SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo opolskie

Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu oficjalnie otwarte

Sala konferencyjna przy ul. Koraszewskiego 7-9 pękała w szwach podczas oficjalnego otwarcia Centrum Dialogu Obywatelskiego, jakie miało miejsce 17 września. Na spotkaniu gościli radni Opola, radni dzielnic, przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w naszym mieście oraz społecznicy. Naczelnik CDO przedstawił w skrócie cele i zadania, jakie postawiono przed nowym wydziałem i zaprosił wszystkich do dialogu.

I Opolski Festiwal Piwa

Ponad 30 gatunków piwa, namiot o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i dużo muzyki. Tak w telegraficznym skrócie zapowiada się I Opolski Festiwal Piwa, na która zapraszają wspólnie Prezydent Opola i opolscy restauratorzy. Zapraszamy na Rynek w dniach od 2 do 4 października

Afrykański pomór świń – kampania informacyjna

Z uwagi na niekorzystną sytuację w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) dotyczącą krajów sąsiadujących z Polską, Główny Lekarz Weterynarii prowadzi kampanie informacyjną dotyczącą ASF. Występuje realne zagrożenie pojawienia się tej choroby na obszarach Polski, w których choroba ta obecnie nie występuje.

Opole-Sukces zawodnika MKS MOSiR

Zawodnik MKS MOSiR OPOLE Sebastian Bryłka został powołany na zgrupowanie selekcyjne reprezentacji Polski U-15.

Sukces opolskiego ZOO. Mamy 8 młodych gepardów

Wyjątkowym osiągnięciem hodowlanym może pochwalić się opolski Ogród Zoologiczny. Urodziny 8 młodych gepardów to zjawisko unikatowe na arenie europejskiej. W środę ogród odwiedził prezydent Opola a dla mediów zorganizowano krótką prezentację nowego przychówku.

Miasto Opole pomogło poszkodowanym kolarzom

Dramat lokalnego klubu LKS Ziemia Opolska rozegrał się w nocy z 24 na 25 czerwca bieżącego roku. Informacje o stratach poniesionych przez kolarzy dotarły do władz miasta, które zdecydowały się zareagować.

Wybitny sukces badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego na Akademickich Mistrzostwach Europy

Złoto, złoto i jeszcze raz złoto zdobyli nasi studenci w trwających od 31 sierpnia do 6 września 2015 r. w Warszawie Akademickich Mistrzostwa Europy. Ponadto drużyna UO zdobyła brąz w turnieju drużynowym. Ten imponujący wyczyn na europejską skalę jest dziełem naszego skromnego uczelnianego środowiska akademickiego

Projekt Mouse-Box gościem międzynarodowej konferencji.

Zespół opolskich doktorantów, pracujących nad projektem Mouse-Box (http://mouse-box.com), brał udział w międzynarodowej konferencji na Bali (Indonezja).

Przygotowania w Opolu do rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016

Koniec sierpnia to okres intensywnych przygotowań do rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Wydział Oświaty każdego roku organizuje seminarium dla dyrektorów jednostek oświatowych miasta Opola. Tegoroczne seminarium, które odbyło się 24 sierpnia w auli Zespołu Szkół Mechanicznych, miało wyjątkowy charakter, ponieważ w pierwszej części spotkania ślubnie złożyli nowo-mianowani nauczyciele.

"Wolność to nie zniewalanie". Przewodniczący "S" w Opolu.

Chciałbym podziękować tym, którzy 35 lat temu, nie bacząc na represje, powiedzieli dosyć władzy komunistycznej - mówił Piotr Duda, szef Związku w Opolu. - I poderwali się do walki, abyśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju, ale niestety nie wolnym od różnego rodzaju patologii.

Opole pomostem między nauką i biznesem

Trwają robocze uzgodnienia związane z organizacją pierwszej konferencji pod znamienną nazwą „BRIDGE”. Jej celem będzie prezentacja dobrych praktyk współpracy polsko-niemieckiej na styku nauki i biznesu, jak również między regionami Saksonii, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dodatkowo wymiana doświadczeń oraz nawiązanie nowych kontaktów ma przyczynić się do wypracowania wspólnych projektów na poziomie Unii Europejskiej.

Ponad 4 miliony dotacji dla ZOO w Opolu

Miasto Opole otrzymało 4,24 mln dofinansowania na projekt „Przebudowa i rozbudowa istniejącej szklarni w celu ochrony ex situ gatunków zagrożonych wraz z zagospodarowaniem terenu” w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski – Działanie 5.1 „Ochrona różnorodności biologicznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Oznacza to, że do 2017 roku w opolskim ZOO zostanie przebudowana istniejąca szklarnia tak, aby dostosować ją zarówno do potrzeb ochrony ex situ, jak i do potrzeb przygotowania do przyszłej reintrodukcji gatunków zagrożonych. Będą to m.in. kraska, podgorzałka, batalion, kulon, hełmiatka, pijawka lekarska, żółw grecki, szczeżuja wielka.

