SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podkarpackie

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie

11 stycznia 2015 odbędzie się 23. Finał WOŚP dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Sylwester 2014 na rynku w Rzeszowie

Jak co roku Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania sylwestra na rzeszowskim Rynku. Zabawę rozpoczynamy o godzinie 21.00. Na scenie pojawią się zespół Guitar Force, My Bike oraz gwiazda wieczoru BRODKA. O północy, w blasku fajerwerków, wspólnie z Prezydentem Miasta Rzeszowa Tadeuszem Ferencem przywitamy Nowy Rok.

"Wigilia jak sto lat temu - Tradycje Podkarpacia" - relacja

Teatr alternatywny, żywa szopka, koncert Centrum Sztuki Wokalnej, orszak Św. Mikołaja - to wszystko można było zobaczyć podczas piątkowej, wspólnej, miejskiej Wigilii połączonej z I Świątecznym Kiermaszem Regionalnym. Tuz obok Ratusza ustawiono dwuczęściowy namiot. W jednym prezentowane byływyroby rękodzielnicze, w drugim - wędliny, miód, słodycze i pieczywo. Znalazło się także miejsce dla Ukraińskiej Chaty, gdzie można było spróbować tradycyjnych, wschodnich, świątecznych potraw. Samotni i ubodzy mogli liczyć na ciepłe, świąteczne posiłki przygotowane przez Stowarzyszenie Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej.

Ponad 200 innowacyjnych i praktycznych prac dyplomowych studentów WSIiZ zgłoszonych do konkursu uczelni!

WSIiZ rozstrzygnęła III edycję konkursu na najlepsze prace dyplomowe. Laureaci stworzyli praktyczne projekty, które z powodzeniem są lub będą wykorzystywane w gospodarce i dydaktyce. To m.in. monitoring lotu samolotu bezzałogowego i wirtualny spacer w kosmosie.

Trwa plebiscyt na najpiękniej świątecznie oświetlone miasto w Polsce

Trwa szósta edycja plebiscytu na najpiękniej świątecznie oświetlone miasto w Polsce „Świeć Się z ENERGĄ”. Na Podkarpaciu Rzeszów prowadzi przed Dębicą i Przemyślem w wojewódzkim etapie konkursu - głosowanie w tej części zabawy trwa do 30 grudnia 2014 r. Każdy kto chce zrobić sobie dodatkowy prezent, może wygrać atrakcyjne nagrody w indywidualnym konkursie fotograficznym. Wystarczy przesłać świąteczne zdjęcia i głosować na www.SwiecSie.pl.

Występ amatorskiego chóru „Odrodzenie” z Iwano-Frankiwska w Rzeszowie

19 i 20 grudnia 2014 roku, podczas Wigilii na Rynku w Rzeszowie oraz w kościele farnym wystąpi dla mieszkańców miasta 20-osobowy chór „Odrodzenie” z Iwano-Frankiwska na Ukrainie. Chór zaprezentuje piękne ukraińskie kolędy i pastorałki oraz świąteczne przyśpiewki.

USA chce współpracować z Polską w dziedzinie innowacji!

WSIiZ powołała 3 nowe jednostki, by pomagać studentom i przyszłym przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy. Wsparcie działań zaoferował prof. Piotr Moncarz ze Stanford University w Dolinie Krzemowej i Ellen Germain, Konsul Generalna USA, którzy 10 grudnia gościli w WSIiZ.

Maraton Pisania Listów w WSPiA

Ukraiński reżyser aresztowany przez rosyjskie służby, chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty oraz kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej do tylko kilka przykładów spraw, w których obronie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Maraton odbył się w ostatni weekend 6 i 7 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

Rzeszowski Gussel odnosi podwójny sukces w Grecji

Zespół Tańca Brzucha Gussel z Rzeszowskiego Domu Kultury odniósł podwójny sukces podczas międzynarodowego Oriental Passion Festival w Atenach. W konkursie wzięły udział najlepsze reprezentacje taneczne z całego świata wykonujące taniec orientalny m.in. z USA, Rosji, Korei Południowej, Kanady, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Finlandii i Bułgarii.

Studentka WSIiZ wygrała konkurs Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Alicja Gajewska, studentka II roku Aviation Management w WSIiZ, zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego(ICAO). Wygrana to udział w sympozjum ICAO w Kanadzie. W ramach konkursu studentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawiła 2 referaty na temat organizacji modelowego spotkania biznesowego oraz wyzwań stojących przed przemysłem lotniczym. Przesłane przez nią opracowania, CV i list motywacyjny okazały się najlepsze spośród kandydatów.

Rzeszowski EKONOMIK w koszyckim ratuszu

20 listopada 2014 roku w Koszyckim Ratuszu odbyło się spotkanie Burmistrza miasta - Richarda Rašiego z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie oraz Obchodnej Akademii – partnerskiej szkoły z Koszyc. W spotkaniu uczestniczyli: Grażyna Sabik - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i Peter Ivan – dyrektor Obchodnej Akademii w Koszycach.

