SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo opolskie

Coaching filozoficzny - nowy kierunek studiów na UO

Już od października br. w Instytucie Filozofii otwieramy nowy kierunek coaching filozoficzny. Podobne kierunki, UŚ i U.Zielonogórski posiadają kierunki coaching i doradztwo filozoficzne. UO jako pierwsza uczelnia w Polsce używa nazwy "coaching filozoficzny". Jest to niewątpliwie wejście uczelni w obszar biznesowy. Coaching filozoficzny to rozwijanie twórczego potencjału ludzi pracujących zarówno w sektorze przedsiębiorstw jak i administracji. Krzewienie wartości humanistycznych przybiera tu postać bardzo konkretnych metod pracy z drugim człowiekiem.

Drużyna badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego ponownie gromi swoich rywali w półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie

Reprezentacja UO zdecydowanie wygrała południowy półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie rozegrany w dniach 11-13.03.2016 r. na hali BOSiR w Bieruniu. W całym turnieju opolanie wygrali aż 33 pojedynki, przegrywając po bardzo zaciętym pojedynku tylko jeden

Paleontologia ziemi opolskiej

Europejskie Centrum Paleontologii oraz Pracownia Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zapraszają do zwiedzenia wystawy pt. „Paleontologia Ziemi Opolskiej”

Opolska Rada Działalności Pożytku Publicznego – protokół z 11 stycznia 2016 roku

Odbyło się kolejne, tym razem V już posiedzenie Opolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (ORDPP) 11 stycznia 2016 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego oraz Prezydenta Miasta Opola zapraszają

Zapomniany krzyżowiec

Dziś już nie ulega wątpliwości, że ojcem założycielem Opola był księże Kazimierz, syn Mieszka Laskonogiego (do niedawna zwanego Plątonogim) oraz księżniczki czeskiej Ludmiły. Kazimierz urodził się około roku 1180. Imię odziedziczył po przyrodnim stryju jego ojca, Kazimierzu Sprawiedliwym, który prawdopodobnie był też jego chrzestnym ojcem. Rządy w Opolu mógł Kazimierz objąć jeszcze za życia ojca, możliwe, że tuż po roku 1202, kiedy to ziemia opolska znalazła się w rękach Mieszka Laskonogiego. Miał już bowiem wtedy przeszło 20 lat. Na piastowskiej arenie politycznej pojawił się w połowie drugiej dekady XIII w. Wówczas to związał się z koalicją juniorów, czyli przymierzem młodszych książąt piastowskich, wśród których prym wiódł syn Kazimierza Sprawiedliwego – Leszek Biały. Prawdopodobnie w 1215 r. na zjeździe książąt w Wolborzu złożył przysięgę krucjatową.

W Opolu szkolą na poważnie w IT

Dobry programista to prawdziwy skarb na dzisiejszym rynku pracy. A dobry programista znający języki obce… Międzynarodowa firma informatyczna, Atos IT Services, która niedawno otworzyła oddział w Opolu postanowiła nie szukać takich specjalistów poprzez żmudne programy rekrutacyjne, tylko zainwestować w projekt szkoleń dla najlepszych studentów opolskich szkół wyższych.

Kolejny krok w stronę medycyny w Opolu

Uniwersytet Opolski 10 lutego br. złożył w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o powołanie kierunku lekarskiego. Dokument zawiera ponad dwa tysiące stron.

Coworking i preinkubacja w AIP

Inkubator AIP przy Wyższej Szkole Bankowej w Opolu oferuje możliwość przetestowania pomysłu biznesowego taniej, łatwiej i mniej ryzykownie, w ramach tzw. preinkubacji, oraz wynajmu powierzchni biurowej na zasadzie coworkingu.

100 tysięcy na dodatkowe patrole policji

Miasto Opole podpisało porozumienie z Komenda Miejską Policji, w ramach którego w 2016 roku zorganizowane zostaną ponadnormatywne służby patrolowe.

Ślady trwalsze niż skała!

To miało miejsce w Opolu. Replika stoi w miejscu (hipotetycznym oczywiście) gdzie ten cud miał miejsce. Oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Jak powstało Opole?