Nie przestajemy ożywiać Rynku

Bogaty w wydarzenia kulturalne i rozrywkowe sezon w centrum Opola nadal trwa i nabiera nowego tempa. A to za sprawą kolejnych propozycji przygotowanych z myślą o mieszkańcach i turystach, a współfinansowanych z budżetu miasta. Mowa o projektach Opolski Mix Kultury oraz Region Kultury.

Oddział międzynarodowy w Opolu

W Opolu w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 20 im. Jana Dobrego przy ul Grudzickiej został utworzony oddział międzynarodowy. Jest to odpowiedź władz miasta na sukcesywnie wzrastające zapotrzebowanie na kształcenie w języku angielskim i innych językach obcych, wynikające z nasilającego się zjawiska migracji ludności związanego między innymi z inwestowaniem kapitału zagranicznego w naszym regionie i mieście. Potrzeba utworzenia w Opolu takiego oddziału wynikała z konieczności zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia dzieciom inwestorów zagranicznych oraz innych cudzoziemców mieszkających wraz z rodzinami na terenie naszego regionu, w ramach wykonywanej pracy.

Opole - Chcą pokonać 3 tysiące kilometrów i spełnić dziecięce marzenia

Członkowie AZS Politechniki Opolskiej jadą rowerami wokół Polski, by zdobyć pieniądze dla podopiecznych opolskiego oddziału Fundacji „Mam Marzenie”. Wśród nich jest prezes organizacji, radny Miasta Opola Tomasz Wróbel. – Liczymy na mocne wsparcie opolan – podkreśla.

Opole-Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto Opole wspólnie ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy przygotowało dla wszystkich mieszkańców specjalną ofertę filmową w związku z obchodami 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

XX Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF Opole – podsumowanie

W Opolu w dniach 19-26.07.2015 r. odbyły się XX Międzynarodowe Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF, którego uczestnikami była młodzież z 24 państw.

Uniwersytet Opolski formalizuje współpracę z Future Processing

Od początku swojej działalności firma Future Processing (FP) ściśle współpracuje z uczelniami wyższymi angażując się w liczne inicjatywy mające na celu poszerzanie wiedzy i kompetencji studentów. Firma jest obecna na Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej i Politechnice Opolskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a ostatnio sformalizowała współpracę z Uniwersytetem Opolskim.

Wolny od uzależnień. Stop dopalaczom w Opolu

„Wolny od uzależnień. Stop dopalaczom” to projekt edukacyjny prowadzony przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Opolu wspólnie z Fundacją Pro-Lege. Jednym z elementów tego projektu są autorskie materiały informacyjno-edukacyjne w formie zakładek dla książek, które trafiają do dzieci i młodzieży.

W Opolu rusza projekt „Region Kultury”

Projekt „Region Kultury” to inicjatywa angażująca wszystkich członków Stowarzyszenia Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora. Wykorzystując indywidualne zainteresowania poszczególnych osób w grupie stworzyli bogaty wachlarz oferty warsztatowej.

Fabryka Pasta Food Company w Opolu oficjalnie otwarta

W strefie ekonomicznej przy ul. Północnej w Opolu odbyła się w czwartek oficjalna uroczystość otwarcia fabryki Pasta Food Company. Jej włodarze z radością oznajmili zakończenie inwestycji i pochwalili się nowoczesną linią produkcyjną. Docelowo pracę ma tu znaleźć 150 osób.

Opole - Budka wraca z nowościami. Jest wi-fi, VOIP i Skype

Charakterystyczna budka, która przez wielu mieszkańców Opola i turystów odwiedzających nasze miasto traktowana jest jako nieodzowna atrakcja, zyskała nową funkcjonalność. Zgodnie z nowym przeznaczeniem, oprócz tła dla pamiątkowych zdjęć, będzie też służyć jako punkt dostępu do internetu oraz darmowych rozmów poprzez VOIP i Skype.

Ukraińscy maturzyści z wizytą w Opolu

„Polsko-Ukraińskie Spotkanie Młodych” to już druga edycja projektu, który zakłada wizytę studyjną w Opolu 50-osobowej grupy młodzieży polskiego pochodzenia, zamieszkującej Ukrainę. Podczas czterodniowego pobytu młodzież, pod opieką studentów, zapoznała się ze specyfiką miasta oraz ofertą edukacyjną Opola.

Opole-Młodzi naukowcy pomagają miastu

Opolscy studenci wiedzą jak zdawać sesję i bronić prace dyplomowe. Wiedzą również jak budować mosty i udrożniać komunikację miejską w Opolu. 1 lipca oficjalnie zakończył się projekt „Tymczasowa przeprawa przez rzekę Odrę” realizowany przez Studenckie Koło Naukowe „Roads & Bridges” działające przy Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Studenci prawa pomogą Miejskiemu Rzecznikowi Praw Konsumenta w Opolu

Prezydenta Miasta Opola, w ramach współpracy z opolskimi uczelniami, zawarł porozumienie dotyczące wsparcia działalności Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Opolu. Swoją pomoc zadeklarowali studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, którzy na zasadach wolontariatu będą dyżurować z rzecznikiem i udzielać porad zainteresowanym mieszkańcom.

