SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podkarpackie

W Przemyślu uczczono pamięć Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

W 73. rocznicę zbrodni wołyńskiej przed Grobem Wołyńskim na cmentarzu wojskowym w Przemyślu uroczyście złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego pamięć Ofiar uczciła wicemarszałek Maria Kurowska. Na ręce gospodarza uroczystości prezydenta Przemyśla Roberta Chomy wicemarszałek złożyła list okolicznościowy od marszałka Władysława Ortyla. W przekazanych słowach marszałek Ortyl odnosząc się do tragicznych wydarzeń sprzed 73 lat podkreśla, że straszliwa zbrodnia dokonana na Polakach mieszkających na Wołyniu pozostawiła trwałe ślady i głębokie rany w wielu polskich sercach i umysłach, w całej zbiorowej świadomości naszego narodu.

Uroczystość z okazji Święta Policji

Medale i awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie podczas apelu z okazji Święta Policji. W uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

„Dni NATO” – piknik w Przemyślu

W ostatni weekend w całej Polsce odbywały się Ogólnopolskie Dni NATO. Tak było też w Przemyślu /Galeria zdjęć/

Powołanie konsultantów w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej oraz perinatologii

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła 7 lipca po południu akty powołania – powołanym z dniem 1 lipca br. konsultantom wojewódzkim w dziedzinie: gastroenterologii dziecięcej dr hab. n. med. Bartoszowi Korczowskiemu oraz perinatologii prof. dr hab. n. med. Dorocie Darmochwał-Kolarz.

„Ogólnopolskie Dni NATO – Rzeszów / Przemyśl razem z NATO”

Wojewoda Podkarpacki, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie zapraszają na pikniki promujące szczyt NATO „OGÓLNOPOLSKIE DNI NATO – RZESZÓW/PRZEMYŚL RAZEM Z NATO”.

Spotkanie ze strażakami – sportowcami

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się 5 lipca w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie z medalistami VI Europejskich Mistrzostw (Igrzysk) Policjantów i Strażaków HUELVA 2016 oraz rekordzistami Polski i medalistami XXXIII Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Strażacy wyróżnieni zostali statuetkami, pamiątkowymi podziękowaniami oraz nagrodami przyznanymi przez podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP. Pamiątkowe statuetki otrzymali także przedstawiciele sponsorów, dzięki którym możliwy był udział reprezentacji podkarpackich strażaków w Mistrzostwach Europy Policjantów i Strażaków w Hiszpanii.

W Krośnie zakończył bieg 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków

Ponad 120 zawodników z 6 krajów rywalizowało o zwycięstwo w 4 klasyfikacjach indywidualnych i jednej drużynowej podczas 5 etapów z Radomia do Krosna, pokonując 730 km. Triumfatorem ostatniego, najdłuższego etapu z Tarnobrzega do Krosna został Jauhen Sobal z Białorusi, on też wygrał klasyfikację generalną.

Rzeszowska reprezentantka Kaja Skrzek dwukrotną Mistrzynią Europy Juniorów w skokach do wody

Podczas rozgrywanych w dniach 28 czerwca – 3 lipca Mistrzostw Europy Juniorów w skokach do wody w miejscowości Rijeka, Kaja Skrzek, zawodniczka ZKS Stal Rzeszów potwierdziła swoją wysoką formę, zdobywając dwa złote medale

Wicemarszałek Maria Kurowska na Konwencie Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy

W Czarnej k. Ustrzyk Dolnych zakończył się Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy. Przewodniczącym gremium na półroczną kadencję jest Tomasz Czop, Dyrektor WUP w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy urzędów pracy z 14 województw, Renata Szczęch – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Paweł Chorąży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Uroczystości jubileuszowe w Dzikowcu

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział 3 lipca w uroczystych obchodach jubileuszowych, które odbyły się w Dzikowcu. Były one związane z obchodami m.in. 450 lat wsi Dzikowiec oraz 200 lat budowy miejscowego kościoła. Zwieńczeniem uroczystości było widowisko historyczno-plenerowe zaprezentowane przez miejscową grupę teatralną oraz odznaczenia zasłużonych mieszkańców.

