieramy nowy kierunek coaching filozoficzny. Podobne kierunki, UŚ i U.Zielonogórski posiadają kierunki coaching i doradztwo filozoficzne. UO jako pierwsza uczelnia w Polsce używa nazwy "coaching filozoficzny". Jest to niewątpliwie wejście uczelni w obszar biznesowy. Coaching filozoficzny to rozwijanie twórczego potencjału ludzi pracujących zarówno w sektorze przedsiębiorstw jak i administracji. Krzewienie wartości humanistycznych przybiera tu postać bardzo konkretnych metod pracy z drugim człowiekiem.

Drużyna badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego ponownie gromi swoich rywali w półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie

Reprezentacja UO zdecydowanie wygrała południowy półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie rozegrany w dniach 11-13.03.2016 r. na hali BOSiR w Bieruniu. W całym turnieju opolanie wygrali aż 33 pojedynki, przegrywając po bardzo zaciętym pojedynku tylko jeden

Paleontologia ziemi opolskiej

Europejskie Centrum Paleontologii oraz Pracownia Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zapraszają do zwiedzenia wystawy pt. „Paleontologia Ziemi Opolskiej”

Opolska Rada Działalności Pożytku Publicznego – protokół z 11 stycznia 2016 roku

Odbyło się kolejne, tym razem V już posiedzenie Opolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (ORDPP) 11 stycznia 2016 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego oraz Prezydenta Miasta Opola zapraszają

Zapomniany krzyżowiec

Dziś już nie ulega wątpliwości, że ojcem założycielem Opola był księże Kazimierz, syn Mieszka Laskonogiego (do niedawna zwanego Plątonogim) oraz księżniczki czeskiej Ludmiły. Kazimierz urodził się około roku 1180. Imię odziedziczył po przyrodnim stryju jego ojca, Kazimierzu Sprawiedliwym, który prawdopodobnie był też jego chrzestnym ojcem. Rządy w Opolu mógł Kazimierz objąć jeszcze za życia ojca, możliwe, że tuż po roku 1202, kiedy to ziemia opolska znalazła się w rękach Mieszka Laskonogiego. Miał już bowiem wtedy przeszło 20 lat. Na piastowskiej arenie politycznej pojawił się w połowie drugiej dekady XIII w. Wówczas to związał się z koalicją juniorów, czyli przymierzem młodszych książąt piastowskich, wśród których prym wiódł syn Kazimierza Sprawiedliwego – Leszek Biały. Prawdopodobnie w 1215 r. na zjeździe książąt w Wolborzu złożył przysięgę krucjatową.

W Opolu szkolą na poważnie w IT

Dobry programista to prawdziwy skarb na dzisiejszym rynku pracy. A dobry programista znający języki obce… Międzynarodowa firma informatyczna, Atos IT Services, która niedawno otworzyła oddział w Opolu postanowiła nie szukać takich specjalistów poprzez żmudne programy rekrutacyjne, tylko zainwestować w projekt szkoleń dla najlepszych studentów opolskich szkół wyższych.

Kolejny krok w stronę medycyny w Opolu

Uniwersytet Opolski 10 lutego br. złożył w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o powołanie kierunku lekarskiego. Dokument zawiera ponad dwa tysiące stron.

Coworking i preinkubacja w AIP

Inkubator AIP przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu oferuje możliwość przetestowania pomysłu biznesowego taniej, łatwiej i mniej ryzykownie, w ramach tzw. preinkubacji, oraz wynajmu powierzchni biurowej na zasadzie coworkingu.

100 tysięcy na dodatkowe patrole policji

Miasto Opole podpisało porozumienie z Komenda Miejską Policji, w ramach którego w 2016 roku zorganizowane zostaną ponadnormatywne służby patrolowe.

Ślady trwalsze niż skała!

To miało miejsce w Opolu. Replika stoi w miejscu (hipotetycznym oczywiście) gdzie ten cud miał miejsce. Oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Jak powstało Opole?