Odra w Opolu potencjał ma ogromny! Część pokazaliśmy w niedzielę

I Opolski Dzień Rzeki przyciągnął do stolicy województwa nie tylko Flis Odrzański ale też wiele innych atrakcji. Występy zespołów szantowych z krajowej czołówki, liczne konkursy, zawody i pokazy na wodzie oraz kampania na rzecz zwiększenia klasy żeglowności Odry cieszyły się ogromną popularnością. Sądząc po zainteresowaniu i odbiorze mieszkańców, wydarzenie ma szansę na stałe miejsce w kalendarzu imprez odbywających się w Opolu.

Baza zagadnień dla opolskich żaków

Urząd Miasta Opola we współpracy z uczelniami wyższymi oraz przedsiębiorcami oddaje do dyspozycji opolskich żaków bazę zagadnień zorientowaną wokół potrzeb rynku pracy.

Ponad 100 załóg na trasie 46. Rajdu Festiwalowego

Rajd Festiwalowy przeszedł do historii. Zwycięzcami 46 edycji, która w sobotę i niedzielę odbyła się w Opolu i okolicach została załoga Jarosław Hebzda – Piotr Dytko, jadący samochodem Mitsubishi Lancer Evo. Cała impreza odbyła się pod znakiem rekordów frekwencyjnych – zarówno jeśli chodzi o liczbę załóg jak i widzów zgromadzonych na trasie rajdu.

Auto Forum Suppliers 2015 w Opolu

Celem tego branżowego spotkania jest umożliwienie nawiązania współpracy pomiędzy firmami motoryzacyjnymi. Wydarzenie adresowane jest do firm poszukujących partnerów biznesowych (nabywców jak i dostawców) zainteresowanych poszerzaniem kontaktów handlowych. Po raz pierwszy odbywa się w stolicy Opolszczyzny, gdzie branża motoryzacyjna rozwija się coraz prężniej.

Inwestycje w opolskim ZOO. Opolanie chcą akwarium

Ogród Zoologiczny w Opolu opracował zakres inwestycji priorytetowych na lata 2015-2018. Na etapie planowania ich realizacji władze Miasta Opola wraz z dyrekcją ZOO pragną poznać preferencje mieszkańców w przedmiotowej sprawie. Dziś znamy już jej wyniki.

CZternasty opolski Maraton Czytania

Już po raz czternasty Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. W ramach wydarzenia przygotowywane są zróżnicowane imprezy – spotkania autorskie, piknik literacki, zajęcia kulturalno – edukacyjne.

Uniwersytet Śląski obchodzi 47. rocznicę powstania

W sobotę 13 czerwca 2015 r. Uniwersytet Śląski świętuje 47. rocznicę powstania. Z okazji święta uczelni w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (ul. Zacisze 3) o godz. 17.00 rozpocznie się XIX uroczysty koncert akademicki. W programie koncertu znajdą się wybrane utwory z najpopularniejszej muzyki Wiednia pokazane w twórczości dwóch skrajnie różnych i jednocześnie najbardziej znanych kompozytorów wiedeńskich – W.A. Mozarta i J. Straussa (syna). Koncert pt. „Brzegi Dunaju” poprzedzi wykład prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka pt. „Cicha woda…”.

Miasto Opole wspiera Diecezjalną Poradnię Rodzinną

Pięć gabinetów terapeutycznych i sześciu wykwalifikowanych specjalistów – taką bazą dysponuje rozpoczynający swoją działalność przy Placu Katedralnym 4 w Opolu Ośrodek Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin. Osoby potrzebujące fachowego wsparcia nie muszą już wyczekiwać miesiącami w długich kolejkach, ani tym bardziej wydawać ogromnych sum pieniędzy w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się do Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w celu uzyskania specjalistycznych porad. Zadanie jest w całości finansowane przez Miasto Opole ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wyjątkowy turniej Fundacji „Ludzki Gest” w Opolu

Kilkudziesięciu podopiecznych opolskich Domów Dziecka miało okazję bawić się podczas turnieju bowlingowo-bilardowego organizowanego przez Fundację „Ludzki Gest” Jakuba Błaszczykowskiego.To pierwsze tego typu działanie nowo powstałej Fundacji w Opolu.

Hip-Hop i Rock Opole 2015. Tysiące osób bawiło się doskonale!

