SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podkarpackie

Rzeszowska "Solidarność" pisze do parlamentarzystów

Rzeszowska „Solidarność” skierowała podziękowania do parlamentarzystów, którzy zaangażowani byli ws. przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. W liście skierowanym do posłów związkowcy wskazują powody, dla których "Solidarność" wspiera ofertę konsorcjum PZL Mielec/Sikorsky Aircraft Corporation dotyczącą śmigłowca S-70 i Black Hawk.

Nasz region zasługuje na swojego reprezentanta w Sejmie-wywiad z Dorotą Łukaszyk

Główne cele i priorytety jakie postawiłam sobie do realizacji to wsparcie dla tworzenia zintegrowanej polityki w sferze turystycznej i sportowej zmierzające do faktycznego rozwoju regionu bardzo atrakcyjnego turystycznie - z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu Krosno - rozmawiał Andrzej Ficek

Piąta edycja Warsztatów Biznesowych

Praca nad biznesplanem, spotkania z ludźmi biznesu, nowoczesne metody nauczania, sesje mentorskie, nowy udoskonalony program i ciekawsze zajęcia – m.in. z tego skorzystają uczestnicy tegorocznej edycji Warsztatów Biznesowych. Rekrutacja trwa do 31 października, a zajęcia rozpoczną się już w połowie listopada.

Tydzień Amerykańskiej Kultury i Biznesu w Rzeszowie

W dniach 4-11 października 2015 roku w Rzeszowie, w ramach współpracy z miastami partnerskimi z USA, Buffalo, ze stanu Nowy Jork i Gainesville, ze stanu Floryda zorganizowany został Tydzień Amerykańskiej Kultury i Biznesu.

Srebro dla Oksany Kostoń–Vailo z Zespołu Tańca Brzucha Gussel

Oksana Kostoń-Vailo z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła srebrny medal podczas międzynarodowego festiwalu „Pressburg Dance Fest” na Słowacji. Solowy sukces tancerki to kolejne osiągnięcie Zespołu Tańca Brzucha Gussel, który doczeka się wkrótce rozszerzenia za sprawą nowo powstającej grupy dziecięcej Mini Gussel.

Sukcesy tancerzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie

W dniach 1 – 4 października 2015 r. na Gibraltarze odbywały się Mistrzostwa Europy Show Dance, w których uczestniczyły zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.

Nowoczesne rozwiązania w WiMBP w Rzeszowie: digitalizacja płyt winylowych oraz „udźwiękowione” katalogi online

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prowadzi prace związane z digitalizacją dokumentów dźwiękowych zapisanych na płytach winylowych i kasetach magnetofonowych przechowywanych w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Żeromskiego 2.

Rzeszowskie Karty Miejskie jako karty czytelnika Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie informuje przyszłych i obecnych użytkowników, że imienne Rzeszowskie Karty Miejskie, będące nośnikami elektronicznych biletów komunikacji miejskiej, mogą być stosowane w systemie bibliotecznym jako karty czytelnika. Do obsługi czytelników w bibliotekach służyć będzie kod kreskowy zamieszczony na karcie.

XV Dzień Papieski w Rzeszowie

Idea Dni Papieskich narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Inauguracja nowego roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Już po raz 65 zainaugurowany zostanie nowy rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Tegoroczna Inauguracja otwiera obchody Jubileuszu 65-lecia Uczelni. Uroczystość odbędzie się 2 października 2015 r. (piątek) o godzinie 11.00 w Regionalnym Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnym i Biblioteczno – Administracyjnym (al. Powstańców Warszawy 12) w Sali V-1. Wykład inauguracyjny pt. "Wyładowania atmosferyczne w nauce i technice" wygłosi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz. Podczas Inauguracji przekazany zostanie uczelni nowy sztandar, ufundowany przez Fundację Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.

Bowling „bez wzroku” w Rzeszowie

Rzeszowska kręgielnia Kula Bowling & Club gościła 70 zawodników z 14 klubów zrzeszających osoby z niepełnosprawnością wzroku z całej Polski, startujących w Ogólnopolskim Turnieju Osób Niewidomych i Słabowidzących w Bowlingu o „Puchar Podkarpacia”.

Najwyższe nagrody dla uczennic Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Alicja Rega oraz Ania Dąbrowska, reprezentowały Rzeszów i Polskę podczas XX Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej - „Razem we Wspólnej Europie” w Monachium. Konkurs trwał 2 dni, a wokaliści z Polski obowiązkowo musieli wykonać utwór w języku niemieckim, natomiast wokaliści z Niemiec – w języku polskim.Uczennice Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pracujące pod kierunkiem Anny Czenczek, wyśpiewały dwie najwyższe nagrody.

Rzeszów stara się o odzyskanie zamku

Jednym z najatrakcyjniejszych zabytków Rzeszowa jest Zamek Lubomirskich. Dostojnie góruje nad centralną częścią miasta, zachęca do zwiedzania, choć jego przeznaczenie jest zupełnie inne. Przez prawie dwa wieki był siedzibą sądów, a niewiele krócej również więzienia.

