SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podkarpackie

Medale Mistrzostw Polski dla rzeszowskich tancerek

W dniach 10-12 kwietnia 2015 r. odbyły się Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization Jazz Dance, Show Dance w Szczecinie. Młodzieżowy Dom Kultury i nasze miasto reprezentowały zespoły: Kornele i T-8. Jak co roku, rzeszowskie zespoły, osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Wczoraj odbył się 8 Rzeszowski Półmaraton

W niedzielę 12 kwietnia 2015 r. uczestnicy tegorocznego półmaratonu pobiegli w stolicy Podkarpacia. Ciekawą atrakcją towarzyszącą zmaganiom Rzeszowian była Sztafeta Półmaratonu. W 8. Półmaratonie Rzeszowskim najszybciej pobiegł Kenijczyk Kimaiyo Hillary – 21-letni biegacz z Afryki, w 3 min. i 50 sek. pokonując dystans 21. kilometrów trasy wyznaczonej na terenie Rzeszowa. Miejsce drugie zajął Artur Kozłowski z Sieradza, a trzecie Ukrainiec Dmytro Łaszyn.

Międzynarodowy sukces grup tanecznych z Rzeszowskiego Domu Kultury

Dwie grupy taneczne z Rzeszowskiego Domu Kultury odniosły sukces podczas Festival Umenia Európa Spieva a Tancuje "Pižo a Penda", który odbył się w dniach 27-28 marca 2015 roku w słowackich miastach Humenne i Michalovce. Zespół Scena Tańca Alipsi działający w Rzeszowskim Domu Kultury filia "Biała" zdobył Grand Prix w kategorii "Taniec do lat 12".

Policja interweniuje tylko na wyraźną prośbę organizatorów rzeszowskich meczów

Na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej 4 kwietnia zagrały dwa rzeszowskie zespoły Stal Rzeszów i CWKS Resovia. Tradycją stały się zadymy prowokowane przez kibiców obu rzeszowskich Klubów. Co robi policja, aby zapewnić bezpieczeństwo?

Prezydent Miasta Rzeszowa nagrodził siatkarzy

3 kwietnia odbyło się w rzeszowskim Ratuszu spotkanie siatkarzy Asseco Resovii z władzami miasta. Prezydent Tadeusz Ferenc wręczył na ręce kapitana drużyny, Łukasza Perłowskiego, Puchar dla drużyny Asseco Resovia za zdobycie II miejsca w siatkarskiej Lidze Mistrzów.

Wystawa w Rzeszowie - „Tadeusz Kantor – artysta końca dwudziestego wieku”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Tadeusz Kantor – artysta końca dwudziestego wieku”. Ekspozycję można zwiedzać od 3 kwietnia do 5 maja 2015 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!

Około 17 rzeszowskich osiedli będzie mogło uzyskać dofinansowanie z RBO

Od 1 do 30 kwietnia br. przyjmowane są propozycje zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem Rzeszowianie mają do dyspozycji 7,5 mln. zł. Na jakie projekty zagłosują? W ubiegłym roku pieniądze z RBO zostały przeznaczone, m.in. na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, Carpatia Extreme Festival, Pakiet edukacyjno-zdrowotny dla emerytów i rencistów, pomoc dla dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi czy warsztaty fotograficzne. Duże kontrowersje wywołał Park Papieski. W 2014 r. wpłynęło aż 31 wniosków dotyczących tylko tej inwestycji, a ich autorami byli prezesi miejskich spółek komunalnych, chcący wybudować fontannę, strumień oraz scenę.

Fabryka e-biznesu z Rzeszowa w elitarnym gronie Google Partners Rising Stars

Otrzymując miejsce w projekcie Rising Stars, Fabryka e-biznesu znalazła się w elitarnym gronie zaledwie 30 polskich agencji interaktywnych, które zyskały możliwość uczestnictwa w dedykowanym programie coachingu biznesowego. Cykl zaawansowanych szkoleń, skoncentrowany jest przede wszystkim na opracowaniu i efektywnym wdrażaniu planu rozwoju firmy pod kątem kluczowych obszarów biznesowych programu partnerskiego Google.

Pierwsza płyta rzeszowskich bluesmanów „The Blues” Tymek Buczyoski & Andrzej Zając

Na płycie znajduje się dziesięd utworów, m.in. „Flying Fox”, „Drugster”, „20:52” czy „Winter Train”. Wszystkie kompozycje mają instrumentalny charakter. Muzycy grają w duecie, tworząc wyłącznie utwory w mocnym amerykaoskim stylu. Dotychczas można było ich posłuchad w Stalowej Woli na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, rzeszowskiej Kuźni, w pubie Pirates House w Sanoku czy na Festiwalu w Puławach. Tymek Buczyoski gra na gitarze, a Andrzej Zając na harmonijce ust

Studenci i absolwenci WSIiZ z firmy MobiTouch wygrali hackathon BrainCode Mobi

Studenci i absolwenci WSIiZ z firmy MobiTouch wygrali hackathon BrainCode Mobi przygotowany przez Grupę Allegro i najlepsze uczelnie w Polsce. II edycja konkursu odbywała się jednocześnie w 4 miastach: Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Firma MobiTouch startowała w zmaganiach w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie rywalizowało około 100 osób. Drużyna z MobiTouch, studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wygrali edycję krakowską! Pokonali ponad 20 drużyn z Polski południowo-wschodniej.