Opole było pierwszym górnośląskim miastem lokowanym na nowym prawie, kolejnym był Racibórz, a następna w kolejności – Leśnica. Oto, jak mógłby wyglądać dokument lokacji Opola…

Kolorowanka „Odkryj Opole”

Można pobrać, wydrukować i pokolorować. Kolorowanka „Odkryj Opole” to nasz prezent dla dzieci. Malowanki świetnie kształtują wyobraźnię dzieci, uczą łączenia barw i precyzji ruchów ręki. Naszym zdaniem to bardzo dobre przygotowanie maluchów do nauki pisania, a jednocześnie okazja do poznania swojego miasta. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym!

Ćwiczenia komandosów w Opolu

W dniach 25-27.01.2016 Jednostka Wojskowa Komandosów, realizować będzie szkolenie na terenie miasta Opola z wykorzystaniem m. in. dwóch śmigłowców Mi17. Śmigłowce w ramach realizowanego szkolenia będą wykonywać loty na niskich wysokościach w rejonie miasta w dzień i w nocy.

Informacja na temat programu Rodzina 500+

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców na temat Programu Rodzina 500+ informujemy, że ustawa wprowadzająca to świadczenie jeszcze nie weszła w życie

Nominacje pracowników naukowych z Wydziału Filologicznego UO

Dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska, prof. UO – dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa oraz dr hab. Teresa Smolińska, prof. UO – kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki zostały wybrane do Komitetu Nauk Etnologicznych PAN na nową kadencję 2015-2018.

Wielki sukces profesora Uniwersytetu Opolskiego

Prof. dr hab. Marek Masnyk, prorektor ds. kształcenia i studentów naszego uniwersytetu, został członkiem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Profesor Marek Masnyk będzie zasiadał w Komitecie Nauk Historycznych PAN w kadencji 2015-2018.

Orszak Trzech Króli w Opolu

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola na tradycyjny przemarsz kolędników pod nazwą „Orszak Trzech Króli”, który rozpocznie się 6 stycznia 2016 roku od godz. 14.00 na Pl. Jana Pawła II. W trakcie przemarszu zaplanowano krótkie inscenizacje słowno-muzyczne przy stacjach orszaku, a zakończeniem będzie wspólne kolędowanie na Pl. Wolności.

Darmowa pomoc prawna od 1 stycznia

Od dnia 1 stycznia 2016 roku opolanie będą mogli skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Pomoc prawna będzie udzielana w 5 wyznaczonych punktach na terenie miasta, a usługi będą świadczyli m.in. radcy prawni, adwokaci czy doradcy podatkowi. Więcej informacji na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/

Tym żyło Opole w 2015 roku! – KONKURS

W 2015 roku w Opolu działo się bardzo wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótkie podsumowanie imprez, jakie Miasto Opole zrealizowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich znajdziecie takie, które pojawiły się w kalendarzu wydarzeń po raz pierwszy, jak np. HIP-HOP i ROCK OPOLE, Festiwal Dzielnic czy Festiwal Piwa.

Szkolenie „Wolontariat w praktyce” I moduł

Na salę Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przybyło ponad 50 koordynatorów z organizacji i jednostek podległych miasta Opola.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu ruszył pełną parą. Za nami marsz Mikołajów, warsztaty rzeźbienia w lodzie wraz z pokazem na scenie oraz koncert Julii i Jędrka Skibów. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Najlepszych zapraszamy na studia do Opola!

Przedstawicielki Studenckiego Koła Naukowego „Bezpieczniaki” (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki) odwiedziły Wojciecha Murańskiego zwycięzcę konkursu „Młody Inspektor Pracy 2015”, zorganizowanego przez Okręgową Inspekcję Pracy.

Opole otrzymało tytuł „Samorząd od Serca”

W organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciśnienie na Życie” konkursie miasto Opole za zaangażowanie w promocję profilaktyki chorób układu krążenia zostało nagrodzone.

STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA OPOLA DLA OLIMPIJCZYKA

Na podstawie § 4 ust. 2 Regulaminu przyznawania pomocy materialnej dla studentów uczelni wyższych z Opola – Program Stypendialny pn. „Stypendia Prezydenta Miasta Opola dla Olimpijczyka przyjętego uchwałą Rady Miasta Opola nr XVI/298/15 z dnia 29 października 2015 r.

VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!”

W dniach 19 – 20 listopada 2015 roku odbyła się VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!” skierowana do dzieci z IV klas – reprezentantów szkół podstawowych z terenu miasta Opola, której organizatorami byli: • Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola, • Opolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, • Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Opolu. W Spartakiadzie wzięło udział 17 szkół podstawowych z terenu miasta Opola.

Współpraca z mediami studenckimi

Urząd Miasta Opola razem z opolskimi mediami studenckimi połączył siły, aby poprzez portal SportoweOpole.pl jeszcze lepiej i z bogatszą ofertą docierać do kibiców. Całotygodniowy projekt relacji i programów sportowych pozwoli nie tylko być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami sportowymi, ale również poznać opolskich sportowców z zupełnie innej perspektywy. Dwie nowe produkcje – Sportowe Śniadanie oraz Sportowa Rozgrzewka, to programy całkowicie realizowane przez Studencką Telewizję SETA, Radio Sygnały oraz Radio Emiter.

Laury dla chóru akademickiego UO

Akademicki Chór „Dramma per musica" Uniwersytetu Opolskiego został nagrodzony „Srebrnym Dyplomem" na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. prof. Józefa Świdra

VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!”

W dniach 19 – 20 listopada 2015 roku odbyła się VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!” skierowana do dzieci z IV klas – reprezentantów szkół podstawowych z terenu miasta Opola, której organizatorami byli: • Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola, • Opolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, • Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Opolu.

Rusza SportoweOpole.pl – miejski portal sportowy

Miejski portal sportowy – SportoweOpole.pl, który jest autorskim projektem Wiceprezydenta Miasta Opola Janusza Kowalskiego, to po pierwsze platforma wiedzy i komunikacji o sporcie w Opolu dla wszystkich mieszkańców miasta. Po drugie portal SportoweOpole.pl, prowadzony przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest realnym instrumentem wykonawczym samorządu w zakresie miejskiej polityki sportowej, służącym profesjonalizacji działalności organizacyjnej, marketingowej i komunikacji w zakresie sponsoringu klubów sportowych. Sportoweopole.pl jest pierwszym tego typu samorządowym portalem w Polsce, przeznaczonym dla miejskich klubów sportowych, chcących korzystać z dotacji publicznych pieniędzy na swoją działalność.

IT ACADEMIC DAY już za nami!

W dniu 17-11-2015 na Politechnice Opolskiej odbyła się konferencja popularno-naukowa organizowana przez SKN Grupa.NET PO. Wydarzenie objęte było patronatem Prezydenta Miasta Opole.

III Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii

III Inauguracja Wirtualnej Astronomii organizowana przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Konkurs na ozdoby świąteczne w Opolu

Zapraszamy do udziału w Konkursie na Ozdoby Bożonarodzeniowe organizowanym przez Urząd Miasta Opola. Wszystkie ozdoby zgłoszone do konkursu, będą zawieszone na choinkach, ustawionych na Rynku w Opolu, w Teatrze Lalki i Aktora, Bibliotece Miejskiej na ul. Minorytów 4 oraz Katedrze Opolskiej.

Wyniki głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego

05 listopada o godzinie 16.00 w odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola na 2016 rok. Głosowanie odbyło się w dniach od 30 września 2015 r. do 9 października 2015 r. poprzez elektroniczny formularz do głosowania oraz w 46 wyznaczonych instytucjach publicznych na terenie miasta Opola.

Łączymy siły opolskich klubów sportowych

Podczas konferencji prasowej w dniu 2 listopada 2015 r. w Wydziale Sportu Urzędu Miasta Opola doszło do oficjalnego połączenia sportowych sił poprzez podpisanie umów o współpracy miedzy klubami UKS MOS Opole oraz Klubem Uczelnianym AZS Opole Politechniki Opolskiej.

Apel do mieszkańców Opola: Stop spalaniu odpadów w gospodarstwach domowych!

