SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podkarpackie

Już po raz siódmy samorządowcy z Podkarpacia zawierzyli naszą „Małą Ojczyznę” Matce Bożej Łaskawej

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej - 7 maja, po raz kolejny do Konkatedry w Lubaczowie pielgrzymowali samorządowcy z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar, ze względu na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 360. rocznicę Ślubów króla Jana Kazimierza. Święto, któremu towarzyszył Odpust Papieski Ku Czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej stało się okazją do zawierzenia przez samorządowców spraw naszej „Małej Ojczyzny” pieczy Matki Boskiej.

Politechnika Rzeszowska uzyskała status uniwersytetu technicznego

Status uniwersytetu technicznego posiada uczelnia, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, w co najmniej dziesięciu dyscyplinach, w tym przynajmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych. Obecnie Politechnika Rzeszowska posiada uprawnienia habilitacyjne w pięciu dyscyplinach oraz uprawnienia doktorskie w dziesięciu dyscyplinach.

Powołanie Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powołała z dniem 6 maja na stanowisko Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Jerzego Mikę. Przy powołaniu było obecny p.o. główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Strażacy na medal

Już po raz 29. odbył się w Rzeszowie Memoriał w Dwuboju Pożarniczym im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl

Podpisanie umowy na dostawę elementów KMO RAK

W siedzibie HSW SA w Stalowej Woli, w obecności prezes Rady Ministrów Beaty Szydło oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego,28 kwietnia 2016 r. została podpisana umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP elementów składowych do ośmiu kompanijnych modułów ogniowych o kryptonimie RAK.

225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Nasz kraj znajduje się obecnie na ważnej, ale też co istotne, historycznej drodze ku rozwojowi cywilizacyjnemu - dlatego potrzebujemy narodowej zgody aby wspólnie budować nowoczesne państwo, tylko w ten sposób możemy stać się kontynuatorami dobrych zmian, zapoczątkowanych przez ojców Konstytucji 3 Maja - powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Rzeszów przywitał WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą

Kilka tysięcy ludzi, głównie tegorocznych maturzystów, studentów oraz mieszkańców regionu bawiło się w piątek na rzeszowskim Rynku podczas koncertu zespołu Perfect. Było to koncertowe powitanie w mieście nowej uczelni, czyli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Organizatorami imprezy była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oraz Urząd Miasta Rzeszowa.

Współpraca z Obwodem Lwowskim

Propozycje projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 oraz formy wsparcia dla ukraińskich żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy to główne tematy z jakimi na Podkarpacie przyjechał Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksander Hanuszczyn

TVP3 Rzeszów na rozpoczęcie sezonu turystycznego

Specjalne „turystyczne” wydanie programu informacyjnego „Aktualności”, przekazy „na żywo” z najbardziej atrakcyjnych miejsc Podkarpacia, relacje z imprez i wydarzeń, zapowiedzi i zaproszenia – to oferta TVP3 Rzeszów na długi majowy weekend. Audycje przygotowane przez rzeszowskich dziennikarzy ukażą się nie tylko na antenie regionalnej, ale też w ogólnopolskich programach Telewizji Polskiej.

Dotacje na ochronę zabytków

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zatwierdziła listę dotacji przyznanych na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowych obiektach w 2016 r.

Premier Beata Szydło w Stalowej Woli

Produkowany w Stalowej Woli samobieżny moździerz „Rak”, trafi na wyposażenie polskiej armii. Umowa na dostawę broni została dziś podpisana w jednej z hal produkcyjnych Huty Stalowa Wola, przy obecności premier Beaty Szydło. Wizycie Prezes Rady Ministrów towarzyszyli marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, a także gospodarz hutniczego grodu – prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Memoriał Lecha Kaczyńskiego w Gliniku Zaborowskim

Już po raz drugi jeźdźcy z całej Polski pojawili się w Gliniku Zaborowskim by stanąć do rywalizacji w ramach Memoriału Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Najlepszych zawodników nagradzał m.in. marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku województwa – Jerzy Cypryś.

Podsumowano otwarcie muzeum

W Markowej marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Bogdan Romaniuk spotkali się z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w organizację uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Ruszyła Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

1100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 70 szkół w 9 miastach Podkarpacia przystąpiło w tym roku do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Inauguracja II roku odbyła się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, przy której działa Akademia.