Opole było pierwszym górnośląskim miastem lokowanym na nowym prawie, kolejnym był Racibórz, a następna w kolejności – Leśnica. Oto, jak mógłby wyglądać dokument lokacji Opola…

Kolorowanka „Odkryj Opole”

Można pobrać, wydrukować i pokolorować. Kolorowanka „Odkryj Opole” to nasz prezent dla dzieci. Malowanki świetnie kształtują wyobraźnię dzieci, uczą łączenia barw i precyzji ruchów ręki. Naszym zdaniem to bardzo dobre przygotowanie maluchów do nauki pisania, a jednocześnie okazja do poznania swojego miasta. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym!

Ćwiczenia komandosów w Opolu

W dniach 25-27.01.2016 Jednostka Wojskowa Komandosów, realizować będzie szkolenie na terenie miasta Opola z wykorzystaniem m. in. dwóch śmigłowców Mi17. Śmigłowce w ramach realizowanego szkolenia będą wykonywać loty na niskich wysokościach w rejonie miasta w dzień i w nocy.

Informacja na temat programu Rodzina 500+

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców na temat Programu Rodzina 500+ informujemy, że ustawa wprowadzająca to świadczenie jeszcze nie weszła w życie

Nominacje pracowników naukowych z Wydziału Filologicznego UO

Dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska, prof. UO – dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa oraz dr hab. Teresa Smolińska, prof. UO – kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki zostały wybrane do Komitetu Nauk Etnologicznych PAN na nową kadencję 2015-2018.

Wielki sukces profesora Uniwersytetu Opolskiego

Prof. dr hab. Marek Masnyk, prorektor ds. kształcenia i studentów naszego uniwersytetu, został członkiem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Profesor Marek Masnyk będzie zasiadał w Komitecie Nauk Historycznych PAN w kadencji 2015-2018.

Orszak Trzech Króli w Opolu

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola na tradycyjny przemarsz kolędników pod nazwą „Orszak Trzech Króli”, który rozpocznie się 6 stycznia 2016 roku od godz. 14.00 na Pl. Jana Pawła II. W trakcie przemarszu zaplanowano krótkie inscenizacje słowno-muzyczne przy stacjach orszaku, a zakończeniem będzie wspólne kolędowanie na Pl. Wolności.

Darmowa pomoc prawna od 1 stycznia

Od dnia 1 stycznia 2016 roku opolanie będą mogli skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Pomoc prawna będzie udzielana w 5 wyznaczonych punktach na terenie miasta, a usługi będą świadczyli m.in. radcy prawni, adwokaci czy doradcy podatkowi. Więcej informacji na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/

Tym żyło Opole w 2015 roku! – KONKURS

W 2015 roku w Opolu działo się bardzo wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótkie podsumowanie imprez, jakie Miasto Opole zrealizowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich znajdziecie takie, które pojawiły się w kalendarzu wydarzeń po raz pierwszy, jak np. HIP-HOP i ROCK OPOLE, Festiwal Dzielnic czy Festiwal Piwa.

Szkolenie „Wolontariat w praktyce” I moduł

Na salę Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przybyło ponad 50 koordynatorów z organizacji i jednostek podległych miasta Opola.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu ruszył pełną parą. Za nami marsz Mikołajów, warsztaty rzeźbienia w lodzie wraz z pokazem na scenie oraz koncert Julii i Jędrka Skibów. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Najlepszych zapraszamy na studia do Opola!

Przedstawicielki Studenckiego Koła Naukowego „Bezpieczniaki” (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki) odwiedziły Wojciecha Murańskiego zwycięzcę konkursu „Młody Inspektor Pracy 2015”, zorganizowanego przez Okręgową Inspekcję Pracy.

Opole otrzymało tytuł „Samorząd od Serca”

W organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciśnienie na Życie” konkursie miasto Opole za zaangażowanie w promocję profilaktyki chorób układu krążenia zostało nagrodzone.

STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA OPOLA DLA OLIMPIJCZYKA

Na podstawie § 4 ust. 2 Regulaminu przyznawania pomocy materialnej dla studentów uczelni wyższych z Opola – Program Stypendialny pn. „Stypendia Prezydenta Miasta Opola dla Olimpijczyka przyjętego uchwałą Rady Miasta Opola nr XVI/298/15 z dnia 29 października 2015 r.

VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!”

W dniach 19 – 20 listopada 2015 roku odbyła się VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!” skierowana do dzieci z IV klas – reprezentantów szkół podstawowych z terenu miasta Opola, której organizatorami byli: • Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola, • Opolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, • Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Opolu. W Spartakiadzie wzięło udział 17 szkół podstawowych z terenu miasta Opola.

Współpraca z mediami studenckimi

Urząd Miasta Opola razem z opolskimi mediami studenckimi połączył siły, aby poprzez portal SportoweOpole.pl jeszcze lepiej i z bogatszą ofertą docierać do kibiców. Całotygodniowy projekt relacji i programów sportowych pozwoli nie tylko być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami sportowymi, ale również poznać opolskich sportowców z zupełnie innej perspektywy. Dwie nowe produkcje – Sportowe Śniadanie oraz Sportowa Rozgrzewka, to programy całkowicie realizowane przez Studencką Telewizję SETA, Radio Sygnały oraz Radio Emiter.

Laury dla chóru akademickiego UO

Akademicki Chór „Dramma per musica" Uniwersytetu Opolskiego został nagrodzony „Srebrnym Dyplomem" na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. prof. Józefa Świdra

VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!”

W dniach 19 – 20 listopada 2015 roku odbyła się VI Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!” skierowana do dzieci z IV klas – reprezentantów szkół podstawowych z terenu miasta Opola, której organizatorami byli: • Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola, • Opolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu, • Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Opolu.

Rusza SportoweOpole.pl – miejski portal sportowy

Miejski portal sportowy – SportoweOpole.pl, który jest autorskim projektem Wiceprezydenta Miasta Opola Janusza Kowalskiego, to po pierwsze platforma wiedzy i komunikacji o sporcie w Opolu dla wszystkich mieszkańców miasta. Po drugie portal SportoweOpole.pl, prowadzony przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest realnym instrumentem wykonawczym samorządu w zakresie miejskiej polityki sportowej, służącym profesjonalizacji działalności organizacyjnej, marketingowej i komunikacji w zakresie sponsoringu klubów sportowych. Sportoweopole.pl jest pierwszym tego typu samorządowym portalem w Polsce, przeznaczonym dla miejskich klubów sportowych, chcących korzystać z dotacji publicznych pieniędzy na swoją działalność.

IT ACADEMIC DAY już za nami!

W dniu 17-11-2015 na Politechnice Opolskiej odbyła się konferencja popularno-naukowa organizowana przez SKN Grupa.NET PO. Wydarzenie objęte było patronatem Prezydenta Miasta Opole.

III Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii

III Inauguracja Wirtualnej Astronomii organizowana przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Konkurs na ozdoby świąteczne w Opolu

Zapraszamy do udziału w Konkursie na Ozdoby Bożonarodzeniowe organizowanym przez Urząd Miasta Opola. Wszystkie ozdoby zgłoszone do konkursu, będą zawieszone na choinkach, ustawionych na Rynku w Opolu, w Teatrze Lalki i Aktora, Bibliotece Miejskiej na ul. Minorytów 4 oraz Katedrze Opolskiej.

Wyniki głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego

05 listopada o godzinie 16.00 w odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola na 2016 rok. Głosowanie odbyło się w dniach od 30 września 2015 r. do 9 października 2015 r. poprzez elektroniczny formularz do głosowania oraz w 46 wyznaczonych instytucjach publicznych na terenie miasta Opola.

Łączymy siły opolskich klubów sportowych

Podczas konferencji prasowej w dniu 2 listopada 2015 r. w Wydziale Sportu Urzędu Miasta Opola doszło do oficjalnego połączenia sportowych sił poprzez podpisanie umów o współpracy miedzy klubami UKS MOS Opole oraz Klubem Uczelnianym AZS Opole Politechniki Opolskiej.

Apel do mieszkańców Opola: Stop spalaniu odpadów w gospodarstwach domowych!

Coraz częściej stosowaną metodą oszczędzania węgla jest spalanie śmieci w domowych piecach. Najczęściej spalaniu poddawane są odpady typu: papier, kartony, mieszane materiały z opakowań (plastik, folia, puszki po napojach), stare meble, itp. Dym z niskiej emisji (emisja z niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni), uniemożliwiającej wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, powoduje odczuwalny efekt lokalny w postaci wzrostu ilości substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne. Stan ten szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, zarówno ze względu na sezon grzewczy, jak i niesprzyjające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń czynniki, którymi głównie są: niska temperatura oraz duża wilgotność względna powietrza.