„Tłumy na błoniach PO”, „Dobra rozgrzewka przed Festiwalem”, „Kukiz porwał Opolan” to tylko niektóre z nagłówków, które pojawiły się w poniedziałkowych wydaniach serwisów informacyjnych na temat dwóch koncertów jakie Miasto Opole zorganizowało 6 i 7 czerwca. Blisko 10 tysięcy widzów w sobotę i niedzielę doskonale bawiło się najpierw w rytmach hip-hopu a następnie przy mocnych, rockowych brzmieniach.

Opole wysoko w rankingu „Miasto Uczących się”

Przed Katowicami i Wrocławiem, na 5. miejscu (spośród 66), zostało sklasyfikowane Miasto Opole w rankingu „Miasto Uczących się” przygotowanym przez Fundację Schumana. To pierwsze tak kompleksowe zestawienie w kraju. Jego największą zaletą jest fakt, że nikt jeszcze nie próbował mierzyć i porównywać zdolności miast do uczenia się. Klasyfikację stworzono za pomocą analizy różnorodnych danych pochodzących z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji.

Rappers&Sappers w Opolu czyli artystki na kajaki

Projekt Rappers&Sappers to wydarzenie organizowane w ramach programu „Mosty” związanego z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Projekt zakłada udział 8 artystek z Opola w obchodach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. W ramach projektu odbędzie się 5 dniowy spływ kajakowy na odcinku Opole – Wrocław w terminie 13.06 – 20.06.2015.

Opole-Kultura w formacie A2 – czerwiec 2015

Plakat, kalendarz, przewodnik po kulturze w Opolu! „Kultura w Formacie A2” to kultura w pigułce, na naszym plakacie znajdziecie Państwo informacje o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, różnorodnych akcjach społecznych, odbywających się w danym miesiącu w Opolu.

Zbliża się 10. Opolski Festiwal Skoków

W niedzielę, 31 maja w Opolu, odbędzie się po raz dziesiąty Opolski Festiwal Skoków – międzynarodowy mityng skoku wzwyż. W tegorocznej edycji czeka mnóstwo sportowych emocji. W konkursie głównym zobaczymy czołowych zawodników skoku wzwyż z Polski i świata. W piątek odbyła się oficjalna konferencja prasowa poprzedzająca to wydarzenie sportowe, z udziałem Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola.

Kultura w formacie A2 – maj 2015

Plakat, kalendarz, przewodnik po kulturze w Opolu! „Kultura w Formacie A2” to kultura w pigułce, na naszym plakacie znajdziecie Państwo informacje o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, różnorodnych akcjach społecznych, odbywających się w danym miesiącu w Opolu.

Opole aktywne w dyskusji o finansowaniu samorządów

Bank Gospodarstwa Krajowego po raz XI przygotował Ogólnopolską Konferencję dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, która w tym roku nosiła tytuł „Finansowanie projektów samorządowych – czas na indywidualizm i innowacje”. Jej aktywnym uczestnikiem było Miasto Opole, które reprezentował prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Prezentacja Grantu Prezydenta Miasta Opola

5 maja 2015 r. naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zaprezentowali wyniki prac przeprowadzonych w ramach Grantu Prezydenta Miasta Opola pt. „Analiza gospodarcza oraz przestrzenna wraz z elementami analizy społecznej części obrębów ewidencyjnych Groszowic i Grotowic, w tym Parku Przemysłowego Metalchem”.

Drużyna Uniwersytetu Opolskiego w czołówce

Po sukcesach uniwersyteckich badmintonistów przyszła kolej na nasze siatkarki. Ich niemały sukces w rozegranych w ostatni weekend mistrzostwach kraju może oznaczać początek dobrej passy. Poniżej relacja Zbigniewa Zagórowskiego, szefa Studium Wychowania Fizycznego UO.

800 lat Opola. Czekamy na Twój pomysł

Miasto Opole rozpoczęło już przygotowania do obchodów 800-lecia rocznicy nadania praw miejskich. Jubileusz ten przypada na 2017 rok, ale już dzisiaj rozpoczynamy akcję skierowaną do mieszkańców stolicy Opolszczyzny.

Wyróżnienia Lady D. rozdane w Opolu

Skrót „Lady D.” pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna. „Wyróżnienie Lady D. – kojarzone jest również ze zmarłą tragicznie księżną Walii Dianą, znaną z działalności charytatywnej, także na rzecz osób z niepełnosprawnością” – wyjaśnia dyrektor opolskiego oddziału PFRON – Joanna Niedźwiedź. Celem konkursu jest uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego oraz promowanie ich postaw

Młodzi piłkarze z Rodła Opole zagrają na Narodowym!

Zakończono finały wojewódzkie turnieju „Z podwórka na stadion” O PUCHAR TYMBARKU Dużym sukcesem może pochwalić się klub z naszego miasta UKS RODŁO Opole.

1,3 miliona złotych dla Opola

W trakcie konferencji prasowej 23 kwietnia Prezydenta Miasta Arkadiusz Wiśniewski przekazał informację, że Miasto Opole uzyska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 -2013 częściową refundację wydatków poniesionych na budowę wiaduktu przy ul. Ozimskiej, Rejtana i Kolejowej.

