SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podkarpackie

Ogólnopolska Akcja „Namioty Wyklętych”

"Namioty Wyklętych" to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani.

XXXV rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w budynku rzeszowskiego „Domu Kolejarza” przedstawiciele komisji rządowej, reprezentującej najwyższe władze PRL, podpisali z przedstawicielami Komitetu Strajkowego, działającego w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, porozumienie, w którym po raz pierwszy uwzględnione zostały postulaty mieszkańców polskiej wsi. 20 lutego odrębne porozumienie z przedstawicielami rolniczej „S” podpisane zostało w Ustrzykach Dolnych. Porozumienia te znane pod wspólną nazwą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich były czwartymi ogólnopolskimi porozumieniami (po szczecińskich, gdańskich i jastrzębskich), jakie komunistyczne władze podpisały z niezależnymi przedstawicielami społeczeństwa polskiego.

Wystawa Gwiezdne Wojny w Muzeum Dobranocek

W dniach od 15 lutego do 15 kwietnia w Muzeum Dobranocek będzie można oglądać wystawę Gwiezdne Wojny.

Rzeszów zwycięża w Bielefeldzie

Drużyna Miasta Rzeszowa okazała się najlepsza w 33. Międzynarodowym Turnieju w Halową Piłkę Nożną, zorganizowanym w mieście partnerskim Rzeszowa – Bielefeldzie. Celem turnieju była zbiórka pieniężna z przeznaczeniem na pomoc dla miasta Esteli (Nikaragua) – miasta partnerskiego Bielefeldu.

XII Edycja Konkursu Papieskiego

8 lutego rozpocznie się 12 edycja Konkursu Papieskiego – tym razem pod hasłem „Moje Westerplatte”. Młodzi ludzie ze szkół ponadgimnazjalnych będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o Janie Pawle II i Jego nauce w trzech etapach. Najpierw od 8 lutego do 7 marca trzeba będzie rozwiązać quiz online składający się z 20 pytań. Następnie wszyscy, którzy uzyskają minimum 51 procent poprawnych odpowiedzi zmierzą się w II etapie również w quizie online – tym razem wszyscy w tym samym czasie. Najlepsi staną przed wyzwaniem napisania eseju. Autorzy najlepiej ocenionych będą zaproszeni na ustną obronę prac podczas uroczystego finału w połowie maja.

Radość w Autosanie

Autosan ma nowego inwestora. Będzie to Polska Grupa Zbrojeniowa. Umowa ma zostać podpisana do końca marca. Oznacza to, że dwuletnie starania zakładowej i podkarpackiej „Solidarności” zakończyły się sukcesem.

To oni niegdyś rozwijali miasto. Spotkanie z tymi, którzy budowali historię MPGK

Każdego roku swego rodzaju świętem w MPGK jest spotkanie emerytowanych pracowników MPGK sp. z o.o. z Zarządem.

Kolejne sukcesy wokalistów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

W tym roku po raz 21. odbył się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek Jarosław 2016. Jego celem jest ożywienie narodowej tradycji kolędowania, doskonalenie warsztatu artystycznego oraz konfrontacja dokonań twórczych wykonawców i instruktorów.

Koncert kolęd ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ

W sobotę 23 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 w rzeszowskim Teatrze „Maska” odbył się koncert kolęd pt. „ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ” zorganizowany przez Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 2016 r. (środa) w Rzeszowie odbędą się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W ich organizację włączyło się 15 miast i miejscowości z terenu Podkarpacia, a w nich władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe.

XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2016

Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Teatr „Maska” w Rzeszowie zapraszają do udziału w XII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2016, który odbędzie się w dniach 26 – 28 maja 2016 r. w Rzeszowie.