Rzeszów - Blisko 300 młodych naukowców zaprezentowało swoje wynalazki podczas IT Academic Day

Około 300 młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało swoje pomysły, wynalazki i ich prototypy podczas IT Academic Day, zorganizowanego po raz kolejny przez WSIiZ dla pasjonatów nowych technologii IT.Podczas IT Academic Day ambitni, kreatywni i pomysłowi pasjonaci nowych technologii zaprezentowali swoje osiągnięcia i przyszłe projekty, które z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnym przemyśle, jaki stał się domeną ludzi młodych.

IV Kongres Innowacyjnego Marketingu w samorządach

Czy samorząd potrzebuje promocji? Dokąd zmierza marketing miejsc i jaka będzie jego przyszłość? Dyskusję na ten temat podjęli uczestnicy IV Kongresu Innowacyjnego Marketingu w Samorządach.

Nabór zgłoszeń do udziału w koncercie Wielkiej Orkiestry Świątejcznej Pomocy 2015 w Rzeszowie

Urząd Miasta Rzeszowa oraz Estrada Rzeszowska zapraszają wszystkie utalentowane grupy artystyczne, zespoły muzyczne oraz solistów i solistki do zgłaszania chęci wzięcia udziału w koncercie na rzeszowskim Rynu podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

45-lecie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny"

Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym, w którym Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny" obchodzi 45-lecie swojej działalności. Zespół był obecny na wielu festiwalach folklorystycznych, przeglądach i koncertach w kraju i za granicą, na których swoim tańcem oraz śpiewem promował kulturę i tradycję Polską. Bardzo często uczestniczył w koncertach charytatywnych zbierając fundusze dla potrzebujących. W skład Zespołu wchodzą głównie studenci.

Koncert Chóru z partnerskiego miasta Nyíregyháza (Węgry) w kościele farnym w Rzeszowie

W sobotę 8 listopada 2014 r. w Kościele Farnym pw. św. Stanisława i Wojciecha w Rzeszowie wystąpił Chór Lengyel-Magyar Dalárda z partnerskiego miasta Nyíregyháza. Koncert zorganizowany został w ramach współpracy partnerskiej Rzeszowa i Nyíregyházy (Węgry).

„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza młodzież szkół gimnazjalnych na prelekcję dr Elżbiety Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2014 r. o godz. 9.00 w Filii nr 6, ul. Podwisłocze 6.

Ogólnopolska premiera klipu do utworu „Pąki Róż” w wykonaniu Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

11 listopada 2014 r. w dniu Narodowego Święta Niepodległości odbyła się ogólnopolska premiera klipu do utworu „Pąki Róż” w wykonaniu Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Gmina Rzeszów drugą wśród Złotej Setki Gmin Podkarpacia

Rzeszów zajął drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej rankingu gmin miejskich na podkarpaciu. Ogłoszono wyniki już siódmej edycji rankingu „Złota Setka Gmin Podkarpacia”. Zwycięzcami rankingu zostały miasta, które mają największy potencjał rozwoju – twierdzą organizatorzy. Na pierwszym miejscu tegorocznego zestawienia znalazło się Krosno.

Sukces Kadry Narodowej Polski Wushu w 6. Mistrzostwach Świata Wushu Tradycyjnego. Medalowe starty zawodniczek z Rzeszowa

Zakończyły się 6. Mistrzostwa Świata Wushu Tradycyjnego w Chizhou w Chinach, trwające od 23 do 29 października. Organizatorami mistrzostw były IWUF (International Wushu Federation) i Chińska Federacja Wushu.Zawody odbyły się w niezwykłej scenerii u podnóża pięknej góry Jiuha i bezpośrednim sąsiedztwie 99 metrowego posągu Ksitigarbha Bodhisattvy, w pobliżu pasma gór Jiu Ha Shan, gdzie na obszarze 100 km kwadratowych znajduje się 99 szczytów górskich. W tym wyjątkowym miejscu przez lata zbudowano dziesiątki świątyń buddyjskich i taoistycznych

Rzeszów- „100. rocznica utworzenia I. Brygady Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „100. rocznica utworzenia I. Brygady Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego”. Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 listopada 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!

Rzeszowski zespół „Karpaty” na obchodach XXIII Dni Polskich w Austrii

Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” związany z Rzeszowskim Domem Kultury uświetnił swoim występem uroczystość zakończenia XXIII Dni Polskich w Austrii. Obchody trwały od 13 września do 18 października 2014 roku. Ich organizatorem było „Forum Polonii” czyli Wspólnota Organizacji Polskich na terenie Austrii. Na bogaty program obchodów składało się kilkadziesiąt odrębnych wydarzeń kulturalnych.