Roboty z Politechniki na podium ROBO~motion 2016

Reprezentanci Politechniki Białostockiej wzięli udział w zawodach ROBO~motion 2016 w Rzeszowie. To kolejny już turniej, w którym nasi studenci, członkowie kół naukowych, prezentowali własne konstrukcje robotów autonomicznych. Do Rzeszowa pojechała drużyna z Wydziału Mechanicznego oraz zespół Wydziału Elektrycznego i Informatyki.

Marszałek Sejmu i Ambasador USA zwiedzali granicę polsko-ukraińską

23 kwietnia Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w towarzystwie Ambasadora USA w Polsce Paula W. Jonesa oraz Konsula Generalnego USA w Krakowie Waltera Braunohlera gościli w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej.

Medaliści Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych z wizytą u wicemarszałek Marii Kurowskiej

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska spotkała się z medalistami, rozgrywanych w dniach 9-12.03.2016r. w Zakopanem IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Jest to największe wydarzenie w sportach zimowych organizowane dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku. W zawodach rywalizowało około pół tysiąca zawodników i zawodniczek z całej Polski. Reprezentanci województwa podkarpackiego, debiutanci na igrzyskach, zdobyli siedem medali.

Minister zdrowia na Podkarpaciu

Z wizytą na Podkarpaciu przebywał minister Konstanty Radziwiłł. Minister spotkał się z podkarpackimi samorządowcami podczas Konwentu Starostów. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek.

Opinie wojewody dotyczące wniosków Rady Miasta Rzeszowa

22 kwietnia br. Wojewoda Podkarpacki wydała opinie do dwóch wniosków Rady Miasta Rzeszowa

Program 500+ w województwie podkarpackim w liczbach

Do tej pory to jest do dnia 22 kwietnia złożono 114.836 wniosków. Mieszkańcy tego województwa wolą formę tradycyjną tzn. papierową bo złożono ich aż 99.826. Z możliwości elektronicznej skorzystało 15.010 osób.

Po raz pierwszy w Krośnie

Informacje z prac prezydium KK, z prac Rady Ochrony Pracy, z prac Rady Dialogu Społecznego, w tym wiele szczegółowych informacji z prac zespołów problemowych przy RDS, to główne tematy pierwszej części Komisji Krajowej, która po raz pierwszy w historii Związku odbywa się w Krośnie. Obrady potrwają dziś i jutro.

Pasmo sukcesów Chóru Politechniki Rzeszowskiej

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej pod dyrekcją Justyny Szela-Adamskiej wkracza na salony polskiej chóralistyki. Zespół wrócił z 4 prestiżowymi nagrodami zdobytymi podczas dwóch festiwali: w Niepołomicach i Warszawie.

500 tys. zł na realizację zadań na rzecz osób bezdomnych

500 tys. zł przeznaczy w tym roku wojewoda podkarpacki na realizację zadań na rzecz osób bezdomnych. 21 kwietnia 2016 r. został ogłoszony otwarty konkurs ofert, który ma na celu wsparcie działań polegających na świadczeniu usług socjalnych na rzecz osób bezdomnych.

Minister edukacji w Markowej

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Dolina Lotnicza z misją gospodarczą w Seattle

Nowe kontakty biznesowe oraz szanse na rozwój współpracy z amerykańskim stanem Washington to efekt misji gospodarczej do Seattle, jaka odbyła się w dniach 12-16 kwietnia br. z inicjatywy Województwa Podkarpackiego. W delegacji uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw działających w Dolinie Lotniczej. Urząd Marszałkowski reprezentował Michał Tabisz, dyrektor departamentu promocji i współpracy gospodarczej. Partnerem w organizacji misji była Polsko-Amerykańska Izba Handlowa Pacific Northwest.

Inicjujemy współpracę z Nigerią

Prezes Polsko Nigeryjskiego Forum Handlu i Inwestycji Pan Okechukwu Nwafor odwiedził dziś (18 kwietnia) Rzeszów składając wizytę Pani Marii Kurowskiej Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Przedstawiciel Nigerii już od kilku lat prężnie pobudza polsko – nigeryjskich przedsiębiorców do współpracy i wymiany handlowej. Zaproszony na Podkarpacie przez Posła na Sejm RP Pana Piotra Uruskiego dostrzega w naszym województwie duży potencjał współpracy gospodarczej.