Coraz częściej stosowaną metodą oszczędzania węgla jest spalanie śmieci w domowych piecach. Najczęściej spalaniu poddawane są odpady typu: papier, kartony, mieszane materiały z opakowań (plastik, folia, puszki po napojach), stare meble, itp. Dym z niskiej emisji (emisja z niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni), uniemożliwiającej wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, powoduje odczuwalny efekt lokalny w postaci wzrostu ilości substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne. Stan ten szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, zarówno ze względu na sezon grzewczy, jak i niesprzyjające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń czynniki, którymi głównie są: niska temperatura oraz duża wilgotność względna powietrza.

Są takie wyszukiwarki…

Niektórzy z takich wyszukiwarek nigdy nie korzystali, wielu nie wie nawet, że istnieją. Tymczasem w poszukiwaniu śladów własnej przeszłości coraz częściej szukamy także grobów naszych bliskich i znajomych. Służą do tego między innymi wyszukiwarki NECROPOLIS oraz GROBONET 2.5.

Platynowy medal już w Opolu

28 października 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu odbyło się uroczyste spotkanie podczas, którego nastąpiło złożenie podziękowań i gratulacji dla Romana Czelika, Tomasza Sacała oraz mgr inż. arch. Jarosława Gawrysia.

Ponad 23 tysiące opolan oddało głos w sprawie nowej przeprawy

Opolanie 25 października brali udział w pierwszych, zakrojonych na tak dużą skalę, konsultacjach społecznych. Dotyczyły one wariantów budowy nowej przeprawy przez Odrę. Łącznie – tradycyjnie przy urnach i drogą internetową – wypełniono ponad 23 tysiące ankiet.

Kolejne narodziny w opolskim ZOO

Urodziła się druga w historii naszego ogrodu samiczka żyrafy. W sumie to 8 nasz przychówek żyrafy.

Opole na Międzynarodowych Targach Poznańskich TOUR SALON 2015

Miasto Opole wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Opolską Regionalna Organizacja Turystyczną a także Stobrawskim Zielonym Szlakiem i Krainą Dinozaurów w dniach 15-17 października 2015 roku promowało Opole i Opolszczyznę podczas jednych z największych targów branży turystycznej w Polsce TOUR SALONIE 2015 w Poznaniu.

UWOLNIONE DŹWIĘKI w OPOLU

Koncert UWOLNIONE DŹWIĘKI – Maciej Rychły, Elisabeth Seitz, Mateusz Rychły. Poniedziałkowy koncert w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu , którego organizatorem był Urząd Miasta Opola, Galeria Sztuki Współczesnej i Teatr Lalki i Aktora cieszył się dużym zainteresowaniem.

Future Processing w gronie najlepszych pracodawców

Podczas pierwszej edycji konferencji Silesia HR Trends, która odbyła się 7 października w Katowicach, wyłoniono 10 najlepszych pracodawców z regionu Śląska. Wśród nich znalazła się firma Future Processing, która systematycznie rozwija swój oddział w Opolu

50 % taniej za bilety dla opolskich kibiców

Odpowiadając na potrzeby opolskich kibiców Wydział Sportu, wspólnie z władzami trzech sportowych okrętów flagowych Opola – Gwardii Opole, Odry Opole i Orlika Opole , przygotował bardzo atrakcyjną propozycję dla kibiców naszych drużyn. Od 1 listopada wykupiony na sezon 2015/2016 karnet lub karta klubu kibica pozwoli na zakup biletu w zaprzyjaźnionym klubie z 50% rabatem od ceny głównej biletu.

Uniwersytet Opolski otwiera się na Chiny

Delegacja Uniwersytetu Opolskiego kierowana przez prorektora prof. Janusza Słodczyka odwiedziła Fujian Normal University w Fuzhou, stolicy prowincji Fujian.