Rzeszowska biblioteka wydała nową książkę o Rzeszowie

20 września 2015 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, odbyła się promocja książki „Silva rerum resoviensium”. Najnowsza publikacja zawiera fragmenty skanów prasy z XIX i XX w., zwierające interesujące szczegóły z życia mieszkańców Rzeszowa oraz informacje z kraju i ze świata. To kolejny ciekawy projekt biblioteki, która we wrześniu włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

Naukowcy z całego świata będą obradować w WSPiA

Kilkudziesięciu ekspertów z zakresu prawa karnego z całego świata weźmie udział w czterodniowej konferencji na temat „Potrzeba reformy prawnokarnej”. Dyskusja zorganizowana zostanie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas dyskusji swoje referaty wygłoszą naukowcy z Japonii, Turcji, Niemiec i Polski. Organizatorem konferencji są Katedry Prawa Karnego WSPiA oraz UJ.

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty pierwszy w Bułgarii

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty z Rzeszowskiego Domu Kultury zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Gwiazdozbiory w Nessebarze”. Grupa świętuje swój obecny sukces i ogłasza nabór do zespołu.

Otwarcie nowego kompleksu oświatowego przy ul. Bł. Karoliny w Rzeszowie

1 września Zespół Szkół Nr 7 przy ul. Bł. Karoliny w Rzeszowie został oficjalnie oddany do użytku. Szkoła dla 700 uczniów kosztowała miasto ponad 32,5 mln zł.

Trwa konkurs "Video-Fon" w ramach Breakout Days 2015

W pierwszy weekend października (1-3.10) w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Breakout Days. Festiwalu, który został stworzony ku pamięci Tadeusza Nalepy i jego twórczości.

Inwestorzy z Chin z wizytą w Rzeszowie

W dniu 13.08.2015 r. w rzeszowskim Ratuszu odbyło się spotkanie z delegacją chińską z miasta Tianjin zainteresowaną współpracą z regionem podkarpackim. Chińskich inwestorów reprezentował przedstawiciel firmy Vision Enterprise Management Co. Ltd, Pan Chen Lei i Pani Han Yanan oraz władze Wschodniego Klastra Inwestycyjno – Eksportowego Carpathia Business w Rzeszowie.

Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej na zawodach modeli samolotów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zajęli trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach zdalnie sterowanych samolotów udźwigowych Air Cargo Challenge, które były rozgrywane w Stuttgarcie w dniach 7 - 10 sierpnia 2015 r.

Europejskie Dni Dziedzictwa i Kultura od Kuchni w Muzeum Dobranocek

W dniach 12, 19 i 26 września 2015 roku (soboty) w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tytuł tegorocznej imprezy to Utracone dziedzictwo. 12 września 2015 roku (o godz. 11.00, 14.00 i 16.00) zapraszamy do muzeum na seanse popularnych dobranocek, które zaprezentujemy na kultowym rzutniku „Ania”. Pokazy bajkowych przeźroczy zaadresowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi aby zachęcić rodziców oraz opiekunów do aktywnego udziału – głośnego czytania.

WiMBP w Rzeszowie zaprasza do udziału w projekcie „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od 2014 r. prowadzi projekt „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”. Jego celem jest digitalizacja i udostępnienie online pamiątek rodzinnych przekazywanych przez mieszkańców Rzeszowa i województwa podkarpackiego.

Podkarpacie potrzebuje spójnej kampanii promocyjnej

Wywiad z Alicją Wosik – Prezesem Zarządu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - rozmawiał Łukasz Kleska

Rozszerzenie oferty szkoleniowej Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej przeszedł z wynikiem pozytywnym audyt certyfikacyjny dotyczący rozszerzenia oferty szkoleniowej o szkolenia śmigłowcowe. Rozszerzenie Certyfikatu Organizacji Szkoleniowej ATO o szkolenia śmigłowcowe zostało przeprowadzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Ukraina: tak blisko i tak daleko w Rzeszowie

Ukraina widziana oczami polskich fotografików to główny temat wystawy fotograficznej „Ukraina: tak blisko i tak daleko”. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 lipca 2015 r. w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie. Fotografie będzie można oglądać do 14 sierpnia.

Wodny Plac Zabaw to doskonała rekreacja wodna. Opinia Witolda Walawendera

Rzeszów planuje wybudować kolejną fontannę w parku im. Szafera, przy ul. Paderewskiego. Ogród miejski im. „Solidarności”, przy ul. Dąbrowskiego, odzyska dawny staw. Trwa budowa fontanny i strumienia w Parku Papieskim, na który głosowali mieszkańcy w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem Rzeszowianie szukający ochłody kierują się w stronę placu przy Alei Lubomirskich, na darmowy rzeszowski aquapark. Wkrótce miasto czeka kolejna fala upałów. Czy Rzeszów doczeka się wodnych atrakcji z prawdziwego zdarzenia? Czy będą bezpłatne?