Młodzi i genialni uczniowie Gzowskiego z wizytą u Prezydenta

21 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu, którzy święcą triumfy podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej oraz zgłaszają kolejne patenty m. in. w technologiach OZE gościli u Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

Klocki LEGO dla dzieci w opolskich szpitalach

Fundacja „Dr Clown” w ubiegłym tygodniu rozpoczęła na Opolszczyźnie akcję wręczania szpitalom kloców LEGO. Kartony wypełnione po brzegi trafiają do najmłodszych pacjentów przebywających na szpitalnych oddziałach dziecięcych w całym województwie. W poniedziałek radosne prezenty trafiły do szpitala w Kluczborku i Namysłowie. Od wtorku obdarowywane są oddziały dziecięce w stolicy Opolszczyzny.

Borussia Dortmund zorganizuje w Opolu obóz dla dzieci

Opole znalazło się na krótkiej liście miast do których tego lata zawita szkoła piłkarska BVB Evonik Fußballschule. Mowa o przedsięwzięciu premierowym, ponieważ specjalne obozy treningowe dla dzieci w wykonaniu trenerów Borussii zawitają do Polski po raz pierwszy. W Opolu areną obozu będzie Centrum Sportu, gdzie przez tydzień najmłodsi adepci futbolu będą mogli uczestniczyć w zajęciach pod czujnym okiem trenerów, którzy odpowiadają za wyszkolenie między innymi Mario Goetze.

Ruszyła budowa fabryki Global Steering Systems w Opolu

Global Steering Systems to światowy lider w produkcji podzespołów dla branży motoryzacyjnej. Niedawno koncern zakupił 2-hektarową działkę przy ulicy Północnej w Opolu. W czwartek odbyło się uroczyste wbicie pierwszej łopaty pod budowę fabryki za 27 milionów złotych. W ciągu 3 lat po zakończeniu inwestycji GSS planuje zatrudniać w stolicy Opolszczyzny 220 pracowników.

Zabytkowy autobus z Ingolstadt zaprezentowany na Rynku

W czwartek na opolskim Rynku miała miejsce prezentacja zabytkowego autobusu Bussing Trambus Prafekt 13X. To maszyna należąco do Ingolostadt, partnerskiego miasta Opola w Niemczech. Pojazd został wyremontowany na Opolszczyźnie i lada dzień wróci do naszych zachodnich sąsiadów.

Debata o dopalaczach i młodzieży w Opolu

Problem zażywania dopalaczy przez młodzież stał się głównym tematem debaty zorganizowanej w dniu 31 marca 2015 roku przez Fundację PRO LEGE, Komendę Miejską Policji w Opolu oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola. Spotkanie w sali im. Karola Musioła w Ratuszu rozpoczął Zastępca Prezydenta Miasta Opola – Janusz Kowalski.

Dni Opola 2015! W programie blisko 100 wydarzeń!

Tegoroczne Dni Opola będą trwać od 23 do 26 kwietnia. W ich organizację włączone są Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr EkoStudio i Stowarzyszenie Opolskie Lamy. Gwiazdami muzycznymi święta miasta będzie zespół Lady Pank i wokalistka Ania Dąbrowska a o dobre humory opolan zadba kabaret Łowcy. B.

Spotkanie z prezesem PZKosz w Opolu

Po raz pierwszy od wielu lat Opole miało przyjemność gościć władze Polskiego Związku Koszykówki w osobie prezesa zarządu Grzegorza Bachańskiego. Spotkał się on w opolskim ratuszu z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim i jego zastępcą Januszem Kowalskim.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r., kiedy to węgierski parlament oraz Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjęły uchwałę o ustanowieniu tego święta. Z tej okazji do Opola przyjechały delegacje z Székesfehérvár – miasta partnerskiego Opola oraz z komitatu Fejér – regionu partnerskiego województwa opolskiego.

Sukcesy badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego

"Sukcesy badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego w latach 2013-2015" - to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 27 marca 2015 r. w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego przy Placu Kopernika 11./Galeria zdjęć/

Spotkanie z konsulem Chorwacji i środowiskiem akademickim Opola

17 marca 2015 r. Przewodniczący Rady Miasta Opola przyjął w Ratuszu Konsula Honorowego Republiki Chorwacji Andrzeja Żylaka oraz Aleksandrę Schwierz, p.o. kierownika Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Opolskiego oraz Piotra Kokorczaka, kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej. W spotkaniu uczestniczył także Janusz Karpiński, naczelnik Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.

Misja gospodarcza z Nadrenii-Palatynatu w Opolu

Ministerstwo Gospodarki, Ochrony Środowiska, Energii i Planowania Regionalnego Nadrenii-Palatynatu zorganizowało dla przedstawicieli lokalnego biznesu misję gospodarczą do Polski. Na mapie miast, które odwiedza delegacja znalazło się też Opole.