Niezwykła bożonarodzeniowa szopka

W kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce pod Rzeszowem powstała niezwykła bożonarodzeniowa szopka. Jest ona dziełem pana Augustyna Inglota, który wymyślił i wykonał wszystkie jej elementy. Od wielu lat poświęca na to każdą wolną chwilę, a prace jak co roku zaczyna na wiele miesięcy przed Świętami Bożego Narodzenia.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza do zwiedzania wystawy ORSZAK TRZECH KRÓLI

Jasełka, to bardzo stara i piękna tradycja, która powoli zanika. Pomysł Orszaku w Polsce powstał jako rozwinięcie szkolnych jasełek w Szkole „Żagle” w Warszawie. Dla każdego kto chciał w nich brać udział reżyser znalazł jakąś rolę. Aktorów i widzów było tak dużo, że organizatorzy postanowili wyjść na ulice miasta. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

6 stycznia 2016 r. ulicami Rzeszowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Dzieciom i aktorom towarzyszyć będzie wypożyczony z cyrku wielbłąd.

Galowy Koncert Sylwestrowy w Rzeszowie

Na ostatnią noc roku Urząd Miasta Rzeszowa wraz z rzeszowską Estradą przygotowują tradycyjną, huczną imprezę plenerową. W tym roku proponujemy mieszkańcom Rzeszowa specjalny "Galowy Koncert Sylwestrowy" na rzeszowskim Rynku.

Konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic miasta

Na początku stycznia 2016 r. w Rzeszowie rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic

Region Rzeszowski wspomaga kościół na Wschodzie

W latach osiemdziesiątych XX wieku, robotnicy w Polsce otrzymali ogromną solidarnościowa pomoc od wielu środowisk z całego świata. To także dzięki tej pomocy mógł powstać Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Dzisiaj, gdy inni potrzebują pomocy, jesteśmy zobowiązani tę pomoc nieść, dzieląc się tym co posiadamy.

Miasto Rzeszów zgadza się na życie

Głównym celem kampanii zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia pn.: „Zgoda na życie” jest upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie szerokiego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów, komórek i tkanek. Działania związane z kampanią rozpoczęły się jesienią 2015 roku i potrwają do końca 2016 roku.

Praca naukowa o rzeszowskiej Dolinie Lotniczej wyróżniona w konkursie Teraz Polska

Iwona Jakubas, absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, została wyróżniona w IX edycji Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój” na najlepszą pracę magisterską o tematyce promocji, konkurencyjności i innowacyjności Polski. W swojej pracy „Sposoby oddziaływania klastra Doliny Lotniczej na rozwój wiedzy związanej z przemysłem lotniczym” Jakubas porusza temat sposobu oddziaływania i zarządzania rozwojem wiedzy o przemyśle lotniczym przez klaster Dolina Lotnicza.

Najwyższe nagrody dla uczniów Centrum Sztuki Wokalnej

Osiem nagród zdobyli podopieczni Anny Czenczek z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, z JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa – Kuli ZS „Strzelec” oraz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie podczas XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej.

PAWEŁ KMIEĆ BRĄZOWYM MEDALISTĄ PUCHARU POLSKI

21-22 listopada 2015r., w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XVI PUCHAR POLSKI JUNIORÓW I SENIORÓW OYAMA TOP. Paweł Kmieć w konkurencji lekki kontakt młodzików do 45kg stanął na 3 miejscu podium przywożąc do domu brąz

Uczniowie z Rzeszowa w Ogólnopolskim Konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”

Uczniowie rzeszowskich szkół, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Mechanicznych biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie „Rozwój ma wiele twarzy” ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce.

Występ Chóru Lengyel-Magyar Dalárda

Chór Lengyel-Magyar Dalárda z partnerskiego miasta Nyíregyháza wystąpił w dniu 14 listopada br. w Rzeszowie w ramach obchodów Święta Niepodległości 2015

40-lecie partnerstwa Rzeszowa i Klagenfurtu

10 listopada br. w Urzędzie Miasta Klagenfurtu odbyła się uroczystość poświęcona jubileuszowi 40-lecia partnerstwa miast: Rzeszowa i Klagenfurtu, które swój początek miało w 1975 r. na podstawie umowy podpisanej przez Burmistrza Klagenfurtu Leopolda Guggenbergera i Prezydenta Rzeszowa Edwarda Biluta.

