SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo opolskie

Dni Opola 2015! W programie blisko 100 wydarzeń!

Tegoroczne Dni Opola będą trwać od 23 do 26 kwietnia. W ich organizację włączone są Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr EkoStudio i Stowarzyszenie Opolskie Lamy. Gwiazdami muzycznymi święta miasta będzie zespół Lady Pank i wokalistka Ania Dąbrowska a o dobre humory opolan zadba kabaret Łowcy. B.

Spotkanie z prezesem PZKosz w Opolu

Po raz pierwszy od wielu lat Opole miało przyjemność gościć władze Polskiego Związku Koszykówki w osobie prezesa zarządu Grzegorza Bachańskiego. Spotkał się on w opolskim ratuszu z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim i jego zastępcą Januszem Kowalskim.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r., kiedy to węgierski parlament oraz Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjęły uchwałę o ustanowieniu tego święta. Z tej okazji do Opola przyjechały delegacje z Székesfehérvár – miasta partnerskiego Opola oraz z komitatu Fejér – regionu partnerskiego województwa opolskiego.

Sukcesy badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego

"Sukcesy badmintonistów Uniwersytetu Opolskiego w latach 2013-2015" - to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 27 marca 2015 r. w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego przy Placu Kopernika 11./Galeria zdjęć/

Spotkanie z konsulem Chorwacji i środowiskiem akademickim Opola

17 marca 2015 r. Przewodniczący Rady Miasta Opola przyjął w Ratuszu Konsula Honorowego Republiki Chorwacji Andrzeja Żylaka oraz Aleksandrę Schwierz, p.o. kierownika Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Opolskiego oraz Piotra Kokorczaka, kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej. W spotkaniu uczestniczył także Janusz Karpiński, naczelnik Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.

Misja gospodarcza z Nadrenii-Palatynatu w Opolu

Ministerstwo Gospodarki, Ochrony Środowiska, Energii i Planowania Regionalnego Nadrenii-Palatynatu zorganizowało dla przedstawicieli lokalnego biznesu misję gospodarczą do Polski. Na mapie miast, które odwiedza delegacja znalazło się też Opole.

Zimowa Giełda Piosenki w Opolu

Zimowa Giełda Piosenki już od 25 lat wpisana jest w ogólnopolskie przeglądy studenckich zespołów z całej Polski. Podczas tej imprezy debiutowało wielu młodych i cenionych dziś artystów. To przegląd Zimowej Giełdy Piosenki jeszcze w latach 70-tych prezentował twórczość Andrzeja Rosiewicza czy Maryli Rodowicz. W Opolu swoje pierwsze kroki stawiali dziś cenieni twórcy Jarecki (Jarosław Kubów), Natalia Grosiak czy Basia Beuth. W 2014 roku chcąc podkreślić znaczenie, jakie niesie za sobą twórczość Agnieszki Osieckiej, przegląd poświęcony został właśnie tej postaci. W bieżącym roku każdy uczestnik będzie musiał zmierzyć się z twórczością Wojciecha Młynarskiego.

Miliony dla Aglomeracji Opolskiej

12 marca o godzinie 14.00 w Biurze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska zostało podpisane „Porozumienie w sprawie przekazania zadań z zakresu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020”. Opole z nową perspektywą unijną wiąże duże oczekiwania.

Opole na Międzynarodowych Targach Turystycznych „ITB” w Berlinie

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego oraz Urzędem Miasta Opola promuje atrakcje turystyczne Opolszczyzny na największych tego typu targach na świecie. W pawilonie polskim można znaleźć lokalne produkty spożywcze oraz prezentacje tradycji województwa opolskiego a przede wszystkim bogatą ofertę turystyczną regionu. W tym roku polskie stoisko narodowe zmieniło nie tylko aranżację ale także sposób prezentacji oferty turystycznej. Pawilon 15.1 podzielony jest na strefy: aktywnego wypoczynku, eko i dobrego jedzenia, turystyki medycznej, zwiedzania oraz wypoczynku i relaksu. W strefie ogólnej znalazły się między innymi Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016.