Są takie wyszukiwarki…

Niektórzy z takich wyszukiwarek nigdy nie korzystali, wielu nie wie nawet, że istnieją. Tymczasem w poszukiwaniu śladów własnej przeszłości coraz częściej szukamy także grobów naszych bliskich i znajomych. Służą do tego między innymi wyszukiwarki NECROPOLIS oraz GROBONET 2.5.

Platynowy medal już w Opolu

28 października 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu odbyło się uroczyste spotkanie podczas, którego nastąpiło złożenie podziękowań i gratulacji dla Romana Czelika, Tomasza Sacała oraz mgr inż. arch. Jarosława Gawrysia.

Ponad 23 tysiące opolan oddało głos w sprawie nowej przeprawy

Opolanie 25 października brali udział w pierwszych, zakrojonych na tak dużą skalę, konsultacjach społecznych. Dotyczyły one wariantów budowy nowej przeprawy przez Odrę. Łącznie – tradycyjnie przy urnach i drogą internetową – wypełniono ponad 23 tysiące ankiet.

Kolejne narodziny w opolskim ZOO

Urodziła się druga w historii naszego ogrodu samiczka żyrafy. W sumie to 8 nasz przychówek żyrafy.

Opole na Międzynarodowych Targach Poznańskich TOUR SALON 2015

Miasto Opole wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Opolską Regionalna Organizacja Turystyczną a także Stobrawskim Zielonym Szlakiem i Krainą Dinozaurów w dniach 15-17 października 2015 roku promowało Opole i Opolszczyznę podczas jednych z największych targów branży turystycznej w Polsce TOUR SALONIE 2015 w Poznaniu.

UWOLNIONE DŹWIĘKI w OPOLU

Koncert UWOLNIONE DŹWIĘKI – Maciej Rychły, Elisabeth Seitz, Mateusz Rychły. Poniedziałkowy koncert w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu , którego organizatorem był Urząd Miasta Opola, Galeria Sztuki Współczesnej i Teatr Lalki i Aktora cieszył się dużym zainteresowaniem.

Future Processing w gronie najlepszych pracodawców

Podczas pierwszej edycji konferencji Silesia HR Trends, która odbyła się 7 października w Katowicach, wyłoniono 10 najlepszych pracodawców z regionu Śląska. Wśród nich znalazła się firma Future Processing, która systematycznie rozwija swój oddział w Opolu

50 % taniej za bilety dla opolskich kibiców

Odpowiadając na potrzeby opolskich kibiców Wydział Sportu, wspólnie z władzami trzech sportowych okrętów flagowych Opola – Gwardii Opole, Odry Opole i Orlika Opole , przygotował bardzo atrakcyjną propozycję dla kibiców naszych drużyn. Od 1 listopada wykupiony na sezon 2015/2016 karnet lub karta klubu kibica pozwoli na zakup biletu w zaprzyjaźnionym klubie z 50% rabatem od ceny głównej biletu.

Uniwersytet Opolski otwiera się na Chiny

Delegacja Uniwersytetu Opolskiego kierowana przez prorektora prof. Janusza Słodczyka odwiedziła Fujian Normal University w Fuzhou, stolicy prowincji Fujian.

Opole-Porządkujemy szkolenie w piłce ręcznej

Od 1 września 2015 r. po raz pierwszy w Opolu swoją działalność rozpoczynają Ośrodki Szkolenia w Piłce Ręcznej. Na terenie 8 szkół naszego miasta realizowane będą wieloletnie cykle przygotowań przyszłej kadry Gwardii Opole i Kadry Narodowej. Dzięki staraniom Wydziału Sportu i Wydziału Oświaty UM, projekt realizowany przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce we współpracy z Miastem Opolem, obejmie utrzymanie ciągłości szkolenia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Wielki sukces aktorów z UO w Kanadzie

Prowadzony przez dr Agnieszkę Włoch z Instytutu Studiów Edukacyjnych Teatr ZAPADNIA w dniach 10-16 września reprezentował Polskę i miasto Opole na 7. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Mont-Laurier (prowincja Québec) w Kanadzie. W imprezie wzięły udział 22 zespoły teatralne z różnych zakątków świata, m.in. z Chin, Filipin, Egiptu, Hiszpanii, Francji, Włoch, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Białorusi i Kanady.