Rekordowy Bieg Niepodległości w Rzeszowie

Ponad tysiąc biegaczek i biegaczy z najbardziej odległych zakątków Polski oraz z kilku krajów Europy i świata wzięło udział w 3.PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie, co jest rekordem tej imprezy. Podobnie jak w październikowym Maratonie Rzeszowskim zwycięzcą biegu, którego 10-kilometrowa trasa prowadziła ulicami centrum Rzeszowa, został biegacz z Ukrainy – tym razem Dmytro Lashyn, który z dobrym czasem 0.29,26 wyprzedził dwóch Kenijczyków – Rop Abela Kibeta o 9 sekund oraz Kiprono Jutusa Kipchirchira o minutę i 11 sek. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię mety, był Michał Wojciechowski z Tarnobrzega, który z czasem 31 min i 54 s. zajął 6. miejsce. Wśród kobiet najszybszą na mecie okazała się Izabela Trzaskalska z Terespola (0.34,50), wyprzedzając o 29 sek. Matyldę Kowal z Rzeszowa oraz Izabelę Parszczyńską z Warszawy.

Narodowe Święto Niepodległości w Rzeszowie

Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapraszają na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie 11 listopada.

Walka o tytuł Mistrza Rzeszowa w szachach

Już 6 listopada wystartują VIII Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach. Celem zawodów będzie wyłonienie tegorocznych Mistrzów Rzeszowa w kategorii Seniorów, Juniorów i do lat dziesięciu. Mistrzostwa odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz Polskiego Związku Szachowego.

Spotkanie z udziałem ks. prof. M. Hellera oraz prof. K. Zanusiego

Wyjątkowe spotkanie z udziałem ks. prof. M. Hellera oraz prof. K. Zanussiego już w listopadzie w Filharmonii Podkarpackiej!

Nagrody dla wokalistów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Aż 9 najwyższych nagród zdobyli reprezentanci Rzeszowa z Centrum Sztuki Wokalnej podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Złote Talenty w Złotej Pradze”. Ponadto otrzymali 6 nagród specjalnych – nominacji do bezpłatnego wyjazdu i udziału w kolejnej edycji festiwalu, który odbędzie się w Turcji w 2016 roku.

Jubileuszowa V Jazzowa Jesień w Rzeszowie na start Rzeszów Jazz Festiwal 2015

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza 11 listopada 2015 roku na V Jazzową Jesień w Rzeszowie, która zainauguruje tegoroczny Rzeszów Jazz Festiwal. Impreza odbywa się w ramach I Podkarpackiej Jesieni Jazzowej zainicjowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku - po raz pierwszy takie wydarzenie w Rzeszowie!

Tego jeszcze nie było! W dniach 4 – 20 grudnia 2015 r. na płycie rzeszowskiego Rynku powstanie Świąteczne Miasteczko. Dla Rzeszowian i odwiedzających miasto będzie to miejsce spotkań wśród cudownej scenerii choinek, ozdób i przysmaków na świąteczny stół.

Rzeszowska "Solidarność" pisze do parlamentarzystów

Rzeszowska „Solidarność” skierowała podziękowania do parlamentarzystów, którzy zaangażowani byli ws. przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. W liście skierowanym do posłów związkowcy wskazują powody, dla których "Solidarność" wspiera ofertę konsorcjum PZL Mielec/Sikorsky Aircraft Corporation dotyczącą śmigłowca S-70 i Black Hawk.

Nasz region zasługuje na swojego reprezentanta w Sejmie-wywiad z Dorotą Łukaszyk

Główne cele i priorytety jakie postawiłam sobie do realizacji to wsparcie dla tworzenia zintegrowanej polityki w sferze turystycznej i sportowej zmierzające do faktycznego rozwoju regionu bardzo atrakcyjnego turystycznie - z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu Krosno - rozmawiał Andrzej Ficek

Piąta edycja Warsztatów Biznesowych

Praca nad biznesplanem, spotkania z ludźmi biznesu, nowoczesne metody nauczania, sesje mentorskie, nowy udoskonalony program i ciekawsze zajęcia – m.in. z tego skorzystają uczestnicy tegorocznej edycji Warsztatów Biznesowych. Rekrutacja trwa do 31 października, a zajęcia rozpoczną się już w połowie listopada.