Sukcesy Zespołów Kornele i T-8 na Mistrzostwach Polski!

W dniach 8 – 10 kwietnia 2016 r. w Wałbrzychu odbywały się Mistrzostwa Polski, Jazz Dance, Show Dance 2016. Nasze miasto reprezentowały dwa zespoły taneczne działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie - "Kornele" oraz "T-8". Jak co roku, zespoły odniosły ogromny sukces i zdobyły medale.

Final Four za nami /Galeria zdjęć/

To był wspaniały turniej! Choć Asseco Resovia Rzeszów pokazała serce do gry, nie udało się pokonać najlepszych drużyn Europy. Na złoty medal zasłuzyli jednak kibice z Rzeszowa, który tworząc niepowtarzalną atmosfrę dopełnili widowiska

Lagging Regions – dokument podpisany!

Podkarpackie startuje z nowym, bardzo obiecującym, gospodarczym projektem. To „Lagging Regions”. Dokument w tej sprawie podpisał marszałek Władysław Ortyl, Komisarz ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej Corina Creƫu, wicemarszałek Maria Kurowska oraz przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Adam Hamryszczak.

Młodzież z Holandii

Urząd marszałkowski odwiedzili dzisiaj (12 kwietnia ) wyjątkowi goście – młodzież z Holandii. Uczniowie przyjechali na Podkarpacie na zaproszenie swoich rówieśników i dyrekcji z LO w Przeworsku.

Minister Eric Pickles z Wielkiej Brytanii odwiedził w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Takie muzeum jak to, może być bramą wiedzy na temat tego, jak Polacy cierpieli podczas Holokaustu. Muzeum w Markowej, obok Auschwitz i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pokazuje z jak fatalną rzeczywistością spotkali się Polacy, jak okrutny los został zgotowany tym, którzy Żydom pomagali – powiedział E. Pickles.

Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion

IV edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion odbędzie się 23 kwietnia 2016 na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Wizyta delegacji chińskiej w Rzeszowie

W dniach 13-14 marca br. Rzeszów odwiedziła oficjalna delegacja z naszego chińskiego miasta partnerskiego, Fangchenggang.

Wybuchy, ogień i atak na konwój z niebezpiecznym przestępcą w WSPiA

Kilkadziesiąt pokazów, prezentacji, wystaw, spotkań, wykładów oraz konkursy, quizy i turnieje sportowe, to atrakcje, które czekały na uczestników III Podkarpackiego Młodzieżowego Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W czwartek 10 marca 2016 r. w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji pojawiło się ponad 2000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i mieszkańców Rzeszowa.

Podkarpackie pionierem Naprotechnologii

O tym, jak zapobiegać niepłodności oraz jak ją leczyć dyskutowano w Rzeszowie podczas II Podkarpackiej Konferencji Naukowej „Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”. W 2014 roku samorząd województwa rozpoczął wdrażanie pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego opartego o Naprotechnologię. Lekarze, naukowcy, rodzice, którzy z sukcesem skorzystali z tej metody, dzielili się doświadczeniami, jak leczyć niepłodność. W konferencji uczestniczyli, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, senator Alicja Zając, Ordynariusz Rzeszowski Bp Jan Wątroba oraz Biskup Senior Kazimierz Górny, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, radni województwa, lekarze, położne i pielęgniarki oraz studenci medycyny i pielęgniarstwa.

FUNKCJONARIUSZE SŁUŻBY CELNEJ I CBŚP ROZBILI ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ HANDLUJĄCĄ LUKSUSOWYMI SAMOCHODAMI

Zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się sprowadzaniem do kraju luksusowych pojazdów jako rzekomych pojazdów pomocy drogowej rozpracowali podkarpaccy funkcjonariusze Służby Celnej i CBŚP w Tarnobrzegu. Zarzuty usłyszało 13 osób. Grupa wprowadziła do Polski co najmniej 130 samochodów, których wartość w większości przypadków przekraczała 100 tys. złotych.

Wizyta studyjna w rumuńskim Satu Mare - mieście partnerskim Rzeszowa

W dniach 3-6 marca br. oficjalna delegacja z Rzeszowa, z Zastępcą Prezydenta Miasta Andrzejem Gutkowskim, wzięła udział w wizycie studyjnej w naszym rumuńskim mieście partnerskim, Satu Mare.