W Rzeszowie powstanie międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych

Firma Deloitte otwiera w Rzeszowie międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych dla oddziałów Deloitte zlokalizowanych w regionie Europy Środkowej. Centrum będzie świadczyło usługi wewnętrzne związane m.in. z księgowością, obsługą IT, administracją i zarządzaniem ryzykiem dla oddziałów Deloitte z 18 krajów

Graduacja Absolwentów studiów magisterskich w WSPiA w Rzeszowie

Prawie 300 absolwentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji już w najbliższą sobotę 25 lipca odbierze dyplomy ukończenia studiów. W tym roku będzie to wyjątkowa Graduacja. Oprócz absolwentów kierunku „prawo” i „administracja” dyplomy ukończenia studiów odbiorą pierwsi magistrowie „bezpieczeństwa wewnętrznego” w WSPiA.

Bolid z Rzeszowa wystartował na Silverstone

Połączyła ich pasja do motoryzacji, zbudowali wyścigowy pojazd i zadebiutowali na słynnym torze Silverstone – a to wszystko w ramach studenckiego projektu Formula Student.

Rzeszów - "Nie daj się oszukać - sprawdź paragon” – startuje kolejna odsłona akcji!

Izba Skarbowa w Rzeszowie w ramach prowadzonej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej resortu finansów „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" zachęca kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych.

Czy warto studiować filozofię? Opinia prof. Przemysława Paczkowskiego

Instytut Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego ogłosił kolejny nabór na studia doktoranckie – to już druga rekrutacja. Kandydaci mogą składać podania do 21 września 2015 r. Tymczasem od lutego br. w Rzeszowie kształci się już kilkunastu doktorantów. Czy warto studiować filozofię?

Rzeszowski Gussel najlepszy w Europie Wschodniej

Zespół Tańca Brzucha Gussel z Rzeszowskiego Domu Kultury odniósł kolejny i największy do tej pory sukces zdobywając dwa złote medale podczas IV Międzynarodowych Mistrzostw Europy Wschodniej w Tańcu Orientalnym. W zawodach wzięło udział ponad dwustu uczestników z Europy Wschodniej

Rzeszów - Stop samowoli urzędniczej!

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Rzeszowie nałożył na Zakłady Magnezytowe Ropczyce podatek w kwocie 6,24 mln złotych od strat, jakie poniosła ta spółka w latach 2009 i 2010 w związku z tzw. opcjami. Członkowie "Solidarności" i pracownicy Zakładów Magnezytowych Ropczyce wspomagani przez związkowców z innych zakładów pracy naszego regionu pikietowali w piątek 10 lipca przed siedzibą Izby Skarbowej w Rzeszowie. Protestujący domagali się umorzenia niesłusznie naliczonych podatków od strat na opcjach walutowych.

25-lecie Kursu Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej "Pomost International" w Rzeszowie

6 lipca 2015 r. rozpoczął się w Rzeszowie jubileuszowy XXV Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej Pomost International, organizowany corocznie w lipcu w ramach współpracy Rzeszowa z miastem partnerskim Buffalo w USA. Ze strony Buffalo Kurs organizowany jest przez Stowarzyszenie „Pomost International”, natomiast ze strony Rzeszowa tegoroczny Kurs został przygotowany przez Rzeszowski Dom Kultury.

Grupa rzeszowskich radnych chce parkingów wielopoziomowych w Rzeszowie

W Rzeszowie trwa obecnie ekspansja deweloperów na tereny najbardziej atrakcyjne dla miasta. Przy jednoczesnej zabudowie ogołoconych działek, pojawia się kwestia braku parkingów. W mieście brakuje planów zagospodarowania przestrzennego, przez co buduje się, gdzie się chce i jak się chce.

Warsztaty QR-kodów na Wschodzie Kultury w Rzeszowie

25 czerwca 2015 r. w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2015 – Wschód Kultury odbyły się warsztaty QR-kodów z prof. Andrzejem Głowackim z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i ASP w Krakowie.

W Rzeszowie otwarto strefę książki ukraińskiej

26 czerwca 2015 r. w ramach ogólnopolskiego festiwalu Europejski Stadion Kultury – Wschód Kultury 2015 r. rzeszowska biblioteka publiczna otworzyła w swojej filii strefę książki ukraińskiej. To dobra wiadomość dla rzeszowskich i ukraińskich czytelników. W uroczystym otwarciu uczestniczyli, m.in. Wasyl Pawluk – Konsul Generalny Ukrainy w Polsce, Ewelina Bryczek – Sekretarz Konsula Honorowego Ukrainy w Rzeszowie oraz Ewa Nowak-Koprowicz – Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

W Rzeszowie odbył się panel dyskusyjny „Tożsami – tacy sami?”