Konwent Wojewodów Polski Południowo – Wschodniej

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz wojewoda lubelski Przemysław Czarnek spotkali się 30 czerwca w PUW w Rzeszowie na Konwencie Wojewodów Polski Południowo – Wschodniej.

Zarząd województwa nagrodził twórców kultury

Twórczość artystyczna, upowszechnianie i ochrona kultury – w takich kategoriach zarząd województwa nagrodził najlepszych twórców kultury. Podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury medale, listy gratulacyjne oraz stypendia twórcze wręczali laureatom wicemarszałkowie Bogdan Romaniuk oraz Maria Kurowska, a także przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Zarząd województwa otrzymał absolutorium

20 głosami „za”, wobec 9 głosów „przeciw”. Tak zagłosowali radni województwa nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa Podkarpackiego z tytułu wykonania budżetu. Sesja absolutoryjna odbyła się 27 czerwca, a w jej trakcie obok debaty nad wykonaniem budżetu za 2015 rok radni podjęli jeszcze kilkadziesiąt innych, ważnych dla regionu kwestii.

Unijne miliony z PROW na podkarpackie drogi

137 podkarpackich samorządów otrzymało dofinasnowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na inwestycje drogowe. Łączna kwota dofinansowania to blisko 90 mln złotych. Umowy z przedstawicielami gmin i powiatów zostały podpisane we wtorek 21 czerwca w urzędzie marszałkowskim.

Realizacja programu Rodzina 500 plus

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała podczas konferencji prasowej dotychczasową realizację programu Rodzina 500 plus na Podkarpaciu. Do tej pory w województwie złożono 151 tys. 243 wnioski o świadczenie wychowawcze, w tym ponad 19 tys. w formie elektronicznej. Wydano 124 tys. 729 decyzji administracyjnych.

Spotkanie z młodzieżą z Bielefeldu i LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. w rzeszowskim Ratuszu

13 czerwca 2016 w rzeszowskim Ratuszu odbyło się spotkanie młodzieży ze szkoły średniej Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeld (RFN) i młodzieży z LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. W imieniu Prezydenta Miasta Rzeszowa grupę przyjął Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. oświaty, Henryk Wolicki.

Podkarpackie akcenty na Polsko-Chińskim Forum Regionów

W Warszawie trwa IV Polsko-Chińskie Forum Regionów. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli Prezydent RP Andrzej Duda oraz przebywający w Polsce z wizytą - przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej XI Jinping. Jednym z uczestników forum jest marszałek Władysław Ortyl.

Podsumowanie konkursu historycznego

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie 17 czerwca br. odbyło się uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego pod hasłem: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…”.

Drużyna PUW zwycięzcą VII Mistrzostw Polski Urzędów Wojewódzkich w Piłce Nożnej

Drużyna Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wygrała VII Mistrzostwa Polski Urzędów Wojewódzkich w Piłce Nożnej, które odbyły się w Zamościu. Zwycięzcy zdobyli puchar przechodni Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz puchar Wojewody Lubelskiego. W meczu o pierwsze miejsce drużyna pokonała w rzutach karnych 4:3 Łódzki Urząd Wojewódzki. Drużyna z Rzeszowa wspomagana była dwoma zawodnikami Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Powołanie konsultanta w dziedzinie genetyki klinicznej

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła akt powołania na funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie genetyki klinicznej prof. dr. hab. Jackowi Gronwaldowi.

Operacja antyterrorystyczna w Bieszczadach - ćwiczenia

Udaremniony atak terrorystyczny na zaporę wodną w Solinie oraz magazyn Straży Granicznej – to bilans działań bojowych jakie w ramach Regionalnego Ćwiczenia Obronnego odbyły się w Bieszczadach. Operacji służb bacznie przyglądali się m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot, marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś

Bezpieczne wakacje

O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku rozmawiano 13 czerwca podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wydając rekomendacje dla podległych służb, wojewoda Ewa Leniart zaapelowała o podjęcie wielopłaszczyznowych działań obejmujących w sposób szczególny obszary takie jak bezpieczeństwo na drogach, bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania oraz w miejscu wypoczynku.