Tydzień Amerykańskiej Kultury i Biznesu w Rzeszowie

W dniach 4-11 października 2015 roku w Rzeszowie, w ramach współpracy z miastami partnerskimi z USA, Buffalo, ze stanu Nowy Jork i Gainesville, ze stanu Floryda zorganizowany został Tydzień Amerykańskiej Kultury i Biznesu.

Srebro dla Oksany Kostoń–Vailo z Zespołu Tańca Brzucha Gussel

Oksana Kostoń-Vailo z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła srebrny medal podczas międzynarodowego festiwalu „Pressburg Dance Fest” na Słowacji. Solowy sukces tancerki to kolejne osiągnięcie Zespołu Tańca Brzucha Gussel, który doczeka się wkrótce rozszerzenia za sprawą nowo powstającej grupy dziecięcej Mini Gussel.

Sukcesy tancerzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie

W dniach 1 – 4 października 2015 r. na Gibraltarze odbywały się Mistrzostwa Europy Show Dance, w których uczestniczyły zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.

Nowoczesne rozwiązania w WiMBP w Rzeszowie: digitalizacja płyt winylowych oraz „udźwiękowione” katalogi online

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prowadzi prace związane z digitalizacją dokumentów dźwiękowych zapisanych na płytach winylowych i kasetach magnetofonowych przechowywanych w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Żeromskiego 2.

Rzeszowskie Karty Miejskie jako karty czytelnika Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie informuje przyszłych i obecnych użytkowników, że imienne Rzeszowskie Karty Miejskie, będące nośnikami elektronicznych biletów komunikacji miejskiej, mogą być stosowane w systemie bibliotecznym jako karty czytelnika. Do obsługi czytelników w bibliotekach służyć będzie kod kreskowy zamieszczony na karcie.

XV Dzień Papieski w Rzeszowie

Idea Dni Papieskich narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Już po raz 65 zainaugurowany zostanie nowy rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tegoroczna Inauguracja otwiera obchody Jubileuszu 65-lecia Uczelni. Uroczystość odbędzie się 2 października 2015 r. (piątek) o godzinie 11.00 w Regionalnym Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnym i Biblioteczno – Administracyjnym (al. Powstańców Warszawy 12) w Sali V-1. Wykład inauguracyjny pt. "Wyładowania atmosferyczne w nauce i technice" wygłosi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz. Podczas Inauguracji przekazany zostanie uczelni nowy sztandar, ufundowany przez Fundację Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.

Bowling „bez wzroku” w Rzeszowie

Rzeszowska kręgielnia Kula Bowling & Club gościła 70 zawodników z 14 klubów zrzeszających osoby z niepełnosprawnością wzroku z całej Polski, startujących w Ogólnopolskim Turnieju Osób Niewidomych i Słabowidzących w Bowlingu o „Puchar Podkarpacia”.

Najwyższe nagrody dla uczennic Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Alicja Rega oraz Ania Dąbrowska, reprezentowały Rzeszów i Polskę podczas XX Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej - „Razem we Wspólnej Europie” w Monachium. Konkurs trwał 2 dni, a wokaliści z Polski obowiązkowo musieli wykonać utwór w języku niemieckim, natomiast wokaliści z Niemiec – w języku polskim.Uczennice Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pracujące pod kierunkiem Anny Czenczek, wyśpiewały dwie najwyższe nagrody.

Rzeszów stara się o odzyskanie zamku

Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków Rzeszowa jest Zamek Lubomirskich. Dostojnie góruje nad centralną częścią miasta, zachęca do zwiedzania, choć jego przeznaczenie jest zupełnie inne. Przez prawie dwa wieki był siedzibą sądów, a niewiele krócej również więzienia.

Rzeszowska biblioteka wydała nową książkę o Rzeszowie

20 września 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, odbyła się promocja książki „Silva rerum resoviensium”. Najnowsza publikacja zawiera fragmenty skanów prasy z XIX i XX w., zwierające interesujące szczegóły z życia mieszkańców Rzeszowa oraz informacje z kraju i ze świata. To kolejny ciekawy projekt biblioteki, która we wrześniu włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

Naukowcy z całego świata będą obradować w WSPiA

Kilkudziesięciu ekspertów z zakresu prawa karnego z całego świata weźmie udział w czterodniowej konferencji na temat „Potrzeba reformy prawnokarnej”. Dyskusja zorganizowana zostanie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas dyskusji swoje referaty wygłoszą naukowcy z Japonii, Turcji, Niemiec i Polski. Organizatorem konferencji są Katedry Prawa Karnego WSPiA oraz UJ.