Studia dualne w miejskich spółkach

Wodociągi i Kanalizacja oraz Zakład Komunalny – te dwie miejskie spółki z Opola włączą się w nowatorski program studiów dualnych, realizowany przez Uniwersytet Opolski. Zdolni żacy mają w czasie toku nauki zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną ale zaczerpnąć z WiK i ZK sporo praktyki. Dla wyróżniających się studentów ukończenie takiego kierunku może być bezpośrednią przepustką do rozpoczęcia pracy we wspomnianych spółkach.

Opolski żużel ze wsparciem miasta

Prezydent Opola oficjalnie potwierdził przyznanie dotacji dla Stowarzyszenia Hawi Racing Team. Dzięki tej decyzji od marca ruszy działalność sekcji żużlowej, która zostanie zlokalizowana na przejętym przez miasto stadionie żużlowym przy ul. Wschodniej. Kwota dotacji wynosi 280 tysięcy złotych. Z wykorzystaniem tych środków oraz wkładu stowarzyszenia i pracy wolontariuszy Hawi Racing Team planuje uruchomienie szkółki żużlowej i stworzenie warunków sprzyjających uprawianiu sportu żużlowego w Opolu.

Ucz się programowania, nie języków - wykład na Uniwersytecie Opolskim

Umiejętność rozwiązywania problemów odróżnia programistę od technika – twierdzi Grzegorz Kurdziel, programista z Future Processing. Udowodnił tę tezę studentom Uniwersytetu Opolskiego 26 lutego 2015 r., podczas wykładu o dobrych praktykach wytwarzania oprogramowania. Wykład odbył się w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki i miał charakter otwarty. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Tematem przewodnim wydarzenia było „Projektowanie obiektowe oprogramowania”. Jak podkreśla Grzegorz Kurdziel, w trakcie wystąpienia skupił się przede wszystkim na uświadomieniu studentom, jak ważna jest znajomość podstawowych zasad programowania:

Opole potencjał ekonomiczny ma „na piątkę”

Stolica Opolszczyzny znalazła się w elitarnym gronie 5 najlepszych, średniej wielkości miast o największym potencjale ekonomicznym w Polsce. To wyjątkowo cenne i prestiżowe wyróżnienie, które nie tylko oddaje dotychczasowy dorobek Opola w zakresie współpracy z inwestorami, ale daje też motywację do silniejszej pracy w przyszłości.

Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy.

Uniwersytet Opolski Instytut Historii, Biblioteka Główna, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego i Archiwum Państwowe w Opolu zapraszają na promocję książek wydanych w serii Opera Extraordinaria pod redakcją naukową Mirosława Lenarta:

Opole uczci żołnierzy antykomunistycznego podziemia

Apel pamięci, rekonstrukcja historyczna jakiej w Opolu jeszcze nie było, test wiedzy czy konferencja naukowa to tylko część punktów jakie znalazły się w programie tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To właśnie w Opolu 1 marca 2009 roku, po raz pierwszy w Polsce, obchodzone było święto poświęcone Polakom, którzy nie złożyli broni w 1945 roku i walczyli zarówno z niemieckim jak i rosyjskim okupantem.

Więcej pracy dla zadłużonych. Lepsze formy zatrudnienia

Wśród lokali należących do mieszkaniowego zasobu Gminy Opole ponad 1000 jest zadłużonych. Wielu najemców za przyczynę zaprzestania płacenia czynszu podaje utratę pracy. Spośród osób, które mają zadłużenie czynszowe wynoszące powyżej 2.500 zł. grupa 105 osób to osoby długotrwale bezrobotne, które kwalifikują się do zatrudnienia wspieranego w formie robót publicznych.

Uroczystość w Opolu - pamiętamy o Rodłakach

18 lutego w Opolu odbyły się uroczystości, upamiętniające 92. rocznicę powołania Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, których gospodarzami byli Prezydent Miasta Opola i Przewodniczący Rady Miasta.

NextBike operatorem miejskich rowerów w Opolu na kolejne 4 lata

Rozstrzygnięty został przetarg na zorganizowanie, zarządzanie i utrzymanie systemu rowerów publicznych w Opolu w latach 2015-2018 (4 sezony). Najkorzystniejszą ofertę spośród 3 oferentów złożyła firma NextBike – znana w stolicy Opolszczyzny z uruchomienia i utrzymania premierowej edycji systemu roweru miejskiego.