25 czerwca 2015 r. w Rzeszowie w ramach tegorocznego Wschodu Kultury odbył się panel dyskusyjny „Tożsami – tacy sami?” pod patronatem Konsula Honorowego Ukrainy Jerzego Krzanowskiego. W dyskusji udział wzięli Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich (Kraków); Andriy Permyakov – poeta, aktor, animator kultury (Równe, Ukraina) oraz Dorota Jaworska – dziennikarka, poetka, tłumaczka, członkini Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie (Kijów, Ukraina). Spotkanie poprowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Ojciec historii polskiej – 600. rocznica urodzin Jana Długosza”.

Ekspozycję można zwiedzać od 3 do 30 czerwca 2015 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. W 2015 r. mija 600. rocznica urodzin Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego.

Sukces uczennicy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Ania Dąbrowska, uczennica Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pracująca pod kierunkiem Anny Czenczek została laureatką 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Otrzymała także roczne stypendium w wysokości 2,4 tys. zł.

W Rzeszowie czekamy na powroty ludzi młodych

12 czerwca 2015 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się debata „Polityka regionalna UE i Polski 2014-2020: szanse i wyzwania na przykładzie Podkarpacia”. W rzeszowskiej uczelni dyskutowali Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel, europoseł Elżbieta Łukacijewska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prof. Jacek Szlachta. Jak ocenili szanse rozwoju Podkarpacia na kolejne lata?

Kolejny duży sukces zawodników KS „Nan Bei – Tygrys”

W dniach 6 - 7 czerwca 2015 r. w Warszawie odbył się XII Grand International Wushu Festival, podczas którego rozegrano XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu. Rzeszowski Klub Sportowy „Nan Bei – Tygrys” reprezentowało 8 zawodników: Ewa Solarz, Klaudia Walat – Kielar, Ewa Pawłowska, Renata Zięba, Elżbieta Proszak, Mateusz Baran, Tadeusz Mendakiewicz. Rzeszowską drużynę wsparła Jagoda Sieradzan z Polskiej Akademii Wushu Nan Bei Shen Long. Kierownictwo zespołu: Trener Robert Mrózek i sędzia wushu klasy I Radosław Tyszczuk

Rzeszowianka wystąpi na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2015!

Rzeszowianka Żaneta Łabudzka wystąpi podczas Koncertu SuperDebiuty na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2015. Tym samym artystka będzie walczyć o nagrodę imienia Anny Jantar i Opolską Karolinkę. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie Zespołowi Skaldowie, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Debiutanci zaprezentują największe hity Skaldów. Usłyszymy m.in. piosenki: Prześliczna wiolonczelistka, Cała jesteś w skowronkach czy Dopóki jesteś.

Zacieśnianie współpracy społeczności lokalnych w Rzeszowie

10 czerwca 2015 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Vesuvio zorganizowały spotkanie warsztatowe dla instytucji działających na rzecz podkarpackiej społeczności lokalnej. Celem spotkania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania było zacieśnienie współpracy pomiędzy różnymi jednostkami na terenie Rzeszowa.

Rzeszów atrakcyjny dla biznesu

W Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu, organizowanym przez miesięcznik „Forbes”, przyznano nagrody w trzech kategoriach: dla miast i miejscowości do 50 tys. mieszkańców, od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców, od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców oraz dla miast powyżej 300 tys. mieszkańców.

Rzeszowski Festiwal Gier Games Days Rzeszów

6 czerwca 2015 r. Rzeszowski Klub Gier Planszowych Avalon, Rzeszowski Klub Fantastyki RKF Nawigator oraz sklep z grami planszowymi Gamekeeper po raz trzeci zaprosili miłośników gier planszowych, karcianych i strategicznych na jedyny w Rzeszowie Festiwal Gier Games Days Rzeszów. Impreza odbyła się w Osiedlowym Klubie Kultury Gwarek na Osiedlu Kmity. Organizatorzy dwudniowego festiwalu (6-7 czerwca) przygotowali ponad 100 różnych gier planszowych i karcianych.

HACKATHON ODBYŁ SIĘ W RZESZOWIE

W dniach 29 - 30 maja 2015 r. w Kampusie głównym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie odbył się HACKATHON RZESZÓW - wydarzenie programistyczne, organizowane w wielu miejscach na świecie pod patronatem firmy Microsoft, a w Rzeszowie wspierany przez PrimeBit Studio sp. z.o.o., Cervi Robotics oraz Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Nowa biblioteka w Rzeszowie

2 czerwca 2015 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie otworzyła Punkt biblioteczny swojej Filii nr 9 w budynku przy ul. Dąbrowskiego 79a, w siedzibie Filii nr 11. Mieszkańcy Osiedla Dąbrowskiego zyskali kolejne miejsce do ciekawych spotkań.