Studenci WSPiA nagrodzeni na Startup Weekend Rzeszów

Platforma Praktyczna – to pomysł, którym mgr Rafał Witkowski, Magdalena Hatalska, Magdalena Hadław oraz Marcin Goj z Kliniki Przedsiębiorczości WSPiA podbili serca uczestników Startup Weekend Rzeszów. Podczas imprezy zorganizowanej w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym zdobyli Nagrodę Publiczności.

II Seminarium Akademii Dziedzictwa Kresów

Lubaczów i pobliska Kresowa Osada w Baszni Dolnej stały się miejscem drugiego spotkania „Akademii Dziedzictwa Kresów”, która jako seminarium programotwórcze działa przy Komitecie Sterującym Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Posiedzenie Akademii, który odbyło się w dniach 2-3 czerwca 2016 roku zostało zorganizowane przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Polacy i Ukraińcy razem w projekcie poprawiającym bezpieczeństwo

Trzy dni spędza na Podkarpaciu ukraińska delegacja, obserwując - podczas wizyty studyjnej - funkcjonowanie sztabu działań ratowniczych oraz służb ratowniczych na Podkarpaciu. Spotkaniem w siedzibie urzędu marszałkowskiego zainaugurowano projekt z partnerem ukraińskim.

Samorządowcy świętowali w Rzeszowie

Kierowanie samorządami to nie tylko zadania związane z rozwojem gospodarczym, rozwojem społecznym, to także wyczuwanie potrzeb ludzkich, wczuwanie się w najważniejsze potrzeby, z jakimi mieszkańcy się do nas zwracają - mówił o roli samorządowców marszałek Władysław Ortyl, podczas uroczystości z okazji samorządowego święta. Wójtowie, burmistrzowie, starostwie, prezydenci, radni oraz pracownicy instytucji samorządowych z całego Podkarpacia spotkali się w Rzeszowie na obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego.

Festiwal Nauki i Techniki w Mielcu. Marszałek zapowiedział utworzenie Centrum Nauki na Podkarpaciu

Doświadczenia w organizacji festiwali nauki chcemy wykorzystać przy tworzeniu centrum nauki na Podkarpaciu - zapowiedział marszałek Władysław Ortyl, podczas otwarcia mieleckiego festiwalu. Samorząd województwa wspólnie z Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii wytwarzania jest współorganizatorem imprezy. Marszałek objął festiwal także patronatem honorowym.

Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu wiedzy o Rzeszowie

Izabela Zakielarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie wygrała trzecią edycję konkursu wiedzy o Rzeszowie: „Rzeszów - to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”. W nagrodę pojedzie na czterodniową wycieczkę do Wiednia i otrzyma tablet.

Dzieci opanowały Rymanów!

Już po raz drugi Uzdrowisko Rymanów-Zdrój gościło dzieci z całego Podkarpacia na największej w regionie plenerowej imprezie. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Władysław Ortyl. Moc atrakcji dla najmłodszych sprawił, że Rymanów stał się Podkarpacką Stolicą Dzieci. I o to chodziło!

Kadra na Podkarpaciu. Tłumy na otwartym treningu reprezentacji

Mieszkańcy Podkarpacia mieli dziś okazje oglądać na żywo kadrowiczów. Zespół Adama Nawałki jedyny raz podczas zgrupowania trenował dziś przy otwartej kurtynie. Na trybunach zasiadło ponad 600 osób, wokół boiska również zgromadziło się mnóstwo fanów.

Najsłynniejsza polska dyrygentka na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

Występuje wraz ze swoją orkiestrą ze światowej sławy solistami, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. 23 maja wystąpiła przed tłumnie zgromadzoną w Sali Balowej widownią 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Mowa oczywiście o mistrzyni batuty Agnieszce Duczmal oraz jej Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Przedsiębiorcy z Kanady na Podkarpaciu

Na Podkarpacie z misją gospodarczą przyjechali przedsiębiorcy z branży lotniczej z największej kanadyjskiej prowincji Quebec. Przez dwa dni (24 i 25 maja) biorą udział w spotkaniach z przedstawicielami m.in. firm zrzeszonych w klastrze „Dolina Lotnicza” oraz instytucji otoczenia biznesu. Rozmowy dotyczą polsko-kanadyjskiej współpracy.