List prezydenta Opola do pracowników ECO S.A.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, postanowił zwrócić się do pracowników Energetyki Cieplnej Opolszczyzny z listem otwartym. Odnosi się w nim do fundamentalnych kwestii dotyczących bieżącego funkcjonowania spółki oraz planu jej prywatyzacji.

9. edycja akcji „Oddaj krew na Walentynki – podziel się miłością”

13 lutego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu odbyła się po raz 9. akcja „Oddaj krew na Walentynki – podziel się miłością”, organizowana wspólnie ze Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Horyzonty”. Każdy oddający krew został obdarowany słodkimi upominkami, a na pary zakochanych, które tego dnia pojawiły się w RCKiK czekały specjalne nagrody – zaproszenia do kina, teatru, filharmonii i bony do opolskich kawiarni.

Mniej wariantów przeprawy przez Odrę

Tak zwana trasa bolkowska była jednym z wariantów branych pod uwagę przy planach ratusza dotyczących budowy nowej przeprawy przez rzekę Odrę. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miała ona przebiegać przez fragment wyspy Bolko. Decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ta opcja została odrzucona.

Opole zaprasza do udziału w akcji „UŚMIECH POMAGA”

W imieniu Fundacji „Dr Clown” zapraszamy do udziału w akcji UŚMIECH POMAGA. Za każde przesłane 200 uśmiechniętych zdjęć firma Coca- Cola HBC Polska przekaże tablet na oddział dziecięcy jednego ze szpitali , które na co dzień odwiedzają doktorzy klauni. Spośród szpitali na Opolszczyźnie można głosować na Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu i Brzeskie Centrum Medyczne w Brzegu. Pamiętając jak wiele dobrych emocji wzbudziła rywalizacja miast w konkursie Dulux Let’s Colour zachęcamy do promocji akcji, wspólnych uśmiechów i zabawy!

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest wśród najlepszych instytucji wystawienniczych w kraju

Miło nam poinformować, że w najnowszym rankingu tygodnika POLITYKA, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest wśród najlepszych instytucji wystawienniczych w kraju. Nasza galeria wraz z galerią w Bielsko-Białej, Tarnowie i Zielonej Górze zostały uznane za najlepsze miejskie galerie w kraju, docenione za ciekawy i ambitny program wystawienniczy wynikający z mądrego balansowania pomiędzy tematami skierowanymi na kwestie lokalne i ponad lokalne. Pochwalono nas za „porządną pracę organiczną”.

Wspólnie ożywiamy Opolski Rynek

Prezydent Miasta Opola zainicjował współpracę z restauratorami z centrum Opola, która ma na celu pobudzenie i ożywienie Rynku i terenów wokół niego. Na pierwszym spotkaniu pojawiło się wiele pomysłów związanych m.in z promocją, estetyką i sprawami prawno-administracyjnymi, dotyczących centrum Opola. Ze strony prezydenta padła deklaracja o regularnej współpracy z restauratorami i wspólnym rozwiązywaniu bieżących problemów tak, aby ścisłe centrum miasta znów zatętniło życiem.

70. rocznica mordu w Opolu-Zakrzowie

Zakrzowianie 24 stycznia br. spotkali się w kościele Św. Anny w Zakrzowie na nabożeństwie żałobnym za ofiary wojny z dzielnicy. Przygotowania do tej rocznicy trwały od ponad roku. Problemem była aura tajemniczości wokół tej tragedii. Nie było informacji kogo zamordowano, ile osób i jak to się stało. Sama data mordu też była niejednoznaczna. Niewielka ilość opracowań na temat historii Twierdzy Opole, daty jej zdobywania i działań w dzielnicy Zakrzów nie wróżyła powodzenia tzn. ustalenia daty początku tragedii i nazwiska ofiar.

Gimnazjum nr 8 laureatem konkursu „Kulinarni Odkrywcy”

Zespół z Opola stanął na podium ogólnopolskiego konkursu „Kulinarni Odkrywcy”. W tym wyjątkowym, filmowym konkursie, dzieci przeprowadziły najlepszy kulinarny eksperyment – przekonywały do nauki gotowania i zdrowego odżywiania. Wśród najlepszych znalazł się film zespołu „Retro Queen” z Gimnazjum nr 8 w Opolu, który został laureatem regionalnym. Młodzi Kulinarni Odkrywcy zmierzyli się z kilkuset szkołami z całej Polski i wywalczyli nowoczesny sprzęt multimedialny dla swojej placówki.