Rzeszów - O tym się mówi – w bibliotece!

21 marca 2015 r. w WiMBP w Rzeszowie odbyła się debata pt. „Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?” W dyskusji wzięło udział 20 osób, przedstawicieli instytucji publicznych, edukacyjnych, organizacji pozarządowych oraz osób znanych ze swojej działalności społecznej.Uczestnicy debaty wspólnie rozmawiali o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców Rzeszowa. Zdecydowali, że w najbliższych latach najistotniejsze będzie wzmacnianie kompetencji, takich jak: wiara we własne możliwości, kreatywność oraz otwartość na zmiany. Wśród ważnych społecznie kompetencji uczestnicy debaty wskazali: współpracę, odpowiedzialność, poczucie tożsamości lokalnej oraz chęć dokonywania zmian.

Tomasz Stańko Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa

Tomasz Stańko światowej sławy trębacz jazzowy odebrał 17.03.2015 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Uroczystą sesję Rady Miasta otworzył przewodniczący Rady Andrzej Dec.Stosowną uchwałę nadającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa Panu Tomaszowi Stańko Rada Miasta przyjęła 18.11.2014, kierując się potrzebą szczególnego uhonorowania ludzi, których działalność i osiągnięcia przynoszą zaszczyt naszemu miastu, a jego mieszkańcom uzasadnione poczucie dumy oraz w trosce o zachowanie w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń, zasług i dokonań wybitnych Rzeszowian – powiedział Andrzej Dec.

„Wezwali Go z dalekiego kraju… Wystawa wspomnieniowa o papieżu Polaku”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Wezwali Go z dalekiego kraju… Wystawa wspomnieniowa o papieżu Polaku”. Ekspozycję można zwiedzać od 9 marca do 9 kwietnia 2015 r. w Wypożyczalni Głównej, przy ul. Dąbrowskiego 33a, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do korzystania z serwisu E-biblioteka e-biblioteka.rzeszow.pl

Portal E-biblioteka – to serwis udostępniający e-usługi wprowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, takie jak: wirtualny doradca, e-czasopisma, wirtualny bookcrossing, multiwyszukiwarka, wirtualne spacery po bibliotece. Utworzony portal internetowy zapewnia dostęp online do nagrań muzycznych zdigitalizowanych w Bibliotece oraz do nagranych i wydanych audiobooków.

Nagrody dla Rzeszowa za oświetlenie inwestycji drogowych

Komisja Konkursowa Konkursu „Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2014 roku” i „Najlepsza inwestycja oświetleniowa 2014 roku” przyznała Urzędowi Miasta Rzeszowa I Nagrodę za oświetlenie drogowe wykonane w ramach rozbudowy Alei Rejtana i ulicy Lubelskiej oraz oświetlenie świąteczne miasta.

Podkarpackie przedsiębiorstwa mają coraz bardziej pozytywny wpływ na realizację polityki społecznej

11 marca br. w Rzeszowie odbyła się debata na temat społecznej odpowiedzialności biznesu, zorganizowana przez Fundację na rzecz nauki i edukacji Talenty. Debatę współorganizowały Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Instytut Rozwoju Personelu oraz Koło Popularyzacji Wiedzy Ubezpieczeniowej.

Targi na Podpromiu – najlepsze, największe na Podkarpaciu

Podkarpacie Targi Edukacyjne EduSalon wpisały się na stałe do imprez organizowanych na Podkarpaciu. Zaczynaliśmy dość nieśmiało, ponieważ nie byliśmy jeszcze znani. Obecnie, jeśli mówimy o targach edukacyjnych w Rzeszowie, każdy dobrze wie, jakie to targi i kto jest ich organizatorem. Pojawił się nawet skrót myślowy: a te targi na Podpromiu – najlepsze, największe na Podkarpaciu – mówi Marta Sowa-Kurasz – komisarz Podkarpackich Targów.

Studenci WSPiA przekazali pomoc dla osieroconych dzieci z Daliowej

Kilkadziesiąt kilogramów trwałej żywności, ubrań, zabawek i środków czystość udało się zebrać dla czwórki osieroconych dzieci z Daliowej. Dary przez dwa tygodnie zbierał Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W ubiegły czwartek 26 marca przekazane zostały dzieciom, których matka zginęła w pożarze ich rodzinnego domu.

Modowy Dzień Kobiet w Rzeszowie za nami

Tegoroczny Dzień Kobiet upłynął pod znakiem mody. Największe rzeszowskie galerie zaproponowały paniom, m.in. porady makijażystek, manicurzystek oraz stylistów fryzur. Ponadto, panie mogły wziąć udział w bezpłatnych lekcjach tańca, fitness czy skorzystać z badań medycznych. Na wszystkie przedstawicielki płci pięknej czekały upominki i niespodzianki.

Niezwykły album o podkarpackiej sztuce

Ukazał się kolejny album pod tytułem „Sztuka Podkarpacia”. To unikatowe wydawnictwo, które dokumentuje i promuje twórczość podkarpackich artystów. Jego wydawcą jest Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to dzień przywrócenia pamięci i oddanie należnej czci tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną Polskę. W powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio około 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy. 1 marca 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.