Nowe uchwały sportowe dla Opola

Bez jednego głosu sprzeciwu w czwartek 24 września, podczas XV Rady Miasta Opola, radni przyjęli pakiet sportowych uchwał przedstawionych przez Prezydenta Miasta Opola oraz informację dotyczącą Koncepcji Rozwoju Sportu na lata 2014-2018.

Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu oficjalnie otwarte

Sala konferencyjna przy ul. Koraszewskiego 7-9 pękała w szwach podczas oficjalnego otwarcia Centrum Dialogu Obywatelskiego, jakie miało miejsce 17 września. Na spotkaniu gościli radni Opola, radni dzielnic, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w naszym mieście oraz społecznicy. Naczelnik CDO przedstawił w skrócie cele i zadania, jakie postawiono przed nowym wydziałem i zaprosił wszystkich do dialogu.

I Opolski Festiwal Piwa

Ponad 30 gatunków piwa, namiot o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i dużo muzyki. Tak w telegraficznym skrócie zapowiada się I Opolski Festiwal Piwa, na która zapraszają wspólnie Prezydent Opola i opolscy restauratorzy. Zapraszamy na Rynek w dniach od 2 do 4 października

Afrykański pomór świń – kampania informacyjna

Z uwagi na niekorzystną sytuację w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) dotyczącą krajów sąsiadujących z Polską, Główny Lekarz Weterynarii prowadzi kampanie informacyjną dotyczącą ASF. Występuje realne zagrożenie pojawienia się tej choroby na obszarach Polski, w których choroba ta obecnie nie występuje.

Opole-Sukces zawodnika MKS MOSiR

Zawodnik MKS MOSiR OPOLE Sebastian Bryłka został powołany na zgrupowanie selekcyjne reprezentacji Polski U-15.

Sukces opolskiego ZOO. Mamy 8 młodych gepardów

Wyjątkowym osiągnięciem hodowlanym może pochwalić się opolski Ogród Zoologiczny. Urodziny 8 młodych gepardów to zjawisko unikatowe na arenie europejskiej. W środę ogród odwiedził prezydent Opola a dla mediów zorganizowano krótką prezentację nowego przychówku.

Miasto Opole pomogło poszkodowanym kolarzom

Dramat lokalnego klubu LKS Ziemia Opolska rozegrał się w nocy z 24 na 25 czerwca bieżącego roku. Informacje o stratach poniesionych przez kolarzy dotarły do władz miasta, które zdecydowały się zareagować.

Wybitny sukces badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego na Akademickich Mistrzostwach Europy

Złoto, złoto i jeszcze raz złoto zdobyli nasi studenci w trwających od 31 sierpnia do 6 września 2015 r. w Warszawie Akademickich Mistrzostwa Europy. Ponadto drużyna UO zdobyła brąz w turnieju drużynowym. Ten imponujący wyczyn na europejską skalę jest dziełem naszego skromnego uczelnianego środowiska akademickiego

Projekt Mouse-Box gościem międzynarodowej konferencji.

Zespół opolskich doktorantów, pracujących nad projektem Mouse-Box (http://mouse-box.com), brał udział w międzynarodowej konferencji na Bali (Indonezja).

Przygotowania w Opolu do rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016

Koniec sierpnia to okres intensywnych przygotowań do rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Wydział Oświaty każdego roku organizuje seminarium dla dyrektorów jednostek oświatowych miasta Opola. Tegoroczne seminarium, które odbyło się 24 sierpnia w auli Zespołu Szkół Mechanicznych, miało wyjątkowy charakter, ponieważ w pierwszej części spotkania ślubnie złożyli nowo-mianowani nauczyciele.

"Wolność to nie zniewalanie". Przewodniczący "S" w Opolu.

Chciałbym podziękować tym, którzy 35 lat temu, nie bacząc na represje, powiedzieli dosyć władzy komunistycznej - mówił Piotr Duda, szef Związku w Opolu. - I poderwali się do walki, abyśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju, ale niestety nie wolnym od różnego rodzaju patologii.