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty pierwszy w Bułgarii

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty z Rzeszowskiego Domu Kultury zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Gwiazdozbiory w Nessebarze”. Grupa świętuje swój obecny sukces i ogłasza nabór do zespołu.

Otwarcie nowego kompleksu oświatowego przy ul. Bł. Karoliny w Rzeszowie

1 września Zespół Szkół Nr 7 przy ul. Bł. Karoliny w Rzeszowie został oficjalnie oddany do użytku. Szkoła dla 700 uczniów kosztowała miasto ponad 32,5 mln zł.

Trwa konkurs "Video-Fon" w ramach Breakout Days 2015

W pierwszy weekend października (1-3.10) w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Breakout Days. Festiwalu, który został stworzony ku pamięci Tadeusza Nalepy i jego twórczości.

Inwestorzy z Chin z wizytą w Rzeszowie

W dniu 13.08.2015 r. w rzeszowskim Ratuszu odbyło się spotkanie z delegacją chińską z miasta Tianjin zainteresowaną współpracą z regionem podkarpackim. Chińskich inwestorów reprezentował przedstawiciel firmy Vision Enterprise Management Co. Ltd, Pan Chen Lei i Pani Han Yanan oraz władze Wschodniego Klastra Inwestycyjno – Eksportowego Carpathia Business w Rzeszowie.

Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej na zawodach modeli samolotów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zajęli trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach zdalnie sterowanych samolotów udźwigowych Air Cargo Challenge, które były rozgrywane w Stuttgarcie w dniach 7 - 10 sierpnia 2015 r.

Europejskie Dni Dziedzictwa i Kultura od Kuchni w Muzeum Dobranocek

W dniach 12, 19 i 26 września 2015 roku (soboty) w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tytuł tegorocznej imprezy to Utracone dziedzictwo. 12 września 2015 roku (o godz. 11.00, 14.00 i 16.00) zapraszamy do muzeum na seanse popularnych dobranocek, które zaprezentujemy na kultowym rzutniku „Ania”. Pokazy bajkowych przeźroczy zaadresowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi aby zachęcić rodziców oraz opiekunów do aktywnego udziału – głośnego czytania.

WiMBP w Rzeszowie zaprasza do udziału w projekcie „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od 2014 r. prowadzi projekt „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”. Jego celem jest digitalizacja i udostępnienie online pamiątek rodzinnych przekazywanych przez mieszkańców Rzeszowa i województwa podkarpackiego.

Podkarpacie potrzebuje spójnej kampanii promocyjnej

Wywiad z Alicją Wosik – Prezesem Zarządu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - rozmawiał Łukasz Kleska

Rozszerzenie oferty szkoleniowej Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej przeszedł z wynikiem pozytywnym audyt certyfikacyjny dotyczący rozszerzenia oferty szkoleniowej o szkolenia śmigłowcowe. Rozszerzenie Certyfikatu Organizacji Szkoleniowej ATO o szkolenia śmigłowcowe zostało przeprowadzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Ukraina: tak blisko i tak daleko w Rzeszowie

Ukraina widziana oczami polskich fotografików to główny temat wystawy fotograficznej „Ukraina: tak blisko i tak daleko”. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 lipca 2015 r. w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie. Fotografie będzie można oglądać do 14 sierpnia.

Wodny Plac Zabaw to doskonała rekreacja wodna. Opinia Witolda Walawendera

Rzeszów planuje wybudować kolejną fontannę w parku im. Szafera, przy ul. Paderewskiego. Ogród miejski im. „Solidarności”, przy ul. Dąbrowskiego, odzyska dawny staw. Trwa budowa fontanny i strumienia w Parku Papieskim, na który głosowali mieszkańcy w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem Rzeszowianie szukający ochłody kierują się w stronę placu przy Alei Lubomirskich, na darmowy rzeszowski aquapark. Wkrótce miasto czeka kolejna fala upałów. Czy Rzeszów doczeka się wodnych atrakcji z prawdziwego zdarzenia? Czy będą bezpłatne?