Spotkanie Prezydenta Miasta Opola z Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu

Prezydent Miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski gościł w dniu 26 lipca 2015 roku Panią Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu – Sabine Haake. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Konsul w ratuszu od momentu objęcia przez Prezydenta swojej funkcji. Spotkanie było okazją do rozmów o rozszerzeniu współpracy Miasta z Mniejszością Niemiecką m.in. przy organizacji Targów Bożonarodzeniowych, Koncercie Noworocznym czy inicjatywach sportowych.

Budżet miasta Opola na 2015 r.

W dniu 18.12.2014 r. Rada Miasta Opola uchwaliła budżet miasta na 2015 r.

Konkurs „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ-OPOLE2014” rozstrzygnięty!

Zakończyła się dziewiąta edycja konkursu Prezydenta Miasta Opola pn.: „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ – OPOLE 2014”. Wzięły w nim udział wszystkie placówki oświatowe z Opola. W wyniku konkursu w roku 2014 zebrano prawie 64,199 Mg makulatury, 1,020 Mg puszek aluminiowych i 3,581 Mg baterii. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszych działań na rzecz środowiska.

Spotkanie władz Uniwersytetu Opolskiego z Prezydentem i Wiceprezydentami miasta Opola

W dniu 15 stycznia br. Prezydent Miasta Opola wraz z całym zarządem spotkał się z władzami Uniwersytetu Opolskiego w ramach dialogu samorząd – uczelnie. W trakcie dyskusji ustalono szczegółowe warunki współpracy w zakresie dydaktyki (szczególnie kształcenia dualnego), nauki, inwestycji oraz włączenia środowiska akademickiego w zespoły i grupy doradcze Prezydenta Miasta Opola. Spotkanie to zainicjowało działania Prezydenta Miasta na rzecz akademickiego Opola, które będą kontynuowane również w porozumieniu z innymi opolskimi uczelniami wyższymi.

Porozumienie na rzecz opolskiego żużla

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Opola w Ratuszu spotkali się przedstawiciele opolskiego środowiska żużlowego , którzy dyskutowali nad sposobami i formami pomocy dla tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Uczestnicy spotkania reprezentujący kluby żużlowe, trenerów i kibiców zadeklarowali pełną współpracę w tym zakresie i chęć stworzenia jednej koncepcji naprawczej. Byłaby ona odpowiedzią na propozycję wsparcia finansowego w wysokości 300 tyś. zł złożoną przez Prezydenta Miasta Opola, nad którą radni miasta Opola będą głosować na najbliższej sesji. Swoje wsparcie, również finansowe w wysokości 100 tyś. zł, w trakcie spotkania zadeklarował także Grzegorz Sawicki – Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

„Nieznane Zabytki Opola” oczami młodych odkrywców

15 stycznia w opolskim Ratuszu wręczono nagrody za najlepsze prace w ramach konkursu „Nieznane zabytki Opola”. Uczestnicy konkursu – uczniowie opolskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – poszukiwali na terenie Opola nieznanych bądź mało znanych zabytków, które później przedstawiali w formie zdjęć, szkiców lub rysunków. Tworzyli również piękne opisy dotyczące położenia, walorów turystycznych i historii związanych z odkrytymi obiektami. Najlepsi odebrali dziś nagrody z rąk Prezydenta Miasta Opola, Przewodniczącego Rady Miasta i Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego.

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu

Serdecznie zapraszamy na XXIII Finał WOŚP w Opolu już w sobotę na koncert w Sali Kameralnej NCPP w Opolu na godzinę 20.30.

Orszak Trzech Króli w Opolu

Zapraszamy serdecznie na największe uliczne jasełka na świecie. Spotykamy się 06.01.2015 o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Damrota. Orszak Trzech Króli zakończy się na Rynku wspólnym kolędowaniem.

Nowy inwestor w Opolu!