Sekretem rzeszowskiej kremówki papieskiej jest krem

W niedzielne popołudnie rzeszowianie licznie zgromadzili się na ul. 3-go maja w ramach obchodów 95. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Tysiące mieszkańców po raz dziewiąty skosztowało przygotowaną specjalnie na tegoroczny jubileusz 95-metrową kremówkę papieską.

Rzeszów na trasie Lux Expressu

Rzeszów znalazł się w gronie trzech nowych miast, do których pojedzie Lux Express. Bilety na bezpośredni kurs do Warszawy są już dostępne w systemie sprzedaży na stronie www.luxexpress.eu. Pierwszy kurs nowymi autobusami DAF-Irizar z Warszawy do Rzeszowa jest planowany na 16 czerwca. Wyjątkiem będzie bezpośrednie połaczenie Warszawa-Kielce, które zostanie uruchomione 24 czerwca. Autobusy odjadą z rzeszowskiego „Wagabundy” przy Dworcu PKP do przystanku Metro Marymont w Warszawie 5 razy dziennie. Klientów mają przekonać atrakcyjne ceny i bardzo wysoki komfort podróży.

Rzeszów polecają turyści z całego świata – ranking Travellers' Choice

Rzeszów zajął wysoką, szóstą lokatę wśród miast najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, został doceniony przez turystów z całego świata. Stolica Podkarpacia znalazła się w pierwszej dziesiątce miast, które warto odwiedzić w Polsce w 2015 roku.

Wizyta w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”

Od 20 do 25 kwietnia 2015 roku trwała czwarta wizyta studyjna ukraińskich samorządowców w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną inicjatywą Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland. W realizację projektu zaangażowane są również samorządy członkowskie Związku Miast Polskich, w tym również Rzeszów. Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy w Kijowie.

Rzeszowskie XII Święto Paniagi w stylu retro

Tegoroczne Święto miało nieco inną formułę niż dotychczas. Główna scena zlokalizowana była na placu przed Narodowym Bankiem Polskim. Uroczystego otwarcia XII Święta Paniagi dokonał Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc - Każde miasto ma swoją ulicę, swój plac. Taką ulicą, którą się szczycimy w Rzeszowie, to ulica 3 Maja, ale też i Rynek. Za chwilę będziemy jeszcze przebudowywać tę ulicę, żeby była jeszcze piękniejsza. Życzę Wam wszystkim wspaniałej zabawy – powiedział Tadeusz Ferenc.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej w finale konkursu Airbus Fly Your Ideas 2015

Dwóch studentów 3 roku Pilotażu Samolotowego na Politechnice Rzeszowskiej zakwalifikowało się do finału największego konkursu studenckiego w branży lotniczej – Airbus Fly Your Ideas 2015. W tym etapie decydują głosy oddane na ich film

Medale Mistrzostw Polski dla rzeszowskich tancerek

W dniach 10-12 kwietnia 2015 r. odbyły się Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization Jazz Dance, Show Dance w Szczecinie. Młodzieżowy Dom Kultury i nasze miasto reprezentowały zespoły: Kornele i T-8. Jak co roku, rzeszowskie zespoły, osiągnęły bardzo dobre wyniki.

Wczoraj odbył się 8 Rzeszowski Półmaraton

W niedzielę 12 kwietnia 2015 r. uczestnicy tegorocznego półmaratonu pobiegli w stolicy Podkarpacia. Ciekawą atrakcją towarzyszącą zmaganiom Rzeszowian była Sztafeta Półmaratonu. W 8. Półmaratonie Rzeszowskim najszybciej pobiegł Kenijczyk Kimaiyo Hillary – 21-letni biegacz z Afryki, w 3 min. i 50 sek. pokonując dystans 21. kilometrów trasy wyznaczonej na terenie Rzeszowa. Miejsce drugie zajął Artur Kozłowski z Sieradza, a trzecie Ukrainiec Dmytro Łaszyn.

Międzynarodowy sukces grup tanecznych z Rzeszowskiego Domu Kultury

Dwie grupy taneczne z Rzeszowskiego Domu Kultury odniosły sukces podczas Festival Umenia Európa Spieva a Tancuje "Pižo a Penda", który odbył się w dniach 27-28 marca 2015 roku w słowackich miastach Humenne i Michalovce. Zespół Scena Tańca Alipsi działający w Rzeszowskim Domu Kultury filia "Biała" zdobył Grand Prix w kategorii "Taniec do lat 12".

Policja interweniuje tylko na wyraźną prośbę organizatorów rzeszowskich meczów

Na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej 4 kwietnia zagrały dwa rzeszowskie zespoły Stal Rzeszów i CWKS Resovia. Tradycją stały się zadymy prowokowane przez kibiców obu rzeszowskich Klubów. Co robi policja, aby zapewnić bezpieczeństwo?