Blisko tysiąc ofert pracy na Podkarpackich Targach

26 lutego 2015 r. w Rzeszowie odbyła się 14. edycja Podkarpackich Targów Pracy. 70. wystawców przyciągnęło na targi zwłaszcza studentów, w nadziei znalezienia wymarzonej pracy. W targach wzięło udział ponad 3 tys. osób. Wśród firm, które oferowały prace, znalazły się bardzo różne branże, głównie IP, ale też hotelarstwo, branża finansowa, produkcyjna, transportowa i agencje zatrudnienia, które oferowały pracę w Polsce i za granicą. Ponadto, było kilka instytucji, jak Powiatowy Urząd Pracy czy Wojewódzki Urząd Pracy, albo też agencja zatrudnienia świadcząca pracę dla osób niepełnosprawnych. Szerokie spektrum odzwierciedlało potrzeby rynku pracy – mówi Barbara Leśniak – kierownik Biura Karier przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Otwarcie Biblioteki Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim

Biblioteki Austriackie to placówki kulturalne zlokalizowane na całym świecie, łącznie ponad 60 Bibliotek, których zadaniem jest m.in. popularyzowanie kultury, w tym literatury, austriackiej, ale także wiedzy o Austrii. To miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas z książką, zaglądnąć na wystawę, posłuchać prelekcji. W Polsce znajduje się sześć takich Bibliotek, jedna z nich znajduje się obecnie w Rzeszowie.

Czwartki Social Media również w Rzeszowie

19 lutego 2015 r. w Rzeszowie po raz piąty spotkali się uczestnicy Czwartkowych Spotkań Social Media, grupy skupiającej pracowników agencji social media, freelancerów, specjalistów ds. PR, startupowców oraz osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w social media. W czwartkowy wieczór Rzeszowianie spotkali się z Magdaleną Kurcz – marketingowcem i PR-owcem z wykształcenia, pracującej w Agencji interaktywnej Aberit oraz Agnieszką Stach – szkoleniowcem w zakresie personal brandingu oraz strategii marketingowej.

Minister na wmurowaniu kamienia węgielnego w Rzeszowie

13 lutego br. wmurowano kamień węgielny na budowie mostu i drogi, która połączy ul. Załęską i Lubelską. Gościem specjalnym była wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel, która przekazała informację, że miasto otrzymało dodatkowe 55 mln zł dofinansowania na tę inwestycję. W sumie całość dofinansowania to ponad 155 mln zł, a koszt budowy to 185 mln zł.

III Międzynarodowa Gala CEE Services and Outsourcing Awards 2015 - prestiżowa nagroda dla Rzeszowa

W czwartek 5 lutego w warszawskim Hotelu Intercontinental, podczas III Międzynarodowej Gali CEE Shared Services and Outsourcing Awards 2015, wręczono prestiżowe nagrody dla firm i miast szczególnie zaangażowanych w rozwój branży outsourcingowej w Europie. Miasto Rzeszów otrzymało niezwykle prestiżową nagrodę główną w kategorii „Wschodząca Gwiazda Outsourcingu w Polsce”.

Kynolog w rzeszowskiej bibliotece

7 lutego 2015 r. czytelnicy rzeszowskiej biblioteki obejrzeli komedię Sławomira Mrożka. Za sprawą teatru Sceny przenieśli się w lata 60. ubiegłego wieku do siedziby Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Poniektórych, by poznać historię kynologa, jego przyjaciółki i tajemniczego jegomościa, zainteresowanego zakupem ptaszków lub piesków.

Studentka zarządzania lotnictwem (AM) w WSIiZ wygrała konkurs Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Alicja Gajewska, studentka Aviation Management w WSIiZ, zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Nagrodą za I miejsce zdobyte przez studentkę WSIiZ był udział w sympozjum ICAO w Montrealu w Kanadzie. Wygrana udowadnia, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie stwarza studentom i absolwentom świetne warunki do odnoszenia sukcesów!

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA

Prawie 40 szkół z 5 miast przystąpiło już do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uruchamianej przy WSPiA. Akademia ma na celu edukacja, podnoszenie świadomości prawnej oraz w zakresie bezpieczeństwa i rozwijanie zainteresowań tą tematyką. Akademia utworzona została we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszonych zostało ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych z 8 miast województwa podkarpackiego.

Uniwersytet Rzeszowski uczcił pamięć Stanisława Zająca

Uniwersytet Rzeszowski nadał imieniem Stanisława Zająca jedną z auli w budynku przy ul. Rejtana 16c. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy znajdującej się przed salą dokonała wdowa po wicemarszałka sejmu, senator Alicja Zając. W uroczystości upamiętniającej zasługi Stanisława Zająca wzięło udział wielu znamienitych gości. W ich gronie znaleźli się m.in. członkowie zarządu województwa Podkarpackiego, władze miasta Rzeszowa, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, radni województwa i miasta, społeczność akademicka a także członkowie rodziny Stanisława Zająca

Poznać język u źródła – studenci WSIiZ wrócili z kursu językowego w Chinach

9 studentów WSIiZ specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim wróciło z Chin. Przez ostatni semestr intensywnie uczyli się chińskiego w Anshan City, w prowincji Liaoning. - Program studiów na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim stwarza studentom możliwość wyjazdu na semestr do Chin w ramach bezpłatnej wymiany pomiędzy naszą uczelnią a jedną z chińskich uczelni partnerskich – mówi prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą WSIiZ.