Opole pomostem między nauką i biznesem

Trwają robocze uzgodnienia związane z organizacją pierwszej konferencji pod znamienną nazwą „BRIDGE”. Jej celem będzie prezentacja dobrych praktyk współpracy polsko-niemieckiej na styku nauki i biznesu, jak również między regionami Saksonii, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dodatkowo wymiana doświadczeń oraz nawiązanie nowych kontaktów ma przyczynić się do wypracowania wspólnych projektów na poziomie Unii Europejskiej.

Ponad 4 miliony dotacji dla ZOO w Opolu

Miasto Opole otrzymało 4,24 mln dofinansowania na projekt „Przebudowa i rozbudowa istniejącej szklarni w celu ochrony ex situ gatunków zagrożonych wraz z zagospodarowaniem terenu” w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski – Działanie 5.1 „Ochrona różnorodności biologicznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Oznacza to, że do 2017 roku w opolskim ZOO zostanie przebudowana istniejąca szklarnia tak, aby dostosować ją zarówno do potrzeb ochrony ex situ, jak i do potrzeb przygotowania do przyszłej reintrodukcji gatunków zagrożonych. Będą to m.in. kraska, podgorzałka, batalion, kulon, hełmiatka, pijawka lekarska, żółw grecki, szczeżuja wielka.

Nie przestajemy ożywiać Rynku

Bogaty w wydarzenia kulturalne i rozrywkowe sezon w centrum Opola nadal trwa i nabiera nowego tempa. A to za sprawą kolejnych propozycji przygotowanych z myślą o mieszkańcach i turystach, a współfinansowanych z budżetu miasta. Mowa o projektach Opolski Mix Kultury oraz Region Kultury.

Oddział międzynarodowy w Opolu

W Opolu w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 20 im. Jana Dobrego przy ul Grudzickiej został utworzony oddział międzynarodowy. Jest to odpowiedź władz miasta na sukcesywnie wzrastające zapotrzebowanie na kształcenie w języku angielskim i innych językach obcych, wynikające z nasilającego się zjawiska migracji ludności związanego między innymi z inwestowaniem kapitału zagranicznego w naszym regionie i mieście. Potrzeba utworzenia w Opolu takiego oddziału wynikała z konieczności zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia dzieciom inwestorów zagranicznych oraz innych cudzoziemców mieszkających wraz z rodzinami na terenie naszego regionu, w ramach wykonywanej pracy.

Opole - Chcą pokonać 3 tysiące kilometrów i spełnić dziecięce marzenia

Członkowie AZS Politechniki Opolskiej jadą rowerami wokół Polski, by zdobyć pieniądze dla podopiecznych opolskiego oddziału Fundacji „Mam Marzenie”. Wśród nich jest prezes organizacji, radny Miasta Opola Tomasz Wróbel. – Liczymy na mocne wsparcie opolan – podkreśla.

Opole-Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto Opole wspólnie ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy przygotowało dla wszystkich mieszkańców specjalną ofertę filmową w związku z obchodami 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

XX Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF Opole – podsumowanie

W Opolu w dniach 19-26.07.2015 r. odbyły się XX Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF, którego uczestnikami była młodzież z 24 państw.

Uniwersytet Opolski formalizuje współpracę z Future Processing

Od początku swojej działalności firma Future Processing (FP) ściśle współpracuje z uczelniami wyższymi angażując się w liczne inicjatywy mające na celu poszerzanie wiedzy i kompetencji studentów. Firma jest obecna na Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej i Politechnice Opolskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a ostatnio sformalizowała współpracę z Uniwersytetem Opolskim.

Wolny od uzależnień. Stop dopalaczom w Opolu

„Wolny od uzależnień. Stop dopalaczom” to projekt edukacyjny prowadzony przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Opolu wspólnie z Fundacją Pro-Lege. Jednym z elementów tego projektu są autorskie materiały informacyjno-edukacyjne w formie zakładek dla książek, które trafiają do dzieci i młodzieży.