Ogólnopolska Akcja „Namioty Wyklętych”

"Namioty Wyklętych" to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani.

XXXV rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w budynku rzeszowskiego „Domu Kolejarza” przedstawiciele komisji rządowej, reprezentującej najwyższe władze PRL, podpisali z przedstawicielami Komitetu Strajkowego, działającego w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, porozumienie, w którym po raz pierwszy uwzględnione zostały postulaty mieszkańców polskiej wsi. 20 lutego odrębne porozumienie z przedstawicielami rolniczej „S” podpisane zostało w Ustrzykach Dolnych. Porozumienia te znane pod wspólną nazwą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich były czwartymi ogólnopolskimi porozumieniami (po szczecińskich, gdańskich i jastrzębskich), jakie komunistyczne władze podpisały z niezależnymi przedstawicielami społeczeństwa polskiego.

Wystawa Gwiezdne Wojny w Muzeum Dobranocek

W dniach od 15 lutego do 15 kwietnia w Muzeum Dobranocek będzie można oglądać wystawę Gwiezdne Wojny.

Rzeszów zwycięża w Bielefeldzie

Drużyna Miasta Rzeszowa okazała się najlepsza w 33. Międzynarodowym Turnieju w Halową Piłkę Nożną, zorganizowanym w mieście partnerskim Rzeszowa – Bielefeldzie. Celem turnieju była zbiórka pieniężna z przeznaczeniem na pomoc dla miasta Esteli (Nikaragua) – miasta partnerskiego Bielefeldu.

XII Edycja Konkursu Papieskiego

8 lutego rozpocznie się 12 edycja Konkursu Papieskiego – tym razem pod hasłem „Moje Westerplatte”. Młodzi ludzie ze szkół ponadgimnazjalnych będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o Janie Pawle II i Jego nauce w trzech etapach. Najpierw od 8 lutego do 7 marca trzeba będzie rozwiązać quiz online składający się z 20 pytań. Następnie wszyscy, którzy uzyskają minimum 51 procent poprawnych odpowiedzi zmierzą się w II etapie również w quizie online – tym razem wszyscy w tym samym czasie. Najlepsi staną przed wyzwaniem napisania eseju. Autorzy najlepiej ocenionych będą zaproszeni na ustną obronę prac podczas uroczystego finału w połowie maja.

Radość w Autosanie

Autosan ma nowego inwestora. Będzie to Polska Grupa Zbrojeniowa. Umowa ma zostać podpisana do końca marca. Oznacza to, że dwuletnie starania zakładowej i podkarpackiej „Solidarności” zakończyły się sukcesem.

To oni niegdyś rozwijali miasto. Spotkanie z tymi, którzy budowali historię MPGK

Każdego roku swego rodzaju świętem w MPGK jest spotkanie emerytowanych pracowników MPGK sp. z o.o. z Zarządem.

Kolejne sukcesy wokalistów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

W tym roku po raz 21. odbył się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek Jarosław 2016. Jego celem jest ożywienie narodowej tradycji kolędowania, doskonalenie warsztatu artystycznego oraz konfrontacja dokonań twórczych wykonawców i instruktorów.

Koncert kolęd ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ

W sobotę 23 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 w rzeszowskim Teatrze „Maska” odbył się koncert kolęd pt. „ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ” zorganizowany przez Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 2016 r. (środa) w Rzeszowie odbędą się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W ich organizację włączyło się 15 miast i miejscowości z terenu Podkarpacia, a w nich władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe.

XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2016

Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Teatr „Maska” w Rzeszowie zapraszają do udziału w XII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2016, który odbędzie się w dniach 26 – 28 maja 2016 r. w Rzeszowie.

Niezwykła bożonarodzeniowa szopka

W kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce pod Rzeszowem powstała niezwykła bożonarodzeniowa szopka. Jest ona dziełem pana Augustyna Inglota, który wymyślił i wykonał wszystkie jej elementy. Od wielu lat poświęca na to każdą wolną chwilę, a prace jak co roku zaczyna na wiele miesięcy przed Świętami Bożego Narodzenia.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza do zwiedzania wystawy ORSZAK TRZECH KRÓLI

Jasełka, to bardzo stara i piękna tradycja, która powoli zanika. Pomysł Orszaku w Polsce powstał jako rozwinięcie szkolnych jasełek w Szkole „Żagle” w Warszawie. Dla każdego kto chciał w nich brać udział reżyser znalazł jakąś rolę. Aktorów i widzów było tak dużo, że organizatorzy postanowili wyjść na ulice miasta. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

6 stycznia 2016 r. ulicami Rzeszowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Dzieciom i aktorom towarzyszyć będzie wypożyczony z cyrku wielbłąd.