Firma Global Steering Systems ogłosiła dziś rozpoczęcie inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Opolu. GSS to międzynarodowy lider produkcji elementów i podzespołów układu kierowniczego samochodu m. in. dla takich marek jak GM, Ford, Fiat czy Tesla. Opolska fabryka dołączy do zakładów firmy GSS zlokalizowanych w USA, Chinach, Indiach oraz Brazylii.

Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!”

W dniach 27 – 28 listopada 2014 roku odbyła się V Międzyszkolna Spartakiada zdrowego trybu życia z cyklu „Być zdrowym – to modne!” skierowana do dzieci z IV klas – reprezentantów szkół podstawowych z terenu miasta Opola,

Arkadiusz Wiśniewski prezydentem Opola

W dniu 4 grudnia 2014 r. podczas II Sesji Rady Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył ślubowanie i został prezydentem miasta Opola.

TEDxPolitechnikaOpolska za nami

2 grudnia 2014 r. na Politechnice Opolskiej odbyła się impreza TEDxPolitehnikaOpolska.

I sesja Rady Miasta Opola VII kadencji

W dniu 27 listopada 2014 r. odbyła się I sesja Rady Miasta Opola VII kadencji samorządu, podczas której radni miasta Opola złożyli ślubowanie oraz wybrali w głosowaniu tajnym przewodniczącego Rady Miasta Opola – radnego Szymona Ogłazę oraz wiceprzewodniczących Rady Miasta Opola – radnego Krzysztofa Dryndę, radnego Marka Kawę oraz radnego Marcina Rola.

„Na stos rzuciliśmy… Dwa pokolenia 1914-1944”

Zapraszamy na wystawę plenerowąw Opolu - „Na stos rzuciliśmy… Dwa pokolenia 1914-1944” przygotowaną przez Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

Od 1 listopada 2014 r. można przedłużyć ważność Karty ,,Opolska Rodzina” na rok 2015.

Warunkiem przedłużenia ważności Karty jest złożenie oświadczenia o spełnieniu przez Posiadacza Karty kryteriów, o których mowa w § 1 ust. 2 Regulaminu Karty ,,Opolska Rodzina” stanowiącego Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr OR-I.0050.475.2014 Prezydenta Miasta Opola z dnia 01 października 2014r.

Ostatnie posiedzenie Rady Seniorów Miasta Opola

W dniu 29 października br. o godzinie 9:00 w sali 203 im. Karola Musioła w Urzędzie Miasta Opola, Rynek-Ratusz odbyło się ostatnie posiedzenie I kadencji Rady Seniorów Miasta Opola. W spotkaniu oprócz członków Rady udział wziął Krzysztof Kawałko – Zastępca Prezydenta Miasta Opola.

Nadanie prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Opola

Zapraszamy na uroczystą sesję Rady Miasta Opola, zwołaną z okazji nadania prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Opola, która odbędzie się o 30 października 2014 r. o godz. 17.00 w sali im. Karola Musioła opolskiego Ratusza.

Wyniki głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola na 2015 rok

21 października o godzinie 17.00 w sali im. Karola Musioła w opolskim ratuszu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników głosowania na zadania do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola na 2015 rok.

Placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w Opolu

Placówki wsparcia dziennego są jednostkami organizacyjnymi wspierania rodziny w zakresie pomocy w opiece i wychowaniu dzieci z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Placówka w pracy z dzieckiem współpracuje z rodzicami/opiekunami, placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi. Uczestnictwo dzieci w zajęciach jest nieodpłatne i dobrowolne, chyba że dziecko zostanie skierowane do placówki przez sąd. Pod opieką jednego wychowawcy w jednym czasie może przebywać maksymalnie 15 dzieci. Organizację funkcjonowania placówki wsparcia dziennego określa regulamin zawierający w szczególności: zadania, organizację działań, rodzaj dokumentacji i sposób jej prowadzenia. Regulamin opracowuje kierownik.

Informacja dotycząca zwiększonej populacji szczurów w Opolu

W związku ze zwiększoną populacją szczurów na terenie Miasta Opola tut. Urząd informuje, że zgodnie z zapisami §15 Uchwały Rady Miasta Opola nr XXXVIII/613/13 z dnia 28 lutego 2013r, w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Opola właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przeprowadzenia co najmniej dwóch deratyzacji w ciągu roku (akcja wiosenna oraz akcja jesienna) oraz każdorazowo na wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Puchar za Mistrzostwo Świata w siatkówce w Opolu

Zapraszamy wszystkich sympatyków piłki siatkowej na prezentację Pucharu FIVB, który Polska drużyna zdobyła podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Puchar będzie dostępny w dniu 17 października (piątek) w godzinach od 14.30 do 18.00 w holu opolskiego ratusza.