W Opolu rusza projekt „Region Kultury”

Projekt „Region Kultury” to inicjatywa angażująca wszystkich członków Stowarzyszenia Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora. Wykorzystując indywidualne zainteresowania poszczególnych osób w grupie stworzyli bogaty wachlarz oferty warsztatowej.

Fabryka Pasta Food Company w Opolu oficjalnie otwarta

W strefie ekonomicznej przy ul. Północnej w Opolu odbyła się w czwartek oficjalna uroczystość otwarcia fabryki Pasta Food Company. Jej włodarze z radością oznajmili zakończenie inwestycji i pochwalili się nowoczesną linią produkcyjną. Docelowo pracę ma tu znaleźć 150 osób.

Opole - Budka wraca z nowościami. Jest wi-fi, VOIP i Skype

Charakterystyczna budka, która przez wielu mieszkańców Opola i turystów odwiedzających nasze miasto traktowana jest jako nieodzowna atrakcja, zyskała nową funkcjonalność. Zgodnie z nowym przeznaczeniem, oprócz tła dla pamiątkowych zdjęć, będzie też służyć jako punkt dostępu do internetu oraz darmowych rozmów poprzez VOIP i Skype.

Ukraińscy maturzyści z wizytą w Opolu

„Polsko-Ukraińskie Spotkanie Młodych” to już druga edycja projektu, który zakłada wizytę studyjną w Opolu 50-osobowej grupy młodzieży polskiego pochodzenia, zamieszkującej Ukrainę. Podczas czterodniowego pobytu młodzież, pod opieką studentów, zapoznała się ze specyfiką miasta oraz ofertą edukacyjną Opola.

Opole-Młodzi naukowcy pomagają miastu

Opolscy studenci wiedzą jak zdawać sesję i bronić prace dyplomowe. Wiedzą również jak budować mosty i udrożniać komunikację miejską w Opolu. 1 lipca oficjalnie zakończył się projekt „Tymczasowa przeprawa przez rzekę Odrę” realizowany przez Studenckie Koło Naukowe „Roads & Bridges” działające przy Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Studenci prawa pomogą Miejskiemu Rzecznikowi Praw Konsumenta w Opolu

Prezydenta Miasta Opola, w ramach współpracy z opolskimi uczelniami, zawarł porozumienie dotyczące wsparcia działalności Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Opolu. Swoją pomoc zadeklarowali studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, którzy na zasadach wolontariatu będą dyżurować z rzecznikiem i udzielać porad zainteresowanym mieszkańcom.

Odra w Opolu potencjał ma ogromny! Część pokazaliśmy w niedzielę

I Opolski Dzień Rzeki przyciągnął do stolicy województwa nie tylko Flis Odrzański ale też wiele innych atrakcji. Występy zespołów szantowych z krajowej czołówki, liczne konkursy, zawody i pokazy na wodzie oraz kampania na rzecz zwiększenia klasy żeglowności Odry cieszyły się ogromną popularnością. Sądząc po zainteresowaniu i odbiorze mieszkańców, wydarzenie ma szansę na stałe miejsce w kalendarzu imprez odbywających się w Opolu.

Baza zagadnień dla opolskich żaków

Urząd Miasta Opola we współpracy z uczelniami wyższymi oraz przedsiębiorcami oddaje do dyspozycji opolskich żaków bazę zagadnień zorientowaną wokół potrzeb rynku pracy.

Ponad 100 załóg na trasie 46. Rajdu Festiwalowego

Rajd Festiwalowy przeszedł do historii. Zwycięzcami 46 edycji, która w sobotę i niedzielę odbyła się w Opolu i okolicach została załoga Jarosław Hebzda – Piotr Dytko, jadący samochodem Mitsubishi Lancer Evo. Cała impreza odbyła się pod znakiem rekordów frekwencyjnych – zarówno jeśli chodzi o liczbę załóg jak i widzów zgromadzonych na trasie rajdu.

Auto Forum Suppliers 2015 w Opolu

Celem tego branżowego spotkania jest umożliwienie nawiązania współpracy pomiędzy firmami motoryzacyjnymi. Wydarzenie adresowane jest do firm poszukujących partnerów biznesowych (nabywców jak i dostawców) zainteresowanych poszerzaniem kontaktów handlowych. Po raz pierwszy odbywa się w stolicy Opolszczyzny, gdzie branża motoryzacyjna rozwija się coraz prężniej.