W Rzeszowie powstanie międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych

Firma Deloitte otwiera w Rzeszowie międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych dla oddziałów Deloitte zlokalizowanych w regionie Europy Środkowej. Centrum będzie świadczyło usługi wewnętrzne związane m.in. z księgowością, obsługą IT, administracją i zarządzaniem ryzykiem dla oddziałów Deloitte z 18 krajów

Graduacja Absolwentów studiów magisterskich w WSPiA w Rzeszowie

Prawie 300 absolwentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji już w najbliższą sobotę 25 lipca odbierze dyplomy ukończenia studiów. W tym roku będzie to wyjątkowa Graduacja. Oprócz absolwentów kierunku „prawo” i „administracja” dyplomy ukończenia studiów odbiorą pierwsi magistrowie „bezpieczeństwa wewnętrznego” w WSPiA.

Bolid z Rzeszowa wystartował na Silverstone

Połączyła ich pasja do motoryzacji, zbudowali wyścigowy pojazd i zadebiutowali na słynnym torze Silverstone – a to wszystko w ramach studenckiego projektu Formula Student.

Rzeszów - "Nie daj się oszukać - sprawdź paragon” – startuje kolejna odsłona akcji!

Izba Skarbowa w Rzeszowie w ramach prowadzonej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej resortu finansów „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" zachęca kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych.

Czy warto studiować filozofię? Opinia prof. Przemysława Paczkowskiego

Instytut Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego ogłosił kolejny nabór na studia doktoranckie – to już druga rekrutacja. Kandydaci mogą składać podania do 21 września 2015 r. Tymczasem od lutego br. w Rzeszowie kształci się już kilkunastu doktorantów. Czy warto studiować filozofię?

Rzeszowski Gussel najlepszy w Europie Wschodniej

Zespół Tańca Brzucha Gussel z Rzeszowskiego Domu Kultury odniósł kolejny i największy do tej pory sukces zdobywając dwa złote medale podczas IV Międzynarodowych Mistrzostw Europy Wschodniej w Tańcu Orientalnym. W zawodach wzięło udział ponad dwustu uczestników z Europy Wschodniej

Rzeszów - Stop samowoli urzędniczej!

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Rzeszowie nałożył na Zakłady Magnezytowe Ropczyce podatek w kwocie 6,24 mln złotych od strat, jakie poniosła ta spółka w latach 2009 i 2010 w związku z tzw. opcjami. Członkowie "Solidarności" i pracownicy Zakładów Magnezytowych Ropczyce wspomagani przez związkowców z innych zakładów pracy naszego regionu pikietowali w piątek 10 lipca przed siedzibą Izby Skarbowej w Rzeszowie. Protestujący domagali się umorzenia niesłusznie naliczonych podatków od strat na opcjach walutowych.

25-lecie Kursu Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej "Pomost International" w Rzeszowie

6 lipca 2015 r. rozpoczął się w Rzeszowie jubileuszowy XXV Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej Pomost International, organizowany corocznie w lipcu w ramach współpracy Rzeszowa z miastem partnerskim Buffalo w USA. Ze strony Buffalo Kurs organizowany jest przez Stowarzyszenie „Pomost International”, natomiast ze strony Rzeszowa tegoroczny Kurs został przygotowany przez Rzeszowski Dom Kultury.

Grupa rzeszowskich radnych chce parkingów wielopoziomowych w Rzeszowie

W Rzeszowie trwa obecnie ekspansja deweloperów na tereny najbardziej atrakcyjne dla miasta. Przy jednoczesnej zabudowie ogołoconych działek, pojawia się kwestia braku parkingów. W mieście brakuje planów zagospodarowania przestrzennego, przez co buduje się, gdzie się chce i jak się chce.

Warsztaty QR-kodów na Wschodzie Kultury w Rzeszowie

25 czerwca 2015 r. w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2015 – Wschód Kultury odbyły się warsztaty QR-kodów z prof. Andrzejem Głowackim z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i ASP w Krakowie.