Dwie drużyny z Podkarpacia zostały wicemistrzami w turnieju o Puchar Tymbarku

Blisko 800 najbardziej utalentowanych piłkarsko w kraju dziewcząt i chłopców rywalizowało ze sobą 2 maja na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie w ramach XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Z Podkarpacia drugie miejsca zajęły drużyny w kategorii do 10 lat: drużyna dziewcząt z Uczniowskiego Klubu Sportowego Beniaminek Krosno i drużyna chłopców z Akademii Piłkarskiej 2007 Stalowa Wola. Dziś w Hotelu Rzeszów, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl pogratulował zwycięskim drużynom i wręczył im upominki.

LGD podpisały umowy

28 Lokalnych Grup Działania podpisało w urzędzie marszałkowskim umowy na realizację opracowanych przez siebie Lokalnych Strategii Rozwoju. W ramach programu LEADER na obszary wiejskie trafi ok. 240 mln zł. Będą nimi zarządzać LGD m.in. prowadząc nabór wniosków.

55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczęty

Operą „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki 21 maja rozpoczął się 55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Koncert inaugurujący, w którym uczestniczyło ponad 3 tysiące widzów, odbył się w plenerze przed łańcuckim zamkiem. W inauguracji tego wielkiego muzycznego święta uczestniczyli między innymi marszałek Władysław Ortyl wraz z małżonką Aldoną, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Tuszów Narodowy pamięta o generale Sikorskim

135 lat temu w Tuszowie Narodowym k. Mielca przyszedł na świat Władysław Sikorski. Dziś (20 maja) przed domem w którym się urodził, uroczyście obchodzono tę rocznicę. Patronat nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda, którego reprezentował szef gabinetu, minister Adam Kwiatkowski. W uroczystościach wziął udział również marszałek Władysław Ortyl, obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich.

WSPiA świętowała Dzień Unii Europejskiej

Prawie 500 osób – studentów WSPiA oraz słuchaczy Podkarpackiej Młodzieżowej i Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa wzięło udział w zorganizowanym w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Dniu Unii Europejskiej. W rzeszowskim kampusie Uczelni przez cały dzień można było uczestniczyć w konkursach, quizach, grach, zabawy, zawodach sportowych i koncertach. Studenci rozdali również mieszkańcom Rzeszowa kilkaset żółtych tulipanów. Impreza zorganizowana została już po raz piąty.

Zobaczą ekipę Nawałki

Trójka mielczan, najlepszych piłkarzy mistrzostw Mielca klas III, obejrzy trening reprezentacji Polski podczas zgrupowania w Arłamowie. Będą to jedyne otwarte dla publiczności zajęcia naszej kadry w trakcie pobytu w Bieszczadach.

25-lecie Straży Granicznej

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej świętowali 25-lecie swojej formacji. Uroczyste obchody miały miejsce w Kalwarii Pacławskiej oraz na przemyskim Rynku. Uczestniczył w nich marszałek Władysław Ortyl.

Wiceminister Dawid Lasek o organizacji obchodów Światowego Dnia Turystyki na Podkarpaciu

Światowe Dni Turystyki w ujęciu ogólnopolskim i regionalnym – o tym rozmawiano dziś w urzędzie marszałkowskim województwa podkarpackiego w Rzeszowie na spotkaniu, w którym uczestniczył wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek.

Światowej sławy artyści na Podkarpaciu

55. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie zbliża się wielkimi krokami - tegoroczny Muzyczny Festiwal w Łańcucie będzie prawdziwą ucztą dla melomanów z całego świata. Największą gwiazdą będzie niewątpliwie Kate Liu, laureatka 3. nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczą też inni doskonali artyści, tacy jak Julian Rachlin, Michael Barenboim czy Agnieszka Duczmal.

Majówka z Funduszami

Atrakcje turystyczne i kulturalne, koncerty, spektakle i wydarzenia oraz drzwi otwarte różnych firm i instytucji – tak w dużym skrócie wyglądały Dni Otwarte Funduszy Europejskich w naszym regionie, które odbyły się między 12 a 15 maja. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem wszelkie atrakcje zapewnione w ramach DOFE spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia. Łącznie na terenie województwa podkarpackiego przez te cztery dni zorganizowano ponad sto różnych imprez i eventów oraz akcji promocyjnych. Wszystkie te wydarzenie choć różnorodne i w wielu miejscach, łączyło jedno – Fundusze Europejskie.