„Książka w obiektywie czytelnika” - konkurs w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjum do udziału w konkursie fotograficznym „Książka w obiektywie czytelnika”. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia, na którym znajdzie się książka. Przesyłane zdjęcia mogą być wykonane dowolnie, np. jako sleeveface (wykorzystujące elementy okładki książki), portretowe, w przestrzeni miejskiej, różnych sytuacjach: w szkole, pijąc herbatę lub kawę, czytając do poduszki lub jeszcze inne. Mile widziane będą również fotografie wykonane w bibliotece.

Pomnik Jana Pakosławica w Rzeszowie odsłonięty

Pomnik Jana Pakosławica, rycerza i dyplomaty, pierwszego właściciela Rzeszowa, stanął 26.10.2014 na skwerze w rejonie al. Pod Kasztanami, nieopodal Zamku Lubomirskich oraz gmachu Narodowego Funduszu Zdrowia.

109 klas patronackich ze szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło współpracę z WSIiZ

109 klas z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia otrzymało status „klasy patronackiej WSIiZ”. Dyrektorzy placówek podpisali z uczelnią umowy o współpracy. Uczniowie zyskają szersze możliwości rozwoju i nauki, m.in. w nowoczesnych laboratoriach WSIiZ.

Rzeszów- Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwaga Nadwaga III”

W tym roku po raz trzeci ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwaga Nadwaga III”. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej właściwych nawyków żywieniowych, które są jedyną skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości.

Nagrody dla siatkarzy w Rzeszowie

Przed sobotnim meczem Asseco Resovii z BBTS-em Bielsko-Biała zawodnicy klubu Asseco Resovia, którzy uczestniczyli w siatkarskich Mistrzostwach Świata otrzymali od Prezydenta Miasta Rzeszowa pamiątkowe puchary. Wręczenie nagród odbyło się w towarzystwie pucharu za mistrzostwo świata.

Grigorij Laguta zwycięzcą XXX Memoriału im. Eugeniusz Nazimka w Rzeszowie

Zwycięstwem Grigorija Laguty zakończył się piątkowy, jubileuszowy, XXX Memoriał Eugeniusza Nazimka. Zawody odbyły się pod honorom patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Rosjanin zdecydowanie wygrał turniej zasadniczy, gromadząc po pięciu seriach startów komplet punktów. Dysponujący bardzo szybkimi motocyklami Laguta, w pokonanym polu pozostawił drugiego po turnieju zasadniczym Adriana Miedzińskiego, który zdobył 14 punktów.

Wakacje z rzeźbami w Rzeszowie dobiegły końca

Na ogłoszony w sierpniu br. konkurs fotograficzny „Wakacje z rzeźbami prof. Mariana Koniecznego” wpłynęło 67 prac. Do ścisłego finału komisja zakwalifikowała 10 najbardziej oryginalnych zdjęć spełniających kryteria regulaminu. Konkurs skierowany był do miłośników fotografii, którzy chcieli wykazać się pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Warunkiem udziału w konkursie organizowanym przez PGE Obrót S.A. i miasto Zamość było sfotografowanie się z jednym z pomników profesora Koniecznego w tle.

Rzeszów - Wystawa zorganizowana w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zorganizowaną w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza „Czym jest poezja, która nie ocala Narodów ani ludzi?” Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 października 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Mistrzowie Świata z wizytą w rzeszowskimRatuszu

W czwartkowe południe Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc spotkał się w rzeszowskim Ratuszu z pięcioma złotymi medalistami Mistrzostw Świata w siatkówce. Mistrzowie Świata: Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski oraz Krzysztof Ignaczak przybyli w towarzystwie brązowego medalisty Mistrzostw - Jochena Schoepsa oraz kolegów z drużyny Asseco Resovii Rzeszów: Paula Lotmana i Nikołaja Penczewa.

Nocne spotkania z nauką na Politechnice Rzeszowskiej.

3 października odbędzie się inauguracja roku akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Z tej okazji uczelnia otworzy Laboratoria dla zwiedzających.

Gra Miejska „Rzeszowskimi uliczkami”

19 września uczniowie rzeszowskich szkół rywalizowali w grze miejskiej „Rzeszowskimi uliczkami”, zorganizowanej przez pracowników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Do rywalizacji przystąpiło 11 zespołów liczących po 5 zawodników wraz z opiekunem. Zadaniem uczestników było pokonanie trasy, na której znajdowało się 11 punktów gry, gdzie czekali na nich agenci z zadaniami. Ci z kolei po usłyszeniu prawidłowego hasła podawali uczestnikom koperty ze wskazówkami dotyczącymi punktów kontaktowych.