Labiryntem niezwykłego talentu. Zdzisław Beksiński w oczach młodych artystów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie w ramach Klubu Czytelnika zatytułowane „Labiryntem niezwykłego talentu. Zdzisław Beksiński w oczach młodych artystów”. Spotkanie, które poprowadzi Barbara Komaniecka odbędzie się 10 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Filii nr 4, przy ul. Ofiar Katynia 15.

Ponad 1300 osób na Dniu Otwartym WSIiZ

Spotkanie z fotografem prezydenta, pokazy alpakoterapii, druku 3D, dronów i robotów, a także warsztaty, wizyta w nowym studiu telewizyjnym i konkursy z nagrodami! To tylko część atrakcji Dnia Otwartego WSIiZ połączonego z Dniem Otwartym Kół Naukowych i Organizacji Studenckich.

Uroczyste nadanie auli WSIiZ imienia profesora Jerzego Chłopeckiego

W rocznicę śmierci profesora Jerzego Chłopeckiego, prorektora WSIiZ, uczelnia upamiętniła osobę wybitnego socjologa i politologa. 23 stycznia odbyło się uroczyste nadanie auli WSIiZ imienia prof. Chłopeckiego. Goście, wśród nich rodzina i przyjaciele z kręgów nauki, obejrzeli film dokumentalny o profesorze „Czas panuje nad nami”, zrealizowany dzięki WSIiZ.

Studenci WSIiZ na I miejscu po pierwszym etapie konkursu Imagine Cup 2015

Studenci WSIiZ na I miejscu zakończyli pierwszy etap konkursu Imagine Cup 2015, organizowanego przez Microsoft. Szanse na zwycięstwo są duże, rok temu drużyna rzeszowskiej uczelni zwyciężyła w krajowym finale.

Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne zajęcia do kolejnej edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego

Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne zajęcia do kolejnej edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego prowadzonego przez WSIiZ. W poprzednich uczestniczyło ponad 500 uczniów klas 5 i 6. - W najnowszej edycji rozdamy ponad 120 indeksów. Nabór kończy się 1 lutego. Pierwsze zajęcia odbędą się 26 marca. Uczestnictwo jest bezpłatne. Formularz zapisów i szczegółowe informacje na temat programu zajęć w WSIiZ, harmonogramu i miejsca spotkań dostępne są na stronie www.uniwersytet-dzieciecy.pl – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Rzeszów - Rok 2015 Rokiem Jana Długosza

Włączając się w obchody Roku Jana Długosza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała stronę internetową dotyczącą jednego z wybitnych i ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego dzieła Jana Długosza „Historia polonica”. Egzemplarz tego dzieła, wydrukowany w Dobromilu, w oficynie Jana Szeligi w 1615 r., znajduje się w zbiorach bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Dzień Nowych Technologii w Rzeszowie

Zarządzanie projektami programistycznymi, techniczne aspekty wdrażania beaconów, tworzenie assetów graficznych do gier komputerowych i trendy technologii VoIO to tylko część zagadnień omówionych podczas Dnia Nowych Technologii, który odbył się 15 stycznia w WSIiZ. Uczelnia zaprosiła na warsztaty wysokiej klasy specjalistów. Byli to m.in. przedstawiciele Witchcraft Studios, Pilkington Automotive Poland, Sintra Consulting Poland, CI Games Team Rzeszów i Cisco Systems Poland.

Rzeszów ma już 661 lat!

18 stycznia 2015 r. w Filharmonii Podkarpackiej mieszkańcy licznie uczestniczyli w obchodach 661. lat lokacji Miasta oraz uroczystości nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Prezydent Tadeusz Ferenc wręczył z okazji rocznicy pamiątkowe medale ks. dr Ireneuszowi Folcikowi oraz Zygmuntowi Solarskiemu. Imprezie towarzyszył recital gitarowy Sebastiana Pecznika oraz koncert zespołu „Opus Absolutus”. Można było również obejrzeć wystawę „Z pracowni Wiesława Grzegorczyka” we foyer Filharmonii.

„Miłocin” – nowa filia Rzeszowskiego Domu Kultury

W lutym swoją działalność rozpocznie nowa placówka Rzeszowskiego Domu Kultury – filia „Miłocin”. W jej ofercie znajdzie się zimowy wypoczynek dla dzieci oraz bogata propozycja zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.Filia „Miłocin” stanie się szesnastą placówką Rzeszowskiego Domu Kultury. Oferowane przez nowy dom kultury zajęcia artystyczne i rekreacyjno-sportowe odbywać będą się w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Miłocińskiej 75. Funkcję kierownika placówki będzie sprawował Marcin Dziedzic – obecny kierownik filii „Słocina”, a także otwartej w ubiegłym roku nowej filii „Zalesie”.

Licealiści zorganizowali grę miejską w Rzeszowie

15 stycznia 2015 r. młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie zorganizowała „Rzeszowską Grę Miejską” w ramach projektu „Młodzież (dla) Miasta” Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Celem gry było zaangażowanie młodych mieszkańców Rzeszowa w życie kulturalne miasta. Impreza odbyła się w pięciu instytucjach kultury znanych z ciekawej oferty kulturalnej.