XX-lecie partnerstwa miast Nyíregyháza i Rzeszów

Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej miasta Rzeszowa z węgierskim miastem Nyíregyháza w dniach 2-4 maja 2016 roku gościła w Rzeszowie delegacja Miasta Nyíregyháza na czele z Burmistrzem Miasta Ferencem Kovács. Delegacja wzięła udział w uroczystościach patriotycznych z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kościele farnym i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku, a następnie uczestniczyła w programie Święta Paniagi, które w tym roku miało wiele akcentów węgierskich.

Samorząd województwa wspiera rozwój wyższych uczelni

Bardzo się cieszę, że spotykamy się dziś, aby podpisać umowy na dofinansowanie, które jest wsparciem dla rozwoju naszych uczelni. Wiemy, że te środki z budżetu samorządu zawsze są dobrze wydatkowane i cieszymy się, że te ekstra pieniądze powodują, iż uczelnie mogą je przeznaczyć na najważniejsze dla siebie cele, bo z tego powstają dobre rozwiązania - powiedział marszałek Władysław Ortyl tuż przed podpisaniem dokumentów przekazujących uczelniom dotacje.

DUŻA LOTNICZA IMPREZA W PRZYSZŁYM ROKU NA PODKARPACIU

Województwo Podkarpackie będzie organizatorem Aerospace & Defense Meetings Central Europe Rzeszów 2017 – tę wiadomość przekazał marszałek Władysław Ortyl podczas tegorocznej edycji, która odbywa się w Sewilli.

Ksiądz Arcybiskup Edward Nowak z Rzymu z wizytą w Rzeszowie

Przebywający na Podkarpaciu ksiądz arcybiskup Edward Nowak z Rzymu odwiedził Urząd Marszałkowski, gdzie spotkał się z Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Marią Kurowską. Księdzu arcybiskupowi towarzyszył ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie oraz Wit Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Podkarpackie na Aerospace & Defense Meetings Sewilla 2016

Udział w targach Aerospace & Defence Meetings w Sewilli oraz spotkania z przedstawicielami firm Lockheed Martin i Airbus Group, to zaledwie niektóre punkty wizyty marszałka Władysława Ortyla w Sewilli. Głównym celem pobytu w stolicy Andaluzji jest prezentacja potencjału Polskiej Doliny Lotniczej, jako kluczowego środkowoeuropejskiego gracza w światowym łańcuchu dostaw dla tej dziedziny przemysłu.

AKS Resovia V LO wicemistrzem Polski

Kadeci AKS-u Resovii V LO wywalczyli tytuł wicemistrzowski podczas rozegranych w Człuchowie Mistrzostw Polski Kadetów. W finale ulegli drużynie z Jastrzębia.

Kaplica Bożego Miłosierdzia została konsekrowana

W Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach odbyła się uroczystość konsekracji kaplicy Bożego Miłosierdzia. Z tej okazji słowa podziękowania i wdzięczności oraz kosz kwiatów dla Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM przekazał marszałek Władysław Ortyl.

Start Rzeszów Mistrzem Polski sezonu 2015/2016

W miniony weekend 7-8.05 w Kielcach odbył się finałowy turniej o Mistrzostwo Polski w koszykówce na wózkach. Zespół Start Rzeszów okazał się najlepszy z czwórki zespołów, które awansowały do turnieju finałowego i po raz dwunasty został Mistrzem Polski, pokonując w finale zespół IKS GTM Konstancin 70:60. Nasz zespół wystąpił w składzie: Grzegorz Sujdak, Jan Cyrul (kapitan), Sławomir Gorzkowicz, Tomasz Garstka, Michał Garbacz, Michał Kruk, Mariusz Szmuc.

Już po raz siódmy samorządowcy z Podkarpacia zawierzyli naszą „Małą Ojczyznę” Matce Bożej Łaskawej

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej - 7 maja, po raz kolejny do Konkatedry w Lubaczowie pielgrzymowali samorządowcy z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar, ze względu na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 360. rocznicę Ślubów króla Jana Kazimierza. Święto, któremu towarzyszył Odpust Papieski Ku Czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej stało się okazją do zawierzenia przez samorządowców spraw naszej „Małej Ojczyzny” pieczy Matki Boskiej.