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Buffalo dla uczniów rzeszowskich gimnazjów

W ubiegłym roku szkolnym odbył się konkurs wiedzy o naszym partnerskim mieście Buffalo dla uczniów rzeszowskich gimnazjów. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Miast Partnerskich Buffalo-Rzeszów w Buffalo (BRSC, Inc.) i polegał na napisaniu pracy w języku angielskim na wybrany temat dotyczący przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości miasta. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o naszym partnerskim mieście wśród rzeszowskiej młodzieży.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Sybiraków w Rzeszowie

W Parku Sybiraków na osiedlu Gen. Andersa w Rzeszowie odsłonięty został Pomnik Sybiraków. Odlany z brązu, prawie 3-metrowy Pomnik autorstwa Jakuba Atamana, wykonany został przez krakowskiego rzeźbiarza Michała Batkiewicza. Przedstawia on idącego pod wiatr człowieka, po kolana brnącego w śniegu, który zostawia za sobą ślady na których znajdują się nazwy miejscowości. Miejsca zsyłek Polaków, miejsca śmierci i męczeństwa - Kołyma, Omsk, Archangielsk, Swierdłowsk, Irkuck i wiele innych. Odsłonięcie Pomnika poprzedziła msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Krakowskiej 18.

Tydzień Polskiej Kultury i Biznesu w Gainesville na Florydzie

W dniach 3-8 września 2014 r. w Gainesville na Florydzie zorganizowany został Tydzień Polskiej Kultury i Biznesu, w ramach którego odbył się cykl spotkań, promujących osiągnięcia nowoczesnej Polski, Rzeszowa i Podkarpacia. Tydzień Polskiej Kultury i Biznesu był inicjatywą Burmistrza Gainesville Pana Ed Braddy i efektem jego oficjalnej wizyty w Rzeszowie w październiku 2013 r. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach realizowanego od ubiegłego roku Programu Partnerskiego Gainesville – Rzeszów. Gościem honorowym wydarzenia był Ambasador RP w Waszyngtonie Pan Ryszard Schnepf, który wspólnie z delegacją z Rzeszowa wziął udział w uroczystej sesji Rady Miasta Gainesville oraz w licznych spotkaniach, mających na celu rozwój kontaktów gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy Gainesville i Rzeszowem. W specjalnej kolacji inaugurującej Tydzień Polski w Gainesville uczestniczył przedstawiciel Gubernatora Stanu Floryda oraz liczni reprezentanci kulturalnego i biznesowego środowiska Gainesville.

Woda – serce społeczności w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa „Woda – serce społeczności”. Ekspozycję można zwiedzać od 9 do 30 września 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.Wstęp wolny!

Rzeszów-Oficjalne uruchomienie instalacji ogniw fotowoltaicznych w WSPiA

Dzisiaj 11 września 2014 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oficjalnie uruchomiona zostanie jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz pomp głębinowych. W ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich na parkingu uczelni powstały również pierwsze w Rzeszowie stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja pozwoli uczelni znacznie obniżyć wydatki na utrzymanie budynków.

Udział reprezentacji Miasta Rzeszowa w 18. Olimpiadzie Sportowej Niepełnosprawnych „Bethel Athletics 2014”

W dniach 27-31 sierpnia września gościła w Bielefeldzie 20-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. UNICEF w Rzeszowie, która reprezentowała nasze miasto na 18. Olimpiadzie Sportowej Niepełnosprawnych „Bethel Athletics 2014”. Impreza ta jest organizowana corocznie od 1997 roku w dzielnicy Bielefeldu Bethel i spotyka się z szeroką akceptacją i poparciem mieszkańców i instytucji tego miasta.

Rzeszów-Zostań rekinem biznesu – zgłoś się po indeks Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego!

8 września rozpoczynają się zapisy do V edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Bezpłatne zajęcia dla uczniów klas 5 i 6 prowadzi Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Patronat honorowy sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej, który promuje przedsiębiorczość i zachęca młodych ludzi do zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi. Zajęcia prowadzone są w WSIiZ i 6 uczelniach. Semestr obejmuje 6 dwugodzinnych spotkań odbywających się w czwartki, od 2 października do 4 grudnia. Harmonogram dostępny jest na stronie: http://www.uniwersytet-dzieciecy.pl/program/index/id/1/edycja/5/uczelnia/8.

75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego- obchody w Rzeszowie

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury. (fragment listu otwartego Prezesa IPN)

Preteksty Kulturalne w Rzeszowie - Dziedzictwo Żydowskie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Preteksty Literackie zapraszają na imprezę "Preteksty Kulturalne - Dziedzictwo Żydowskie", która jest nową inicjatywą kulturalną wpisującą się w problematykę tegorocznych XXII Europejskich Dni Dziedzictwa.