Studenci WSIiZ zdobyli 2 miejsce w III edycji ogólnopolskiego maratonu programistycznego Microsoft

Studenci WSIiZ zdobyli 2 miejsce w III edycji ogólnopolskiego maratonu programistycznego Microsoft. W prestiżowym konkursie IT startowało 98 drużyn z uczelni z całej Polski. „24 godziny kodowania, 98 drużyn, 0 godzin snu – to NOC ZOMBIE!! – tak maraton firmują organizatorzy. Konkurs odbywał się w dniach 12-13 grudnia 2014 roku, ale dopiero teraz rozstrzygnięta została dogrywka, która wyłoniła najlepsze zespoły. Rozgrywki były organizowane równolegle w 7 miastach w całym kraju.

Jadwiga Kupiszewska w rzeszowskiej bibliotece

12 stycznia 2015 r. w rzeszowskiej bibliotece odbył się wieczór autorski Jadwigi Kupiszewskiej. Ponad 50 słuchaczy szczelnie wypełniło czytelnię najczęściej odwiedzanej wypożyczalni w Rzeszowie, by porozmawiać z autorką i posłuchać jej wierszy. Rzeszowianie słuchali ciekawej deklamacji znanych utworów „Co mówią ulice Rzeszowa”, „Moja Bernardyńska”, „W prześwicie wieżowców”, „Karnawałowy Olimp”, „Nie rozbieraj tęczy”.

Blisko 300 wolontariuszy kwestowało w Rzeszowie

11 stycznia 2015 r. odbył się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Rzeszowie słuchano folku, punk-rocka, reggae i bluesa, na rynku zagrał zespół Brathanki, Kobranocka, Pani K., Inity Sounds i Blues Perspective. Pieniądze zbierano, m.in. w klubie studenckim i w trzech największych galeriach handlowych w mieście.

W środę w całej Polsce odbędzie się II Etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw w Polsce przystąpi do II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W najbliższą środę 14 stycznia napiszą test składający się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest już po raz szósty przez WSPiA Rzeszów-Przemyśl i Podkarpackiego Kuratora Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości. Olimpiada jest dofinansowywana przez Ministra Edukacji Narodowej, jako olimpiada interdyscyplinarna.

Rob Tognoni zagrał dla WOŚP-u w Rzeszowie

10 stycznia 2015 r. w Studenckim Klubie Pod Palmą w Rzeszowie odbył się koncert gitarzysty blues-rocka Roba Tognoni, zorganizowany w ramach zbiórki pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy wsparciu Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Za dowolną wpłatę do puszki WOŚP-u Rzeszowianie mogli posłuchad znanego wokalisty, regularnie koncertującego na prestiżowych festiwalach bluesowych na świecie

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie

11 stycznia 2015 r. odbędzie się 23. Finał WOŚP dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

CH Plaza Rzeszów zagra na rzecz WOŚP

Warsztaty rzeźbiarskie „Aniołek dla WOŚP”, licytacja wykonanych przez dzieci aniołków oraz specjalny program przygotowany przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to główne atrakcje 23. finału WOŚP w rzeszowskiej Plazie. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 11 stycznia 2015 r. Początek o godzinie 12 w atrium CH Plaza Rzeszów.

Rzeszowski Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2015 r. Rzeszowianie uczestniczyli w III. edycji „Orszaku Trzech Króli” pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby. Organizatorami rzeszowskiego Orszaku, w tym roku pod hasłem „Pokój, Radość, Rodzina!”, byli Urząd Miasta Rzeszowa oraz Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”. W marszu wzięło udział blisko 1200 artystów, którym towarzyszyło ok. 20 tys. mieszkańców.

Kryształowa Cegła 2014 dla Rzeszowa

Gmina Miasto Rzeszów w Konkursie DOM 2014 o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy UE w kategorii Przestrzenie publiczne zdobyła wyróżnienie za inwestycję: ciąg pieszy od ul. Rejtana w kierunku ul. gen. Kustronia w Rzeszowie.

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie

11 stycznia 2015 odbędzie się 23. Finał WOŚP dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Sylwester 2014 na rynku w Rzeszowie

Jak co roku Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania sylwestra na rzeszowskim Rynku. Zabawę rozpoczynamy o godzinie 21.00. Na scenie pojawią się zespół Guitar Force, My Bike oraz gwiazda wieczoru BRODKA. O północy, w blasku fajerwerków, wspólnie z Prezydentem Miasta Rzeszowa Tadeuszem Ferencem przywitamy Nowy Rok.

"Wigilia jak sto lat temu - Tradycje Podkarpacia" - relacja

Teatr alternatywny, żywa szopka, koncert Centrum Sztuki Wokalnej, orszak Św. Mikołaja - to wszystko można było zobaczyć podczas piątkowej, wspólnej, miejskiej Wigilii połączonej z I Świątecznym Kiermaszem Regionalnym. Tuz obok Ratusza ustawiono dwuczęściowy namiot. W jednym prezentowane byływyroby rękodzielnicze, w drugim - wędliny, miód, słodycze i pieczywo. Znalazło się także miejsce dla Ukraińskiej Chaty, gdzie można było spróbować tradycyjnych, wschodnich, świątecznych potraw. Samotni i ubodzy mogli liczyć na ciepłe, świąteczne posiłki przygotowane przez Stowarzyszenie Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej.