Galowy Koncert Sylwestrowy w Rzeszowie

Na ostatnią noc roku Urząd Miasta Rzeszowa wraz z rzeszowską Estradą przygotowują tradycyjną, huczną imprezę plenerową. W tym roku proponujemy mieszkańcom Rzeszowa specjalny "Galowy Koncert Sylwestrowy" na rzeszowskim Rynku.

Konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic miasta

Na początku stycznia 2016 r. w Rzeszowie rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic

Region Rzeszowski wspomaga kościół na Wschodzie

W latach osiemdziesiątych XX wieku, robotnicy w Polsce otrzymali ogromną solidarnościowa pomoc od wielu środowisk z całego świata. To także dzięki tej pomocy mógł powstać Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Dzisiaj, gdy inni potrzebują pomocy, jesteśmy zobowiązani tę pomoc nieść, dzieląc się tym co posiadamy.

Miasto Rzeszów zgadza się na życie

Głównym celem kampanii zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia pn.: „Zgoda na życie” jest upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie szerokiego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów, komórek i tkanek. Działania związane z kampanią rozpoczęły się jesienią 2015 roku i potrwają do końca 2016 roku.

Praca naukowa o rzeszowskiej Dolinie Lotniczej wyróżniona w konkursie Teraz Polska

Iwona Jakubas, absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, została wyróżniona w IX edycji Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój” na najlepszą pracę magisterską o tematyce promocji, konkurencyjności i innowacyjności Polski. W swojej pracy „Sposoby oddziaływania klastra Doliny Lotniczej na rozwój wiedzy związanej z przemysłem lotniczym” Jakubas porusza temat sposobu oddziaływania i zarządzania rozwojem wiedzy o przemyśle lotniczym przez klaster Dolina Lotnicza.

Najwyższe nagrody dla uczniów Centrum Sztuki Wokalnej

Osiem nagród zdobyli podopieczni Anny Czenczek z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, z JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa – Kuli ZS „Strzelec” oraz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie podczas XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej.

PAWEŁ KMIEĆ BRĄZOWYM MEDALISTĄ PUCHARU POLSKI

21-22 listopada 2015r., w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XVI PUCHAR POLSKI JUNIORÓW I SENIORÓW OYAMA TOP. Paweł Kmieć w konkurencji lekki kontakt młodzików do 45kg stanął na 3 miejscu podium przywożąc do domu brąz

Uczniowie z Rzeszowa w Ogólnopolskim Konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”

Uczniowie rzeszowskich szkół, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Mechanicznych biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie „Rozwój ma wiele twarzy” ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce.

Występ Chóru Lengyel-Magyar Dalárda

Chór Lengyel-Magyar Dalárda z partnerskiego miasta Nyíregyháza wystąpił w dniu 14 listopada br. w Rzeszowie w ramach obchodów Święta Niepodległości 2015

40-lecie partnerstwa Rzeszowa i Klagenfurtu

10 listopada br. w Urzędzie Miasta Klagenfurtu odbyła się uroczystość poświęcona jubileuszowi 40-lecia partnerstwa miast: Rzeszowa i Klagenfurtu, które swój początek miało w 1975 r. na podstawie umowy podpisanej przez Burmistrza Klagenfurtu Leopolda Guggenbergera i Prezydenta Rzeszowa Edwarda Biluta.

Rekordowy Bieg Niepodległości w Rzeszowie

Ponad tysiąc biegaczek i biegaczy z najbardziej odległych zakątków Polski oraz z kilku krajów Europy i świata wzięło udział w 3.PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie, co jest rekordem tej imprezy. Podobnie jak w październikowym Maratonie Rzeszowskim zwycięzcą biegu, którego 10-kilometrowa trasa prowadziła ulicami centrum Rzeszowa, został biegacz z Ukrainy – tym razem Dmytro Lashyn, który z dobrym czasem 0.29,26 wyprzedził dwóch Kenijczyków – Rop Abela Kibeta o 9 sekund oraz Kiprono Jutusa Kipchirchira o minutę i 11 sek. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię mety, był Michał Wojciechowski z Tarnobrzega, który z czasem 31 min i 54 s. zajął 6. miejsce. Wśród kobiet najszybszą na mecie okazała się Izabela Trzaskalska z Terespola (0.34,50), wyprzedzając o 29 sek. Matyldę Kowal z Rzeszowa oraz Izabelę Parszczyńską z Warszawy.

Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie

Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapraszają na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie 11 listopada.

Walka o tytuł Mistrza Rzeszowa w szachach

Już 6 listopada wystartują VIII Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach. Celem zawodów będzie wyłonienie tegorocznych Mistrzów Rzeszowa w kategorii Seniorów, Juniorów i do lat dziesięciu. Mistrzostwa odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz Polskiego Związku Szachowego.

Spotkanie z udziałem ks. prof. M. Hellera oraz prof. K. Zanusiego

Wyjątkowe spotkanie z udziałem ks. prof. M. Hellera oraz prof. K. Zanussiego już w listopadzie w Filharmonii Podkarpackiej!

Nagrody dla wokalistów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Aż 9 najwyższych nagród zdobyli reprezentanci Rzeszowa z Centrum Sztuki Wokalnej podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Złote Talenty w Złotej Pradze”. Ponadto otrzymali 6 nagród specjalnych – nominacji do bezpłatnego wyjazdu i udziału w kolejnej edycji festiwalu, który odbędzie się w Turcji w 2016 roku.

Jubileuszowa V Jazzowa Jesień w Rzeszowie na start Rzeszów Jazz Festiwal 2015

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza 11 listopada 2015 roku na V Jazzową Jesień w Rzeszowie, która zainauguruje tegoroczny Rzeszów Jazz Festiwal. Impreza odbywa się w ramach I Podkarpackiej Jesieni Jazzowej zainicjowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku - po raz pierwszy takie wydarzenie w Rzeszowie!

Tego jeszcze nie było! W dniach 4 – 20 grudnia 2015 r. na płycie rzeszowskiego Rynku powstanie Świąteczne Miasteczko. Dla Rzeszowian i odwiedzających miasto będzie to miejsce spotkań wśród cudownej scenerii choinek, ozdób i przysmaków na świąteczny stół.

Rzeszowska "Solidarność" pisze do parlamentarzystów

Rzeszowska „Solidarność” skierowała podziękowania do parlamentarzystów, którzy zaangażowani byli ws. przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. W liście skierowanym do posłów związkowcy wskazują powody, dla których "Solidarność" wspiera ofertę konsorcjum PZL Mielec/Sikorsky Aircraft Corporation dotyczącą śmigłowca S-70 i Black Hawk.

Nasz region zasługuje na swojego reprezentanta w Sejmie-wywiad z Dorotą Łukaszyk

Główne cele i priorytety jakie postawiłam sobie do realizacji to wsparcie dla tworzenia zintegrowanej polityki w sferze turystycznej i sportowej zmierzające do faktycznego rozwoju regionu bardzo atrakcyjnego turystycznie - z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu Krosno - rozmawiał Andrzej Ficek

Piąta edycja Warsztatów Biznesowych

Praca nad biznesplanem, spotkania z ludźmi biznesu, nowoczesne metody nauczania, sesje mentorskie, nowy udoskonalony program i ciekawsze zajęcia – m.in. z tego skorzystają uczestnicy tegorocznej edycji Warsztatów Biznesowych. Rekrutacja trwa do 31 października, a zajęcia rozpoczną się już w połowie listopada.

Tydzień Amerykańskiej Kultury i Biznesu w Rzeszowie

W dniach 4-11 października 2015 roku w Rzeszowie, w ramach współpracy z miastami partnerskimi z USA, Buffalo, ze stanu Nowy Jork i Gainesville, ze stanu Floryda zorganizowany został Tydzień Amerykańskiej Kultury i Biznesu.

Srebro dla Oksany Kostoń–Vailo z Zespołu Tańca Brzucha Gussel

Oksana Kostoń-Vailo z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła srebrny medal podczas międzynarodowego festiwalu „Pressburg Dance Fest” na Słowacji. Solowy sukces tancerki to kolejne osiągnięcie Zespołu Tańca Brzucha Gussel, który doczeka się wkrótce rozszerzenia za sprawą nowo powstającej grupy dziecięcej Mini Gussel.