Rzeszów - Warsztaty informatyczne dla osób w wieku 55+

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza osoby w wieku 55+ na „Warsztaty informatyczne”. Zapisy we wrześniu i październiku 2014 r. pod numerem tel. (17) 8669-441 lub mailowo: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl

Nowy kierunek studiów w WSPiA w Rzeszowie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało oficjalnie Wyższej Szkole Prawa i Administracji uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunku Prawo. Będą to trzyletnie studia o profilu praktycznym, na których kandydaci mogą wybrać jedną z pięciu ciekawych specjalności. WSPiA jest jedyną uczelnią na Podkarpaciu, która kompleksowo kształci prawników na wszystkich poziomach, posiada jednocześnie uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich na kierunku Prawo oraz nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.

Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji na terenie Gminy Miasto Rzeszów

Gmina Miasto Rzeszów realizuje obecnie przedsięwzięcie pn.: „Poprawa jakości powietrza w Rzeszowie poprzez ograniczenie emisji niskiej”. W ramach projektu, oprócz działań inwestycyjnych, zorganizowana zostanie kampania informacyjno – edukacyjna, a także przeprowadzona zostanie na terenie miasta inwentaryzacja źródeł niskiej emisji. Zaplanowana kampania edukacyjna ma na celu przede wszystkim przedstawienie korzyści zdrowotnych i społecznych, wynikających z eliminacji źródeł niskiej emisji, a także zachęcenie mieszkańców do współpracy przy inwentaryzacji źródeł niskiej emisji i tworzeniu bazy danych. Kampania ma również na celu zachęcenie mieszkańców do wymiany starych źródeł ogrzewania na ekologiczne.

Koloryt ukraińskiej kultury w Rzeszowie

W dniach od 27 do 30 sierpnia na Bulwarach nad Wisłokiem odbył się happening malarski. Mieszkańcy Rzeszowa mieli okazję malować wspólnie z artystami z Polski i Ukrainy. Każdy mógł zobaczyć proces powstawania prac malarskich przy zastosowaniu różnorodnych technik i stylów. /Zobacz galerię zdjęć/

Koloryt ukraińskiej kultury w Rzeszowie

Ponad dwieście osób obejrzało w czwartkowy wieczór (28 sierpnia 2014 r.) spektakl teatralny „Tajemnica miłości”. /Zobacz galerię zdjęć/

Koloryt ukraińskiej kultury w Rzeszowie

"Barwy Pogranicza" to festiwal łączący nowoczesne trendy z folkową tradycją pogranicza, ale przede wszystkim łączący dwie kultury: polską i ukraińską. Wydarzenie odbędzie się od 26 do 30 sierpnia 2014 r. w Rzeszowie, na Bulwarach nad Wisłokiem. Organizatorem Festiwalu „Barwy Pogranicza” jest Urząd Miasta Rzeszowa.

2 pierwsze alpaki w Rzeszowie

Samiczki: Wanilka i Tymotka to 2 pierwsze alpaki, które przyszły na świat w hodowli prowadzonej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Egzotyczne maluchy są efektem przemyślanych krzyżówek, mają wysokiej jakości delikatne runo o pięknej barwie. W polskim klimacie rozwijają się wzorowo.

Rzeszów - Europejski Stadion Kultury powraca

W miesiącu wrześniu 2014 TVP planuje na swoich antenach powtórki fragmentów koncertu głównego Europejskiego Stadionu Kultury 2014. 7 września o godz. 1.00 TVP Kultura zaprezentuje powtórkę koncertu Haydamaky, natomiast 17 września o godz. 22.45 TVP Polonia powtórkę koncertu Kolektywy.

Rzeszów - Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl zapraszają 31 sierpnia 2014 r. (niedziela) o godz. 18.00 na rzeszowski Rynek na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Rzeszów - Olimpijskie Warsztaty Informatyczne już po raz drugi w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ

W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w kampusie w Kielnarowej koło Rzeszowa kończy się kolejna edycja Olimpijskich Warsztatów Informatycznych dla nauczycieli i uczniów (ONTAK’2014).

Rzeszów - Ruszyła druga tura rekrutacji na studia w WSPiA

Około 10 procent więcej kandydatów złożyło podania o przyjęcie na studia II stopnia w WSPiA podczas zakończonej pierwszej tury rekrutacji. W poniedziałek 11 sierpnia z kolei uczelnia rozpoczęła II turę przyjęć na studia, która potrwa do 28 września 2014 r. WSPiA w tym roku czeka na kandydatów chcących studiować Administrację (I i II stopień), Bezpieczeństwo Wewnętrzne (I i II stopień) i po raz pierwszy Prawo I stopień oraz jednolite studia magisterskie.

Rzeszów - Eskaubei i Tomek Nowak Quartet nagrają płytę dzięki crowdfoundingowi?