Opole-Porządkujemy szkolenie w piłce ręcznej

Od 1 września 2015 r. po raz pierwszy w Opolu swoją działalność rozpoczynają Ośrodki Szkolenia w Piłce Ręcznej. Na terenie 8 szkół naszego miasta realizowane będą wieloletnie cykle przygotowań przyszłej kadry Gwardii Opole i Kadry Narodowej. Dzięki staraniom Wydziału Sportu i Wydziału Oświaty UM, projekt realizowany przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce we współpracy z Miastem Opolem, obejmie utrzymanie ciągłości szkolenia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wielki sukces aktorów z UO w Kanadzie

Prowadzony przez dr Agnieszkę Włoch z Instytutu Studiów Edukacyjnych Teatr ZAPADNIA w dniach 10-16 września reprezentował Polskę i miasto Opole na 7. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Mont-Laurier (prowincja Québec) w Kanadzie. W imprezie wzięły udział 22 zespoły teatralne z różnych zakątków świata, m.in. z Chin, Filipin, Egiptu, Hiszpanii, Francji, Włoch, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Białorusi i Kanady.

Nowe uchwały sportowe dla Opola

Bez jednego głosu sprzeciwu w czwartek 24 września, podczas XV Rady Miasta Opola, radni przyjęli pakiet sportowych uchwał przedstawionych przez Prezydenta Miasta Opola oraz informację dotyczącą Koncepcji Rozwoju Sportu na lata 2014-2018.

Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu oficjalnie otwarte

Sala konferencyjna przy ul. Koraszewskiego 7-9 pękała w szwach podczas oficjalnego otwarcia Centrum Dialogu Obywatelskiego, jakie miało miejsce 17 września. Na spotkaniu gościli radni Opola, radni dzielnic, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w naszym mieście oraz społecznicy. Naczelnik CDO przedstawił w skrócie cele i zadania, jakie postawiono przed nowym wydziałem i zaprosił wszystkich do dialogu.

I Opolski Festiwal Piwa

Ponad 30 gatunków piwa, namiot o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i dużo muzyki. Tak w telegraficznym skrócie zapowiada się I Opolski Festiwal Piwa, na która zapraszają wspólnie Prezydent Opola i opolscy restauratorzy. Zapraszamy na Rynek w dniach od 2 do 4 października

Afrykański pomór świń – kampania informacyjna

Z uwagi na niekorzystną sytuację w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) dotyczącą krajów sąsiadujących z Polską, Główny Lekarz Weterynarii prowadzi kampanie informacyjną dotyczącą ASF. Występuje realne zagrożenie pojawienia się tej choroby na obszarach Polski, w których choroba ta obecnie nie występuje.

Opole-Sukces zawodnika MKS MOSiR

Zawodnik MKS MOSiR OPOLE Sebastian Bryłka został powołany na zgrupowanie selekcyjne reprezentacji Polski U-15.

Sukces opolskiego ZOO. Mamy 8 młodych gepardów

Wyjątkowym osiągnięciem hodowlanym może pochwalić się opolski Ogród Zoologiczny. Urodziny 8 młodych gepardów to zjawisko unikatowe na arenie europejskiej. W środę ogród odwiedził prezydent Opola a dla mediów zorganizowano krótką prezentację nowego przychówku.

Miasto Opole pomogło poszkodowanym kolarzom

Dramat lokalnego klubu LKS Ziemia Opolska rozegrał się w nocy z 24 na 25 czerwca bieżącego roku. Informacje o stratach poniesionych przez kolarzy dotarły do władz miasta, które zdecydowały się zareagować.

Wybitny sukces badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego na Akademickich Mistrzostwach Europy

Złoto, złoto i jeszcze raz złoto zdobyli nasi studenci w trwających od 31 sierpnia do 6 września 2015 r. w Warszawie Akademickich Mistrzostwa Europy. Ponadto drużyna UO zdobyła brąz w turnieju drużynowym. Ten imponujący wyczyn na europejską skalę jest dziełem naszego skromnego uczelnianego środowiska akademickiego

Projekt Mouse-Box gościem międzynarodowej konferencji.

Zespół opolskich doktorantów, pracujących nad projektem Mouse-Box (http://mouse-box.com), brał udział w międzynarodowej konferencji na Bali (Indonezja).
stat4u