Politechnika Rzeszowska uzyskała status uniwersytetu technicznego

Status uniwersytetu technicznego posiada uczelnia, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, w co najmniej dziesięciu dyscyplinach, w tym przynajmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych. Obecnie Politechnika Rzeszowska posiada uprawnienia habilitacyjne w pięciu dyscyplinach oraz uprawnienia doktorskie w dziesięciu dyscyplinach.

Powołanie Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powołała z dniem 6 maja na stanowisko Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Jerzego Mikę. Przy powołaniu było obecny p.o. główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Strażacy na medal

Już po raz 29. odbył się w Rzeszowie Memoriał w Dwuboju Pożarniczym im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl

Podpisanie umowy na dostawę elementów KMO RAK

W siedzibie HSW SA w Stalowej Woli, w obecności prezes Rady Ministrów Beaty Szydło oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego,28 kwietnia 2016 r. została podpisana umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP elementów składowych do ośmiu kompanijnych modułów ogniowych o kryptonimie RAK.

225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Nasz kraj znajduje się obecnie na ważnej, ale też co istotne, historycznej drodze ku rozwojowi cywilizacyjnemu - dlatego potrzebujemy narodowej zgody aby wspólnie budować nowoczesne państwo, tylko w ten sposób możemy stać się kontynuatorami dobrych zmian, zapoczątkowanych przez ojców Konstytucji 3 Maja - powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Rzeszów przywitał WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą

Kilka tysięcy ludzi, głównie tegorocznych maturzystów, studentów oraz mieszkańców regionu bawiło się w piątek na rzeszowskim Rynku podczas koncertu zespołu Perfect. Było to koncertowe powitanie w mieście nowej uczelni, czyli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Organizatorami imprezy była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oraz Urząd Miasta Rzeszowa.

Współpraca z Obwodem Lwowskim

Propozycje projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 oraz formy wsparcia dla ukraińskich żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy to główne tematy z jakimi na Podkarpacie przyjechał Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Oleksander Hanuszczyn

TVP3 Rzeszów na rozpoczęcie sezonu turystycznego

Specjalne „turystyczne” wydanie programu informacyjnego „Aktualności”, przekazy „na żywo” z najbardziej atrakcyjnych miejsc Podkarpacia, relacje z imprez i wydarzeń, zapowiedzi i zaproszenia – to oferta TVP3 Rzeszów na długi majowy weekend. Audycje przygotowane przez rzeszowskich dziennikarzy ukażą się nie tylko na antenie regionalnej, ale też w ogólnopolskich programach Telewizji Polskiej.

Dotacje na ochronę zabytków

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zatwierdziła listę dotacji przyznanych na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowych obiektach w 2016 r.

Premier Beata Szydło w Stalowej Woli

Produkowany w Stalowej Woli samobieżny moździerz „Rak”, trafi na wyposażenie polskiej armii. Umowa na dostawę broni została dziś podpisana w jednej z hal produkcyjnych Huty Stalowa Wola, przy obecności premier Beaty Szydło. Wizycie Prezes Rady Ministrów towarzyszyli marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, a także gospodarz hutniczego grodu – prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Memoriał Lecha Kaczyńskiego w Gliniku Zaborowskim

Już po raz drugi jeźdźcy z całej Polski pojawili się w Gliniku Zaborowskim by stanąć do rywalizacji w ramach Memoriału Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Najlepszych zawodników nagradzał m.in. marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku województwa – Jerzy Cypryś.

Podsumowano otwarcie muzeum

W Markowej marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Bogdan Romaniuk spotkali się z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w organizację uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Ruszyła Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

1100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 70 szkół w 9 miastach Podkarpacia przystąpiło w tym roku do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Inauguracja II roku odbyła się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, przy której działa Akademia.

Roboty z Politechniki na podium ROBO~motion 2016

Reprezentanci Politechniki Białostockiej wzięli udział w zawodach ROBO~motion 2016 w Rzeszowie. To kolejny już turniej, w którym nasi studenci, członkowie kół naukowych, prezentowali własne konstrukcje robotów autonomicznych. Do Rzeszowa pojechała drużyna z Wydziału Mechanicznego oraz zespół Wydziału Elektrycznego i Informatyki.