Crowdfounding czyli współtworzenie i współfinansowanie projektów przez społeczność, staje się w Polsce coraz popularniejszy. Za oceanem artyści potrafili dzięki tego typu projektom wybijać się na sam szczyt. Z tej formy działalności, której wielkim orędownikiem jest np Michał Urbaniak, korzysta również jazzowo rapowa formacja Eskaubei i Tomek Nowak Quartet, tworzona przez muzyków z Krakowa i Rzeszowa. Zespół składający się z wybitnych i utytułowanych instrumentalistów, a także doświadczonego, cenionego rapera uruchomił w serwisie polakpotrafi.pl projekt mający na celu zebranie części funduszy na nagranie, zmiksowanie i wyprodukowanie pierwszej płyty zespołu.

Obchody 70-lecia utworzenia województwa rzeszowskiego w Rzeszowie

Zapraszamy na koncert piosenek o naszym mieście "Zakochani w Rzeszowie", który odbędzie się 18 sierpnia 2014 roku o godz. 18:00 na rzeszowskim rynku, na scenie pod ratuszem.

Rzeszów Bowl Masters

Stowarzyszenie Skatepark Rzeszów zaprasza 9 sierpnia na prawdopodobnie jedyne deskorolkowe zawody bowlowe w Polsce w tym roku! Zawody odbędą się na rzeszowskim skateparku na 2 bowlach (otwartym i zamkniętym). Poza samymi zawodami przewidziane są 2 best tricki: na "wulkanie" i quarterze.

Theo Bos najlepszy w Rzeszowie

III etap kolarskiego Tour de Pologne z Kielc do Rzeszowa o długości 174 km wygrał Holender Theo Bos z grupy Belkin. Dzieki zwycięstwu Bos awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Puchar za etapowe zwycięstwo wręczył Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Koloryt ukraińskiej kultury w Rzeszowie

"Barwy Pogranicza" to festiwal łączący nowoczesne trendy z folkową tradycją pogranicza, ale przede wszystkim łączący dwie kultury: polską i ukraińską. Wydarzenie odbędzie się od 26 do 30 sierpnia 2014 r. w Rzeszowie, na Bulwarach nad Wisłokiem. Organizatorem Festiwalu „Barwy Pogranicza” jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Wyniki konkursu „Rzeszów oczami mieszkańców”

31 lipca br. w Ratuszu odbyło się ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród w konkursie „Rzeszów oczami mieszkańców”.

Ernest Koza i Dawid Lampart z puchami Prezydenta Rzeszowa.

Ernest Koza (Grupa Azoty Unia Tarnów) wygrał sobotni II Młodzieżowy Turniej Żużlowy o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator Oskar Polis (Włókniarz Częstochowa) a na najniższym stopniu podium stanął Marco Gaschka (PGE Marma Rzeszów). Równolegle z turniejem młodzieżowym rozegrany został Miniturniej o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa i Prezesa ZKS „ Stal” Rzeszów z okazji 70 – lecia Klubu. Najlepszym zawodnikiem Miniturnieju okazał się Dawid Lampart, który w pokonanym polu pozostawił Maciej Kuciapę i Pawła Miesiąca, czwarte miejsce zajął Karol Baran.

Rzeszów Streetball Challenge – Grand Prix Polski 2014 w Koszykówce 3 x 3

25 drużyn wzięło udział w tegorocznym turnieju koszykówki ulicznej Rzeszów Streetball Challenge organizowanym w ramach cyklu Grand Prix Polski 2014 w koszykówce 3 x 3. W związku z tym, iż rzeszowski streetball był przedostatnim turniejem całego cyklu i kilku drużynom nadal zależało na awansie do ogólnopolskiego finału w Gdyni do stolicy Podkarpacia przyjechało sporo drużyn z innych miast Polski w tym m. in. z Warszawy, Krakowa, Przemyśla, Tarnobrzega oraz Stalowej Woli.

Czwarty Turniej Mini-Piłki "2 na 2" w Rzeszowie zakończony

W sobotę 26 lipca 2014 roku na placu Eventowym Centrum Kulturalno Rozrywkowego Millenium Hall w Rzeszowie zorganizowano czwarty Turniej Mini-Piłki "2 na 2". Na dwóch boiskach zagrało 20 drużyn.

Rzeszów-Odsłonięcie rzeźby przedstawiającej dwunastoletniego rzeszowskiego urwisa z procą

24 lipca na skwerze obok biurowca Elektromontażu została odsłonięta rzeźba autorstwa rzeszowskiego rzeźbiarza - Krzysztofa Brzuzana, przedstawiająca dwunastoletniego rzeszowskiego urwisa z procą.

Pierwszy w Polsce klub CityFit w CH Plaza Rzeszów już otwarty

21 lipca 2014 r. w rzeszowskiej Plazie otwarty został pierwszy w Polsce innowacyjny klub CityFit. Klub czynny jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Znajduje się w nim ponad 150 urządzeń dostosowanych do potrzeb różnych klientów. Klub korzysta z innowacyjnych rozwiązań m.in. wejścia na podstawie odczytu linii papilarnych.