Sukcesy tancerzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie

W dniach 1 – 4 października 2015 r. na Gibraltarze odbywały się Mistrzostwa Europy Show Dance, w których uczestniczyły zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.

Nowoczesne rozwiązania w WiMBP w Rzeszowie: digitalizacja płyt winylowych oraz „udźwiękowione” katalogi online

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prowadzi prace związane z digitalizacją dokumentów dźwiękowych zapisanych na płytach winylowych i kasetach magnetofonowych przechowywanych w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Żeromskiego 2.

Rzeszowskie Karty Miejskie jako karty czytelnika Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie informuje przyszłych i obecnych użytkowników, że imienne Rzeszowskie Karty Miejskie, będące nośnikami elektronicznych biletów komunikacji miejskiej, mogą być stosowane w systemie bibliotecznym jako karty czytelnika. Do obsługi czytelników w bibliotekach służyć będzie kod kreskowy zamieszczony na karcie.

XV Dzień Papieski w Rzeszowie

Idea Dni Papieskich narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Już po raz 65 zainaugurowany zostanie nowy rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tegoroczna Inauguracja otwiera obchody Jubileuszu 65-lecia Uczelni. Uroczystość odbędzie się 2 października 2015 r. (piątek) o godzinie 11.00 w Regionalnym Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnym i Biblioteczno – Administracyjnym (al. Powstańców Warszawy 12) w Sali V-1. Wykład inauguracyjny pt. "Wyładowania atmosferyczne w nauce i technice" wygłosi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz. Podczas Inauguracji przekazany zostanie uczelni nowy sztandar, ufundowany przez Fundację Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.

Bowling „bez wzroku” w Rzeszowie

Rzeszowska kręgielnia Kula Bowling & Club gościła 70 zawodników z 14 klubów zrzeszających osoby z niepełnosprawnością wzroku z całej Polski, startujących w Ogólnopolskim Turnieju Osób Niewidomych i Słabowidzących w Bowlingu o „Puchar Podkarpacia”.

Najwyższe nagrody dla uczennic Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Alicja Rega oraz Ania Dąbrowska, reprezentowały Rzeszów i Polskę podczas XX Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej - „Razem we Wspólnej Europie” w Monachium. Konkurs trwał 2 dni, a wokaliści z Polski obowiązkowo musieli wykonać utwór w języku niemieckim, natomiast wokaliści z Niemiec – w języku polskim.Uczennice Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pracujące pod kierunkiem Anny Czenczek, wyśpiewały dwie najwyższe nagrody.

Rzeszów stara się o odzyskanie zamku

Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków Rzeszowa jest Zamek Lubomirskich. Dostojnie góruje nad centralną częścią miasta, zachęca do zwiedzania, choć jego przeznaczenie jest zupełnie inne. Przez prawie dwa wieki był siedzibą sądów, a niewiele krócej również więzienia.

Rzeszowska biblioteka wydała nową książkę o Rzeszowie

20 września 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, odbyła się promocja książki „Silva rerum resoviensium”. Najnowsza publikacja zawiera fragmenty skanów prasy z XIX i XX w., zwierające interesujące szczegóły z życia mieszkańców Rzeszowa oraz informacje z kraju i ze świata. To kolejny ciekawy projekt biblioteki, która we wrześniu włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

Naukowcy z całego świata będą obradować w WSPiA

Kilkudziesięciu ekspertów z zakresu prawa karnego z całego świata weźmie udział w czterodniowej konferencji na temat „Potrzeba reformy prawnokarnej”. Dyskusja zorganizowana zostanie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas dyskusji swoje referaty wygłoszą naukowcy z Japonii, Turcji, Niemiec i Polski. Organizatorem konferencji są Katedry Prawa Karnego WSPiA oraz UJ.

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty pierwszy w Bułgarii

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty z Rzeszowskiego Domu Kultury zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Gwiazdozbiory w Nessebarze”. Grupa świętuje swój obecny sukces i ogłasza nabór do zespołu.

Otwarcie nowego kompleksu oświatowego przy ul. Bł. Karoliny w Rzeszowie

1 września Zespół Szkół Nr 7 przy ul. Bł. Karoliny w Rzeszowie został oficjalnie oddany do użytku. Szkoła dla 700 uczniów kosztowała miasto ponad 32,5 mln zł.
stat4u