Inwestycje w opolskim ZOO. Opolanie chcą akwarium

Ogród Zoologiczny w Opolu opracował zakres inwestycji priorytetowych na lata 2015-2018. Na etapie planowania ich realizacji władze Miasta Opola wraz z dyrekcją ZOO pragną poznać preferencje mieszkańców w przedmiotowej sprawie. Dziś znamy już jej wyniki.

CZternasty opolski Maraton Czytania

Już po raz czternasty Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. W ramach wydarzenia przygotowywane są zróżnicowane imprezy – spotkania autorskie, piknik literacki, zajęcia kulturalno – edukacyjne.

Uniwersytet Śląski obchodzi 47. rocznicę powstania

W sobotę 13 czerwca 2015 r. Uniwersytet Śląski świętuje 47. rocznicę powstania. Z okazji święta uczelni w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (ul. Zacisze 3) o godz. 17.00 rozpocznie się XIX uroczysty koncert akademicki. W programie koncertu znajdą się wybrane utwory z najpopularniejszej muzyki Wiednia pokazane w twórczości dwóch skrajnie różnych i jednocześnie najbardziej znanych kompozytorów wiedeńskich – W.A. Mozarta i J. Straussa (syna). Koncert pt. „Brzegi Dunaju” poprzedzi wykład prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka pt. „Cicha woda…”.

Miasto Opole wspiera Diecezjalną Poradnię Rodzinną

Pięć gabinetów terapeutycznych i sześciu wykwalifikowanych specjalistów – taką bazą dysponuje rozpoczynający swoją działalność przy Placu Katedralnym 4 w Opolu Ośrodek Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin. Osoby potrzebujące fachowego wsparcia nie muszą już wyczekiwać miesiącami w długich kolejkach, ani tym bardziej wydawać ogromnych sum pieniędzy w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się do Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w celu uzyskania specjalistycznych porad. Zadanie jest w całości finansowane przez Miasto Opole ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wyjątkowy turniej Fundacji „Ludzki Gest” w Opolu

Kilkudziesięciu podopiecznych opolskich Domów Dziecka miało okazję bawić się podczas turnieju bowlingowo-bilardowego organizowanego przez Fundację „Ludzki Gest” Jakuba Błaszczykowskiego.To pierwsze tego typu działanie nowo powstałej Fundacji w Opolu.

Hip-Hop i Rock Opole 2015. Tysiące osób bawiło się doskonale!

„Tłumy na błoniach PO”, „Dobra rozgrzewka przed Festiwalem”, „Kukiz porwał Opolan” to tylko niektóre z nagłówków, które pojawiły się w poniedziałkowych wydaniach serwisów informacyjnych na temat dwóch koncertów jakie Miasto Opole zorganizowało 6 i 7 czerwca. Blisko 10 tysięcy widzów w sobotę i niedzielę doskonale bawiło się najpierw w rytmach hip-hopu a następnie przy mocnych, rockowych brzmieniach.

Opole wysoko w rankingu „Miasto Uczących się”

Przed Katowicami i Wrocławiem, na 5. miejscu (spośród 66), zostało sklasyfikowane Miasto Opole w rankingu „Miasto Uczących się” przygotowanym przez Fundację Schumana. To pierwsze tak kompleksowe zestawienie w kraju. Jego największą zaletą jest fakt, że nikt jeszcze nie próbował mierzyć i porównywać zdolności miast do uczenia się. Klasyfikację stworzono za pomocą analizy różnorodnych danych pochodzących z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji.

Rappers&Sappers w Opolu czyli artystki na kajaki

Projekt Rappers&Sappers to wydarzenie organizowane w ramach programu „Mosty” związanego z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Projekt zakłada udział 8 artystek z Opola w obchodach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. W ramach projektu odbędzie się 5 dniowy spływ kajakowy na odcinku Opole – Wrocław w terminie 13.06 – 20.06.2015.

Opole-Kultura w formacie A2 – czerwiec 2015

Plakat, kalendarz, przewodnik po kulturze w Opolu! „Kultura w Formacie A2” to kultura w pigułce, na naszym plakacie znajdziecie Państwo informacje o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, różnorodnych akcjach społecznych, odbywających się w danym miesiącu w Opolu.
stat4u