Prezydent Miasta Rzeszowa nagrodził siatkarzy

3 kwietnia odbyło się w rzeszowskim Ratuszu spotkanie siatkarzy Asseco Resovii z władzami miasta. Prezydent Tadeusz Ferenc wręczył na ręce kapitana drużyny, Łukasza Perłowskiego, Puchar dla drużyny Asseco Resovia za zdobycie II miejsca w siatkarskiej Lidze Mistrzów.

Wystawa w Rzeszowie - „Tadeusz Kantor – artysta końca dwudziestego wieku”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Tadeusz Kantor – artysta końca dwudziestego wieku”. Ekspozycję można zwiedzać od 3 kwietnia do 5 maja 2015 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!

Około 17 rzeszowskich osiedli będzie mogło uzyskać dofinansowanie z RBO

Od 1 do 30 kwietnia br. przyjmowane są propozycje zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem Rzeszowianie mają do dyspozycji 7,5 mln. zł. Na jakie projekty zagłosują? W ubiegłym roku pieniądze z RBO zostały przeznaczone, m.in. na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, Carpatia Extreme Festival, Pakiet edukacyjno-zdrowotny dla emerytów i rencistów, pomoc dla dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi czy warsztaty fotograficzne. Duże kontrowersje wywołał Park Papieski. W 2014 r. wpłynęło aż 31 wniosków dotyczących tylko tej inwestycji, a ich autorami byli prezesi miejskich spółek komunalnych, chcący wybudować fontannę, strumień oraz scenę.

Fabryka e-biznesu z Rzeszowa w elitarnym gronie Google Partners Rising Stars

Otrzymując miejsce w projekcie Rising Stars, Fabryka e-biznesu znalazła się w elitarnym gronie zaledwie 30 polskich agencji interaktywnych, które zyskały możliwość uczestnictwa w dedykowanym programie coachingu biznesowego. Cykl zaawansowanych szkoleń, skoncentrowany jest przede wszystkim na opracowaniu i efektywnym wdrażaniu planu rozwoju firmy pod kątem kluczowych obszarów biznesowych programu partnerskiego Google.

Pierwsza płyta rzeszowskich bluesmanów „The Blues” Tymek Buczyoski & Andrzej Zając

Na płycie znajduje się dziesięd utworów, m.in. „Flying Fox”, „Drugster”, „20:52” czy „Winter Train”. Wszystkie kompozycje mają instrumentalny charakter. Muzycy grają w duecie, tworząc wyłącznie utwory w mocnym amerykaoskim stylu. Dotychczas można było ich posłuchad w Stalowej Woli na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, rzeszowskiej Kuźni, w pubie Pirates House w Sanoku czy na Festiwalu w Puławach. Tymek Buczyoski gra na gitarze, a Andrzej Zając na harmonijce ust

Studenci i absolwenci WSIiZ z firmy MobiTouch wygrali hackathon BrainCode Mobi

Studenci i absolwenci WSIiZ z firmy MobiTouch wygrali hackathon BrainCode Mobi przygotowany przez Grupę Allegro i najlepsze uczelnie w Polsce. II edycja konkursu odbywała się jednocześnie w 4 miastach: Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Firma MobiTouch startowała w zmaganiach w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie rywalizowało około 100 osób. Drużyna z MobiTouch, studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wygrali edycję krakowską! Pokonali ponad 20 drużyn z Polski południowo-wschodniej.

Rzeszów - O tym się mówi – w bibliotece!

21 marca 2015 r. w WiMBP w Rzeszowie odbyła się debata pt. „Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?” W dyskusji wzięło udział 20 osób, przedstawicieli instytucji publicznych, edukacyjnych, organizacji pozarządowych oraz osób znanych ze swojej działalności społecznej.Uczestnicy debaty wspólnie rozmawiali o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców Rzeszowa. Zdecydowali, że w najbliższych latach najistotniejsze będzie wzmacnianie kompetencji, takich jak: wiara we własne możliwości, kreatywność oraz otwartość na zmiany. Wśród ważnych społecznie kompetencji uczestnicy debaty wskazali: współpracę, odpowiedzialność, poczucie tożsamości lokalnej oraz chęć dokonywania zmian.

Tomasz Stańko Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa

Tomasz Stańko światowej sławy trębacz jazzowy odebrał 17.03.2015 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Uroczystą sesję Rady Miasta otworzył przewodniczący Rady Andrzej Dec.Stosowną uchwałę nadającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa Panu Tomaszowi Stańko Rada Miasta przyjęła 18.11.2014, kierując się potrzebą szczególnego uhonorowania ludzi, których działalność i osiągnięcia przynoszą zaszczyt naszemu miastu, a jego mieszkańcom uzasadnione poczucie dumy oraz w trosce o zachowanie w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń, zasług i dokonań wybitnych Rzeszowian – powiedział Andrzej Dec.