„Wodna Nuta” w Opolu wyróżniona jako „Sportowy Obiekt Roku 2014″.

W dniu 9 października 2014r kryta pływalnia „Wodna Nuta” otrzymała wyróżnienie „Sportowy Obiekt Roku 2014”. Wyróżnienie „Sportowa Gmina” przyznawane jest przez Klub Sportowa Polska od pięciu lat w ramach programu „Sportowa Polska”. O Wyróżnienie mogą starać się te samorządy, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji. Wyróżnienie odebrał w imieniu Miasta Pan Prezydent Krzysztof Kawałko podczas uroczystej Gali w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

Wystawa plenerowa „Łódź Jana Karskiego” w Opolu

Serdecznie zapraszamy do holu głównego opolskiego Ratusza. Dzięki uprzejmości i współpracy z Muzeum Miasta Łodzi, prezentujemy Państwu wystawę poświęconą Janowi Karskiemu.

Zobacz „Nasz samorząd” w TVP OPOLE

Na zlecenie Miasta Opola opolski oddział TVP przygotowuje serię krótkich programów promujących Opole w wielu aspektach.

„Za zasługi dla Województwa Opolskiego”

W dniu 30 września 2014 r., Marszałek Województwa Opolskiego nagrodził Pana Stefana Zdziechowskiego honorową odznaką „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Oficjalne otwarcie zakładu produkcyjnego Polaris w Opolu

Zakończyła się budowa hali amerykańskiego Polarisa. Z taśm montażowych będzie zjeżdżać około 25 tysięcy pojazdów rocznie, które potem z Opola trafią nawet do Australii. Oficjalne otwarcie odbyło się 23 września br.

Artyści w Opolu skąpani w wodzie

Dyrektor Teatru Ekostudio Andrzej Czernik w minioną sobotę po zmroku przedstawił około 800 osobowej publiczności niesamowity spektakl. To plenerowe przedstawienie wędrowało po dachach zabytkowych hal opolskich wodociągów i jak przystało na miejsce tego spektaklu, na artystów spadał obfity deszcz produkowanej tu wody.

Akademia Młodych Serc Na Politechnice Opolskiej

Projekt Akademia Młodych Serc, czyli Uniwersytet II i III Wieku tworzą wspólnie: Politechnika Opolska i Fundacja Międzypokoleniowa „Czas”. Jego główny cel to aktywizować pokolenie 45+, promować zdrowy tryb życia i popularyzować wiedzę z zakresu techniki, medycyny i kultury. Zajęcia będą się odbywały co tydzień na Politechnice Opolskiej.

Relacja z Konferencji Zielone Światło dla BPO II w Opolu

W dniu 09.09.2014 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyła się II edycja konferencji z cyklu Zielone Światło dla BPO pod tytułem: Opole na mapie nowoczesnych usług biznesowych. Jak wykorzystać mocne strony miasta i budować jego konkurencyjność?

Opole - Budujemy mosty dla Pana Starosty

Miasta położone nad dużą rzeką przeważnie rozwijają się dobrze. Im więcej budowano w nich mostów, tym rozwój tych miast stawał się bardziej dynamiczny. Opole jest miastem ubogim w mosty. Na trzech głównych przeszkodach wodnych mamy trzy mosty kolejowe i dziesięć mostów drogowych. Od mostu Piastowskiego do granic miasta w rejonie „Parku Przemysłowego Metalchem”, mamy odległość 10 kilometrów bez żadnego mostu na rzece Odrze. To jest przeszkoda w właściwej komunikacji terenów położonych po obu stronach rzeki.

Opole na mapie nowoczesnych usług biznesowych.

9 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się już 2 edycja konferencji „Zielone światło dla BPO”. Sukces pierwszego spotkania dla branży nowoczesnych usług dla biznesu zaowocował nowymi inwestycjami w regionie oraz znacznie wpłynął na biznesowy wizerunek miasta.

Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w Opolu

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, po raz trzeci, w wybranych miastach Polski odbędzie się wspólne Narodowe Czytanie. W tym roku Polacy przeczytają TRYLOGIĘ Henryka Sienkiewicza uhonorowanego literacką Nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Uroczystość 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Opolu

Prezydent Miasta Opola zaprasza na uroczystość 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, która odbędzie się 1 września 2014 r. o godz. 19:00 pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Sląska Opolskiego.

Opole - „W brzuchu wieloryba”

Warsztaty rodzinne w Galerii Sztuki Współczesnej

VI Festiwal Opolskich Smaków „rozSMAKUJ OPOLE 2014″ – 29-31.08.2014

Zapraszamy wszystkich na VI Festiwal Opolskich Smaków „rozSMAKUJ OPOLE 2014 – 29.08-31.08.2014

Bus kampanii „Ciśnienie na życie” w Opolu

Już 7 i 8 sierpnia, na Placu Wolności w Opolu, w specjalnie przystosowanym busie „Ciśnienie na życie” będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach 10:00 – 18:00 będzie czekała fachowa ekipa pielęgniarek, która dokona pomiaru i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. Opole to już piętnaste z 44 miast na trasie przejazdu Busa.

Spacery po Opolu

Zachęcamy do pobrania niezwykłego, mobilnego przewodnika, który oprowadzi Państwa po mieście Opolu.

Nowa strona miasta Opola

Z przyjemnością prezentujemy Państwu nową, bardziej funkcjonalną stronę internetową miasta Opola.

Złote gody w Opolu

W dniu 10 lipca 2014r. (czwartek) o godz. 14.00 w sali im. Karola Musioła Urzędu Miasta Opola odbyła się uroczystość nadania medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wysłania "Pocztówki z Opola"

Do tegorocznej edycji "Pocztówek z Opola" zostało nadesłanych ponad 30 projektów z czego 11 pocztówek zaprojektowanych przez 10 artystów zostało wydrukowane w ilości 16 000 sztuk.

Złote gody w Opolu

W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczono Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 12 parom z Opola.

Koncerty Promenadowe w Opolu

Prezydent Miasta Opola zaprasza wzystkich mieszkańców na koncerty promenadowe.

Lato filmów w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na Lato Filmów. W tym roku proponujemy Państwu filmy w cyklu „Kino w drodze".

Meeting the Odyssey w Opolu

Spotkanie z Odyseją to wielowątkowe wydarzenie artystyczne, na które serdecznie zapraszamy wszystkich Opolan.

XII Bieg Opolski

5 lipca 2014 roku już po raz dwunasty zapraszamy na Wyspę Bolko o godzinie 9.30.

Karta Dużej Rodziny w Opolu

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Dobra praktyka: Aglomeracja Opolska

Aglomeracja Opolska wyróżniona została na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP jako przykład dobrej praktyki w kategorii partnerstwo samorządowe.

Mapa przyrodnicza pn. "Obiekty i obszary przyrodniczo cenne w Opolu"

Na zlecenie Miasta Opola - Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa opracowano nowy plan miasta pn. "Obiekty i obszary przyrodniczo cenne w Opolu". Wydana mapa w nakładzie 5000 szt. to aktualizacja poprzedniej publikacji, w nowej szacie graficznej, zawierająca aktualny wykaz i lokalizację obiektów i obszarów cennych przyrodniczo objętych ochroną prawną na terenie miasta Opola.

Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie

Z przyjemnością i satysfakcją informujemy, że Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2014 „Razem dla rozwoju”. To ogromne docenienie dotychczasowych działań członków AO. W imieniu Stowarzyszenia nagrodę odebrała pani Danuta Wesołowska, Zastępca Prezydenta Miasta Opola. Nagrody wręczono podczas I Kongresu Partnerstw Samorządowych, który rozpoczął się 2 czerwca w Poznaniu. W konkursie wyróżnione zostały także Aglomeracja Wałbrzyska i Metropolia Poznań.

Opole-konkurs rozstrzygnięty!

Wyniki konkursu „Gdzie chciałbyś skierować swój podatek i dlaczego?”