Zimowa Giełda Piosenki w Opolu

Zimowa Giełda Piosenki już od 25 lat wpisana jest w ogólnopolskie przeglądy studenckich zespołów z całej Polski. Podczas tej imprezy debiutowało wielu młodych i cenionych dziś artystów. To przegląd Zimowej Giełdy Piosenki jeszcze w latach 70-tych prezentował twórczość Andrzeja Rosiewicza czy Maryli Rodowicz. W Opolu swoje pierwsze kroki stawiali dziś cenieni twórcy Jarecki (Jarosław Kubów), Natalia Grosiak czy Basia Beuth. W 2014 roku chcąc podkreślić znaczenie, jakie niesie za sobą twórczość Agnieszki Osieckiej, przegląd poświęcony został właśnie tej postaci. W bieżącym roku każdy uczestnik będzie musiał zmierzyć się z twórczością Wojciecha Młynarskiego.

Miliony dla Aglomeracji Opolskiej

12 marca o godzinie 14.00 w Biurze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska zostało podpisane „Porozumienie w sprawie przekazania zadań z zakresu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020”. Opole z nową perspektywą unijną wiąże duże oczekiwania.

Opole na Międzynarodowych Targach Turystycznych „ITB” w Berlinie

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego oraz Urzędem Miasta Opola promuje atrakcje turystyczne Opolszczyzny na największych tego typu targach na świecie. W pawilonie polskim można znaleźć lokalne produkty spożywcze oraz prezentacje tradycji województwa opolskiego a przede wszystkim bogatą ofertę turystyczną regionu. W tym roku polskie stoisko narodowe zmieniło nie tylko aranżację ale także sposób prezentacji oferty turystycznej. Pawilon 15.1 podzielony jest na strefy: aktywnego wypoczynku, eko i dobrego jedzenia, turystyki medycznej, zwiedzania oraz wypoczynku i relaksu. W strefie ogólnej znalazły się między innymi Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016.

Studia dualne w miejskich spółkach

Wodociągi i Kanalizacja oraz Zakład Komunalny – te dwie miejskie spółki z Opola włączą się w nowatorski program studiów dualnych, realizowany przez Uniwersytet Opolski. Zdolni żacy mają w czasie toku nauki zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną ale zaczerpnąć z WiK i ZK sporo praktyki. Dla wyróżniających się studentów ukończenie takiego kierunku może być bezpośrednią przepustką do rozpoczęcia pracy we wspomnianych spółkach.

Opolski żużel ze wsparciem miasta

Prezydent Opola oficjalnie potwierdził przyznanie dotacji dla Stowarzyszenia Hawi Racing Team. Dzięki tej decyzji od marca ruszy działalność sekcji żużlowej, która zostanie zlokalizowana na przejętym przez miasto stadionie żużlowym przy ul. Wschodniej. Kwota dotacji wynosi 280 tysięcy złotych. Z wykorzystaniem tych środków oraz wkładu stowarzyszenia i pracy wolontariuszy Hawi Racing Team planuje uruchomienie szkółki żużlowej i stworzenie warunków sprzyjających uprawianiu sportu żużlowego w Opolu.

Ucz się programowania, nie języków - wykład na Uniwersytecie Opolskim

Umiejętność rozwiązywania problemów odróżnia programistę od technika – twierdzi Grzegorz Kurdziel, programista z Future Processing. Udowodnił tę tezę studentom Uniwersytetu Opolskiego 26 lutego 2015 r., podczas wykładu o dobrych praktykach wytwarzania oprogramowania. Wykład odbył się w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki i miał charakter otwarty. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Tematem przewodnim wydarzenia było „Projektowanie obiektowe oprogramowania”. Jak podkreśla Grzegorz Kurdziel, w trakcie wystąpienia skupił się przede wszystkim na uświadomieniu studentom, jak ważna jest znajomość podstawowych zasad programowania:

Opole potencjał ekonomiczny ma „na piątkę”

Stolica Opolszczyzny znalazła się w elitarnym gronie 5 najlepszych, średniej wielkości miast o największym potencjale ekonomicznym w Polsce. To wyjątkowo cenne i prestiżowe wyróżnienie, które nie tylko oddaje dotychczasowy dorobek Opola w zakresie współpracy z inwestorami, ale daje też motywację do silniejszej pracy w przyszłości.

Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy.

Uniwersytet Opolski Instytut Historii, Biblioteka Główna, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego i Archiwum Państwowe w Opolu zapraszają na promocję książek wydanych w serii Opera Extraordinaria pod redakcją naukową Mirosława Lenarta:

Opole uczci żołnierzy antykomunistycznego podziemia

Apel pamięci, rekonstrukcja historyczna jakiej w Opolu jeszcze nie było, test wiedzy czy konferencja naukowa to tylko część punktów jakie znalazły się w programie tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To właśnie w Opolu 1 marca 2009 roku, po raz pierwszy w Polsce, obchodzone było święto poświęcone Polakom, którzy nie złożyli broni w 1945 roku i walczyli zarówno z niemieckim jak i rosyjskim okupantem.