IV Rzeszowskie Święto Wokalne HELIOS Festival

W dniach 14-19 lipca 2014 r. w Rzeszowie odbyło się IV Rzeszowskie Święto Wokalne HELIOS Festival. Przez pierwszych pięć dni odbywały się warsztaty wokalne z Danielem Lipcem. Podczas ich trwania uczestnicy byli przygotowywani do koncertu w dniu 19 lipca na rzeszowskim Rynku, który rozpoczynał line up koncertów tego dnia.

Konkurs fotograficzny w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Podkarpacia do udziału w konkursie fotograficznym: „Cokolwiek kiedykolwiek gdziekolwiek się działo spisane jest na wodzie babel (…). Związek kultury i historii z wodą” (w tytule fragment wiersza W. Szymborskiej „Woda”).

Rzeszów rozwija się najszybciej!

Dwutygodnik „Wspólnota” opublikował ranking bilansujący dokonania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w mijającej kadencji „Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010 – 2014”. Rzeszów zajął pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu. – To zasługa mieszkańców, przedsiębiorców i środowiska naukowego – podkreśla Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa.

Otwarcie ulicy Strażackiej w Rzeszowie

W piątek, 18 lipca z udziałem prezydenta, miejskich urzędników, radnych i mieszkańców osiedla Drabinanka odbyło się oficjalne otwarcie i przecięcie wstęgi na wyremontowanej ul. Strażackiej, która biegnie wszerz całego osiedla i łączy ulicę Kwiatkowskiego z al. Sikorskiego.

Konkurs Nasze Karpaty w Rzeszowie rozstrzygnięty!

W dniach od 20 lipca do 2 sierpnia w CH Milenium Hall w Rzeszowie (Al. Kopisto 1) będzie można oglądać wystawę międzynarodowego konkursu fotograficznego Nasze Karpaty, który został zorganizowany przez Fundację Karpacką we współpracy z magazynem National Geographic Polska. Składa się na nią 30 nagrodzonych fotografii.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim

10 lipca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję o nadaniu Wydziałowi Medycznemu Uniwersytetu Rzeszowskiego uprawnień do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim. Uniwersytet Rzeszowski otrzymał decyzję podpisaną przez wiceminister Darię Lipińską-Nałęcz 11 lipca b.r.

Wystawa „100. rocznica wybuchu I wojny światowej” w Rzeszowie

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu „Wielkiej Wojny”, będącej jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach XX-wiecznej Europy. W ramach obchodów rocznicowych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała wystawę na podstawie zbiorów własnych (książek, artykułów z czasopism, dokumentów życia społecznego).

Przedsiębiorcy nagrodzili pomysły na biznes studentów WSPiA w Rzeszowie

Ewelina Lech, studentka II roku studiów II stopnia na kierunku Administracja w WSPiA wygrała studencki konkurs „Pomysł na biznesplan”. W poniedziałek 7 lipca 2014 r. przed Konwentem Pracodawców WSPiA zaprezentowała propozycję firmy, która zajmować się będzie sprzątaniem prywatnych domów i biur małych firm z regionu. Konkurs „Pomysł na Biznesplan” zorganizowany został po raz drugi przez działające w WSPiA Koło Naukowe Prawa Gospodarczego.

Zespół KLAPS z RZeszowa tryumfuje w Rzymie

W dniu 4 lipca 2014 zespół Klaps z Rzeszowskiego Domu Kultury odniósł podwójny sukces podczas Międzynarodowego Festiwalu „Le Strade Della Musica” w Rzymie. Grupa taneczna Klaps zdobyła nagrodę Grand Prix, natomiast mini formacja Klaps zdobyła II miejsce w kategorii do 8 lat. Zwycięski zespół otrzymał nominację na przyszłoroczne edycje festiwalu, które odbędą się w Paryżu oraz na wyspie Krk.

7 nagród dla wokalistów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Klaudia Zarzycka, Aleksandra Kisyk oraz Karolina Kopeć, reprezentowały Rzeszów i Polskę w XVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Maleńkie Gwiazdeczki” w Bułgarii a Anna Czenczek, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” zasiadała w międzynarodowym jury tego Festiwalu.

Seminarium dla praktyków HR w Rzeszowie pn. "Wyzwania dla podkarpackiego rynku pracy – Bilans Kapitału Ludzkiego"

Seminarium w Rzeszowie poświęcone będzie wyzwaniom, jakie stoją przed firmami na podkarpackim rynku pracy. Wszystkie wystąpienia prowadzone będą w formie paneli dyskusyjnych z udziałem zaproszonych praktyków i ekspertów. Seminarium adresowane jest do wszystkich związanych z regionalnym rynkiem pracy, w szczególności do pracodawców, przedstawicieli działów HR, przedstawicieli firm szkoleniowych, szkół wyższych i administracji. Podstawą dyskusji będą najświeższe wyniki badań Bilansu Kapitału Ludzkiego

Rzeszów-Jakub Ochnio z WSIiZ został laureatem Studenckiego Nobla

Jakub Ochnio, wybitny student dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został laureatem ogólnopolskiego konkursu STUDENCKI NOBEL 2014 w kategorii nauk humanistycznych.