Ponad 200 innowacyjnych i praktycznych prac dyplomowych studentów WSIiZ zgłoszonych do konkursu uczelni!

WSIiZ rozstrzygnęła III edycję konkursu na najlepsze prace dyplomowe. Laureaci stworzyli praktyczne projekty, które z powodzeniem są lub będą wykorzystywane w gospodarce i dydaktyce. To m.in. monitoring lotu samolotu bezzałogowego i wirtualny spacer w kosmosie.

Trwa plebiscyt na najpiękniej świątecznie oświetlone miasto w Polsce

Trwa szósta edycja plebiscytu na najpiękniej świątecznie oświetlone miasto w Polsce „Świeć Się z ENERGĄ”. Na Podkarpaciu Rzeszów prowadzi przed Dębicą i Przemyślem w wojewódzkim etapie konkursu - głosowanie w tej części zabawy trwa do 30 grudnia 2014 r. Każdy kto chce zrobić sobie dodatkowy prezent, może wygrać atrakcyjne nagrody w indywidualnym konkursie fotograficznym. Wystarczy przesłać świąteczne zdjęcia i głosować na www.SwiecSie.pl.

Występ amatorskiego chóru „Odrodzenie” z Iwano-Frankiwska w Rzeszowie

19 i 20 grudnia 2014 roku, podczas Wigilii na Rynku w Rzeszowie oraz w kościele farnym wystąpi dla mieszkańców miasta 20-osobowy chór „Odrodzenie” z Iwano-Frankiwska na Ukrainie. Chór zaprezentuje piękne ukraińskie kolędy i pastorałki oraz świąteczne przyśpiewki.

USA chce współpracować z Polską w dziedzinie innowacji!

WSIiZ powołała 3 nowe jednostki, by pomagać studentom i przyszłym przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy. Wsparcie działań zaoferował prof. Piotr Moncarz ze Stanford University w Dolinie Krzemowej i Ellen Germain, Konsul Generalna USA, którzy 10 grudnia gościli w WSIiZ.

Maraton Pisania Listów w WSPiA

Ukraiński reżyser aresztowany przez rosyjskie służby, chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty oraz kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej do tylko kilka przykładów spraw, w których obronie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Maraton odbył się w ostatni weekend 6 i 7 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

Rzeszowski Gussel odnosi podwójny sukces w Grecji

Zespół Tańca Brzucha Gussel z Rzeszowskiego Domu Kultury odniósł podwójny sukces podczas międzynarodowego Oriental Passion Festival w Atenach. W konkursie wzięły udział najlepsze reprezentacje taneczne z całego świata wykonujące taniec orientalny m.in. z USA, Rosji, Korei Południowej, Kanady, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Finlandii i Bułgarii.

Studentka WSIiZ wygrała konkurs Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Alicja Gajewska, studentka II roku Aviation Management w WSIiZ, zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego(ICAO). Wygrana to udział w sympozjum ICAO w Kanadzie. W ramach konkursu studentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawiła 2 referaty na temat organizacji modelowego spotkania biznesowego oraz wyzwań stojących przed przemysłem lotniczym. Przesłane przez nią opracowania, CV i list motywacyjny okazały się najlepsze spośród kandydatów.

Rzeszowski EKONOMIK w koszyckim ratuszu

20 listopada 2014 roku w Koszyckim Ratuszu odbyło się spotkanie Burmistrza miasta - Richarda Rašiego z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie oraz Obchodnej Akademii – partnerskiej szkoły z Koszyc. W spotkaniu uczestniczyli: Grażyna Sabik - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i Peter Ivan – dyrektor Obchodnej Akademii w Koszycach.

Rzeszów - Blisko 300 młodych naukowców zaprezentowało swoje wynalazki podczas IT Academic Day

Około 300 młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało swoje pomysły, wynalazki i ich prototypy podczas IT Academic Day, zorganizowanego po raz kolejny przez WSIiZ dla pasjonatów nowych technologii IT.Podczas IT Academic Day ambitni, kreatywni i pomysłowi pasjonaci nowych technologii zaprezentowali swoje osiągnięcia i przyszłe projekty, które z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnym przemyśle, jaki stał się domeną ludzi młodych.

IV Kongres Innowacyjnego Marketingu w samorządach

Czy samorząd potrzebuje promocji? Dokąd zmierza marketing miejsc i jaka będzie jego przyszłość? Dyskusję na ten temat podjęli uczestnicy IV Kongresu Innowacyjnego Marketingu w Samorządach.

Nabór zgłoszeń do udziału w koncercie Wielkiej Orkiestry Świątejcznej Pomocy 2015 w Rzeszowie

Urząd Miasta Rzeszowa oraz Estrada Rzeszowska zapraszają wszystkie utalentowane grupy artystyczne, zespoły muzyczne oraz solistów i solistki do zgłaszania chęci wzięcia udziału w koncercie na rzeszowskim Rynu podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

45-lecie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny"

Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym, w którym Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny" obchodzi 45-lecie swojej działalności. Zespół był obecny na wielu festiwalach folklorystycznych, przeglądach i koncertach w kraju i za granicą, na których swoim tańcem oraz śpiewem promował kulturę i tradycję Polską. Bardzo często uczestniczył w koncertach charytatywnych zbierając fundusze dla potrzebujących. W skład Zespołu wchodzą głównie studenci.