Zgłoś swój projekt do Budżetu Obywatelskiego miasta Opola

Budżet Obywatelski miasta Opola polega na świadomym współdecydowaniu mieszkańców Opola o wydatkach z budżetu miasta, poprzez zgłaszanie swoich pomysłów a następnie wybór tych, które w największym stopniu odzwierciedlają ich potrzeby. Łączna kwota przeznaczona w 2015 roku na Budżet Obywatelski miasta Opola wyniesie 2.000.000 zł.

Festiwalowe Opole - AKCJA “ZOSTAŃ GWIAZDĄ FESTIWALU” 6-8 czerwca 2014 r.

Strefa Widza to sprawdzone wydarzenie okołofestiwalowe, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów i mieszkańców. Podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w dwóch miejscach w Opolu: schody przy kościele na Górce i na Rynku zostanie ustawiony wielkoformatowy ekran, na którym transmitowane będą koncerty festiwalowe. Każdy, kto nie kupił biletu na festiwal, a chciałby w miłej atmosferze go obejrzeć, może usiąść na krzesełku i wziąć udział we wspólnym oglądaniu. Wydarzeniu towarzyszą konkursy, quizy z nagrodami oraz prezentacja atrakcji Opola i występy artystyczne.

Opole-„Ruch i witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola oraz Opolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu organizują V edycję Międzyprzedszkolnej Olimpiady pod hasłem: „Ruch i witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Olimpiada skierowana jest do dzieci w wieku 5 – 6 lat - reprezentantów przedszkoli z terenu miasta Opola.

50 – lecie więzi Opola z Grasse

Grasse to miasto na południu Francji, położone w Departamencie Alp Nadmorskich. Jest zamieszkałe przez nieco ponad 52 000 mieszkańców. Filarem jego ekonomii jest produkcja perfum i aromatów. Z okazji 50 – lecia więzi Opola z Grasse zapraszamy mieszkańców Opola na wiele wydarzeń, które odbędą się w dniach od 26 maja 2014 do 1 czerwca 2014.

Opole- Umowa na dostawę autobusów

22.05.2014 r. podpisano umowę pomiędzy Miastem Opole a MAN TRUCK & BUS POLSKA Sp. z o.o. na dostawę 2 miejskich autobusów w ramach projektu "Zakup taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Opolu – etap III" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Obwieszczenie Miejskiej Komisji Wyborczej w Opolu

W dniu 16 maja 2014 r. Miejska Komisja Wyborcza w Opolu podjęła uchwałę w sprawie nieprzeprowadzenia głosowania do Rady Dzielnicy Wróblin i uznania zarejestrowanych kandydatów za radnych Wróblin.

Konkurs "Odmień swoje podwórko" w Opolu rozstrzygnięty

Prezydent Miasta Opola informuje, że został rozstrzygnięty konkurs "Odmień swoje podwórko" – edycja 2014r.

Opole - Europejska kroplówka

Pomoc solidarnościowa Unii Europejskiej jest dla nas, tu w Opolu, czymś tak drogocennym jak kroplówka dla chorego. Dlaczego jesteśmy lub byliśmy chorzy ?

Opole- Moje 25 lat w 25 słowach, czyli Wolni 25-letni

Szukamy 25-latków, mieszkańców Opola, którzy urodzili się w 1989 r. Przyjdź, chcemy Cię poznać, opowiedz o sobie w "25 słowach". Wybrane osoby będą uczestniczyły w Koncercie Galowym "Wolność Kocham i Rozumiem" 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w dniu 08.06.2014.

Opole zaprasza na VII Noc Muzeów

16 maja Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu po raz kolejny umożliwi nocne zwiedzanie ekspozycji, która nocą nabiera zupełnie innego oblicza niż za dnia. Rozświetlone budynki architektury drewnianej zapraszają do przytulnych wnętrz i pozwalają przenieść się w czasie. Dodatkowo dla gości przygotowaliśmy wiele atrakcji pod hasłem przewodnim:

Studium komunikacyjne Aglomeracji Opolskiej

Miasto Opole wraz z gminami Aglomeracji Opolskiej realizuje projekt pn. Zintegrowany rozwój Aglomeracji Opolskiej. Jednym z dokumentów opracowywanych w ramach projektu jest Studium komunikacyjne Aglomeracji Opolskiej.
stat4u