Więcej pracy dla zadłużonych. Lepsze formy zatrudnienia

Wśród lokali należących do mieszkaniowego zasobu Gminy Opole ponad 1000 jest zadłużonych. Wielu najemców za przyczynę zaprzestania płacenia czynszu podaje utratę pracy. Spośród osób, które mają zadłużenie czynszowe wynoszące powyżej 2.500 zł. grupa 105 osób to osoby długotrwale bezrobotne, które kwalifikują się do zatrudnienia wspieranego w formie robót publicznych.

Uroczystość w Opolu - pamiętamy o Rodłakach

18 lutego w Opolu odbyły się uroczystości, upamiętniające 92. rocznicę powołania Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, których gospodarzami byli Prezydent Miasta Opola i Przewodniczący Rady Miasta.

NextBike operatorem miejskich rowerów w Opolu na kolejne 4 lata

Rozstrzygnięty został przetarg na zorganizowanie, zarządzanie i utrzymanie systemu rowerów publicznych w Opolu w latach 2015-2018 (4 sezony). Najkorzystniejszą ofertę spośród 3 oferentów złożyła firma NextBike – znana w stolicy Opolszczyzny z uruchomienia i utrzymania premierowej edycji systemu roweru miejskiego.

List prezydenta Opola do pracowników ECO S.A.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, postanowił zwrócić się do pracowników Energetyki Cieplnej Opolszczyzny z listem otwartym. Odnosi się w nim do fundamentalnych kwestii dotyczących bieżącego funkcjonowania spółki oraz planu jej prywatyzacji.

9. edycja akcji „Oddaj krew na Walentynki – podziel się miłością”

13 lutego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu odbyła się po raz 9. akcja „Oddaj krew na Walentynki – podziel się miłością”, organizowana wspólnie ze Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Każdy oddający krew został obdarowany słodkimi upominkami, a na pary zakochanych, które tego dnia pojawiły się w RCKiK czekały specjalne nagrody – zaproszenia do kina, teatru, filharmonii i bony do opolskich kawiarni.

Mniej wariantów przeprawy przez Odrę

Tak zwana trasa bolkowska była jednym z wariantów branych pod uwagę przy planach ratusza dotyczących budowy nowej przeprawy przez rzekę Odrę. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miała ona przebiegać przez fragment wyspy Bolko. Decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ta opcja została odrzucona.

Opole zaprasza do udziału w akcji „UŚMIECH POMAGA”

W imieniu Fundacji „Dr Clown” zapraszamy do udziału w akcji UŚMIECH POMAGA. Za każde przesłane 200 uśmiechniętych zdjęć firma Coca- Cola HBC Polska przekaże tablet na oddział dziecięcy jednego ze szpitali , które na co dzień odwiedzają doktorzy klauni. Spośród szpitali na Opolszczyźnie można głosować na Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu i Brzeskie Centrum Medyczne w Brzegu. Pamiętając jak wiele dobrych emocji wzbudziła rywalizacja miast w konkursie Dulux Let’s Colour zachęcamy do promocji akcji, wspólnych uśmiechów i zabawy!

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest wśród najlepszych instytucji wystawienniczych w kraju

Miło nam poinformować, że w najnowszym rankingu tygodnika POLITYKA, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest wśród najlepszych instytucji wystawienniczych w kraju. Nasza galeria wraz z galerią w Bielsko-Białej, Tarnowie i Zielonej Górze zostały uznane za najlepsze miejskie galerie w kraju, docenione za ciekawy i ambitny program wystawienniczy wynikający z mądrego balansowania pomiędzy tematami skierowanymi na kwestie lokalne i ponad lokalne. Pochwalono nas za „porządną pracę organiczną”.

Wspólnie ożywiamy Opolski Rynek

Prezydent Miasta Opola zainicjował współpracę z restauratorami z centrum Opola, która ma na celu pobudzenie i ożywienie Rynku i terenów wokół niego. Na pierwszym spotkaniu pojawiło się wiele pomysłów związanych m.in z promocją, estetyką i sprawami prawno-administracyjnymi, dotyczących centrum Opola. Ze strony prezydenta padła deklaracja o regularnej współpracy z restauratorami i wspólnym rozwiązywaniu bieżących problemów tak, aby ścisłe centrum miasta znów zatętniło życiem.