W Rzeszowie otwarto strefę książki ukraińskiej

26 czerwca 2015 r. w ramach ogólnopolskiego festiwalu Europejski Stadion Kultury – Wschód Kultury 2015 r. rzeszowska biblioteka publiczna otworzyła w swojej filii strefę książki ukraińskiej. To dobra wiadomość dla rzeszowskich i ukraińskich czytelników. W uroczystym otwarciu uczestniczyli, m.in. Wasyl Pawluk – Konsul Generalny Ukrainy w Polsce, Ewelina Bryczek – Sekretarz Konsula Honorowego Ukrainy w Rzeszowie oraz Ewa Nowak-Koprowicz – Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

W Rzeszowie odbył się panel dyskusyjny „Tożsami – tacy sami?”

25 czerwca 2015 r. w Rzeszowie w ramach tegorocznego Wschodu Kultury odbył się panel dyskusyjny „Tożsami – tacy sami?” pod patronatem Konsula Honorowego Ukrainy Jerzego Krzanowskiego. W dyskusji udział wzięli Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich (Kraków); Andriy Permyakov – poeta, aktor, animator kultury (Równe, Ukraina) oraz Dorota Jaworska – dziennikarka, poetka, tłumaczka, członkini Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie (Kijów, Ukraina). Spotkanie poprowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Ojciec historii polskiej – 600. rocznica urodzin Jana Długosza”.

Ekspozycję można zwiedzać od 3 do 30 czerwca 2015 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. W 2015 r. mija 600. rocznica urodzin Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego.

Sukces uczennicy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Ania Dąbrowska, uczennica Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pracująca pod kierunkiem Anny Czenczek została laureatką 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Otrzymała także roczne stypendium w wysokości 2,4 tys. zł.

W Rzeszowie czekamy na powroty ludzi młodych

12 czerwca 2015 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się debata „Polityka regionalna UE i Polski 2014-2020: szanse i wyzwania na przykładzie Podkarpacia”. W rzeszowskiej uczelni dyskutowali Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel, europoseł Elżbieta Łukacijewska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prof. Jacek Szlachta. Jak ocenili szanse rozwoju Podkarpacia na kolejne lata?

Kolejny duży sukces zawodników KS „Nan Bei – Tygrys”

W dniach 6 - 7 czerwca 2015 r. w Warszawie odbył się XII Grand International Wushu Festival, podczas którego rozegrano XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu. Rzeszowski Klub Sportowy „Nan Bei – Tygrys” reprezentowało 8 zawodników: Ewa Solarz, Klaudia Walat – Kielar, Ewa Pawłowska, Renata Zięba, Elżbieta Proszak, Mateusz Baran, Tadeusz Mendakiewicz. Rzeszowską drużynę wsparła Jagoda Sieradzan z Polskiej Akademii Wushu Nan Bei Shen Long. Kierownictwo zespołu: Trener Robert Mrózek i sędzia wushu klasy I Radosław Tyszczuk

Rzeszowianka wystąpi na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2015!

Rzeszowianka Żaneta Łabudzka wystąpi podczas Koncertu SuperDebiuty na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2015. Tym samym artystka będzie walczyć o nagrodę imienia Anny Jantar i Opolską Karolinkę. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie Zespołowi Skaldowie, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Debiutanci zaprezentują największe hity Skaldów. Usłyszymy m.in. piosenki: Prześliczna wiolonczelistka, Cała jesteś w skowronkach czy Dopóki jesteś.

Zacieśnianie współpracy społeczności lokalnych w Rzeszowie

10 czerwca 2015 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Vesuvio zorganizowały spotkanie warsztatowe dla instytucji działających na rzecz podkarpackiej społeczności lokalnej. Celem spotkania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania było zacieśnienie współpracy pomiędzy różnymi jednostkami na terenie Rzeszowa.

Rzeszów atrakcyjny dla biznesu

W Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu, organizowanym przez miesięcznik „Forbes”, przyznano nagrody w trzech kategoriach: dla miast i miejscowości do 50 tys. mieszkańców, od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców, od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców oraz dla miast powyżej 300 tys. mieszkańców.