„Wezwali Go z dalekiego kraju… Wystawa wspomnieniowa o papieżu Polaku”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Wezwali Go z dalekiego kraju… Wystawa wspomnieniowa o papieżu Polaku”. Ekspozycję można zwiedzać od 9 marca do 9 kwietnia 2015 r. w Wypożyczalni Głównej, przy ul. Dąbrowskiego 33a, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do korzystania z serwisu E-biblioteka e-biblioteka.rzeszow.pl

Portal E-biblioteka – to serwis udostępniający e-usługi wprowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, takie jak: wirtualny doradca, e-czasopisma, wirtualny bookcrossing, multiwyszukiwarka, wirtualne spacery po bibliotece. Utworzony portal internetowy zapewnia dostęp online do nagrań muzycznych zdigitalizowanych w Bibliotece oraz do nagranych i wydanych audiobooków.

Nagrody dla Rzeszowa za oświetlenie inwestycji drogowych

Komisja Konkursowa Konkursu „Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2014 roku” i „Najlepsza inwestycja oświetleniowa 2014 roku” przyznała Urzędowi Miasta Rzeszowa I Nagrodę za oświetlenie drogowe wykonane w ramach rozbudowy Alei Rejtana i ulicy Lubelskiej oraz oświetlenie świąteczne miasta.

Podkarpackie przedsiębiorstwa mają coraz bardziej pozytywny wpływ na realizację polityki społecznej

11 marca br. w Rzeszowie odbyła się debata na temat społecznej odpowiedzialności biznesu, zorganizowana przez Fundację na rzecz nauki i edukacji Talenty. Debatę współorganizowały Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Instytut Rozwoju Personelu oraz Koło Popularyzacji Wiedzy Ubezpieczeniowej.

Targi na Podpromiu – najlepsze, największe na Podkarpaciu

Podkarpacie Targi Edukacyjne EduSalon wpisały się na stałe do imprez organizowanych na Podkarpaciu. Zaczynaliśmy dość nieśmiało, ponieważ nie byliśmy jeszcze znani. Obecnie, jeśli mówimy o targach edukacyjnych w Rzeszowie, każdy dobrze wie, jakie to targi i kto jest ich organizatorem. Pojawił się nawet skrót myślowy: a te targi na Podpromiu – najlepsze, największe na Podkarpaciu – mówi Marta Sowa-Kurasz – komisarz Podkarpackich Targów.

Studenci WSPiA przekazali pomoc dla osieroconych dzieci z Daliowej

Kilkadziesiąt kilogramów trwałej żywności, ubrań, zabawek i środków czystość udało się zebrać dla czwórki osieroconych dzieci z Daliowej. Dary przez dwa tygodnie zbierał Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W ubiegły czwartek 26 marca przekazane zostały dzieciom, których matka zginęła w pożarze ich rodzinnego domu.

Modowy Dzień Kobiet w Rzeszowie za nami

Tegoroczny Dzień Kobiet upłynął pod znakiem mody. Największe rzeszowskie galerie zaproponowały paniom, m.in. porady makijażystek, manicurzystek oraz stylistów fryzur. Ponadto, panie mogły wziąć udział w bezpłatnych lekcjach tańca, fitness czy skorzystać z badań medycznych. Na wszystkie przedstawicielki płci pięknej czekały upominki i niespodzianki.

Niezwykły album o podkarpackiej sztuce

Ukazał się kolejny album pod tytułem „Sztuka Podkarpacia”. To unikatowe wydawnictwo, które dokumentuje i promuje twórczość podkarpackich artystów. Jego wydawcą jest Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to dzień przywrócenia pamięci i oddanie należnej czci tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną Polskę. W powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio około 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy. 1 marca 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.

Blisko tysiąc ofert pracy na Podkarpackich Targach

26 lutego 2015 r. w Rzeszowie odbyła się 14. edycja Podkarpackich Targów Pracy. 70. wystawców przyciągnęło na targi zwłaszcza studentów, w nadziei znalezienia wymarzonej pracy. W targach wzięło udział ponad 3 tys. osób. Wśród firm, które oferowały prace, znalazły się bardzo różne branże, głównie IP, ale też hotelarstwo, branża finansowa, produkcyjna, transportowa i agencje zatrudnienia, które oferowały pracę w Polsce i za granicą. Ponadto, było kilka instytucji, jak Powiatowy Urząd Pracy czy Wojewódzki Urząd Pracy, albo też agencja zatrudnienia świadcząca pracę dla osób niepełnosprawnych. Szerokie spektrum odzwierciedlało potrzeby rynku pracy – mówi Barbara Leśniak – kierownik Biura Karier przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Otwarcie Biblioteki Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim

Biblioteki Austriackie to placówki kulturalne zlokalizowane na całym świecie, łącznie ponad 60 Bibliotek, których zadaniem jest m.in. popularyzowanie kultury, w tym literatury, austriackiej, ale także wiedzy o Austrii. To miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas z książką, zaglądnąć na wystawę, posłuchać prelekcji. W Polsce znajduje się sześć takich Bibliotek, jedna z nich znajduje się obecnie w Rzeszowie.