Koncert Chóru z partnerskiego miasta Nyíregyháza (Węgry) w kościele farnym w Rzeszowie

W sobotę 8 listopada 2014 r. w Kościele Farnym pw. św. Stanisława i Wojciecha w Rzeszowie wystąpił Chór Lengyel-Magyar Dalárda z partnerskiego miasta Nyíregyháza. Koncert zorganizowany został w ramach współpracy partnerskiej Rzeszowa i Nyíregyházy (Węgry).

„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza młodzież szkół gimnazjalnych na prelekcję dr Elżbiety Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2014 r. o godz. 9.00 w Filii nr 6, ul. Podwisłocze 6.

Ogólnopolska premiera klipu do utworu „Pąki Róż” w wykonaniu Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

11 listopada 2014 r. w dniu Narodowego Święta Niepodległości odbyła się ogólnopolska premiera klipu do utworu „Pąki Róż” w wykonaniu Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Gmina Rzeszów drugą wśród Złotej Setki Gmin Podkarpacia

Rzeszów zajął drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej rankingu gmin miejskich na podkarpaciu. Ogłoszono wyniki już siódmej edycji rankingu „Złota Setka Gmin Podkarpacia”. Zwycięzcami rankingu zostały miasta, które mają największy potencjał rozwoju – twierdzą organizatorzy. Na pierwszym miejscu tegorocznego zestawienia znalazło się Krosno.

Sukces Kadry Narodowej Polski Wushu w 6. Mistrzostwach Świata Wushu Tradycyjnego. Medalowe starty zawodniczek z Rzeszowa

Zakończyły się 6. Mistrzostwa Świata Wushu Tradycyjnego w Chizhou w Chinach, trwające od 23 do 29 października. Organizatorami mistrzostw były IWUF (International Wushu Federation) i Chińska Federacja Wushu.Zawody odbyły się w niezwykłej scenerii u podnóża pięknej góry Jiuha i bezpośrednim sąsiedztwie 99 metrowego posągu Ksitigarbha Bodhisattvy, w pobliżu pasma gór Jiu Ha Shan, gdzie na obszarze 100 km kwadratowych znajduje się 99 szczytów górskich. W tym wyjątkowym miejscu przez lata zbudowano dziesiątki świątyń buddyjskich i taoistycznych

Rzeszów- „100. rocznica utworzenia I. Brygady Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „100. rocznica utworzenia I. Brygady Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego”. Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 listopada 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!

Rzeszowski zespół „Karpaty” na obchodach XXIII Dni Polskich w Austrii

Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” związany z Rzeszowskim Domem Kultury uświetnił swoim występem uroczystość zakończenia XXIII Dni Polskich w Austrii. Obchody trwały od 13 września do 18 października 2014 roku. Ich organizatorem było „Forum Polonii” czyli Wspólnota Organizacji Polskich na terenie Austrii. Na bogaty program obchodów składało się kilkadziesiąt odrębnych wydarzeń kulturalnych.

„Książka w obiektywie czytelnika” - konkurs w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjum do udziału w konkursie fotograficznym „Książka w obiektywie czytelnika”. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia, na którym znajdzie się książka. Przesyłane zdjęcia mogą być wykonane dowolnie, np. jako sleeveface (wykorzystujące elementy okładki książki), portretowe, w przestrzeni miejskiej, różnych sytuacjach: w szkole, pijąc herbatę lub kawę, czytając do poduszki lub jeszcze inne. Mile widziane będą również fotografie wykonane w bibliotece.

Pomnik Jana Pakosławica w Rzeszowie odsłonięty

Pomnik Jana Pakosławica, rycerza i dyplomaty, pierwszego właściciela Rzeszowa, stanął 26.10.2014 na skwerze w rejonie al. Pod Kasztanami, nieopodal Zamku Lubomirskich oraz gmachu Narodowego Funduszu Zdrowia.

109 klas patronackich ze szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło współpracę z WSIiZ

109 klas z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia otrzymało status „klasy patronackiej WSIiZ”. Dyrektorzy placówek podpisali z uczelnią umowy o współpracy. Uczniowie zyskają szersze możliwości rozwoju i nauki, m.in. w nowoczesnych laboratoriach WSIiZ.

Rzeszów- Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwaga Nadwaga III”

W tym roku po raz trzeci ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwaga Nadwaga III”. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej właściwych nawyków żywieniowych, które są jedyną skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości.

Nagrody dla siatkarzy w Rzeszowie

Przed sobotnim meczem Asseco Resovii z BBTS-em Bielsko-Biała zawodnicy klubu Asseco Resovia, którzy uczestniczyli w siatkarskich Mistrzostwach Świata otrzymali od Prezydenta Miasta Rzeszowa pamiątkowe puchary. Wręczenie nagród odbyło się w towarzystwie pucharu za mistrzostwo świata.