70. rocznica mordu w Opolu-Zakrzowie

Zakrzowianie 24 stycznia br. spotkali się w kościele Św. Anny w Zakrzowie na nabożeństwie żałobnym za ofiary wojny z dzielnicy. Przygotowania do tej rocznicy trwały od ponad roku. Problemem była aura tajemniczości wokół tej tragedii. Nie było informacji kogo zamordowano, ile osób i jak to się stało. Sama data mordu też była niejednoznaczna. Niewielka ilość opracowań na temat historii Twierdzy Opole, daty jej zdobywania i działań w dzielnicy Zakrzów nie wróżyła powodzenia tzn. ustalenia daty początku tragedii i nazwiska ofiar.

Gimnazjum nr 8 laureatem konkursu „Kulinarni Odkrywcy”

Zespół z Opola stanął na podium ogólnopolskiego konkursu „Kulinarni Odkrywcy”. W tym wyjątkowym, filmowym konkursie, dzieci przeprowadziły najlepszy kulinarny eksperyment – przekonywały do nauki gotowania i zdrowego odżywiania. Wśród najlepszych znalazł się film zespołu „Retro Queen” z Gimnazjum nr 8 w Opolu, który został laureatem regionalnym. Młodzi Kulinarni Odkrywcy zmierzyli się z kilkuset szkołami z całej Polski i wywalczyli nowoczesny sprzęt multimedialny dla swojej placówki.

Spotkanie Prezydenta Miasta Opola z Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu

Prezydent Miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski gościł w dniu 26 lipca 2015 roku Panią Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu – Sabine Haake. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Konsul w ratuszu od momentu objęcia przez Prezydenta swojej funkcji. Spotkanie było okazją do rozmów o rozszerzeniu współpracy Miasta z Mniejszością Niemiecką m.in. przy organizacji Targów Bożonarodzeniowych, Koncercie Noworocznym czy inicjatywach sportowych.

Budżet miasta Opola na 2015 r.

W dniu 18.12.2014 r. Rada Miasta Opola uchwaliła budżet miasta na 2015 r.

Konkurs „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ-OPOLE2014” rozstrzygnięty!

Zakończyła się dziewiąta edycja konkursu Prezydenta Miasta Opola pn.: „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ – OPOLE 2014”. Wzięły w nim udział wszystkie placówki oświatowe z Opola. W wyniku konkursu w roku 2014 zebrano prawie 64,199 Mg makulatury, 1,020 Mg puszek aluminiowych i 3,581 Mg baterii. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszych działań na rzecz środowiska.

Spotkanie władz Uniwersytetu Opolskiego z Prezydentem i Wiceprezydentami miasta Opola

W dniu 15 stycznia br. Prezydent Miasta Opola wraz z całym zarządem spotkał się z władzami Uniwersytetu Opolskiego w ramach dialogu samorząd – uczelnie. W trakcie dyskusji ustalono szczegółowe warunki współpracy w zakresie dydaktyki (szczególnie kształcenia dualnego), nauki, inwestycji oraz włączenia środowiska akademickiego w zespoły i grupy doradcze Prezydenta Miasta Opola. Spotkanie to zainicjowało działania Prezydenta Miasta na rzecz akademickiego Opola, które będą kontynuowane również w porozumieniu z innymi opolskimi uczelniami wyższymi.

Porozumienie na rzecz opolskiego żużla

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Opola w Ratuszu spotkali się przedstawiciele opolskiego środowiska żużlowego , którzy dyskutowali nad sposobami i formami pomocy dla tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Uczestnicy spotkania reprezentujący kluby żużlowe, trenerów i kibiców zadeklarowali pełną współpracę w tym zakresie i chęć stworzenia jednej koncepcji naprawczej. Byłaby ona odpowiedzią na propozycję wsparcia finansowego w wysokości 300 tyś. zł złożoną przez Prezydenta Miasta Opola, nad którą radni miasta Opola będą głosować na najbliższej sesji. Swoje wsparcie, również finansowe w wysokości 100 tyś. zł, w trakcie spotkania zadeklarował także Grzegorz Sawicki – Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

„Nieznane Zabytki Opola” oczami młodych odkrywców

15 stycznia w opolskim Ratuszu wręczono nagrody za najlepsze prace w ramach konkursu „Nieznane zabytki Opola”. Uczestnicy konkursu – uczniowie opolskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – poszukiwali na terenie Opola nieznanych bądź mało znanych zabytków, które później przedstawiali w formie zdjęć, szkiców lub rysunków. Tworzyli również piękne opisy dotyczące położenia, walorów turystycznych i historii związanych z odkrytymi obiektami. Najlepsi odebrali dziś nagrody z rąk Prezydenta Miasta Opola, Przewodniczącego Rady Miasta i Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego.

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu

Serdecznie zapraszamy na XXIII Finał WOŚP w Opolu już w sobotę na koncert w Sali Kameralnej NCPP w Opolu na godzinę 20.30.

Orszak Trzech Króli w Opolu

Zapraszamy serdecznie na największe uliczne jasełka na świecie. Spotykamy się 06.01.2015 o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Damrota. Orszak Trzech Króli zakończy się na Rynku wspólnym kolędowaniem.
stat4u