Czwartki Social Media również w Rzeszowie

19 lutego 2015 r. w Rzeszowie po raz piąty spotkali się uczestnicy Czwartkowych Spotkań Social Media, grupy skupiającej pracowników agencji social media, freelancerów, specjalistów ds. PR, startupowców oraz osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w social media. W czwartkowy wieczór Rzeszowianie spotkali się z Magdaleną Kurcz – marketingowcem i PR-owcem z wykształcenia, pracującej w Agencji interaktywnej Aberit oraz Agnieszką Stach – szkoleniowcem w zakresie personal brandingu oraz strategii marketingowej.

Minister na wmurowaniu kamienia węgielnego w Rzeszowie

13 lutego br. wmurowano kamień węgielny na budowie mostu i drogi, która połączy ul. Załęską i Lubelską. Gościem specjalnym była wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel, która przekazała informację, że miasto otrzymało dodatkowe 55 mln zł dofinansowania na tę inwestycję. W sumie całość dofinansowania to ponad 155 mln zł, a koszt budowy to 185 mln zł.

III Międzynarodowa Gala CEE Services and Outsourcing Awards 2015 - prestiżowa nagroda dla Rzeszowa

W czwartek 5 lutego w warszawskim Hotelu Intercontinental, podczas III Międzynarodowej Gali CEE Shared Services and Outsourcing Awards 2015, wręczono prestiżowe nagrody dla firm i miast szczególnie zaangażowanych w rozwój branży outsourcingowej w Europie. Miasto Rzeszów otrzymało niezwykle prestiżową nagrodę główną w kategorii „Wschodząca Gwiazda Outsourcingu w Polsce”.

Kynolog w rzeszowskiej bibliotece

7 lutego 2015 r. czytelnicy rzeszowskiej biblioteki obejrzeli komedię Sławomira Mrożka. Za sprawą teatru Sceny przenieśli się w lata 60. ubiegłego wieku do siedziby Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Poniektórych, by poznać historię kynologa, jego przyjaciółki i tajemniczego jegomościa, zainteresowanego zakupem ptaszków lub piesków.

Studentka zarządzania lotnictwem (AM) w WSIiZ wygrała konkurs Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Alicja Gajewska, studentka Aviation Management w WSIiZ, zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Nagrodą za I miejsce zdobyte przez studentkę WSIiZ był udział w sympozjum ICAO w Montrealu w Kanadzie. Wygrana udowadnia, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie stwarza studentom i absolwentom świetne warunki do odnoszenia sukcesów!

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA

Prawie 40 szkół z 5 miast przystąpiło już do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uruchamianej przy WSPiA. Akademia ma na celu edukacja, podnoszenie świadomości prawnej oraz w zakresie bezpieczeństwa i rozwijanie zainteresowań tą tematyką. Akademia utworzona została we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszonych zostało ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych z 8 miast województwa podkarpackiego.

Uniwersytet Rzeszowski uczcił pamięć Stanisława Zająca

Uniwersytet Rzeszowski nadał imieniem Stanisława Zająca jedną z auli w budynku przy ul. Rejtana 16c. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy znajdującej się przed salą dokonała wdowa po wicemarszałka sejmu, senator Alicja Zając. W uroczystości upamiętniającej zasługi Stanisława Zająca wzięło udział wielu znamienitych gości. W ich gronie znaleźli się m.in. członkowie zarządu województwa Podkarpackiego, władze miasta Rzeszowa, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, radni województwa i miasta, społeczność akademicka a także członkowie rodziny Stanisława Zająca

Poznać język u źródła – studenci WSIiZ wrócili z kursu językowego w Chinach

9 studentów WSIiZ specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim wróciło z Chin. Przez ostatni semestr intensywnie uczyli się chińskiego w Anshan City, w prowincji Liaoning. - Program studiów na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim stwarza studentom możliwość wyjazdu na semestr do Chin w ramach bezpłatnej wymiany pomiędzy naszą uczelnią a jedną z chińskich uczelni partnerskich – mówi prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą WSIiZ.

Labiryntem niezwykłego talentu. Zdzisław Beksiński w oczach młodych artystów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie w ramach Klubu Czytelnika zatytułowane „Labiryntem niezwykłego talentu. Zdzisław Beksiński w oczach młodych artystów”. Spotkanie, które poprowadzi Barbara Komaniecka odbędzie się 10 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Filii nr 4, przy ul. Ofiar Katynia 15.

Ponad 1300 osób na Dniu Otwartym WSIiZ

Spotkanie z fotografem prezydenta, pokazy alpakoterapii, druku 3D, dronów i robotów, a także warsztaty, wizyta w nowym studiu telewizyjnym i konkursy z nagrodami! To tylko część atrakcji Dnia Otwartego WSIiZ połączonego z Dniem Otwartym Kół Naukowych i Organizacji Studenckich.
stat4u