Rzeszowski Festiwal Gier Games Days Rzeszów

6 czerwca 2015 r. Rzeszowski Klub Gier Planszowych Avalon, Rzeszowski Klub Fantastyki RKF Nawigator oraz sklep z grami planszowymi Gamekeeper po raz trzeci zaprosili miłośników gier planszowych, karcianych i strategicznych na jedyny w Rzeszowie Festiwal Gier Games Days Rzeszów. Impreza odbyła się w Osiedlowym Klubie Kultury Gwarek na Osiedlu Kmity. Organizatorzy dwudniowego festiwalu (6-7 czerwca) przygotowali ponad 100 różnych gier planszowych i karcianych.

HACKATHON ODBYŁ SIĘ W RZESZOWIE

W dniach 29 - 30 maja 2015 r. w Kampusie głównym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie odbył się HACKATHON RZESZÓW - wydarzenie programistyczne, organizowane w wielu miejscach na świecie pod patronatem firmy Microsoft, a w Rzeszowie wspierany przez PrimeBit Studio sp. z.o.o., Cervi Robotics oraz Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Nowa biblioteka w Rzeszowie

2 czerwca 2015 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie otworzyła Punkt biblioteczny swojej Filii nr 9 w budynku przy ul. Dąbrowskiego 79a, w siedzibie Filii nr 11. Mieszkańcy Osiedla Dąbrowskiego zyskali kolejne miejsce do ciekawych spotkań.

Sekretem rzeszowskiej kremówki papieskiej jest krem

W niedzielne popołudnie rzeszowianie licznie zgromadzili się na ul. 3-go maja w ramach obchodów 95. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Tysiące mieszkańców po raz dziewiąty skosztowało przygotowaną specjalnie na tegoroczny jubileusz 95-metrową kremówkę papieską.

Rzeszów na trasie Lux Expressu

Rzeszów znalazł się w gronie trzech nowych miast, do których pojedzie Lux Express. Bilety na bezpośredni kurs do Warszawy są już dostępne w systemie sprzedaży na stronie www.luxexpress.eu. Pierwszy kurs nowymi autobusami DAF-Irizar z Warszawy do Rzeszowa jest planowany na 16 czerwca. Wyjątkiem będzie bezpośrednie połaczenie Warszawa-Kielce, które zostanie uruchomione 24 czerwca. Autobusy odjadą z rzeszowskiego „Wagabundy” przy Dworcu PKP do przystanku Metro Marymont w Warszawie 5 razy dziennie. Klientów mają przekonać atrakcyjne ceny i bardzo wysoki komfort podróży.

Rzeszów polecają turyści z całego świata – ranking Travellers' Choice

Rzeszów zajął wysoką, szóstą lokatę wśród miast najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, został doceniony przez turystów z całego świata. Stolica Podkarpacia znalazła się w pierwszej dziesiątce miast, które warto odwiedzić w Polsce w 2015 roku.

Wizyta w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”

Od 20 do 25 kwietnia 2015 roku trwała czwarta wizyta studyjna ukraińskich samorządowców w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną inicjatywą Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland. W realizację projektu zaangażowane są również samorządy członkowskie Związku Miast Polskich, w tym również Rzeszów. Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy w Kijowie.

Rzeszowskie XII Święto Paniagi w stylu retro

Tegoroczne Święto miało nieco inną formułę niż dotychczas. Główna scena zlokalizowana była na placu przed Narodowym Bankiem Polskim. Uroczystego otwarcia XII Święta Paniagi dokonał Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc - Każde miasto ma swoją ulicę, swój plac. Taką ulicą, którą się szczycimy w Rzeszowie, to ulica 3 Maja, ale też i Rynek. Za chwilę będziemy jeszcze przebudowywać tę ulicę, żeby była jeszcze piękniejsza. Życzę Wam wszystkim wspaniałej zabawy – powiedział Tadeusz Ferenc.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej w finale konkursu Airbus Fly Your Ideas 2015

Dwóch studentów 3 roku Pilotażu Samolotowego na Politechnice Rzeszowskiej zakwalifikowało się do finału największego konkursu studenckiego w branży lotniczej – Airbus Fly Your Ideas 2015. W tym etapie decydują głosy oddane na ich film
stat4u