Koncert Główny i inne wydarzenia „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury” w Rzeszowie

W dniach 26 do 29 czerwca 2014 odbyło się w Rzeszowie wielkie wydarzenie kulturalne pod nazwą Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. Na poprzedzającej je konferencji prasowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska stwierdziła , że impreza zaskakuje różnorodnością, rozrasta się.

Rzeszów -WSPiA – najlepsza uczelnia prawnicza na Podkarpaciu, trzecia w Polsce

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji to najlepsza uczelnia prawnicza na Podkarpaciu i trzecia wśród uczelni niepublicznych w Polsce. Tak wynika z opublikowanego przez Dziennik Gazetę Prawną VIII „Rankingu Wydziałów Prawa”. WSPiA doceniona została również w kategorii Jakość i siła kształcenia zajmując drugie miejsce wśród uczelni niepublicznych w Polsce.

Podpisanie umowy o dofinansowanie na realizację projektu w Rzeszowie

27 czerwca w Warszawie pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (Instytucją Pośredniczącą PO RPW 2007-2013), a Gminą Miasto Rzeszów została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn. „Poprawa funkcjonowania komunikacji publicznej w centrum Rzeszowa poprzez ograniczenie ruchu tranzytowego i wprowadzenie strefy płatnego parkowania”.

Rzeszów-ZAPROOPONUJ AKTYWNY WYPOCZYNEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Lato to czas urlopów i wakacji. Na Platformie Dobre Pomysły rozpoczął się projekt pod nazwą „Zaproponuj aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Rzeszowa do aktywnego zagospodarowania wolnego czasu oraz promocję zdrowego stylu życia.

Brązowo-złoci piłkarze AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego w Akademickich Mistrzostwach Polski w Poznaniu

W dniach 8 – 11 czerwca 2014 r. w Poznaniu odbyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej, których organizatorem był Klub Uczelniany AZS Politechniki Poznańskiej. W mistrzostwach wystartowali piłkarze Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwycięzcy Strefy „C” AMP w piłce nożnej, która była rozgrywana w Dębicy i jako jedyni reprezentowali Podkarpacie w finale ogólnopolskim.

Ogromny sukces rzeszowskich sportowców podczas Mistrzostw Polski w wushu

21 i 22 czerwca w Warszawie odbyły się dwie wielkie połączone imprezy. XI Grand International Wushu Festival 2014 oraz XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu. Organizatorem tych zawodów uznawanych za bardzo ważne w Europie, był Polski Związek Wushu. Od wielu lat poziom organizacji tej imprezy komentowany jest niezwykle pochlebnie o czym świadczą nie tylko opinie teamów zagranicznych stale uczestniczących w polskich zawodach.

Prezydent Rzeszowa pozyskał 93 mln zł na nowy most

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek, 23 czerwca 2014 r. rzeszowscy Radni zagłosowali za zabezpieczeniem w budżecie Miasta Rzeszowa dodatkowych 60 mln zł na kolejne działania, które usprawnią komunikację w mieście.

Rzeszów -Uroczystość nadania Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

W dniu 13 czerwca 2014 r. w Rzeszowskim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medalami zostały odznaczone Pary Jubilatów, które przeżyły ze sobą 50 i więcej lat.

Konferencja prasowa poświęcona Gali Boksu Zawodowego – Wojak Boxing Night w Rzeszowie

W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona Gali Boksu Zawodowego – Wojak Boxing Night, która odbędzie się w hali Podpromie 28 czerwca 2014 r.

Rzeszów-zaśpiewać tak, by zachwycić prostotą i zmusić do poszukiwania prawdy o sobie

W dniach 6-7 czerwca 2014 r. we Włocławku odbył się Finał 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego - Turniej Poezji Śpiewanej. Po raz pierwszy w 23-letniej historii Turnieju w gronie laureatów znalazła się rzeszowianka - Monika Adamiec, która za wykonanie utworów "Tango ma marginesie" (sł. Z. Ginczanka, muz. K. Mroziak) oraz "Tak, tak panowie" (sł. W. Gombrowicz, muz. M. Adamiec) otrzymała Nagrodę Specjalną im. Pawła Bartłomieja Greca.

Sukces rzeszowskich studentów w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich w USA

Zespoły z naszego kraju zdominowały tegoroczną edycję międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge rozgrywanych w USA na przełomie maja i czerwca br. Po raz drugi z rzędu zwyciężyli studenci Politechniki Białostockiej, tym razem z łazikiem Hyperion. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyli przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej.
stat4u