Marszałek Sejmu i Ambasador USA zwiedzali granicę polsko-ukraińską

23 kwietnia Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w towarzystwie Ambasadora USA w Polsce Paula W. Jonesa oraz Konsula Generalnego USA w Krakowie Waltera Braunohlera gościli w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej.

Medaliści Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych z wizytą u wicemarszałek Marii Kurowskiej

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska spotkała się z medalistami, rozgrywanych w dniach 9-12.03.2016r. w Zakopanem IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Jest to największe wydarzenie w sportach zimowych organizowane dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku. W zawodach rywalizowało około pół tysiąca zawodników i zawodniczek z całej Polski. Reprezentanci województwa podkarpackiego, debiutanci na igrzyskach, zdobyli siedem medali.

Minister zdrowia na Podkarpaciu

Z wizytą na Podkarpaciu przebywał minister Konstanty Radziwiłł. Minister spotkał się z podkarpackimi samorządowcami podczas Konwentu Starostów. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek.

Opinie wojewody dotyczące wniosków Rady Miasta Rzeszowa

22 kwietnia br. Wojewoda Podkarpacki wydała opinie do dwóch wniosków Rady Miasta Rzeszowa

Program 500+ w województwie podkarpackim w liczbach

Do tej pory to jest do dnia 22 kwietnia złożono 114.836 wniosków. Mieszkańcy tego województwa wolą formę tradycyjną tzn. papierową bo złożono ich aż 99.826. Z możliwości elektronicznej skorzystało 15.010 osób.

Po raz pierwszy w Krośnie

Informacje z prac prezydium KK, z prac Rady Ochrony Pracy, z prac Rady Dialogu Społecznego, w tym wiele szczegółowych informacji z prac zespołów problemowych przy RDS, to główne tematy pierwszej części Komisji Krajowej, która po raz pierwszy w historii Związku odbywa się w Krośnie. Obrady potrwają dziś i jutro.

Pasmo sukcesów Chóru Politechniki Rzeszowskiej

Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej pod dyrekcją Justyny Szela-Adamskiej wkracza na salony polskiej chóralistyki. Zespół wrócił z 4 prestiżowymi nagrodami zdobytymi podczas dwóch festiwali: w Niepołomicach i Warszawie.

500 tys. zł na realizację zadań na rzecz osób bezdomnych

500 tys. zł przeznaczy w tym roku wojewoda podkarpacki na realizację zadań na rzecz osób bezdomnych. 21 kwietnia 2016 r. został ogłoszony otwarty konkurs ofert, który ma na celu wsparcie działań polegających na świadczeniu usług socjalnych na rzecz osób bezdomnych.

Minister edukacji w Markowej

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Dolina Lotnicza z misją gospodarczą w Seattle

Nowe kontakty biznesowe oraz szanse na rozwój współpracy z amerykańskim stanem Washington to efekt misji gospodarczej do Seattle, jaka odbyła się w dniach 12-16 kwietnia br. z inicjatywy Województwa Podkarpackiego. W delegacji uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw działających w Dolinie Lotniczej. Urząd Marszałkowski reprezentował Michał Tabisz, dyrektor departamentu promocji i współpracy gospodarczej. Partnerem w organizacji misji była Polsko-Amerykańska Izba Handlowa Pacific Northwest.

Inicjujemy współpracę z Nigerią

Prezes Polsko Nigeryjskiego Forum Handlu i Inwestycji Pan Okechukwu Nwafor odwiedził dziś (18 kwietnia) Rzeszów składając wizytę Pani Marii Kurowskiej Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Przedstawiciel Nigerii już od kilku lat prężnie pobudza polsko – nigeryjskich przedsiębiorców do współpracy i wymiany handlowej. Zaproszony na Podkarpacie przez Posła na Sejm RP Pana Piotra Uruskiego dostrzega w naszym województwie duży potencjał współpracy gospodarczej.

Sukcesy Zespołów Kornele i T-8 na Mistrzostwach Polski!