Grigorij Laguta zwycięzcą XXX Memoriału im. Eugeniusz Nazimka w Rzeszowie

Zwycięstwem Grigorija Laguty zakończył się piątkowy, jubileuszowy, XXX Memoriał Eugeniusza Nazimka. Zawody odbyły się pod honorom patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Rosjanin zdecydowanie wygrał turniej zasadniczy, gromadząc po pięciu seriach startów komplet punktów. Dysponujący bardzo szybkimi motocyklami Laguta, w pokonanym polu pozostawił drugiego po turnieju zasadniczym Adriana Miedzińskiego, który zdobył 14 punktów.

Wakacje z rzeźbami w Rzeszowie dobiegły końca

Na ogłoszony w sierpniu br. konkurs fotograficzny „Wakacje z rzeźbami prof. Mariana Koniecznego” wpłynęło 67 prac. Do ścisłego finału komisja zakwalifikowała 10 najbardziej oryginalnych zdjęć spełniających kryteria regulaminu. Konkurs skierowany był do miłośników fotografii, którzy chcieli wykazać się pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Warunkiem udziału w konkursie organizowanym przez PGE Obrót S.A. i miasto Zamość było sfotografowanie się z jednym z pomników profesora Koniecznego w tle.

Rzeszów - Wystawa zorganizowana w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zorganizowaną w 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza „Czym jest poezja, która nie ocala Narodów ani ludzi?” Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 października 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Mistrzowie Świata z wizytą w rzeszowskimRatuszu

W czwartkowe południe Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc spotkał się w rzeszowskim Ratuszu z pięcioma złotymi medalistami Mistrzostw Świata w siatkówce. Mistrzowie Świata: Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski oraz Krzysztof Ignaczak przybyli w towarzystwie brązowego medalisty Mistrzostw - Jochena Schoepsa oraz kolegów z drużyny Asseco Resovii Rzeszów: Paula Lotmana i Nikołaja Penczewa.

Nocne spotkania z nauką na Politechnice Rzeszowskiej.

3 października odbędzie się inauguracja roku akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Z tej okazji uczelnia otworzy Laboratoria dla zwiedzających.

Gra Miejska „Rzeszowskimi uliczkami”

19 września uczniowie rzeszowskich szkół rywalizowali w grze miejskiej „Rzeszowskimi uliczkami”, zorganizowanej przez pracowników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Do rywalizacji przystąpiło 11 zespołów liczących po 5 zawodników wraz z opiekunem. Zadaniem uczestników było pokonanie trasy, na której znajdowało się 11 punktów gry, gdzie czekali na nich agenci z zadaniami. Ci z kolei po usłyszeniu prawidłowego hasła podawali uczestnikom koperty ze wskazówkami dotyczącymi punktów kontaktowych.

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Buffalo dla uczniów rzeszowskich gimnazjów

W ubiegłym roku szkolnym odbył się konkurs wiedzy o naszym partnerskim mieście Buffalo dla uczniów rzeszowskich gimnazjów. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Miast Partnerskich Buffalo-Rzeszów w Buffalo (BRSC, Inc.) i polegał na napisaniu pracy w języku angielskim na wybrany temat dotyczący przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości miasta. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o naszym partnerskim mieście wśród rzeszowskiej młodzieży.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Sybiraków w Rzeszowie

W Parku Sybiraków na osiedlu Gen. Andersa w Rzeszowie odsłonięty został Pomnik Sybiraków. Odlany z brązu, prawie 3-metrowy Pomnik autorstwa Jakuba Atamana, wykonany został przez krakowskiego rzeźbiarza Michała Batkiewicza. Przedstawia on idącego pod wiatr człowieka, po kolana brnącego w śniegu, który zostawia za sobą ślady na których znajdują się nazwy miejscowości. Miejsca zsyłek Polaków, miejsca śmierci i męczeństwa - Kołyma, Omsk, Archangielsk, Swierdłowsk, Irkuck i wiele innych. Odsłonięcie Pomnika poprzedziła msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Krakowskiej 18.

Tydzień Polskiej Kultury i Biznesu w Gainesville na Florydzie

W dniach 3-8 września 2014 r. w Gainesville na Florydzie zorganizowany został Tydzień Polskiej Kultury i Biznesu, w ramach którego odbył się cykl spotkań, promujących osiągnięcia nowoczesnej Polski, Rzeszowa i Podkarpacia. Tydzień Polskiej Kultury i Biznesu był inicjatywą Burmistrza Gainesville Pana Ed Braddy i efektem jego oficjalnej wizyty w Rzeszowie w październiku 2013 r. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach realizowanego od ubiegłego roku Programu Partnerskiego Gainesville – Rzeszów. Gościem honorowym wydarzenia był Ambasador RP w Waszyngtonie Pan Ryszard Schnepf, który wspólnie z delegacją z Rzeszowa wziął udział w uroczystej sesji Rady Miasta Gainesville oraz w licznych spotkaniach, mających na celu rozwój kontaktów gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy Gainesville i Rzeszowem. W specjalnej kolacji inaugurującej Tydzień Polski w Gainesville uczestniczył przedstawiciel Gubernatora Stanu Floryda oraz liczni reprezentanci kulturalnego i biznesowego środowiska Gainesville.

Woda – serce społeczności w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa „Woda – serce społeczności”. Ekspozycję można zwiedzać od 9 do 30 września 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.Wstęp wolny!
stat4u