W dniach 8 – 10 kwietnia 2016 r. w Wałbrzychu odbywały się Mistrzostwa Polski, Jazz Dance, Show Dance 2016. Nasze miasto reprezentowały dwa zespoły taneczne działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie - "Kornele" oraz "T-8". Jak co roku, zespoły odniosły ogromny sukces i zdobyły medale.

Final Four za nami /Galeria zdjęć/

To był wspaniały turniej! Choć Asseco Resovia Rzeszów pokazała serce do gry, nie udało się pokonać najlepszych drużyn Europy. Na złoty medal zasłuzyli jednak kibice z Rzeszowa, który tworząc niepowtarzalną atmosfrę dopełnili widowiska

Lagging Regions – dokument podpisany!

Podkarpackie startuje z nowym, bardzo obiecującym, gospodarczym projektem. To „Lagging Regions”. Dokument w tej sprawie podpisał marszałek Władysław Ortyl, Komisarz ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej Corina Creƫu, wicemarszałek Maria Kurowska oraz przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Adam Hamryszczak.

Młodzież z Holandii

Urząd marszałkowski odwiedzili dzisiaj (12 kwietnia ) wyjątkowi goście – młodzież z Holandii. Uczniowie przyjechali na Podkarpacie na zaproszenie swoich rówieśników i dyrekcji z LO w Przeworsku.

Minister Eric Pickles z Wielkiej Brytanii odwiedził w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Takie muzeum jak to, może być bramą wiedzy na temat tego, jak Polacy cierpieli podczas Holokaustu. Muzeum w Markowej, obok Auschwitz i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pokazuje z jak fatalną rzeczywistością spotkali się Polacy, jak okrutny los został zgotowany tym, którzy Żydom pomagali – powiedział E. Pickles.

Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion

IV edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion odbędzie się 23 kwietnia 2016 na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Wizyta delegacji chińskiej w Rzeszowie

W dniach 13-14 marca br. Rzeszów odwiedziła oficjalna delegacja z naszego chińskiego miasta partnerskiego, Fangchenggang.

Wybuchy, ogień i atak na konwój z niebezpiecznym przestępcą w WSPiA

Kilkadziesiąt pokazów, prezentacji, wystaw, spotkań, wykładów oraz konkursy, quizy i turnieje sportowe, to atrakcje, które czekały na uczestników III Podkarpackiego Młodzieżowego Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W czwartek 10 marca 2016 r. w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji pojawiło się ponad 2000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i mieszkańców Rzeszowa.

Podkarpackie pionierem Naprotechnologii

O tym, jak zapobiegać niepłodności oraz jak ją leczyć dyskutowano w Rzeszowie podczas II Podkarpackiej Konferencji Naukowej „Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”. W 2014 roku samorząd województwa rozpoczął wdrażanie pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego opartego o Naprotechnologię. Lekarze, naukowcy, rodzice, którzy z sukcesem skorzystali z tej metody, dzielili się doświadczeniami, jak leczyć niepłodność. W konferencji uczestniczyli, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, senator Alicja Zając, Ordynariusz Rzeszowski Bp Jan Wątroba oraz Biskup Senior Kazimierz Górny, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, radni województwa, lekarze, położne i pielęgniarki oraz studenci medycyny i pielęgniarstwa.

FUNKCJONARIUSZE SŁUŻBY CELNEJ I CBŚP ROZBILI ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ HANDLUJĄCĄ LUKSUSOWYMI SAMOCHODAMI

Zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się sprowadzaniem do kraju luksusowych pojazdów jako rzekomych pojazdów pomocy drogowej rozpracowali podkarpaccy funkcjonariusze Służby Celnej i CBŚP w Tarnobrzegu. Zarzuty usłyszało 13 osób. Grupa wprowadziła do Polski co najmniej 130 samochodów, których wartość w większości przypadków przekraczała 100 tys. złotych.

Wizyta studyjna w rumuńskim Satu Mare - mieście partnerskim Rzeszowa

W dniach 3-6 marca br. oficjalna delegacja z Rzeszowa, z Zastępcą Prezydenta Miasta Andrzejem Gutkowskim, wzięła udział w wizycie studyjnej w naszym rumuńskim mieście partnerskim, Satu Mare.
stat4u